Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180563/bmid_sophiina-volba-HHl-180563.jpg 4 3187 500

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

Vej.junka
03.06.2014 4 z 5

Tato kniha byla pro mě nejdříve výzvou. Zařadila jsem ji do mé povinné četby. Na internetu jsem si ještě předtím, než jsem ji začala číst, přečetla, o čem zhruba je. Po přečtení knihy jsem měla smíšené pocity, střídaly se u mě pocity smutku, strachu, radosti, udivení. Překvapivé pro mě byly erotické motivy, které jsem v této knize vážně nečekala. Také jsem si myslela, že celá kniha bude jen nebo hlavně o vyprávění Sophie v koncentračním táboře. V knize začala svůj příběh vyprávět asi v polovině. K mému překvapení se mi ale kniha docela zalíbila, když jsem se do ní začetla. Někomu mohly dělat problémy dvě dějové linii nebo retrospektivní pohledy, ale mně ne. Kniha byla pro mě velkým překvapením i přínosem, hodnotím ji velice kladně. :-)

AničkaŽ
25.05.2014 5 z 5

Původně jsem čekala vyprávění nějaké přestárlé paní Sophie, která si během 2. světové války vytrpěla velké hrůzy. Čekala jsem, že hlavním želízkem v ohni této knihy bude právě ta její osudová volba, ale vůbec ne. Šlo o velmi propracovaný, dojemný příběh mladého autora a jeho přátel, šlo o naturalistické vyprávění hrůz, které jsme my jakožto lidstvo dopustili. Hodně čtivá a dojemná kniha. I já citlivá povaha jsem to vydržela a celá dojatá a uplakaná jsem knihu statečně dočetla a vůbec toho nelituju, přestože mě téma světových válek, zejména té druhé nikdy nelákalo.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

dojemný příběh, skvělá kniha..

HannaR
15.05.2014

Krásná kniha s dojemným příběhem. I když mě ze začátku nebavila, po pár kapitolách jsem se začetla a nyní ji považuji za jednu z nejlepších knih, které jsem četla.

dasi
30.04.2014 5 z 5

Kniha, ke které jsem se po letech dokázala vrátit. Začátek jde trochu ztuha, ale pak to jede samo. Velmi silný příběh, krásná kniha.

Leluse
19.04.2014 5 z 5

Ještě že mě prvních sto stran neodradilo natolik, abych knihu odložila... Silný příběh o hrůzách války a o jejích následcích na duši člověka... Postavy psychologicky propracované... Jak je mi líto Sophie, že po válce nenalezla u Nathana klid a útěchu, přesto, že ji tak miloval... i když nelze asi nikdy dojít klidu, pokud vás doba připraví o své dvě milované děti.

bookemma
14.04.2014 5 z 5

" A tak mi Sophie během jediných dvou dnů vyjevila téměř celou svou minulost. Bylo mi jí líto a často jsem při němém poslouchaní příběhu brečela. A všechno snad plakalo nad tou bezútěšností. Měla jsem pocit, jako by mě zcela pohltil a vtáhnul do sebe. A znovu a znovu, jako by nic jiného ani neexistovalo. Sophie v celé své křehkosti a Nathan, ach ten zvláštní Nathan!!! Litovala jsem Stinga a musela jsem se až smát jeho neustálým sexuálním narážkám a touhám. Líbám vás, Sophie, Nathane, Stingo a všichni chiropraktici,
váš příběh nechť je dál vyprávěn a zbožňován."

Kate.S
06.04.2014 3 z 5

Z této knihy mám takové rozporuplné pocity. Příběh jako takový se mi líbil a donutil mě k hlubšímu zamyšlení, co se tady vlastně během války dělo a nad podobou koncentračních táborů. Je to velmi pečlivě napsaný román, ale přišel mi zbytečně zdlouhavý. Námět je sice silný, ale hrozně se vleče. Styronovy zdlouhavé popisy a složitá souvětí byly pro mě velkým utrpením. Možná nejsem na tuto knihu ještě tolik dospělá, abych pochopila autorův tok myšlenek. Stingo, jako jedna z hlavních postav a jako vypravěč celého příběhu, mi nebyl vůbec sympatický. Kniha pro mě byla menším zklamáním, ale hodnotím ji pozitivně.

kristleko
21.03.2014 5 z 5

Vynikající román se vším všudy. V době svého vydání uchvacovala detailními a napínavými scénami z vyhlazovacího tábora. Mě dnes zaujala nejvíce strhujícím popisem Ameriky konce 40. let, psychologických obtíží postav a jejich vzájemných vztahů. Hlavní postavy (Stingo, Sophie a Nathan) jsou vykresleni do podrobností, stejně jako vztahy mezi nimi se na stovkách stran postupně vyvíjejí. Výborně vystavěný, dějově i tematicky bohatý a především perfektně vygradovaný román, od kterého se takřka nelze odtrhnout, to vše ve skvělém překladu R. Nenadála.

pajkahej
19.03.2014 3 z 5

Když člověk přelouská prvních sto stran, dostane se do příběhu, od kterého se nelze odtrhnout. Když nad tím ale přemýšlím s odstupem, zdá se mi autor poněkud divný, zvrhlý.

Luciga
07.03.2014 3 z 5

Znala jsem příběh z vyprávění..... a možná právě proto jsem doposud neměla tu správnou odvahu číst knihu či shlédnout film. No a jsem překvapená, zklamaná, rozčarovaná - nevím, nemůžu najít to správné slovo. Vědět co vím teď, mohla jsem si knížku přečíst již dávno. Z této doby či prostředí jsou mnohem hezčí a lépe napsané knihy, se silnějšími příběhy. Resp. pokud by se jednalo jen o příběh Sofie za války a po válce, stačilo by mi to. Vše okolo mi dojem z knihy/příběhu pokazilo.
Osobně mi nevyhovuje styl jakým je kniha napsaná. Střídání minulosti s přítomností mi nevadí, ale nějak jsem postrádala větší smysl těch skoků, lepší napojení či "oslí můstek" proč zrovna teď se děj odehrává jinde. Stejně tak to, co se dá sdělit jednou větou či souvětím, je zde popisováno na dvou stranách... nudila jsem se o:(, přeskakovala celé pasáže. Vím, že znovu ji číst nebudu. Přesto dávám po zásluze tři hvězdy, kniha jako taková si jistě své čtenáře již našla a ještě i najde.

Martinka 135
24.02.2014 3 z 5

Ač jsem milovníkem klasické beletrie, tato kniha mně nikterak nezaujala. Stingo, jakožto hlavní postava, mi byl již od začátku krajně nesympatický, což v průběhu knihy došlo až k jakési znechucenosti jím a jeho osobou. Ano, zpočátku se mi jevil jako naivní mladík, ale velmi záhy jsem z něj získala dojem patriotistického (na čemž samotném není nic špatného, ale neustálé vychvalování jen a jen americké literatury a americké geniality už mne trochu unavovalo), sobeckého a v neposlední řadě sexem posedlého egocentrika. To, že na každých 10 stranách (pokud se zrovna nejednalo o Sophiino vyprávění) nejméně pětkrát nezapomněl zmínit, jak je s prominutím "nadržený", pro mne bylo nadmíru otravné a absolutně mne to nezajímalo.
Nevadí mi zdlouhavé popisy, když jsou napsané poutavě, ale zde jich bylo příliš neopodstatněných a nedůležitých pro děj (opravdu mne nezajímala značka Stingovy pasty na zuby či půlstránkový popis zadku Mary Alice, která je pro děj pramálo podstatná, řekla bych spíše zbytečná, nicméně poté, jak se k ní Stingo zachoval, ztratil mou veškerou úctu).
Jistě, příběh Sophie je úžasný, fantastický a uchvacující, ale těch zbývajících 500 stran mi připadalo nadbytečných či dokonce zbytečných. Stingova neustálá sebelítost a touha po sexu líčená VŠUDE mne ke konci už jen iritovala a tyto pasáže jsem rovnou přeskakovala. Dlouho jsem si k žádné hlavní postavě nevytvořila tak negativní vztah.
Dále, co se týče jazykových prostředků - autor svou snahu o vznešený styl vyprávění vždy něčím zahrabe 100 metrů pod zem. Odstavec napsaný vzletným jazykem a pak spojení jako "honit si péro". Připadá mi to trochu jako autorova hra na kultivovanost, která mu ve skutečnosti naprosto chybí. Pak také (nevím, zda se jedná o chybu Styronovu či překladatelovu), nicméně trochu mi připadalo, že slovní spojení "být/nebýt s to..." se vyskytovalo až moc často, mnohdy hned několikrát za sebou. Měla jsem chuť začít ho počítat, myslím, že bych se dostala k nejméně trojcifernému číslu (četla jsem překlad R. Nenadála).
Prvních 500 stran jsem pouze čekala, kdy se už konečně začne dít něco zajímavého. Kdybych nevěděla, jak příběh vyvrcholí v závěru, nikdy bych knihu nedočetla do konce.
3 hvězdičky jen pro to, že Sophiin příběh je úchvatný, takže vlastně spíš pro ni, než pro autora, coby pouze zloděje špatně sepsaného osudu.

Gaara1
22.02.2014 5 z 5

Tahle kniha mě změnila....k lepšímu. Pořád jsem nadával na svět a teprve po přečtení téhle knihy,vím že jsem zbytečně vynakládal svoji energii na negativní myšlenky ( politika, práce, počasí ) a přitom se mám krásně. Musel jsem si to všechno uvědomit a srovnat v hlavě a jen se modlím,abych nemusel prožit příběh jako Sophie.

wikiniki
18.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha a to i přesto že je plná neštěstí a negativních věcí. Nejdříve mi dělalo problém se začíst, ale nakonec mě kniha pohltila. Žádná jiná kniha mě ještě tak nedojala, jako Sophiina volba.

xxiixxi
17.02.2014 5 z 5

Knihu jsem četla několik měsíců a nebylo to tím, že by byla špatná, ale právě naopak! Myslím si, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem měla tu čest číst, protože dokázala navodit takovou atmosféru, že mi celých 720 stran běhal mráz po zádech a bylo mi přímo nevolno, bála jsem se otočit stránku. Naprosto se mi tento silný příběh dostal pod kůži. Jediná věc, která mě ze začátku dost překvapila, byly Stingovy sexuální představy a zážitky, ale dohromady to všechno vytvořilo ucelený obraz výborného příběhu.

Ladys
16.02.2014 5 z 5

Napřed pro mě bylo těžké se začíst, ale pak jsem do toho propadl a dnes jedna z mých zásadních knih

Eumenida
08.02.2014 4 z 5

Jsou volby,které nelze provést a ať se zvolí jakákoliv cesta, vždycky je to zlo. Sophie musela volit menší zlo, ale stejně jí to nepomohlo, protože nezachránila nikoho. Žít s touhle vinou musí být hrozné, i když kupodivu pravý původce žil očividně bez pocitů viny ještě dlouhá, dlouhá léta (jak dokazuje skutečný osud válečných zločinců, kterým se podařilo uprchnout a kteří v pohodě a zabezpečeni dožili vysokého věku.)
Sophiina volba byla hodně emotivní, náročná kniha a myslím že se podle ní povedla filmová adaptace na výbornou.

Tétéčko
14.01.2014 4 z 5

Tuto knihu jsem měla číst v době, kdy jsem ještě neměla děti! Několik bezesných nocí jsem trávila nad otázkou, ...však víte jakou, jste-li mámy. Způsob, jakým autor nenápadně a přitom systematicky pootevírá minulost Sophie, je velmi rafinovaný. Pokaždé dojde k upřesnění, či přímo k popření předešlé pasáže. Zajímavá kniha jak po stránce obsahové, tak i stylistické. Jen toho Stinga mi je líto...

Kateriska
11.01.2014 4 z 5

Rozsáhlé psychologické dílo, které odráží nejen hrůzný života za druhé světové války, ale i další příběhy, které postavy v knize navzájem propojují takovým neobyčejným způsobem, že se dostanou čtenáři pod kůži a jen tak na ně nezapomene. William Styron napsal román takovým stylem, že do svého Stinga vložil tolik života a citu, což dokáže jen málokdo.

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Nějakou dobu jsem přemýšlela, kolik dát hvězdiček, nakonec jsme dala plný počet, protože bych se musela stydět. Od Sophiiny volby jsem se nemohla odtrhnout. Knihu jsme již dřív četla, ale moc jsme jí nevnímala, jsem ráda, za to, že jsem si jí přečetla znovu a s takovou dychtivostí. Bavilo mě to, byla jsem doslova zažraná do děje a hltala jsem skoro každé slovo. Je pravda, že spisovatel je rád výřečný a popisný a tak jsem něco přeskočila, ale na knize to nic špatného nedělá. Úžasná kniha!