Smrt lorda Edgwarea

Slavný detektiv Hercule Poirot a jeho přítel kapitán Hastings se střetávají s neobyčejně vychytralým vrahem, který zabíjí rychle, nemilosrdně a bez sebemenších výčitek svědomí. Svou vychytralostí položí na lopatky nejen inspektora Jappa ze Scotland Yardu, ale i samotného Hercule Poirota. Ten sice záhadu nakonec vyřeší, ale sám tento případ považuje za jeden ze svých řídkých neúspěchů. Vyšlo také pod názvem Lord Edgware umírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25634/hercule-poirot-smrt--25634.jpg 4.4246

Hercule Poirot (8.)

Lord Edgware Dies (1933)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Zeras

jaroiva

Většina Poirotových případů se mi líbí i v televizním zpracování, ale tento se mi mnohem víc líbil v knize.

agatha2

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

Hanka_Bohmova

Knížku znám prakticky zpaměti, přesto mi tentokrát přišla nějaká jiná - až jsem si uvědomila, že čtu novější překlad. "Přeložení" ústředního důkazu se mi moc líbilo. Zajímalo by mě, jak se s tím vyrovnávají třeba v němčině.

TimeLord

Teraz neviem čo dať na prvé miesto v mojej obľúbenosti, či toto, alebo Päť malých prasiatok. Dej ma veľmi bavil, bolo to napínavé a tajomné. A ten koniec... Proste super.

Gibis

Hercule Poirot mě asi nikdy nepřestane bavit. I když většinu případů znám z televizního zpracování už téměř nazpaměť, stejně mě vždy znovu uchvátí Herculovy šedé buňky a jak na všechno logicky přijde a záhadu rozmotá :)

konicekbily

Další vydařený kousek autorky! Malé šedé buňky našeho mistra měly stále co dělat - musely měnit strategii i taktiku. Po několikakerém kličkování v ději, který je okořeněn i humorem mezi hlavními postavami, se náš slavný detektiv dobere řešení a vše vysvětlí. Není pochyb, že zvítězil nad jedním z nejrafinovatějších protivníků!

Aymira
19.11.2017

Nemůžu si pomoct, ale já se při čtení tady u té knížky docela nudila. Děj mě k sobě vůbec nedokázal připoutat, postavy mi téměř splývaly jedna přes druhou, ani to londýnské prostředí mi moc nesedlo. Občas se dostavil stav, kdy jsem si říkala, že je asi vlastně jedno, kdo vraždu provedl, hlavně ať už je konec. No, musím tedy alespoň přiznat, že podezřelého jsem měla ve své mysli někoho úplně jiného, než nakonec prokázal Poirot. Ale ačkoliv se mi Agatha tentokrát do vkusu vůbec netrefila, vím jistě, že se jí to ještě mnohokrát povede.

Shui-Xian
07.07.2017

Zas nechává Christie své čtenáře krásně tápat... Navození zápletky, která se jeví přímočará a průzračná, báječně zkomplikovala celou řadou eventualit a drobnějších motivů - takže je to pátrání po vrahovi opravdu napínavé a nejednoznačné. Poirotovy narážky na Hastingsovu bezelstnost, špičkování s Jeppem - to celý příběh skvěle koření. Myslím si, že Smrt lorda Edgwarea zas o něco navyšuje laťku Agathiných detektivek. (A že ta už sahá velmi vysoko!)

michaela.ne
30.05.2017

Krásný příklad toho (a nemluvím jen o této knize z řad od ACH), že detektivka může zaujmout i bez stříkající krve a sexuálního motivu. Více méně jsou to pořád stejné vzorce a my se do nich stejně pořád zamotáváme. Za mě vládne trůnu Pět malých prasátek, ale i tahle kniha mi vzala vítr z lodí, teda z plachet.

Thrawn89
19.05.2017

Hercule Poirot opět vynikají, metodický a svým jedinečným způsobem i vtipný. Obrovský plus, které teď oproti čtenáři před třeba 50 lety máme je, že si u toho můžeme představovat naprosto brilantního Davida Sucheta. Úplně jsem ho při té četbě viděl... Samotný detektivní příběh pak patří mezi ty lepší od Agathy.

Půca4
14.03.2017

Po delší době jsem si dopřála případ Hercula Poirota. Opět genialita! Mám ráda tenhle starý styl detektivek. Líbí se mi, jak Poirot nad vším přemýšlí, všechno bere na mysl, nic nenechá náhodě a přece jen se zjistí, že něco opomněl .. jak si neustále utahuje z Hastingse, ne jednou jsem se nad jejich rozhovory musela zasmát, ještě pokud něčím vtipným přispěl vrchní inspektor Japp. Závěr knihy neskutečný, nemohla jsem ji odložit, prostě to nešlo. Hned si jdu tento díl pustit ve filmovém zpracování.

Ivan F
15.01.2017

Jedna z lepších detektívok od Agathy, ale tie najlepšie ma ešte len čakajú.

Majdule
29.12.2016

Snad jediná z detektivek ACH, kterou jsem nejdříve viděla ve vynikajícím podání Davida Sucheta, než četla. Knižní předloha je ovšem také vynikající . Důmyslná zápletka, kdy zjevný pachatel nemohl být pachatelem, rafinovanost zločinu i Poirotova nejistota namíchali čtivý a napínavý koktejl, a to dokonce i tehdy, když pachatele znáte z filmu.

laepus
24.11.2016

Zajímavá zápletka (ostatně jako vždy) s mladou herečkou a nerudným lordem. Zařadil bych ji do té lepší poloviny v rámci Agathiny tvorby - což je pořád ještě o eiffelovku výš, než je vrchol tvorby jiných autorů detektivek.

Jane007
30.08.2016

Úžasná knížka, přečetla jsem to jedním dechem. Intuice mi tentokrát vraha odhalila, ale moje šedé buňky mozkové stejně nevěděly proč, takže jsem byla stejně nadšená (pan Poirot mě na konci dobře zmátl).

Market = )
13.05.2016

Príma, na Agathu mi přišla kniha poměrně svižná a jak normálně zvraty nemám moc ráda, tady mě bavily a napínaly jak špagát :-). A klobou dolů před překladatelkou, které tentokrát docela zavařili :-).

katushka17
06.01.2016

Jedna z nejlepších knih královny detektivek.

Sebasti
26.09.2015

Tak tentokrát jsem se nevydal na dobrodružnou túru za geniálním vrahem, jelikož jsem si v komentářích přečetl nenápadný spoiler a následně se podíval na konec. A musím říct, že i přes to mě zaujala. Protivný lord, jak už to v detektivkách bývá, je chladnokrevně a nekompromisně zabit. Nejdříve to vše vypadá na jeho manželku, ale pak se to nějak - celkově zvrtne. Příběh je docela zamotaný, po přečtení vám sice přijde, že je vše docela jednoduché, ale když ho budete chtít převyprávět, budete se zadrhávat a stejně něco zapomenete. Určitě knihu vezměte a přečtěte!

TerezkaV
26.08.2015

Klasická Agatha s nepředvídatelným rozluštěním celé záhady, tuto knihu mohu jen doporučit!

Ddaannddaann
15.03.2015

Nápad sice dobrý ale zápletka byla na můj vkus až moc složitá.

Marceles
05.02.2015

Typická detektivka od Agathy, se vším, co k tomu patří. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že napsala i lepší kousky.

Owain
27.10.2014

Já taky, úplně jsem byla vedle a nevěděla =) rozpletení příběhu výborné.

kiki11
03.10.2014

Poirot je prostě génius každým coulem, vůbec jsem nevěděla kdo je vrah. Moc pěkná kniha.

me.odstiny.knih
13.09.2014

Zamotané až do konce tak to mám ráda. Až do poslední chvíle jsem netušila jak to vlastně celé bylo. Agatha je právem považována za královnu detektivních příběhů....

derminator
21.03.2014

perfektní detektivka, děj střídá děj a když už si myslíte kdo je vrah tak jsou indicie úplně jiné. Mě se ale na konci povedlo vraha odhalit a Vám? Doporučuji přečíst dávám knize 100%.

markétka2002
14.03.2014

pecka jinými slovi, se popsat nedá fakt lidi.to si musíte přečíst.

pavucik
06.01.2014

Velmi sa mi tato detektivka pacila. Dobre prepacovany dej, Agatha naozaj nesklamala. Uz som si myslela ze som uhadla vraha, ale bohuzial. Velmi som sa potesila reedicii tejto knizky, kedze som nevlastnila predoslu verziu, naozaj ma potesilo, ked som ju ku koncu roka nasla na policiach knihupectiev. Agatha christie je skratka kvalita, ktora nikdy neomrzi.
Naopak sm celkom sklamana, ze v slovenskom jazyku nevychadza tolko knih od Agathy ako by som chcela. I ked tohoto roku vysli myslim 3 a vsetky s Herculom Poirotom, aj tak by sa nasi mohli polepsit.
Velmi sa paci ze knizny klub kazdy rok pracuje na dalsich a dalsich reediciach atd. Dufam, ze sa dockam aj knih, ktore od Agathy vysli pre mna bohuzial davnejsie a rada by som si doplnila zbierku o tieto vydania napr. Posledni weekend...

pistalka
30.12.2013

--- Časy se mění a třeba budeme za pár desítek let nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy jsme četli severskou krimi, a budeme ji hledat v antikvariátech, protože se už dávno přestala vydávat. A třeba taky čas od času dostaneme chuť na klasickou anglickou detektivku, a to budeme vědět, že stačí zajít do knihkupectví, protože jistý druh kvality se prosadí v každém čase.
Milá Královno zločinu, První dámo detektivky nebo jak jinak Tě za posledních sto let titulovali. Chci Ti říct, pokud se na nás usmíváš z literárního nebe, že žádný z těch titulů není přehnaný, za vlasy přitažený, ač Ty sama bys je při své skromnosti používala jen velice nerada. Právě jsem dočetl čtyřiapadesátou knihu od Tebe. Což je, jak by jistě každý uznal, obdivuhodný počet napsaných knih (a to mi ještě v záloze pár zbývá). Putujeme spolu už přes deset let, a já si kolikrát říkám: jak to ta Agatha dělala? A vždycky, když jsem se sám pokoušel něco podobného napsat, ztroskotal jsem po pár stránkách a zmuchlaný papír odhodil do koše. Bohužel, nejsem Agatha Christie. A pak, když vidím ty stohy pokračovatelů, napodobovatelů, zkouším někdy i je. Jenže, také nejsou Agathou Christie. A tak mě napadlo, že pravým důvodem takového dlouholetého úspěchu je jedinečnost, kterou lze jen těžko napodobit. Protože začíst se po čtyřiapadesátá nebyla vůbec žádná nuda, těkal jsem očima od stránky ke stránce a užíval si milou prokreslenost postav, důvtip a ješitnost Hercula Poirota, laskavý anglický humor. Je to něco, čemu ani sto let nestačilo k zestárnutí, což je obdivuhodná nadčasovost. Schválně, kolik věcí z počátku devadesátých let považujeme za neaktuální, zastaralé? Ony i ty vraždy jsou ve Tvém podání jakési milé, něžné… hezké. Tak se laskavě nediv, co na Tobě stále všichni vidíme. ---

A děkuju databaziknih.cz za poskytnutí recenzního výtisku. Asi přistavím knihovnu, Agáto!
(29. prosince 2013 – 30. prosince 2013)

Thanyss
18.06.2013

Tahle kniha mi příběhem trochu připomínala Záhadu na zámku Styles, kde je vrah na začátku také úplně zřejmý až je to podezřelé a nepravděpodobné. Ale myslím si, že tady byla zápletka o něco složitější a mně se více líbila. Vrah je naprosto bezcitný a přesvědčený o své dokonalosti a neomylnosti. Chytrý koneckonců je, protože se mu podaří svést Hercula Poirota na špatnou stopu, ale nakonec je na slavného detektiva krátký, i když rozřešení má na svědomí náhodně vyslechnutá poznámka na ulici. Příběh ukazuje, že i geniální detektiv může sledovat falešnou stopu a rozřešení vraždy může záviset na náhodě.

imatulo
21.03.2012

Skvelá kniha...doposlednej kapitoly som bol na vážkach kto je vrah...záver prekvapivý a strhujúci