Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3845 652

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

DeaverRhyme
10.09.2023 5 z 5

Jako bych četl o dětství některého ze známých sériových vrahů. A není divu, že ve válečné době se právě tito lidé stávají těmi nejlepšími následovníky a vykonavateli trestů... Výborná sonda do psycholigie pachatelé v jakékoliv době.

Kortez
30.08.2023 5 z 5

Audiokniha s vynikajícím přednesem pana Norberta Lichého. Ze začátku pozvolný děj, pak začalo jít do tuhého a ke konci je knížka spíš pro otrlé povahy, nebo milovníky tematiky druhé světové jako jsem já.

boruvka377
06.08.2023 3 z 5

Kniha se mi četla poměrně dobře, jen je opravdu smutná že ten člověk si to moc neuvědomoval a šlo mu jen o splnění rozkazů. Je to kniha pro silnější povahy, doporučuji si jí přečíst.

Timkim
04.08.2023 5 z 5

Velice zvláštní kniha, ze které mám zvláštní pocit. Názorně vidíme jak se z ušláplého, tichého, citové chladného chlapce stává zrůda. Dalo by se to přirovnat k panu Kopfrkinglovi z románu Spalovač mrtvol. Dle mého musel Rudolf trpět autismem a méněcenností, nemajíc vlastní schopnost volby. Strašné je, že svými nápady a "inovacemi" poslal na smrt daleko víc lidí. Největším plusem této knihy beru to, že jsme měli možnost nahlédnout na téma koncentračních táborů též ze strany druhé, té co o osudech rozhodovala. Děsivé, ale plný počet.

Kopretina
02.08.2023 4 z 5

Hrozné, a přitom v něčem pochopitelné. Dítě, které žije v citovém chladu, se těžko naučí soucitu. Psané stroze, bez emocí, v jednoduchých větách.

ZuzanaZ83
20.07.2023 4 z 5

Velmi zvláštní příběh, který je těžké hodnotit. Rudolf Hess byl podle mě totální sociopat, člověk bez citu, který plnil rozkazy.

SSTknihy
17.07.2023 5 z 5

"Vybrali si mě pro mé perfektní organizační schopnosti, disciplínu, poslušnost a bezpodmínečné plnění rozkazů..."
Seznamte se s vynálezcem, strůjcem a vylepšovatelem zrůdné vyhlazovací mašinérie osvětimských koncentračních táborů. Kniha je detailním, neuvěřitelně intimním portrétem člověka, pro kterého byla služba nacistickému režimu náboženstvím, a který o vězních jdoucí na smrt mluvil jako o "jednotkách".
Je přijatelné omlouvat zločiny slepou poslušností? Kde se rodí v duši takové zlo a lhostejnost? Jakým směrem by se ubíral Hössův život, kdyby ho v dětství nepoznamenal svou výchovou fanatický otec? Nestal by se z něj naopak hrdina, pokud by mu nadřízení dovolili odjet na frontu? Byl by z něj spokojený sedlák, kdyby se k moci nedostal Hitler? Kdo ví. Věcná otázka - jak moc naši povahu, charakter a činy ovlivňuje prostředí a životní zkušenosti, a jak moc jde o vrozenou dispozici.
V každém případě Höss svých činů nikdy nelitoval. Téměř lhostejně vypověděl o každém detailu své krvavé "práce". Když se ho zeptali, co při tom cítil, řekl, že to vlastně byla nuda. Neobhajoval se - vždyť jen plnil rozkazy...

Schläfer
11.07.2023 4 z 5

Zrovna dnes, jsem knihu dočetl a musím říct, že to bylo opravdu zajímavé přečíst si knihu o koncentračním táboře z pohledu viníka a ne oběti, Höss neměl lehké dětství byl psychicky trýzněn svým otcem a v matce nenašel zastání a jediný, ke komu vzhlížel byl jeho strýc, který byl voják a z počátku knihy mi ho bylo i líto, ale jak se postupně v knize jeho povaha mění a stává se z něho jedinec, který jenom poslouchá rozkazy a podle mě si aji uvědomoval, že věci, které dělá nejsou všechny správné tak rozkaz je víc než vlastní názor a pocity a zde přemýšlí o tom, že lidé jsou pouze jednotky a ho zajímá jen, jak splnit svou normu a popřípadě vylepšit řešení této otázky, až mě z toho mrazilo a ještě se obhajuje, že jen plnil rozkazy a nic není jeho vina. Autor skvěle popsal jeho osobnost. A já se jen bojím, že podobní lidé chodí mezi námi a vše se může znova opakovat.

Kabuky
27.06.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

Stepanka897
16.06.2023 4 z 5

Jedna z knih popisující hrůzy holokaustu ne ze strany obětí, ale ze strany jejich vrahů, v tomto případě Rudolfa Hösse. Těžké čtení, které se vryje pod kůži. Dětství s despotickým otcem a ustrašenou matkou, armáda, bída, hlad, fanatismus, všudypřítomný antisemitismus. Kde se v člověku bere zlo? Jak se stává zrůdou, která se neštítí vůbec ničeho? Rodí se s tím už člověk? Nebo by takto dopadl kdokoliv, kdo by byl vychováván ve stejném prostředí?

VA_Krtek
10.06.2023 4 z 5

Za mě je to dobrý. Odhlédneme-li od skutečnosti, že tyhle zvrhlosti se bohužel opravdu staly, jedná se o Merlův klenot. Jde o o to, že dokázal svůj styl psaní upravit tak, aby odpovídal strohosti Langova myšlení. Pro mě to má tu nadstavbu, že si uvědomuju, že lidé jako Lang mezi námi normálně žijí i dnes. Kdyby nebylo nacismu v Německu, tak by Lang mohl bývat zaměstnancem roku až do smrti. A stačilo, aby se začalo bubnovat na bubínky v hnědých košilích a bylo zle.

zuzule787
20.05.2023 3 z 5

Bylo mi jasné do čeho jdu a přece mě povaha Langa fascinovala. Od dětství komandován otcem, který byl fakt blázen, slabošská matka a strýc, kterého obdivoval. Myslím si, že to byl těžký autista s ještě dalšími psychickými problémy. Prostě ideální adept na vojáka, protože plnění rozkazů a čest sloužit vlasti pro něj bylo víc než vlastní svědomí a rodina. Se svými organizačními schopnostmi a cílevědomou snahou plnit úkoly se brzy dostal hodně vysoko a ikdyž nesouhlasil s tím co dělal, neudělal nic proti.. Je to hrozné, ale tak to bylo. Tato kniha ve mě zanechala nehezké pocity na člověka, který byl podle mého slaboch, který měl problém mít svoji vlastní vůli..

Janabib
19.04.2023 2 z 5

Za mě kniha moc dobře napsaná nebyla. Daleko výstižnější jsou knihy psané z pohledu vězňů. Jsem velice citlivé povahy a tady mě téma vůbec neoslovilo, ani slza mi neukápla. Jednalo se především o technickou stránku vyhlazování židů, popisování mi připadalo dost nudné. Hlavní osoba mi připadala už od dětství zralá na vyšetření od psychiatra.

Pisquosus
17.04.2023 3 z 5

Nepřidám se k opěvujícím komentářům. Krom naprosto šíleného a ohavného tématu, nebyla kniha dobrá. Dobré hodnocení je knize přisuzováno, dle mého názoru, jen pro tu tíživost tématu.

Jen proto, že je v knize popisováno jedno z nejhorších zvěrstev v historii lidstva, si nezaslouží automaticky 5 hvězd.

Kniha byla nudná, nebyla detailní ohledně myšlenek hlavní postavy a byla hodně okrajová.

Za mě slabé 3 hvězdy.

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Ze začátku se kniha zdála nudná. Psycho otec, matka úplně v jiném světě a malý Rudolf, který se chce otci zavděčit. Z obyčejného chlapce v knize vyroste zrůda. Lidská zrůda, které dají úkol a on jej chce splnit na 170%.
Nechutné. Nevěděla jsem jestli dřív plakat nebo zvracet.
5* dávám za to, že kniha ve mně zanechala velmi silné a hluboké pocity, dokonce i lehkou nenávist k lidem.

Aligator805
17.02.2023 5 z 5

Robert Merle napsal tuto knihu dokonale. Vryje se pod kůži a vy nemůžete přestat číst i když víte že s každou další stránkou to bude jen horší. Merle úžasně vystihl proměnu postavy. Z malého vystrašeného kluka který touží po rodičovské lásce až po zrůdu, která plní rozkazy s takovou lehkostí a samozřejmostí. Ukázka jak fanatismem a neláskou vychovat zrůdu schopnou všeho.

GeRaltzRiVie01
02.02.2023 5 z 5

Úplně zde nevidím tu zmiňovanou proměnu/vývoj postavy. Od chvíle, kdy v dětství onemocněl mi přišel už víceméně stejný - robot, který žije pro Německo a vykonávání rozkazů (ať jsou jakékoliv). Dostalo mě přirovnání k pilotovi, který na rozkaz shodí bombu na město a vlastně taky spáchá masovou vraždu.

Vendula897
31.01.2023 4 z 5

Čtení této knihy je velice těžký a nestandardní prožitek....čtenáře dokáže dostat na samé morální dno člověčenství, ze kterého se chce plakát hrůzou, noříte se čím dál více do příběhu, o němž víte, že nemůže a nebude mít dobrý konec. Je vám těžko, snad se i stydíte za to, jste také člověk. Možná, někde ...ne až tak daleko v minulosti, žil na této planetě člověk, který se rozhodl sortovat lidí .. ty jsi dobrý .. ty nejsi. Často mě u čtení této knihy napadalo....jak bych se zachovala já...kdybych se narodila v židovské rodině a jednou musela ...i s dětmi...nastoupit a jet...vystoupit a nalevo,nebo napravo??? V takovéto chvíli mě život unavuje, bojím se dnů dalších, přestože žiji v jiné době, tragédie holocaustu mě neskutečně zraňuje... ...Na druhou stranu . ..co kdybych se narodila v této rodině...kde se narodil Rudolf Hess, o němž kniha je....byla bych možná vychována v mládežnickém klubu podporující antisemitismus a přihlížela zvěrstvům holocaustu ... Já, která nejsem chopna zabít mouchu...bych se učila zabíjet člověka, o kterém by mně řekli , že je nepřítel. Vidím v této knize ohromné varování, memento doby, která se nesmí vrátit. Pokud tady na této planetě ovšem nezůstala ...a hrozí, pořád hrozí...

pedroK
26.01.2023

Dojem, který ve mně kniha zanechala, je otřesné svědectví..chlad a propracovanost rozhodnutí, která znamenala pro tisíce lidí rozsudek smrti. Silná dojmem, útlá počtem stran, taková je to kniha. Mohu jen a jen doporučit.

Podravka
25.01.2023 4 z 5

Smrt je mým řemeslem má jednu nevýhodu. Většina čtenářů již tak dopředu tuší, do čeho jde, protože si kniha nese cejch něčeho "šokujícího". I já to měl stejně a docela mě to během četby mrzelo, protože jsem se ochuzoval o více intenzivní zážitek. Tím samozřejmě nechci říct, že bych po přečtení cítil nějaké zklamání. To vůbec ne. Merle bravurně znázorňuje vývoj postavy, její proměnu a mimoto v pozadí jen tak vykresluje procesy konečného řešení židovské otázky. Není to nejlepší kniha o holocaustu, co vznikla. Neřekl bych ani, že je to primárně kniha o něm. Je to procedurální, takřka žurnalistický popis člověka, který se stane monstrem, i když jím v nitru nejspíš ani není a sám si to i přes mnohá morální dilemata neuvědomuje.