Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180563/bmid_sophiina-volba-HHl-180563.jpg 4 3191 500

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

AllieM
24.09.2012 5 z 5

Jako první jsem viděla film a ten mě donutil knihu přečíst. No,asi do strany 70 jsem si říkala,jaká je to blbost a že to odložím,ale jsem ráda,že jsem knihu dočetla. Jedna z nejlepších a nejnapínavějších věcí,co jsem kdy četla.

Yorika
19.09.2012 4 z 5

Komlikovaný a dojemný román.Není zrovna jednoduché ho číst.Myslím si,že aby člověk dokázal dílo pně pochopit a strávit musí čtenářsky dozrát.Jinak vnímáte příběh Sophie v osmnácti letech a jinak třeba ve třiceti.Vyjímmečné dílo vyjímečného autora.

VerRyNDA
13.09.2012 5 z 5

Sice jsem tuto knihu četla poměrně dlouho, ale určitě za to stála. Autor by nemusel tolik popisovat děje, ale i tak tato knížka byla opravdu velice zajímavá. Při posledních stránkách velice smutná, ale tento konec mi byl jasný už nějakou dobu. Stinga dokázal to, o co se pokoušel celou knihu, ale jen to probuzení.......

Dera
22.08.2012 4 z 5

Příběh, který neodvratně směřuje k názvu knihy. K její volbě! Volbě, která nelze zvolit. Byl jsem napjatý jak struna. Opilý SS-man mě tímhle úplně rozsekal. "Vyber, kdo bude žít... Můžeš si vybrat jedno dítě"... Jak se má matka dvou dětí rozhodnout koho obětuje? Pasáž končící pohledem na dítě, které jde na smrt s medvídkem v ruce mě zdrtila na nejvyšší možnou míru. Tato pasáž je to nejsilnější co jsem kdy četl. Zbytek knihy je zastíněn touto událostí a je to jen lehký průměr. Kniha vrcholí tragicky pro Sophii, která tuto volbu ani po několika letech prostě nevstřebala. Nedivím se... I když to mezi Stingem a Sophii vypadalo tak nadějně, nakonec s tím neuměla žít...

maya.taufer
22.08.2012

Moc zajímavá knížka. Chvilkami nudná, chvilkami se od ní nemůžete odlepit. Konečné hodnocení- čekala jsem ji napsanou lépe :(

nervy
20.08.2012 4 z 5

Knihu jsem četla asi ve dvaceti a byla pro mě klíčová.. Dnes už to vidím jinak, také poté, co jsem se pokoušela přečíst další knihy tohoto autora. a pak znova Sophiinu volbu (mám ve slovenštině, která je podle mého přínosem). Přesto zůstává pro mě knihou, která má smysl, klade člověku otázky, které třeba nebude muset nikdy řešit, ale o to nejsou míň těžké.

sezanka
09.08.2012 5 z 5

Tato kniha určitě není pro každého. Věřím tomu, že ji mnoho lidí odloží, protože jsem měla chuť udělat to také. Více než prvních 100 stránek mě kniha nebavila. Pořádně jsem se dokázala začíst až v okamžiku, kdy se konečně objevila Sophie. Také pasáže o ní a jejích vzpomínkách bylo to nejzajímavější na této knize. Nakonec jsem velmi ráda, že jsem se touto knihou dokázala prokousat a věřím, že se k ní někdy v budoucnu zase vrátím.

K.accka
06.08.2012 5 z 5

Knížka obsahující životní příběh, který chytne každého. Při čtení mě místy mrazilo, ne z toho, co jsem četla,ale z toho, že se to stalo. Knihu určitě doporučuji k přečtení. Jediné co mi připadalo, někdy nemístně vložené vyprávění, často zdlouhavé o jiných lidech nepatřících přímo do příběhu. Téma koncentračních táborů, nacismu a vše o tím související, ač patří jednoznačně do hrůzné historie našeho světa, je téma velice zajímavé a lidé by měli vědět jaké věci se tehdy děly,aby se toho svět do budoucna vyvaroval.

lenya
25.06.2012 3 z 5

kniha velmi zdařile vystihuje, co má - brutalitu, násilí a neschopnost vrátit se po konci války do všedního života... Místy se zachází do takových detailů, ze kterých se mi zvedal žaludek, nicméně ze Sofiiny minulosti ze žaludek zvedat má, takže kniha určitě splnila účel. Místy jsou dlouhé táhlé pasáže proložené náhlými zvraty a otřesy... knihu jsem přečetla, ale víckrát bych po ní asi nesáhla

Marcela M
17.06.2012 odpad!

Tato kniha je velmi odporná a hnusná. Nedoporučuju ji číst je to zbytečně tlustá bichle a chvílema o hovnu. Hlavně se mi nelíbil úchylně naddrženej Stingo.

oolinkaa
14.06.2012 4 z 5

Velmi emoční!! Možná bych ale vyhodila nějaké pasáže, které dělají knížku nudnou a plno lidí to možná odradí!! Ale pro mě super!! Film je téměř stejný!

St. Jimmy
30.04.2012 5 z 5

Velmi působivé. Témata nacismu, koncentračních táborů a antisemitismu jsou silná sama o sobě, pokud však ještě přičteme Styronovo vyprávěčské mistrovství, opravdu uvěřitelné postavy a nemilosrdný, chladný, smutný, ale přesto tak mrazivě realistický příběh, vyjde nám vskutku originální a nenapodobitelné dílo. Nejsem žádná vyměklina, ale v okamžiku Sophiiny nejtěžší volby jsem musel knihu zavřít a nechat v sobě pocity, rozvířené zrůdností takové volby, trochu uležet.

I když někomu mohou složitá "faulknerovská" souvětí dělat problém, s klidným srdcem můžu knihu doporučit komukoli. Je to opravdu výborná záležitost.

Lucithor
10.04.2012 2 z 5

Sophiina volba byla obrovským zklamáním, snad proto, že jsem od ní tolik očekávala. Nedokázala mne zaujmout, je vyprávěna velice nezáživně a nudně. Chybí mi napětí, atmosféra, trocha dynamičnosti, psychologie postav i děje. Nudily mě nejen historky hlavních postav, které jsou povrchní a plytké, ale i samotné postavy. Ba co víc, například Stingo ve mě od začátku až do konce přímo vyvolává obrovskou lhostejnost a antipatii. Kdyby Stingo vynechal své obscénní popisy sexuální chtivosti a neuspokojených potřeb, mohla být kniha o 1/4 tenčí. Což by jí vůbec neuškodilo.
Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem marně hledala proč je tak vysoce hodnocena. Námět knihy je sice dost silný, ale nějak v ní prostě nemám co číst. Snad právě jen tematika holocaustu, židovství, činí knihu nedoknutelnou a tolik vyzdvihovanou. Nejspíš nejsem dost vyzrálá na pochopení Styronových myšlenek, složitých souvětí a zdlouhavých popisů, kterými je kniha přeplněna.
Takže abych to srhnula: Ničím extra mne tato kniha neobohatila. Vlastně jednou věcí ano...obrovským sebezapřením dočíst ji do konce.

Nibiru
03.04.2012 4 z 5

Knihy z války všeobecně moc ráda nemám, protože těžko psychicky snáším to popisované utrpení, jaké lidé museli snášet a vydržet, aby přežili. Knihu jsem četla na doporučení a vím, že to pro mě byl otřesný zážitek - nejenom tím, čím si tam hrdinka musela projít, aby sama přežila, ale hlavně tou hrůzností oné "volby".
Možná je literárně vysoce ceněna v rámci onoho literárního žánru, ale pro mě byla příliš drastická.

katiiks
20.03.2012 5 z 5

Ačkoli si mnozí stěžují na dlouhý úvod, mně nevadil a ani na chvíli jsem se nenudila - v žádné z mnoha časových rovin, v nichž je děj vyprávěn. Příběh je doslova fascinující, a i když se dá již v polovině či dříve odhadnout, jak to se Sophií a Nathanem nakonec dopadne, člověka to vůbec neodradí. Co mě dostalo nejvíce, nebylo rozhodnutí mezi dvěma dětmi jako takové, ale spíš fakt, že to Sophii udělal ten anonymní strážník, který dohlížel na selekci, nikoli vzhledem k daným rozkazům, ale jen tak, z vlastní potřeby někomu ublížit.

modroocko
14.02.2012 5 z 5

Vždy mne zajímala tématika druhé světové války, možná proto, že jsem o tom mnoho nevěděla a chtěla se dozvědět, jak to v té době bylo a co prožívali lidé, kteří byli uvězněni v koncentračních táborech. Tato kniha mne velice nadchla. Víc nemám co dodat...

Kristynecka
28.01.2012 5 z 5

no, takže ten začátek, to jsem horko těžko zvládala,furt nějaký kecaní, nebavilo mě to, ale jakmile jsem se dostala trochu dál, nebyla jsem schopná přestat číst, doslova jsem to hltala dál a dál, úchvatné čtení o jednom smutném osudu ženy a nejhrůznější době 20. století

Renik
25.01.2012 4 z 5

Tento román se proslavil i ve filmové podobě kde v roli Sophie hrála Meryl Streep. Jak se dostanete v knize k bodu, kdy Sophia vypráví právě o životní volbě, kdy se rozhoduje jaké dítě dát na jistou smrt a kdy o tom musí rozhodnout sama a hned, přeleje vás mráz a čtete ty věty pořád dokola, protože se do takové situace nedá vžít a představit si ji. Děj se odehrává v době nacismu a koncentračních táborů a pak i o těch co přežili o tom jaké to zanechává stopy na duši člověka - ženy.

sidonie kermack
25.01.2012

I když mě tohle téma oslovuje, úvod je tak příšerně dlouhý a nudný, že ani napotřetí jsem nedokázala knížku číst.

saaa
24.01.2012

Mrzí mě, že jsem tuhle knihu po několika měsících odložila a už se k ní v nejbližší době nevrátím. Původně jsem měla v plánu si ji dát do povinné četby k maturitě. Bohužel,autorův styl psaní ;mě natolik odradil a po 329 stránce jsem knihu zaklapla..Pro mě je kniha neskutečně zdlouhavá a i když je zde spousty informací kolem a kolem, co se týče Sophiina příběhu mi připadá, že alespoň do oné osudné stránky, neskutečně málo na to, kolik stránek jsem měla za sebou.. :-( Co film? je dobrý?