Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261971/bmid_smrt-je-mym-remeslem-261971.jpg 5 3848 652

Příběh velitele osvětimského koncentračního tábora, vychovávaného od mládí i fanatismem zprvu náboženským, později národně šovinistickým, vojáka důsledně bezcitného vůči sobě i okolí, jemuž připadne úkol zracionalizovat hromadné vyvražďování židovského plemene v plynových komorách. Události jsou až do konce viděny očima hlavního hrdiny; na něm i na ostatních postavách je vylíčeno typické šíření fašistické nákazy v národě...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

wotana
04.03.2022 4 z 5

Za mě jako celek 3,5* Nevím, nedovedu si to vysvětlit, ale oproti ostatním čtenářům, mě se tedy styl psaní vůbec dobře nečetl. Jako ano, kniha stojí za to si přečíst, hlavně proto, že se dozvíme, proč byl Lang vyšinutej magor a zabíjení mu nedělalo problém, ale zhruba v polovině, mě to přestalo bavit a až konec knihy jsem zhltla na jeden zátah.

katerina28349
24.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Knížka Smrt je mým řemeslem je velice mrazivá a drsná realita 2.světové války. Lang byl psychopat, který poslouchal rozkazy aniž by se ptal proč. Husí kůže mi naskakovala při velice chladném a bezcitném popisu Langova působení v koncentračních táborech ( Treblinka a Osvětim ) naprostá zvrácenost a odtažitost při dohlížení na brutálním vraždy a popravy nezpočeti neviních věznů. Stejně tak mi zarazil ale i vyděsil kontrast mezi Langem jako milujícím otcem a manželem a Langem velitelem táborů a pro miliony lidí symbolem zla. Tato kombinace byla pro mě velice silná část knížky ve smyslu jak se může někdo z hodiny na hodinu změnit bez jakýchkoliv emocí a pocitů. Rudolf Lang na mě působil jako na prostý maniak.

DeepSea21
04.02.2022 5 z 5

Sledovat příběh toho člověka který poslouchá rozkazy a neptá se proč bylo úžasné.
Tak to prostě je. Tak to prostě musí být, bylo to tak nařízeno.
Nejčastější výmluva zbabělců.
Je neuvěřitelné, jak poslušní lidé dokážou být.
Dostatečně dlouho jim vymývejte mozky propagandou a pak si s nimi můžete dělat co chcete.

6493
31.01.2022 5 z 5

Ufff. Mám to za sebou, díky Bohu.
Tohle bylo jedno z nejnáročnějších čtení, do jakých jsem se kdy pustila. Nebylo to zapříčiněno jazykem, jak se často u takto starých knih stává. Husí kůže po celém těle mi běhala z toho, jak chladně, odtažitě a bez citu byly popsány bezkonkurečně nejtemnější události novodobé historie. Jelikož je hlavní postava, z jejíhož pohledu se příběh vypráví, naprostý psychopat, sociopat, manik a kat, ta chladná odtažitost je naprosto žádoucí a právě díky ní se tahle kniha řadí mezi naprosté vrcholy literatury.
Je to děsivé, nechutné a na zvracení, ale to je ostatně každý vhled do choré mysli fanatika.

Martina291086
13.01.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem přišla před pár lety a často se k ní vracím... Vždy, když si v duchu potřebuju uvědomit, že se stávaly horší věci, než to, co mě třeba zrovna potkává, sáhnu k některé knize z tohoto tématu... Kniha sama o sobě je opravdu čtivě napsaná, byť některé pasáže jsou rozvláčné. Pokaždé mi ale zůstane rozum stát nad cynismem a mozkovými pochody Langa alias Hesse. Vždy, když se mě někdo zeptá na názor, řeknu jen VEM SI TO A ČTI. A to je podle mě asi nejlepší hodnocení jakékoliv knihy...

Pumpkin
12.01.2022 4 z 5

Doháním resty na starších výzvách a tak padlo na tuto knihu. Byť je psána docela rozvláčně, rozhodně je čtivá. Příběh samotný je dobrý a samozřejmě, jako pokaždé, téma holokaustu vyvolává kroucení hlavou, že toto bylo možné spáchat.

Miesbacher
11.01.2022 4 z 5

Udělal jsem jednu velkou chybu: Hößovy deníky jsem si přečetl až po Merleho "remaku". Pro fajnšmekry bych doporučil volit spíš opačnou cestu. Höß sám nabízí Osvětim skoro hmatatelnou, téměř je cítit smrad masokostní moučky. Merle něco přidal, něco vypustil, něco upravil. Na kvalitě díla to ale nijak neubralo, možná naopak.

Sedíte v cele smrti a máte dva týdny do popravy. Jak zhodnotíte svůj život?

allart
11.01.2022 4 z 5

Robert Merle vie pútavo písať. Čital som Malevil a bol som nadmieru spokojný. U tohto typu literatúry budem trošku zdržanlivejší. Bolo to dobre napísané, knihu som síce zhltol dosť rýchlo, ale spočiatku bol ten dej trochu spomalený, rozvláčny a až ku koncu to nabralo obrátky. Mne sa to páčilo, ale zároveň to dvíha varovný prst v kontexte dnešnej doby. Koncept zjednotenej Európy bola Hitlerova myšlienka a je nezvratný fakt, že na zakladaní európskej únie sa podieľali nacistickí pohrobkovia. Fašizmus a jeho zverstvá neskončil v Norimberku, skôr sa pretransformoval a v dnešnej dobe namiesto zbraní používa peniaze, zmluvy, zvrátené ideológie, pozitívnu i negatívnu diskrimináciu...podľa hesla: "všetko je to pre naše dobro". Naozaj? Alebo to smeruje k ďalšej svetovej ríši? V dejinách ľudstva všetky ríše raz padli. Padne aj táto a možno to bude posledná, ďalšiu už nebude mať kto budovať.

Stanleyyyy
10.01.2022 4 z 5

Tragický pohled na člověka, který se stává strojem. Myšlení Langa se v průběhu knihy jeví být jen mechanizovanými úvahami, svým úsilím připomíná spíše precizní stroj, stavějící výkonnost nad základní lidskou empatii. Konfrontace první a druhé půli je děsivá ve své podobnosti, kterak Lang přenáší chladný přístup k práci do svého všedního života i do vztahu k rodině. Kvůli minimální proměně charakteru však první polovina knihy zbytečně oddaluje působivou druhou polovinu, v níž Merle paradoxně prostřednictvím absence emocí utváří silnou emocionální responzi u čtenáře a vznáší věčnou otázku nad vinnou a nevinnou člověka.

turbosound
04.01.2022 5 z 5

Přečteno za jednu noc. Otřesný, nezapomenutelný literární zážitek, z kterého mi bylo fyzicky zle. A nejhorší na tom je, že to tehdy byla realita, žádná fikce.

anabelda12
29.12.2021 5 z 5

Fantastická kniha, která s mrazivou přesností a odosobněností popisuje mechanismus vzniku dokonalých továren na smrt. Krok po kroku, tábory smrti nevznikly na zelené louce lusknutím prstu, ale postupnými kroky, a výsledek byl zvěrstvo, nad kterým dodnes nechápavě kroutíme hlavou.

hnusák
23.12.2021 5 z 5

To je neuvěřitelné, co se může stát s člověkem, ten přerod ve fanatického vykonavatele rozkazů, potažmo ještě k tomu ve smyslu důstojnické cti, absolutní ztráta člověčenství a entuziasmu, na jednu stranu milující otec svých dětí a na druhou cynik mrknutím oka posílající uplakané děti do zplynování. Brr, tento člověk by se měl navždy smažit bez možnosti vykoupení. Ale i zde se táhne linka despotické výchovy od fanatického otce, zde můžeme hledat prvopočátek všeho, co následovalo. Život tohoto masového vraha je zde popsát psychologicky naprosto neuvěřitelně. Či uvěřitelně ????

jopp
09.12.2021 5 z 5

Na rozdíl od většiny komentujících mě velmi zaujala první část knihy, tedy popis dětství hlavní postavy (nedokážu napsat "hlavního hrdiny"). Upřímně, pokud někdo má takovou výchovu (otec psychopat, pedant, prostě magor terorizující celou domácnost, matka studená jak led), tak se není čemu divit, že takové dítě je emocionálně naprosto ploché a pokud dostane tu "správnou" příležitost, tak bez výčitek svědomí tím svým naučeným pedantským způsobem zapadne do mašinérie vyvražďování... vždyť on jen plní rozkazy, jako je plnil celé své dětství, protože rozkaz je nade všechno, není třeba přemýšlet o jeho smyslu, důležité je jenom precizně splnit zadání. Což hlavní postava dělala na jedničku. V závěru knihy je zřejmé, že Rudolf vůbec nechápe, co udělal špatně, když jen dokonale a bezchybně plnil rozkazy.
Podle mě kdyby měl Rudolf normální dětství, nebyl by se dostal ve své funkci tak daleko a dost možná by skončil jako někteří jeho kolegové či podřízení, kteří se na to masové vraždění už nemohli dívat a raději spáchali sebevraždu, protože jiné řešení prostě nebylo. Celé to vraždění v koncentrácích muselo stát na vyšinutých jedincích, kteří byli buď poškozeni výchovou, nebo měli psychiatrickou diagnózu, příp. obojí, v čele s Hitlerem samozřejmě. Myslím si, že je úkolem společnosti zajistit, aby se takoví psychopati nedostali k moci. Knihu by si proto měli přečíst nejlépe všichni, načerpat historickou zkušenost, aby se už neopakovala.
Jinak jsem byla velmi ráda, že kniha není o srdceryvných příbězích vězňů, na to nemám nervy.
A na závěr musím říct, že mě mrzí překlepy a chyby v knize. Četla jsem vydání od vydavatelství Naše vojsko z r. 2005. Degraduje to jinak skvělou knihu od skvělého spisovatele.

heavy66
28.11.2021 5 z 5

Autor se převtělil do Rudolfa Hösse, aby zjistil, jak se z chlapce z katolické rodiny mohl stát masový vrah, zda to sám ďábel přijal lidskou podobu a vystoupil na zem?! A našel jen úřednického technokrata, který řídil výrobní provoz, plnil zadané úkoly, počítal náklady, technologické časy, energetické úspory, pouze místo komárů a potkanů hubil lidské bytosti, které přepočítával na jednotky.
Firma IG Farben, která využívala otrocké práce vězňů a vyráběla Cyklon B, byla po válce zrušena kvůli válečným zločinům, na nichž se podílela. Následnické společnosti Agfa, BASF, Bayer převzaly know-how, zaměstnaly propuštěné manažery IG Farben, a dodnes legálně podnikají, prosperují, a razí politiku společenské odpovědnosti, trvale udržitelného rozvoje, a další atributy úspěšných podnikatelů.
Co s tím, když politici a podnikatelé neznají špinavé peníze? Pokud nás z toho rozbolí hlava, můžeme si vzít aspirin od Bayera…

david5746
28.11.2021 5 z 5

Rozhodně zajímavé a poutavé čtení a ukázka pohledu na ta zvěrstva tak trochu z druhé strany. Začátek možná náročnější, ale být tam musel. Ukazuje totiž formování hodného chlapce z fanaticky věřící rodiny na muže, který věří ve velké Německo a nejraději poslouchá rozkazy a ty slepě plní na jedničku s hvězdičkou. Další etapy jsou pak více či méně šílené. Některé části na můj vkus až moc z rychlíku, leckdy je nějaká naprosto zásadní věc zmíněna jen v jedné větě a už děj pádí dál. Na druhou stranu to odpovídá psychologii "hlavního hrdiny" a ukazuje se tak, co mu za přemýšlení stálo a co ne.

Za mě naprostá spokojenost a knihu mohu rozhodně doporučit. Jediné, čeho je mi líto, že Merle nenapsal ještě jednou to samé z pohledu Elsy, to by byl tak poslední pohled, který jsem o této tématice nečetl.

vito_s
22.11.2021

Brilantní beletrizace vzpomínkové knihy Höss, Rudolf: Velitelem v Osvětimi: autobiografické zápisky (poprvé česky 2006). Francouzský literát Robert Merle si nepochybně řadu věcí přibásnil, ale jeho SS-Sturmbannführer Lang je stejně intenzivní a mrazivý zároveň jako jeho skutečný předobraz Höss. Formující dětství jako z filmu Das Weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2019), mladí hurá do 1. sv. války a následná deziluze Výmarské republiky. Protloukání se v mizerných dělnických profesích, pak zase akce s Freikorpsem, zvláštní vsuvka s polorozpadlým hospodářstvím barona von Jeseritze, a následující vstup do NSDAP, SA a SS. Podivný emoční chlad, asexuálnost, plnění úkolů jako obsah cti a života, bez ohledu na vlastní zájmy a technický přístup ke smrti. Freska jedné bavorské kariéry z let 1913 až 1946. Německá mentalita vykonavatelů konečného řešení = právem povinná literatura.

capricorn__
14.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Byť souhlasím s uživateli, kteří psali, že začátek válečného románu je o něco slabší než zbytek knihy, věřím, že bez něj by nezapomenutelný příběh tolik nevynikl. Je také fajn podotknout, že Merle i v těch horších částech byl velice poutavý a já nenašel jedinou stránku, kdy bych se nudil. Bylo zajímavé sledovat detailně rozebranou psychologii Langa, na kterou dával autor větší důraz než na historické ukotvení. Moc jsem si čtení užil, jen měl strach - jako u takřka každé válečné knihy - co na mě bude číhat na další stránce. Určitě doporučuju!

Bubulka
06.11.2021 4 z 5

Velmi zajimavá kniha. Začátek trochu náročnější, ale celkově se kniha čte velmi dobře. Rozhodně stojí za přečtení, je super dozvědět se o těchto událostech i z jiného pohledu.
Přesto, že kniha vypráví příběh člověka zodpovědného za smrt velkého množství lidí, na konci mi ho bylo svým způsobem i líto.

MartinaBart
19.09.2021 4 z 5

Kniha se mi četla velice dobře, otáčela jsem stránku za stránkou a během chvilky byla přečtená. Dozvěděla jsem se spoustu věcí o kterých jsem neměla ani ponětí. Dosud jsem se orientovala jen na tu opačnou stranu, svědectví a příběhy vězňů.. Ale musím uznat, že přečíst si pohled SS byl velice zajímavý. Pár šílených věcí tam bylo, ale myslela jsem si, že to bude větší zlo... Takže mě to v tomhle ohledu trochu zklamalo. Ale jako celej je kniha velmi povedená. Osobně si myslím, že to byl nemocný člověk, ale to ho samozřejmě neomlouvá.... Doporučuji přečíst, je to zajímavé.

sweeney
18.09.2021 4 z 5

"To tedy znamená, že kdyby se to mělo dělat znovu, už byste to neudělal?"
Řekl jsem rychle: "Dělal bych to, kdybych k tomu dostal rozkaz."
.. "Zabil jste tři a půl milionu osob!" Požádal jsem o slovo řekl jsem: "Promiňte, zabil jsem jen dva a půl milionu.."

Jakmile se prokoušete vláčným začátkem knížky, pak už vás nepustí. Tedy mě alespoň ne. Životní příběh vyprávěný samotným velitelem tábora Osvětimi nám umožňuje nahlédnout do zvrácených a naprosto empatii postrádajících myslí nacistických pohlavárů, kteří neměli problém v jeden moment poslat do plynu stovky lidí, aby pak v následující minutě seděli u večeře v rodinném kruhu, jako by se nic nestalo..
Doporučuji.