Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3845 652

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

woodward
17.08.2015 5 z 5

Merle se ponořil do hrůzy až na dno a vylovil tenhle příšerný příběh. Je to mistrovsky napsáno, i když si neumím představit, že bych to chtěl někdy přečíst ještě jednou.

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Kniha, po které jsem zůstal v šoku a ukázala nejtemnější zákoutí lidské povahy. Člověk, který dokáže být pozorným otcem, je zároveň chladnokrevným masovým vrahem. Cynické, depresivní. Povinná četba, protože s tím, jak umírají poslední pamětníci války, se pomalu vytratí i naše paměť na masový teror (a to nemyslím jen otázku vyhlazovacích táborů, ale třeba i hladomory na Ukrajině atd.). Musíme tyto nejhorší okamžiky lidstva udržovat naživu, abychom je nemuseli opět zažít.

Rawar
28.07.2015 5 z 5

Co znamená být skutečně dobrým Němcem. Když se na místo všech církví a falešných bohů dosadí víra v národ, a z pracujících občanů se stanou disciplinované, úderné oddíly, může se z malé země stát skutečná velmoc. Když je navíc tou zemí nemalé a nepříliš nevybojné Německo, je zaděláno na slušnou plejádu světových událostí. To už přeci dávno víme. Tohle dílo nám přiblíží život skutečného Němce. Stavební kámen dokonalé společnosti. V celé své germánské parádě a navíc naprosto nestranně. Pro všechny nadšence do druhé světové povinná četba. Pro všechny ostatní výzva...Průběh řešení židovské otázky je zde technologický dokonale vysvětlen a zbytečně neútočí na city slabších povah. Proto směle do toho, čtěte a berte si z toho co chcete

KLHannah
26.07.2015 5 z 5

Kniha, která mi sebrala dech... Četla se sama. A narozdíl od některých, kteří tu píší, že začátek byl nudný, si to nemyslím. Celý začátek bylo nutné přečíst proto, abychom potom pochpili fanatické jednání Rudolfa (toho knižního). Kniha, ve které je spousta skrytých myšlenek k přemýšlení...

FlyCZ
23.07.2015 3 z 5

Začátek není moc zajímavý ale nenechte se odradit a čtěte dál vážně to stojí za to. Občas mi nešlo do hlavy že jsou lidé schopní takových věcí.

PetikH2O
21.07.2015 4 z 5

Nooo, tak prvních 150 stránek za mě moc nic. Pak se to ale sakra rozjelo! Dala bych 3,5*, ale jsem hodná takže 4 :)

Póžislava
08.07.2015 5 z 5

No tak tohle je ovšem něco geniálního. Až mi z toho občas naskákala i husina.

oXide
06.07.2015 5 z 5

Ta kniha je vynikající a to i přesto, že první polovina je klidná, až skoro nudná. Za to v druhé části se člověk nemůže odtrhnout od čtení.

Co se týče Rudolfa, tak přece nejde o nějakého psychopata, jak ho většina „soudí.“ O jisté zvrácenosti by se dalo polemizovat, ale jak on sám tvrdil, jen plnil rozkazy - i když slepě. Tady nejde o to, zda byly správné či nikoli. Chyběl mu soucit a možná nedokázal rozlišit co je správné a co ne, vzhledem k jistým morálním zásadám (což je neomlouvá). Ty však nejdou posuzovat z pozice nás, dnešních lidí, kteří nezažili jeho výchovu, ať už v rodině nebo později, během jeho služby. O tom, že to byl „narušený“ jedinec snad ani nemá cenu mluvit, to je přece jasné.

Samozřejmě, že nelze udělat nic jiného, než jeho činy odsoudit, cokoli jiného není v dnešní společnosti morálně přístupné. Nelze však opomenout jeho svědomitost pro věc a profesionalitu, kterou potvrdil právě tím, že veškerou odpovědnost za Osvětim vzal čistě na sebe.

I kdyby chtěl, od určité hranice už z toho „rozjetého vlaku“ vystoupit nemohl. No, nicméně nejde posuzovat jeho, jako jednu z postav dějin podle této knížky. Protože ne všechno bylo tak, jak je v ní „vykresleno.“

Nakonec ho v době zatčení prozradil a usvědčil jeho snubní prsten na ruce, kterého se nebyl schopen vzdát, protože své manželství považoval za jakousi "svátost."

Stolda
30.06.2015 5 z 5

Je zcela nepochopitelné, čím se lidé na této zemi mezi sebou trápili a trápí. Rozumně uvažujícímu člověku to mozek nebere, přesto mě však tato kniha zaujala a určitě doporučuji k přečtení

icemancz99
30.06.2015 5 z 5

Kniha zajímavá a v některých pasážích šokující. Líto mi Rudolfa nebylo. On nebyl jediný, na to bylo těch zrůd v uniformě moc. Tohle nelze obhájit. Každopádně doporučuji přečíst.

Daniel.F
28.06.2015 5 z 5

Knihu jsem si zapůjčil pár dnů po exkurzi v Osvětimi. Neuvěřitelný pocit husí kůže, který se dostavil ve druhé polovině knihy. Jak zde píší někteří kolegové, první částí se prostě musíte prokousat. Ale když to zvládnete, budete odměněni.

akdar72
20.06.2015 5 z 5

Jinému národu by se to nikdy nepodařilo. Němci byli a stále jsou vychovávaní k poslušnosti a preciznosti. Nesouhlasím se zvráceností Rudolfa. Těžce ho poznamenalo dětství a německá povaha to dovršila. Byl v nesprávných časech na nesprávných místech. Je mi ho líto.

Merynkaw
31.05.2015 3 z 5

V prví půlce knihy jsem si říkala, proč má zde takové vysoké procento hodnocení a proč vlastně tu knihu čtu. Druhá půlka byla zajímavější, ale drsná..neuvěřitelné, že se takový člověk jako Lang, podstatě chytrý člověk, ale bez vlastního názoru dostane k takové moci.. dopadne to tak to dopadlo..

Luca287
23.05.2015 4 z 5

Začátek docela nudný...ale od poloviny napětí...hrozné psycho...v Osvětimi jsem byla a nikdy více...

HalleyM
18.05.2015 2 z 5

Očekávala jsem trochu něco jiného. První polovina knihy nemá skoro žádný spád, který mě natolik ukolébal, že jsem knihu odložila a ani nedočetla. Za mě zklamání.

Vilas1979
08.05.2015 5 z 5

Psychopatů je prý v populaci zhruba jedno procento. Tato kniha je sondou do duše jednoho z nich, má-li ovšem takovýto člověk duši. Robert Lang je bezpochyby narušená osobnost a snad i oběť výchovy svého otce. Spíše než provaz by si zasloužil pobyt v psychiatrické léčebně. Spolu s Jiskrou života od Remarquea by tako kniha měla být povinnou četbou. Abychom nikdy nezapomněli.

Janet11
30.04.2015 5 z 5

Při čtení mě chvílemi opravdu mrazilo. Nemám moc ráda nacistickou tématiku a kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale jsem za to opravdu ráda. Skvělá ukázka toho, jak můžou být lidé zvrácení. Doporučuji přečíst.

elin.m
05.04.2015 5 z 5

Přečteno jedním nádechem! Doporučuji!
Je hrozné, jak nacisté dokázali vymýt člověku mozek, aby poslouchal jejich zvrácené rozkazy. Robert Lang se stal svým způsobem obětí nacismu a místy mi ho přišlo i líto...

Eli-Eli
24.03.2015 4 z 5

Kniha o nacismu a zvěrstvech páchaných v koncentračních táborech z pohledu lidské stvůry. Začátek se poněkud vleče, ale pak najednou kniha dostane spád a čtenář se nemůže odtrhnout. Lang je narušená osobnost zcela prosta emocí a citu (říká o sobě, že není smyslný, ale to dostatečně nevystihuje totální absenci soucitu, lásky, či jiných projevů lidskosti - k těm se musí nutit jako herec na divadle), chorobně závislá na udílení rozkazů. Věrnost, důslednost, odpovědnost za své jednání, pravidelnost a řád - to jsou jeho životní jistoty. Z jeho robotického chování běhá mráz po zádech: když zemře "kamarád", necítí nic, ani lítost, ani ztrátu, jakákoliv drobná lež v zájmu záchrany života cizího nebo i jeho vlastního je nepřípustná. Díky takovýmto lidem mohl zrůdný nacistický systém fungovat tak efektivně, jak fungoval. Kdoví, zda by v jiných podmínkách, než jakým byl v dětství vystaven (matka mu nikdy neprojevila lásku a nechala ho napospas psychickému teroru despotického otce), vyrostl ve stejně citově narušeného jedince. Doporučuji vydržet nezáživný začátek, odměnou bude četba, která opravdu stojí za to!!!

lugh
23.03.2015 4 z 5

Rudolf Lang, člověk, kterého by mohlo být člověku na začátku knihy snad i líto ( v kontextu s jeho dětstvím) se v průběhu četby změní v dokonalou zrůdu s totálně zvráceným myšlením, neschopnou téměř jakéhokoli citu. Snaha slepě plnit rozkazy a naprosté ztotožnění s pseudofilozofií nacismu na čtenáře musí působit přímo obludně. Nejen Lang, ale statisíce jiných Němců jeho doby se naprosto odlidštilo a svojí ideologií ospravedlňovalo všechny zrůdnosti, které páchali na lidstvu. Kniha psaná formou deníku či vzpomínek je děsivá svojí formou. Výpovědí člověka, který je do poslední chvíle přesvědčen, že nespáchal nic zlého, jen plnil rozkazy.