Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 1973 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Alaglesia
12.02.2023 3 z 5

V knihovně jsem překvapeně zjistila, že Cormoran Strike řeší další případ. A tak po delší pauze, kdy už tato literární postava u mě padla pomalu v zapomnění, jsem se s ním a jeho asistentkou Robin vydala řešit další kriminální záhadu. Ani tentokrát jsem až do konce netušila, "kdo je vrah". Poutavé vyprávění a vztah - nevztah Robin a Strika mě strhl na tolik, že jsem si okamžitě musel přečíst i Neklidnou krev.

Fanda74
10.02.2023 5 z 5

Zase nezklamala. Po přečtení jsem mrknul na seriál C.B.Strike, který byl natočen poedle této knihy a také jsem nebyl zklamán. Naopak jsem mírně upravil představu o hlavních hrdinech. Líbí se mi styl autorka, jak chytá detaily a pomalu rozkrývá celý případ. Ale vlastně mě i baví vyvíjející se vztah obou hlavních hrdinů. Jo tyhle knížky mám rád

gambinka87
30.01.2023 5 z 5

Napínavý příběh, ještě že mám tak špatnou paměť, a i když jsem videla film, nevzpomněla jsem si na pachatele :-D "přečteno" jako audiokniha

Szilvia1
16.01.2023 5 z 5

Čtvrtý případ Cormorana a Robin byl napínavý a super.

Lady.Lucrezia
04.01.2023 3 z 5

Čtvrtá kniha v sérii o Cornoranu Strikeovi je tentokrát z vysokých vrstev, skandály, zvyky, tradice, koně a pach smrti.
Řekla bych, že by tato kniha potřebovala slušně proškrtat, neboť umělé protahování a opakování některých věcí ji nesvědčí. Za půlkou už jsem se modlila, ať to skončí.

Chajda69
29.12.2022 5 z 5

Skvělé. Baví mě dlouhé knihy, baví mě dlouhé série, když je píše někdo, kdo píše zábavně. A to - aspoň z mého pohledu - Rowlingová píše. Příběhy se rozeběhnou do všech možných i nemožných stran a vytvoří naprosto komplexní pohled Rowlingové na určitou vrstvu anglické společnosti (aspoň tedy pokud předpokládám, že do série projektuje tak trochu sebe a svůj pohled na svět).

Stejně jako v předchozím díle i tady bylo možné z utrousených informací dojít k nějakým závěrům dříve, než k nim došly postavy v knize, a to mě baví. Závěr byl trochu dramatičtější, než bych (s ohledem na poměrně poklidný průběh vyšetřování) čekal, všechna vysvětlení formou klasického dialogu byla tentokrát všeobjímající, což mi třeba chybělo v prvních dvou dílech série. V tomto případě se mi zdá, že Rowlingová neopomenula vůbec nic a zodpověděla všechny položené otázky. A z Matthewa udělala úplného idiota.

Skvělé, pohlcující a i přes rozsah těžko odložitelné. Plný počet.

Medicka19
26.12.2022 4 z 5

Musím říci že sérii začínám pomalu opouštět.
Je to opravdu krásně napsáno, příběh se překrásně line a otvírá, je napínavý, vtahuje do děje. Psychologie postav je na straně " klaďasů" velmi vytříbená, ovšem na straně " zloduchů" trochu naivní a poplatná modernímu anglosaskému pojetí "traumatu".

Ale....to je asi jen můj osobní problém....je tam toho zla moc...jak stárnu, už nemám potřebu čist o opravdu zlých věcech, už se mi nechce dávat jim pozornost.....
Před autorkou se hluboce skláním a vracím se k obecnému pojetí anglické detektivky s jednou mrtvolou nepříliš oblíbeného bohatého starce či protřelého vyděrače, spoustou chamtivého aristokratického příbuzenstva a detektivem co o vrahovi ví dříve než vrah dostane chuť zabíjet... :)

Lexand
23.12.2022 2 z 5

Kalache - tak to jsem asi viděl jiný seriál.

kalache
22.12.2022

...seriál skoro doslova kopíruje knihu.Autorka si to zřejmě hlídá...

Lexand
18.12.2022 2 z 5

Za zkoušku to stálo. Ale HP to není...

princesse
13.12.2022 5 z 5

Skvělé čtení. Opravdu jsem si četbu maximálně užila a zatím všechny knihy od autorky perfektní.
Jen drobná poznámka ... některé pasáže bych trochu zkrátila. A to miluji "tlusté" knihy, ale místy to bylo trochu moc rozvláčné a šlo to trochu kratší. Nicméně doporučuji přečíst. Perfektní zážitek.

adoli
05.11.2022 5 z 5

Tento díl mě bavil. Přestože byl delší než předchozí, nevadilo mi to, příběh byl velmi čtivý, vše na sebe navazovalo, zapadalo. A Robin se Strikem jsou sympaťáci. Těším se na další.

lisell
02.11.2022 5 z 5

Cormoran a Robin mě prostě baví, neskutečně. I když jsou knížky velké jak cihla a v posteli se nepohodlně drží, každá stránka stojí za to. Líbí se mi, že v každém příběhu je jiný druh případu, který mě svým rozuzlením pokaždé překvapí.

Lacie
31.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Strike 4. Vydírání, zapeklité rodinné a společenské vztahy, jedna smrt. Komplikované vyšetřování, mnoho linií a stop, Robin v přestrojení a indicie zamotané natolik, že opět nevím co, kdo, kdy, proč a jak.
Jenže. Mnohem víc než probírat se naznačenými a nepodloženými stopami, které do sebe pasují opravdu jen v geniálním mozku Hercula Poirota (pardon, Strika), mě užírá mamlas Matthew a říkám si, kdy už ho ta husa kopne kamsi. Ubrání se násilníkovi, v přestrojení maká líp než agent 007, ale omezený sebestředný manžílek s ní zametá jak s hadrem. A její vztah ke Strikovi, dají se dohromady, nedají? A ježišmarjá, nepodlehne doufám Strike své femme fatale, to by mě kleplo! Vzato kolem a kolem tuto detektivní sérii opouštím a plna Neklidné krve si jdu přečíst další díl dramaticko-romantického trilleru o Cormovi a Robin.
Ps: Všech zúčastněných koní mi bylo líto.

Kubajzz
19.10.2022 5 z 5

Jako vždy super. Viděl jsem jako film a pak poslechl jako audioknihu. Doporučuji :-)

MartinvonHau
19.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Další z extrémně dlouhých románů Rowlingové. Děj ubíhá stejně pomalu jako ve westernu Tenkrát na západě a stejně jako v něm mi to vůbec nevadí. Naopak, dlouho už mě žádná kniha tak nepřipoutala a dlouho se mi nestalo, že jsme si opakoval, že přečtu už jen jednu kapitolu a půjdu spát, abych následně zjistil, že je půl druhé ráno. Nebavila mě snad jen linka s Charlotte a trochu mě zklamala Robin, že to s Mathewem ji došlo až tak pozdě. A pak hlavně jedna věc. Rowlingová umí vystavět román, ale zápletka je někdy tak složitá, až je blbá.
SPOILER Opravdu se tam jednalo o prodej šibenic? Opravdu existují země, které neumějí spojit tři různá prkna a dovážejí šibenice z Británie. A kolik jich muselo být, když jen zisk z nich byl osmdesát tisíc liber? A to v Zimbabwe používají na každou popravu zvláštní šibenici, když jich potřebují tolik?
Už jen toto je za hvězdu dolů. Další půl hvězdy bych strhnul za odhalení pachatele. Buď jsem špatný čtenář, ale nějak mi uniklo, z jakých indicií si Strike tak brzy poskládal, kdo je vrah. Ale stejné to bylo i v minulém díle. Protože tři a půl hvězdy dát nejde, dávám čtyři. Ale s velkým vykřičníkem.

Hakate
17.10.2022 4 z 5

Po brutálně skvělém 3. Dílu se zase vracíme úrovňově o něco zpátky, díl byl trochu slabší, i když pořád vysoká laťka. Zápletka příjemná, zajímavá, kniha spádová, občas táhla, napínavá, akční. I přes snahu velkého množství postav a snaha děj zamotat, je padouch až moc předvídatelný. Což mě nevadí, já jsem spokojená.
Velké množství stránek, které mnohdy může čtenáře odradit, poradím jen jedno. Nenechte se odradit, přicházíte o pěknou detektivku a čtenářský zážitek. Série je velmi napínavá a velmi dobře se čte. Stránky rychle ubíhají. Opět mohu doporučit.

martineknatasa
13.10.2022 5 z 5

Pěkné. Tato krimi série je moje oblíbená. Má spád, je napínavá a velmi dobře se čte. Doporučuji k přečtení.

TomTomis
21.09.2022 4 z 5

Tento díl se mi líbil. Byl rozvleklý, to je pravda. Některé scény mi přišly skoro neuvěřitelné. Čteno hned po 3. díle. Přečteno během pár dní. V zásadě si ale říkám, že se k tak dlouhé knize už vracet chtít nebudu. Příběh se někdy vleče, někdy nabývá na spádu.

dufkys
19.09.2022 4 z 5

na můj vkus až moc protáhlý děj. někdy byla fuška se vyznat v postavách, ale
celkově stala za přečtení.