Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3862 3862

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

tlllk
28.01.2020 5 z 5

Aj keď sa tu nejedná o autobiografiu a myšlienky hlavnej postavy podliehajú autorovej umeleckej licencii, je tu celkom logicky vykreslený svet funkčného autistu, ktorému prepožičali moc rozhodovať o živote druhých.

Korunu tomu dáva pasáž kde zdôvodňuje, že ak jeho otec mohol konať príkorie na rodine v mene neexistujúceho boha, on to musí urobiť pre Ríšu....

Petra158
27.01.2020 5 z 5

Tuhle knihu by si mel precist kazdy. Libilo se mi, jakym stylem to autor napsal. Bylo to chladne, neosobni. No, diky tomu jsem to mohla cist, jinak bych to asi nedala. Zide jsou povazovany za jednotky urcene k likvidaci. Rudolf se do tehle masinerie perfektne hodil uz jen tim, jak ho otec vychovaval. Nemyslet, pouze plnit ukoly, byt poslusny. V detstvi byl polozen zaklad jeho zrudnosti. Pro me nejvystiznejsi hlaska z cele knihy je, jak Rudolf rika 'Nejsem smyslny.'

Evaho73
26.01.2020 5 z 5

Napriek závažnej a ťaživej téme je kniha po literárnej stránke napísaná bravúrne a nútilo ma ju čítať takmer bez prestávky hoci aj dlho do noci. Teraz som nevyspatá a pod očami mám kruhy, ktoré spôsobila nielen nespavosť, ale hlavne uvedomenie si na aké cynické obludy "bez zmyselnosti" sa môžu zmeniť ľudské bytosti !!!
Je neuveriteľné ako "dômyselne" bola vybudovaná továreň smrti a pri čítaní mi behal mráz po chrbáte.
Som znepokojená i z toho dôvodu, že v poslednej dobe opäť fašizmus výrazne narastá aj u nás a...
Pane Bože pokorne prosím, aby sa už podobné zverstvá neopakovali !!!

Sjuzana
24.01.2020 5 z 5

Nazyvat cloveka “jednotkou” ve statistice, ktery ma byt ucinne a rychle zlikvidovan tak to je opravdu silna kava.

4444913
24.01.2020 5 z 5

Anatomie vzniku zrůdy.Místy děsivé čtení ale úžasné.Skvěle vystižený rozpor mezi otcem rodiny doma a krutou nelidskou bytostí "v práci"Přijde mi skoro neuvěřitelné že stejný autor má na svědomí galantní optimistická dobrodružství pánů ze Sioraku.Místy jsem si musela od čtení odpočinout jak to bylo depresivní.

JurijMilkovic
14.01.2020 4 z 5

uplne jasny priklad magora, knizka je super dílem, jak nahlednout do hlavy nebezpecneho cloveka.

ivettfox
11.01.2020 5 z 5

Skvělé nahlédnutí do mysli tohoto krutého člověka. Po přečtení knihy mám z Rudolfa smíšené dojmy. Ačkoliv nikde nepřiznává, že vězně osobně byl, já si vzpomínám na knihu "zvláštní zacházení", kde byl popsán jako ten "Nejhorší v celém táboře".

3nitka
10.01.2020 4 z 5

Fanatický otec, "detstvo", rozkazy, poslušnosť, jednotky....
Aký dokáže byť človek...

Lucikktm
08.01.2020 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamaráda.Prvni kniha z druhé strany z pohledu Němce za 2sv.v.
Čtivá ale představovala jsem si od ní více.

misaprosek
02.01.2020 5 z 5

Někdy si říkam že to všechno byla jen smyšlená doba, ale byla to skutečnost :(

petr_
02.01.2020 2 z 5

Ne že by kniha byla špatně napsaná, ale je otřesná v tom co je člověk schopen udělat, když je zapojen do správné mašinérie (nebo do správného davu).

petaSk
22.12.2019 3 z 5

[audiokniha]
První polovina "životopisu" byla podle mě autorovou interpretací Langova dospívání. Nepřehlédla jsem tady zase přezíravost vůči ženám, která z nich dělala buď nadržené samice, blbky nebo pasivní trpitelky. To samé jsem pozorovala už u čtení autorova Malevilu. Proto si myslím, že se jednalo hlavně o autorovy rysy než Langovy.
Poslední třetina knihy byla chladná, děsivá a nic pro slabé povahy. S odstupem se tady popisuje zefektivnění zplynování a zbavování se těl. O lidech se mluví jako o jednotkách.
Kniha stojí za přečtení, hlavně kvůli historii, ale Merleho jako autora ráda nemám, takže se k němu vracet nebudu.

Rodaw
17.12.2019 4 z 5

SMRT JE MÝM ŘEMESLEM
Dlouho jsem se na knížku "těšila" a má očekávání byla opravdu vysoká. Ve výsledku spokojená jsem, ale musím přiznat, že mě "bavila" až poslední třetina - ta ovšem byla vážně výborná... Dozvěděla jsem se nové informace a sledovat ten kontrast mezi Rudolfem jako "dokonalým zaměstnancem" a Rudolfem - manželem a otcem, kdy v práci posílal děti do plynu a doma je vychovával, byl šílený. Robert Merle perfektně - i když neuvěřitelně moc děsivě - vystihl oddanost nacistickému Německu a myšlence "čisté" rasy. První dvě třetiny byly jiné, než jsem očekávala, prostě Rudolfův život "předtím" - otec náboženský fanatik, dobrovolné přihlášení do 1. světové války, pobyt ve vězení, práce v továrně a přežívání v bídě... nečetlo se mi to úplně dobře, mírně jsem se nudila, ale chápu, že tyto pasáže v textu byly - zkrátka patřily k Rudolfově životu. Pasáže z koncentračních táborů (ať už Auschwitz a nebo i před tím Treblinka) byly hrůzostrašné, syrové, bez příkras. Jak jsem již psala výše - dozvěděla jsem se i nové informace a to velice oceňuji. Závěr knihy je děsivý. Protože krom hrůz války a holokaustu na čtenáře dolehne i to, jak k tomu všemu Rudolf po skončení války přistupoval. Stál si za svým, výčitky svědomí a nebo aspoň mírné pochyby o tom, co udělal? - v žádném případě. Naprostá absence jakéhokoli citu. Pocit viny nulový. "Poslouchal jsem rozkazy" ... a poslouchal je dokonale, svým způsobem Rudolf byl opravdu "perfektní zaměstnanec". Z jeho slov mrazí... "Nemám proč mít výčitky svědomí. Vyhlazování byl možná omyl. Ale já je nenařídil." Mě osobně neděsí "jen" ta doba, děsí mě lidi. Obecně. A jestli pořád nechápete, přečtěte si tuto knížku. Povinná četba na střední školy? Za mě rozhodně ANO. Doporučuji všem, které zajímá tematika druhé světové války - jen říkám předem, holokaustu se věnuje až cca poslední třetina, ale ta je teda dost silný kafe....
Více na mém YouTube :-).

Jane417
11.12.2019 3 z 5

"Smrt je mým řemeslem" je román, který mapuje život Rudolfa Langa, který ovlivněn tvrdou, nelítostnou a nemilosrdnou výchovou svého fanaticky věřícího otce... proplouvá životem, různými profesemi, stává se vojákem, zažije vězení... až se stane členem SS a pod jeho velením umírají tisíce lidí. Rudolf, který je otcem a manželem je přesto masovým zabijákem, pro kterého je zabíjení "jen" práce a v té musí být nejlepší - jako vždy, když něco dělá nebo má za úkol. V některém z komentářů jsem se dočetla, že Rudolf je něco jako Forest Gump! Souhlasím, ale samozřejmě v negativním slova smyslu. Jako jedna z mála jsem z knížky úplně nadšená nebyla. Hrůzy a děsy, co se v ní odehrávaly, byly šílené, ale postava Langa byla tak stejná po celou dobu... byl stejný když montoval dveře v továrně i když vráždil děti.

Kuža007
07.12.2019 4 z 5

Velice krásně, naturalisticky, napsaná kniha. Dokonale popisující situaci v Osvětimi.

polednice1705
03.12.2019 5 z 5

Děsivé, hrůzné, ale v mnohém strašně pravdivé.... určitě stálo za to si přečíst.

TinaBookBlog
29.11.2019 5 z 5

Kniha je výborně napsaná. Čtenář si může sám příběh posoudit, jelikož autor dílo napsal bez svých dojmů.

Příběh je napsán čtivě a napínavě, i když vlastně víte, jak to dopadne. Určitě doporučuji.

rilajaan
18.11.2019 5 z 5

Děsivé. Stále přemýšlím, zda je možné, že jeden prohřešek ovlivnil miliony životů.

kazetko
13.11.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Autor vypráví příběh a dává prostor čtenáři posoudit sám, co čte, bez autorových dojmů.
Je to čtivé, napínavé, i když člověk ví, jak to vlastně celé skončí.
Knihu moc doporučuji.

Ortie
08.11.2019 5 z 5

Kniha při jejímž čtení mě mrazilo a mívala jsem neklidné spaní (asi nebyl nejlepší nápad ji mít na nočním stolku).
Kniha je skvěle napsaná a dobře se čte, ukazuje hrůzy, které by neměly být zapomenuty.
K hlavní postavě se mi přistupuje nelehko, určitě se jednalo o člověka s nelehkým osudem... Na druhou stranu byl schopen páchat nevýslovné hrůzy. Ale je těžké si představit být na jeho místě... Kdo je vinen? Ten kdo vydal rozkaz? Či ten kdo bez odporu rozkaz plnil?