Kosení: Příběhy ze světa smrtek

Kosení: Příběhy ze světa smrtek https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516949/bmid_koseni-hnG-516949.jpg 4 198 53

Smrtka / Žatva smrti série

< 4. díl

Příběhy Smrtek pokračují! Neal Shusterman se společně s autory a autorkami Davidem Yoonem, Jarrodem Shustermanem, Sofíou Lapuente, Michaelem H. Paynem, Michelle Knowlden a Joelle Shusterman vrací do populárního světa své nejslavnější série, aby společně navázali tam, kde Zvon skončil, ale ukázali i mnohem víc. Čekají na vás noví hrdinové i nepřátelé, ale i staří známí. Zbývá ještě mnoho příběhů, které je potřeba odvyprávět... Věk 13+... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Yoli (ČR)

Gleanings: Stories from the Arc of a Scythe , 2022

nada3314
02.11.2023 4 z 5

KOSENÍ – ten název prostě nemá chybu. Dokonalý název k dokonalé knize. Vystihuje naprosto všechno. Jedná se o povídky ze světa smrtek. V zahraničí je označován za 3,5 díl. Hned jak jsem se dozvěděla, že kniha vyjde ani jsem tomu nechtěla věřit. Měla jsem za to, že tenhle svět už se oživit nedá. A ono dá :-)

Jako celek je kniha výborná, i když mi některé povídky přišly slabší, i tak knihu hodnotím velmi vysokým hodnocením. Pro mě byly nejlepší příběhy, ve kterých byly známé smrtky – ty jsem hltala. Jeden příběh se psem Trixie bych vyškrtla. Tahle celá dystopická série je pro mě srdcová záležitost, cestovala se mnou na všechny důležité události v mém životě. Tak jsem moc ráda, že mám ve své sbírce i tyto povídky.

Po přečtení série je fajn se zase vrátit do starých známých vod. Bylo to vážně dobré. Pro fanoušky určitě povinnost. Další překvapení v podobě nějakého pokračování se nechystá, tak si určitě užijte tuto poslední.

Karlík27
28.10.2023 5 z 5

Nemám slov ..tuhle sérii miluju a začala jsem ji číst úplně od začátku kdy vycházela

Fortuna7
22.10.2023 4 z 5

Už jenom to, že jsem se mohla vrátit do světa Smrtky bylo úžasné. Ale nečekala jsem, že se mi povídky budou líbit až tak moc. Samozřejmě všechny nebyly stejně dobré, ale našly se i naprosté skvosty. Každý příběh je z úplně jiné perspektivy, z jiné posmrtné doby, a to se mi neskutečně líbilo. Autoři objasnily některé události, ale hlavně přidaly i úplně nové informace. Pokud milujete Smrtku, tak tohle je prostě povinnost.

kafeknizkualet
16.10.2023 5 z 5

Miluju, zbožňuju a nikdy nemám dost.

lena.o.knihach
16.10.2023 3 z 5

Když dočtete závěrečný díl oblíbené série a musíte se rozloučit s postavami i světem, není nad tu ohromnou radost, když vyjde nějaká doplňující kniha. V případě Smrtky je to celkem třináct příběhů s novými i starými hrdiny a nepřáteli.

Neal Kosení nenapsal sám, ale na některých povídkách spolupracoval s dalšími autory. Knihu otvírá Shustermanova dcera Joelle s básní První švih, která se mi moc líbila a okamžitě mě vtáhla zpět do světa smrtek.
Stejně na tom byl hned následující příběh o zamilované smrtce Marii a jejímu velmi důležitému kosení, díky kterému si získala dostatečnou úctu a respekt.

Bylo skvělé se vrátit zpátky do tohoto světa, dozvědět se něco málo nového a být zas chvíli se známými postavami, ale více povídek bylo průměrnějších, než abych z nich byla nadšená jako z celé trilogie Smrtka.
Nicméně by si její čtenáři neměli nechat Kosení ujít.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor @yoli.cz

dana_vrana
16.10.2023 5 z 5

Povídky ze světa Smrtky. Nelze je číst samostatně, musíte mít přečtenou původní trilogii. Tato knížka potom doplní některé události. Někdy zjistíme, co bylo ,,před", někdy nám osvětlí, co se stalo ,,po". O Citře, Rowanovi nebo Faradayovi se dozvíme už jen okrajově, jiným postavám je věnován větší prostor. A poznáme i mnoho nových smrtek. Samozřejmě, že některé povídky se Vám budou líbit víc, jiné budou slabší. Za mě je to ale skvělé doplnění. Kéž by jich vyšlo víc, tenhle svět je tak bohatý a zajímavý, že bude mít vždycky co vyprávět.

Aust
16.10.2023 5 z 5

Tuhle knihu můžu pro fandy smrtky jen doporučit. Řeklo mi to věci ze světa Smrtek, které jsem ani nevěděl, že jsem chtěl vědět. Dalo mi to víc info o minulosti postav Curie a Goddardovi a co dělala rodina rodina Citry během její "smrti", ale i o světě samotném - umění, sny, konspirační teorie, domácí mazlíčci a nakonec i pár příběhů o cestě Cirů skrz vesmír.

Kami97
09.10.2023 3 z 5

Na tohle jsem se těšila, strašně moc. Bohužel mi přijde, že tady to moc nefungovalo. Jako by kouzlo světa smrtek zůstalo jen v původní trilogii. Z povídek mě bavila první a poslední, hodně zaujala Marsovská minuta kvůli vyústění. Mrzí mě, že jsme nemohli nahlédnout k oblíbeným postavám Citry a Rowana, Faradaye. Tady se to ve většině množí úplně novými smrtkami. Asi si radši znovu dám první tři díly.

petrarka72
08.10.2023 3 z 5

Návrat do světa Smrtek - prima. Některé povídky lepší, některé horší; záleží mimo jiné na tom, jaký vztah má člověk ke které Smrtce, ke které postavě. Jak se zrodil Goddard, co je posledním výtvarným počinem smrtelného věku, sny jako prostor pro zábavu Smrtek, pes, který jistou Smrtku odkáže do patřičných mezí... Pěkné.

Maud22
25.09.2023 5 z 5

Svět, kde lidé neumírají, ale přesto nejsou zbaveni strachu ze smrti, znova ožívá. Každá z povídek se věnovala nějaké postavě nebo prostředí nebo události, které známe z předchozí trilogie, ale jsou tu i nové motivy. Vše začíná smrtkou Marií Curie a jí to také končí. Ale také jiné smrtky jsou hrdiny povídek jako např. Goddard, když ještě nebyl Goddardem. Nimbovi potomci, dá-li se to tak říct, se také dostanou ke slovu. Povídky ze světa smrtek a Nimba mě bavily.

NemmamSlov
15.09.2023 3 z 5

Nebudem klamať. Strašne som sa tešil na návrat do sveta Koscov, no poviedky už zďaleka neboli také dobré ako triliógia. Obsah je pestrý, ktorý nám objasňujú niektoré údalosti z pred, počas a po knižnej sérii. Pre fanúšikov povinné čítanie, ale kvalitou moc neuchváti.

Impozantná (4*)
Je to poviedka o našej starej známej Marii Curierovej. Sú to jej mladé časy, keď bola zamilovaná do Faradaja a vykonala čin, ktorý sa zapísal, ako jej najlepší. Od tej chvíle ju ostatný kosci brali na vedomie.

Nikdy sa nezahrávaj so zvieratmi (5*)
Koniec mi trochu vadil, ale celkový príbeh vynikajúci. Tentokrát sa dej odohráva počas vyčíňania kosca Lucifera, aj keď v tejto poviedke vystupuje okrajovo. Hlavnou postavou je kosec Fields. Tento kosec skosí pár, ktorý vlastní nadaného a nádherného psa. Pes je nesmierne inteligentný a chce pomstit smrť svojich pánov.

Smrť mnohých farieb (3*)
Tento krát tu vystupuje kosec Truthová. Je to mladý kosec, ktorý vstúpi do mestečka počas Halloweenu, aby presvedčila obyvateľov, že kosci existujú. Truthová je mladý kosec a jej úlohou je kosiť ľudí, ktorí šíria lži, ako je rodina Robinsonová. Tento príbeh rozpráva Nimbus.

Podivínska ulica (3*)
Príbeh kde nehrá rolu žiaden kosec. Svet tvoria hlavne 3 skupiny, kosci, podivíni a tónisti. Už v názve je, že sa príbeh bude točiť okolo podivínov, ktorí sa vzopreli spoločnosti a odmietli počúvať Nimbus.

Marťanská minúta (3*)
Je to príbeh o Robertovi Goddardovi, ako sa stal koscom. Je to hlavne o jeho živote na Marse, kde vytvárali kolóniu, no na príkaz Xenokratesa sa má tento pokus stať neprijatelným.

Smrtelné plátno (3*)
Príbeh učiteľky výtvarného umenia, ktorá žila na rozhraní smrtelnosti a nesmrtelnosti. Je to obdobie kde ľudstvo zavŕšilo oživovaciu metódu a kosci sú v úrade len niečo cez 30 rokov.

Cirovia (4*)
Cirovia sú umelé inteligencie, ktoré boli poslané do vesmíru s ľudskou posádkou, aby osídlili ďaleké planéty. Sú Nimbusove výtvory. Príbeh odohravajúci sa po udalostiach 3. knihy.

Anastáziin tieň (2*)
Príbeh brata Anastázie, ktorý sa po smrti svojej sestry má stať koscom. Odohráva sa to po pádu vodného mesta. Bohužial najslabšia poviedka.

Vytrvalosť spomienky (2*)
Čím viac čítam, tým je to horšie a horšie. Pre mňa osobne nezáživný príbeh dvoch koscov, ktorí sa medzi sebou hašterili.

Romantika a smrť (4*)
Marni zisťuje, aké ťažké je mať v rodine urodzeného koscu. Je to jej teta u ktorej žije a kosec Boudica je na jej spoločnosť závislá. Problém nastáva, keď túto idylku naruší neznámi muž, ktorý sa do Marni zamiluje.

Spať, azda snívať(5*)
Tak toto ma bavilo. Trochu iná atmosféra, prostredie Antarktídy a hlavne celkom dobrý nápad so snami. Je to niečo ako Ready player one.

Tmavý záves sa odhrnie (3*)
Poviedka o pristáti na novej planéte. Mininálne jednej lodi sa to podarilo. Príbeh je o komunikácii prežitej osoby s Cirom.

jaroiva
25.08.2023 3 z 5

Fajn návrat do světa smrtek, ale jako vždy u povídek, některé slabší, některé zajímavé. OK. Ráda jsem si zavzpomínala na trilogii, ale už to nebyl ten wow efekt jako u trilogie.

6493
31.05.2023 5 z 5

Opravdu velice povedená kniha! Pokud jste fanoušky série Smrtka, určitě si tuhle sbírku příběhů nenechte ujít! Některé příběhy vám krásně doplní děj Smrtky, některé rozšíří znalost světa, ale ať tak či tak, Shustermanova novinka vás zaručeně pobaví!