Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180563/bmid_sophiina-volba-HHl-180563.jpg 4 3187 500

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Náročné čtení, těžká knížka a těžké téma. Dala mi hodně zabrat, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Svým způsobem mě obohatila!

makn
22.07.2013 5 z 5

Rozhodně nejde o lehké čtení, jak je zde již několikrát zmíněno, ale kdo má trpělivost a vydrží, bude po zásluze odměněn velmi silným příběhem, tak krásně napsaným...

Mycak
22.07.2013 5 z 5

Velmi silná kniha. Bavila mě od začátku do konce. Autorův sloh mi učaroval. Jeho rozvitá souvětí, která neztrácejí myšlenku a neutíkají o tématu mě nadchly. Četla se mi moc dobře.

pkr
16.07.2013 3 z 5

Fanoušci knihy se mnou určitě nebudou souhlasit, ale pro mě to bylo něco hroznýho. Nejde o to, že by kniha byla špatně napsaná, to vůbec ne a spíš naopak se jedná o skvěle napsané dílo. Jde mi spíš o to, že se příběh strašně vleče a co by jinej autor napsal na dvě stě stránek, natáhl Styron na +700. Opravdu jsem si i nahlas zanadával, když jsem narazil na pasáž, kde byl popisovanej okenní parapet snad na celou stránku. Byla to pro mě opravdu nekonečná kniha, a proto jí dávám 3/5. No jo, holt těžký čtivo není pro mě.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Těžké čtivo, ale pokud u knihy vydržíte zažijte krásný zážitek, který vám leckterý vypravěčský talent nenabídne.

Manifest blech
21.06.2013 5 z 5

Velmi silná kniha, na kterou je třeba být naladěni. Pokud Vás to ale chytne již na počátku, nezbavíte se myšlenek na růžový penzion a trojici aktérů, z nichž Vás nejvíce dojme příběh Sophie.
Výborná kniha.

Dith
17.06.2013 5 z 5

Tahle kniha naplnila můj pohár emocí až po okraj. Kdo nečetl, nepochopí.
I přes to, že je to náročnější čtení, neměl by si to nikdo nechat ujít.
Jeden ze skvostů světové literatury.

tatruszka
16.06.2013 4 z 5

Příběh plný emocí a smutných lidských osudů. Chvílemi se příběh četli špatně, ale samozřejmě, že ty silné chvíle utkvěly v paměti navždy. Rozhodně je to jedna z mých oblíbených knih, i když bych se nejspíše už podruhé do ní nepouštěla.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Stingo, Sophia a Nathan, trojica, ktorá utkvela v mojej pamäti a myšlienkach na veľmi dlhú dobu. Každý z nich je inakší, každý z nich mal svoj život, osud, trápenie a predsa sa ich životy spojili.
Román je kompozične veľmi zložitý, obsahuje spústu výrazov, na ktoré Vám doslova bude treba použiť slovník cudzích slov, ale ani to mi neprekazilo chuť ponoriť sa do tejto úžasnej knihy naplno. Psychológia postáv je neskutočne skvelá a hlavne Styronov talent držať čitateľa v napätí, vďaka prelínaniu viacerých období a "niečím" čo si nechal v zálohe, je jednoducho geniálne.

A len tak mimochodom, čo ma dorazilo, zmrazilo a ostalo natrvalo v mojich spomienkach:
"Nejhlubší prohlášení, jaké kdy někdo o Osvětimi udělal, nebylo žádne prohlášení, ale jen reakce, otázka."
Dotaz: "Řeknete mi, kde byl v Osvětimi Bůh?"
Odpověď : "Kde byl člověk?"

Christo
02.06.2013 5 z 5

Román o skrytých "lidských" stránkách, které nás neustále překvapují a v nejtěších momentech děsí, ale i jiných neočekávaných situací nutí i milovat. Složitě smutný, ale i krásný román o "lidských" selháních a velkých citech v nás.

ChrisSparrow
29.05.2013 5 z 5

Strávila jsem s ní jedny celé letní prázdniny a nechala ve mě vážně silný dojem. Kniha je naprosto úžasná. Co mě ale hodně zklamalo, bylo filmové zpracování.

Adam Růžička
24.05.2013 5 z 5

Kniha mě dostala tak, že jsem o ní musel napsat ódu - recenzi, neboť v ní vidím téma nadčasové a stále aktuální. Žití, tolerance a osobní pohledy na svět vzájemně prolínající se a související. Přitom ne každý si takto své žití uvědomuje..
Právě proto se historie v etapách a různých obdobách opakuje..

Kdo má zájem si recenzi přečíst, tak na:

takjinak
21.05.2013 5 z 5

Sophiina volba... co říci o takovém příběhu, abych alespoň z části vyjádřila, jaké pocity a myšlenky ve mě probouzela? Nešlo ani tak o čtení, jako o prožívání každé jedné věty...

Koka
05.05.2013 5 z 5

Ne všem autorům se povede, že jejich text se stane celosvětovým "rčením". Pojem Sophiina volba již vešel do jazyka mnoha zemí jako označení strašlivého rozhodnutí, osudové volby, která není volbou menšího zla, ale jenom volbou vynucenou velikým zlem.
Filmové zpracování je pouhým odvarem.

AnneEyre
02.05.2013 5 z 5

Souhlasím, nejde o jednoduchou knihu, ale přesto je skvěle napsaná. Sloh, použité výrazy... Styron se nebránil poněkud intimějším tématům, a to hned zezačátku (lustr!). Válka mi připadá odsunutá stranou, ale stále jde o knihu nezapomenutelnou a právem vychvalovanou.

hrubik
27.04.2013 4 z 5

Tohle rozhodně nebyla žádná odpočinková četla, ale pěkně náročné čtení, které mi místy dalo hodně zabrat. Přesto myslím, že rozhodně kniha za přečtení stála. V některých pasážích jsem brečela jak želva. Hodně smutné čtení, které člověka nutí přemýšlet nad životem jako takovým.

-Nikola-
25.04.2013 5 z 5

Wow! Co říct? Na každé stránce jsem kulila oči. A jaký že to mám dojem z knihy? Tak to vůbec netuším. Přišlo mi to neuvěřitelné spojit do svazku přátelského tak normálního a všedního člověka (Stinga) s tak "nenormální" nevšední pozoruhodnou dvojicí (Nathan a Sophie) a přesto to šlo. Řešení Stingova panictví a Sophiiny minulosti u mě balancoval na hraně kontrastu a nevhodnosti, ale když jsem se zamyslela...jako že jsem nad touhle knihou dumala hodně...my taky řešíme každý den "blbosti" a přitom se všude kolem nás dělají vážná rozhodnutí. Je těžké nějak shrnout tuto knihu, ale jsem rozhodně ráda, že mi zkřížila cestu :)

safirkaa
02.04.2013

tak tahle kniha za přečtení určitě stojí, i přesto, že je chvílema nutno jí odložit a rozdýchat. Hodně silný příběh, obzvláště část ze selekce. Do toho se zkrátka ani nedokážu (a nechci) vžít, brrrr. Má v mojí knihovně čestné místo. (Ale film nedoporučuji, ten se hodně nepovedl)

Čoko
29.03.2013 odpad!

Nedokázala jsem jí dočíst

Mansonovka
18.03.2013

Tuto knihu jsem četla pouze z toho důvodu, že byla v povinné maturitní četbě. Četla jsem ji celkem dlouho, nerada jsem se k ní vracela, těšila jsem se na kopici knih, které čekaly až je přečtu...Prostě mě nebavila