Soumrak

Soumrak https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146585/mid_soumrak-Tak-146585.jpg 4 446 115

V Moskvě se dějí podivuhodné věci. Anonymní zadavatel požádá překladatele Dmitrije Alexejeviče, aby přeložil do ruštiny deník španělského conquistadora ze 16. století. Dmitrij se domnívá, že půjde o ryzí rutinu, ale bizarní události popsané v historickém textu se náhle stávají součástí jeho vlastní reality. Je vtažen do víru neuvěřitelných událostí, které mu mají pomoci rozluštit proroctví a nahlédnout do budoucnosti – možná za cenu vlastního života. Začíná dramatický závod s časem...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Knižní klub

Сумерки (Suměrki) , 2007

Thromulus
02.06.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal přes knižní sérii Metro a autor mě ani tentokrát nezklamal. Tedy první 3/4 se mi dost líbily, jen ten závěr se mi moc nelíbil + se mi v této knize nelíbí autorovo odbíhání od děje.
Celkově je však text psaný na úrovni a čte se moc dobře, takže se těším na další knihu od toho autora.

M03b1us
10.05.2018 5 z 5

Kniha mě pohltila a nepustila a celá se mi líbila, včetně konce, který mě nezklamal, jako některé ostatní.
Nejdřív dobrodružství, pak trocha kritiky současného Ruska a asi i světa, nakonec trocha filozofování nad životem, smrtí a přístupem k umírání. Dvě strany ke konci knihy (332-333) byly asi tím nejdepresivnějším (z mého subjektivního hlediska), co jsem v poslední době četl.

zanzara
20.03.2018 4 z 5

Skvělé zpracování historického příběhu, aby lehkým a zajímavým způsobem připomenout o civilizaci Mayů (hodně postav a příběhů je autentická!), a k tomu zamyslet se nad tím, co je líp: znát předem svůj osud, anebo mít stále nadějí, že se mu můžeme vyhnout, že je možné vyhýbat se smrtí... Gluchovský snaží se vskutku taky pojasnit, proč Mayové opustili své velké města ještě před příchodem Španělů.

Je tam i trochu zahalená a hodně ironická kritika současného Ruska. Kde? Glukhovsky představuje organizované vládou, falešné zbožňování "Veliké Otečestvěnné Vajny", tehdy druhé světové, vedené přece proti německým fašistům, a přesně tahle ruská vláda, včetně speciálních služeb, podporuje dnes ruské fašisty... Bývalí důstojnici komunistické strany - kdysi kněží státního ateismu, dnes staví církve, slaví Boha a státní církev požehnává jejich limuzíny... Pozice "boha", ve kterého hlavě se všechno odehrává, stává se jasná teprve teď, když v jeho roli si představíme Vladimíra Vladimiroviče, prezidenta Ruska, který vše upravuje ručně a po svém.

A přece největším překvapením pro mě bylo, že Juri Knorozov je skutečná postava. Byl to ruský lingvista a kryptolog, který dešifroval psaní Mayů. A zajímavé se mi zdálo taky, že poprvé přišel na toto psaní, když knihy z vypálené Královské pruské knihovny z dobývaného Krásnou armádou Berlina dorazily v 1945 do Ruska (Tady otázka: vypálena, aby dorazily do Ruska? Aby je už nikdo nehledal?). A mezi nimi bylo guatemalské zpracování od bratrů Villacortů, ve kterým přetištěno tyhle 3 zachovalé v Evropě kodexy Mayů.

E.lisabeth
05.03.2018 4 z 5

Nejak jsem necetla anotaci, tak jsem cekala neco uplne jineho. Kniha me ale bavila, vzdycky jsem se nemohla dockat dalsi casti prekladu. Az poslednich par stranek pred koncem mi zacinalo dochazet, jak to vsechno vlastne spolu souvisi. Jediny problem ktery jsem s knihou mela, byl vlastne paradoxne prave preklad deniku. Vety zacinajici na ze my zjevne delaji problem :-D. Nejak jsem cekala, ze to bude mit nejaky hlubsi vyznam, ale zrejme takhle driv opravdu psali. Nicmene vety jsem si upravovala v hlave tak, abych to zacatecni Ze vypustila, jinak by to pro mne bylo necitelne.

Briv
01.03.2018 4 z 5

Trošku strašidelnější kniha od Glukhovskeho. Celkem mě bavilo rozdělení knihy na děj probíhající v deníku a druhou část probíhající v Rusku. Krásně se to prolínalo a nedokážu říct, co mě bavilo víc. Moc jsem ji nečetla pozdě v noci, protože některé výjevy, které se v knize objevovaly byly celkem strašidelné:) Všechno by bylo fajn, až na ten konec. Proto dávám hvězdu dolů.

_Sue_
27.02.2018 odpad!

Přečetla jsem od Dmitryho všechny knihy a musím bohužel říci, že tady se příliš nepředvedl.

Any410285
30.01.2018 2 z 5

Na knihu mě nalákaly knížky ze série Metro, bohužel tato není tak skvělá, pro mě dost zklamání.

Detroit
07.01.2018 2 z 5

Po přečtení série Metro byla tahle kniha hodně studená sprcha.

Vampirosa
23.12.2017 2 z 5

Stále se nemůžu rozhodnout, zda se mi zdál zajímavější děj sepsaný v deníku nebo prožitky hlavního hrdiny.. nebo snad zvláštní propojení obojího?
Zpočátku mě kniha zaujala a četla se mi poměrně hezky. Avšak postupem času jsem se k ní přestávala ráda vracet a četla jí jen ze setrvačnosti. Rozuzlení mě úplně odrovnalo a jen jsem nevěřícně kroutila hlavou, co je tohle za hloupost. Škoda, že autor nepřišel s lepším koncem, který by děj zachránil. I duševní choroba hlavního hrdiny by byla snad lepším vysvětlením.
Bohužel jsem této knížce nepřišla na chuť a byla jsem zklamaná.

bigben
11.12.2017 4 z 5

Pro mě dost neobvyklý druh četby, ale líbil se mi. I když konec knihy byl pro mě trochu náročnější:-)

ziriant
11.11.2017 4 z 5

Za mě zatím nejlepší dílo od Glukhovkého (po přečtení Budoucnosti a prvních dvou dílech Metra). Správně tajemný začátek, který se přímo hodí k útulným podzimním večerům a pošmourným ránům, a stupňující se naléhavá atmosféra... Jenže pak přichází závěr. I když byl nepochybně zvláštní, neměl v sobě pro mě tu krásně překvapující pointu, která bere dech. A i když šlo o poměrně otevřený závěr, i zde se z toho dalo takřečeno více vytřískat a pohrát si se čtenářem svou trýznivou otevřeností, kdy jen listujeme v knize a hledáme, zda jsme třeba nepřehlédli poslední vysvětlující kapitolku. Tady jsem si spíše řekla, hmmm, aha. A celkově pár myšlenek docela nedotažených. Přesto hodnotím vysoko, protože kromě závěru mi knížka připravila pěkné chvíle při čtení. A pasáž o životě a umírání považuju za jednu z nejlepších, ne-li zcela nejlepší, kterou jsem na dané téma četla.

Romcha
04.10.2017 5 z 5

Tentokrát žádná "kultovka", ale příjemná oddechovka od Gluhovksého, kterou jsem byl velmi hezky překvapen. Původním záměrem bylo doplnit si celou tvorbu od Dmitryho, ale narazil jsem konečně na velmi tvrdou odpověď východní literaturu k Danu Brownovi.

Navíc v této knize je vše opřené o skutečné události a nezachází až do takové mystifikace jako Šifra mistra Leonarda.

Pro příznivce Gluhovksého a výše zmíněných typů knih - povinnost.
Pro ostatní ještě podotknu, že tato kniha je docela úplně jiné oproti jeho ostatní tvorbě a mám za to, že lidem, kterým se nelíbilo Metro, Budoucnost, se tato knihu bude líbit daleko více.

Poeta.kno
01.10.2017 3 z 5

Kniha se celkem dobře čte a má překvapivý závěr. Autor dobře popisuje cítění hlavního hrdiny

FireOfFilth
03.08.2017 2 z 5

Uff, byl to docela porod to přečíst. První část knihy mě docela zaujala a bavila, ale pak přišlo různé filozofování a další bláboly, které mě dost nudily. Naopak se mi líbily popsány různé denní návyky hlavní postavy. Konec mě přišel dost ujetej. Knihu jsem četl, abych měl sfouknutou komplet bibliografii Glukhovského.
Celkové hodnocení 40%

frantisek8863
26.07.2017 2 z 5

Nadějný začátek a překlady deníku byly zajímavé. Později jsem nestačil držet krok s tím co se okolo překladatele děje a díky pro mě pochybnému a těžko srozumitelnému závěru knihy jsem dal tak malé hodnocení.

Limpopo20
08.07.2017 5 z 5

Četla jsem od tohoto autora snad vše. Tato kniha není moc oblíbená, ale líbíla se mi nejvíc. Možná proto, že jsem překladatelka. Mimochodem, ten conquistadorův deník prý opravdu existuje. Škoda, že konec knihy je naprosto nezdařilý.

TheSarcasm
16.06.2017 1 z 5

Na knize je zajímavé akorát to, kolik se toho dá napsat o ničem. V prvních dvou třetinách se neděje nic, kromě toho, že v noci někdo zabouchá na dveře. Závěr je už jen zmatená fantasmagorie o Bohu a konci světa. Jediné co má alespoň trochu děj je popis putování conquistadorů kdesi na Yucatanu.

evickakyticka
15.03.2017 3 z 5

Pozor! Může obsahovat spoilery!!

Po dočtení mám rozporuplné pocity. Celou knihu jsem se dobře bavila, moc se mi líbilo její zpracování - téma i vypravěčský styl. Některé scény - třeba kukátko či golem byly fajn strašidelné:) Město a jeho uličky mě bavily i to čekání na další kapitoly. Taky části deníku se dobře četly. Posledním kladem byla dovednost autora vykreslit pocity hlavní postavy. Dokonce jsem byla přesvědčena, že dám plný počet (který si obvykle schovávám pro naprosté pecky)... Ale ten konec - ten to úplně zabil. Šílené bláboly o Bohu a konci světa - no to snad néééé!! Škoda, velká škoda.

Martun
22.02.2017 4 z 5

První kniha, která mě přivedla ke Glukhovskému, proto na ni nedám dopustit. Zcela mne pohltila, nedokázala jsem se od ní odpoutat, četla jsem jedním dechem - proto byl o to tvrdší pád, který následoval po zcela neočekávaném konci. Bohužel ,,neočekávaným koncem" zde nemyslím nic pozitivního, naprosto mě zklamal, a to jsem závěrem knihy zklamaná jen málokdy. Překombinovaný, myslím že se autorovo poselství dalo sdělit i jinak.

zelenoockaa
01.02.2017 4 z 5

Kniha super, akorát ten konec mě trochu zklamal. Do poslední chvíle jsem sice byla napjatá jak to dopadne, avšak o to více jsem byla zklamaná nemastným neslaným koncem.