Slyšet jeleny zpívat

Slyšet jeleny zpívat https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460373/bmid_slyset-jeleny-zpivat-tjj-460373.jpg 4 491 174

V horské osadě v Beskydech byla nalezena brutálně zavražděná dívka. Vše nasvědčuje tomu, že se stala obětí sexuálního maniaka. Šéf ostravské mordparty Miroslav Lada rychle dojde k přesvědčení, že vrahem musí být někdo z místních. Jeho tým i s novým operativcem Romanem Nitkou rozplétá vztahy mezi sousedy a souvislost s drogovým byznysem. Postupně se seznamují se všemi obyvateli osady, zneuznaným hudebníkem, věčně nemytým pasákem koz nebo váženým, ale nerudným architektem a jeho slabomyslným synem. Do vyšetřování se brzy začnou promítat osobní životy kriminalistů. Všichni mají stejný cíl, ale každý jinou motivaci k dopadení vraha. Dokáží se sjednotit a zbavit odlehlý kraj monstra? A stihnou to dřív, než vrah udeří znovu?... celý text

soupik2012
22.09.2022 5 z 5

Z počátku jsem byla neskutečně nadšená. Policisté se v této detektivce chovají opravdu jako lidé. Jsou chybující, náladoví, ale především je z nich cítit českost. Vtípky a různé popichování mezi kolegy je v této knize nezaměnitelně České. To jiný národ neumí. A přenést toto chování na stránky knih není vůbec nic snadného. A to se panu Františku Šmehlíkovi povedlo naprosto dokonale. Zasadit příběh do prostředí horské beskydské samoty jenom mé nadšení utvrdilo. Ale tím můj výčet superlativ pro tuto knihu končí. Protože to co se v knize událo není příliš věrohodné. Pokulhává především samotný pachatelův motiv. Také se to celé ke konci strašně zbytečně zamotá. To co si ovšem zaslouží uznání a poklonu je samotný závěr. Pan Šmehlík se nesnaží zalíbit většině, ale snaží se, aby byl příběh co možná nejreálnější. Nezaměňovat s věrohodností. Celkově spokojenost, nadšení vyprchalo. Můj závěr: pan Šmehlík umí výtečně psát. Dokáže přenášet své pocity, myšlenky a názory pomocí vtipných a zábavných dialogů na papír. Ale ve svém životě přečetl nejspíš mnoho detektivek a v tomto příběhu nám všechno naházel do jednoho hrnce a vytvořil jednu z nich. Detektivka průměrná, napsáno fantasticky. Audiokniha, kterou načetl pan Miroslav Černý je naprosto dokonalá. Málo kdo si umí tak mistrně pohrát s hlasem když vytváří dialogy jako to dokázal pan Černý. Navíc v rozhovorech zachoval akcent i nářečí. Tím mi velmi usnadnil orientaci v množství postav, které v tomto příběhu vystupují. Velice vydařená audiokniha, kterou mohu všem vřele doporučit.

Hrabalka007
16.09.2022 5 z 5

Za mě super detektivka. Velmi dobře se četla.

veronika5179
09.09.2022 5 z 5

Není co vytknout. Naprosto perfektní ve všech směrech. Současná česká literatura je samé krásné překvapení! :)

tabula.rasa
28.08.2022 1 z 5

Knižní kombinace Ulice a Kriminálky Miami. Pro mě utrpení. Slova "cucák" a "vystřelující koutek" jsem nedávala. Cením snahu a obálku, která je krásná. Za mě ale nedoporučuji.

tonysojka
07.08.2022 3 z 5

S odstupem času mi připadá příběh o pátrání po šíleném masovém vrahu v kulisách Beskyd více a více neuvěřitelnější a pohádkovější.
Více se mi líbí příběhy ze série "Trujkunt".
Případy jsou takové "normálnější"Buď je to "domácí zabijačka",nebo pomsta.Zdají se mi reálnější.
Určitě si další případ,pokud vyjde ,přečtu.Snad bude lepší.

Fanda74
05.08.2022 5 z 5

Velmi dobrá krimi z českého prostředí, která tak nějak postupně graduje až k překvapivému rozuzlení (možná až překombinovanému, ale OK). Líbil se mi pohled do "party" vyšetřovatelů", jejich rozdílných povah. Určitě se těším na další knížku autora.

Jana.Kuc
31.07.2022 5 z 5

Velmi příjemná česká detektivka mladého českého autora.

aninaji
24.07.2022 4 z 5

Kniha má krásnou obálku. Bonusem je to, že se odehrává v našem kraji. Na začátku jsem byla trochu zmatená ze zbytečného množství postav se jmény, která mi nešla přes pusu. Navíc mě štvalo, že autor neustále používá jejich jméno i příjmení. Ale zvykla jsem si. Příběh byl tak akorát napínavý, hezky to odsejpalo. Konec se může zdát na naše končiny trochu moc akční, ale pro mě byl uvěřitelný. Jen bych se obešla bez linky kolem lidského masa, která nebyla pro řešení případu podstatná a z mého pohledu tak nějak vyšuměla do ztracena.
Sečteno a podtrženo - těším se na další autorovu knihu a kdyby se rozhodl napsat také o dalším případu z ostravské kriminálky, budu se těšit ještě víc!

Anitram22
04.07.2022 4 z 5

Zajímavý detektivní příběh z Beskyd. V příběhu je řešena nejen vražda mladé dívky, ale jsou zde přiblíženy i osudy samotných vyšetřovatelů.
Kniha se mi četla velmi dobře, žádné zádrhely, ba spíše mne vtáhla do děje a nešla odložit. Ke konci sice lehce zvrhlé, ale zápletku autor promyslel dobře. Knihu určitě doporučuji přečíst.

Rami
30.06.2022 3 z 5

Kniha se četla dobře a nebýt těch několika drsných až nechutných scén v závěru, hodnotila bych ji jako dobrou detektivku. Takto dávám tři a půl hvězdičky.

85098211
27.06.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v její audioverzi a i když načtení nebylo právě nejlepší, po obsahové stránce jsem s touto výbornou detektivkou navýsost spokojená ;-). Autor ji zasadil do nádherného prostředí beskydské přírody, kde se děje zlo. A vrah je opravdu krutý a brutální! Musím přiznat, že jsem se na začátku musela hodně soustředit na jednotlivé postavy, protože těch je tam doslova jak na orloji ;-). Navíc je zde i takové malé odbočení na Slovensko, které hodně dlouho nedává moc velký smysl. Na závěr se samozřejmě všechno logicky propojí a případ je tak možné vyřešit. Asi nejvíc mi byli sympatičtí zkušený policista Václav Cesta, jeho kolega Aleš Černý a potom i mladý nováček Roman Nitka. Autor do celého vyšetřování také umně vplétá soukromý život jednotlivých osob a čtenáři je tím přibližuje a ukazuje i z jejich lidštější stránky.
Jediné, co bych možná autorovi mohla lehce vytknout, byl trochu překombinovaný a (snad i zbytečně) smutný konec knihy. Jinak se ve svém hodnocení přidávám ke komentáři mé oblíbené Bubo19 hned pod tím mým ;-), ale budu shovívavější a autorovi tu pátou hvězdičku přece jen přidám, protože píše opravdu čtivě a jeho kniha se mi moc líbila :-). Pokud tedy - stejně jako jsem to udělala já - chcete dát šanci mladému českému autorovi, neváhejte a tuto jeho detektivku si určitě přečtěte ;-).

Bubo19
21.06.2022 4 z 5

Nejdříve mě zaujal název knihy, a pak taky místo, kde se děj odehrává. A tak jsem se rozhodla, že si přece jen další detektivku přečtu. Kniha je to čtivá, napínavá, a pro mě bylo vše umocněno tím, že tento kraj velmi dobře znám. Děj se až na pár informací ze života policistů plně soustředí na vyšetřování a vše do sebe postupně zapadá. Pár věcí bych sice klidně vypustila, ale celkově jsem spokojená a ráda si přečtu další autorovu knihu.

ViolettaCh.
19.06.2022 4 z 5

Musím říci, že mě kniha, která by měla být prvotinou svého autora, velmi mile překvapila. Děj ze severomoravského prostředí je celkem dobře propracovaný, zvláště ke konci při zatýkání pachatele je to až thrillerově napínavé, ale některé momenty by ještě chtěly dotáhnout a dát víc do souvislostí resp. objasnit je. Každopádně si ráda přečtu další knížku tohoto autora. Celkový styl psaní se mi líbí.

martina8425
08.06.2022 3 z 5

Váhám, jestli obálka knihy nepředčila její obsah. Je totiž fakt krásná. Beru v potaz, že se jedná o autorovu prvotinu, která má pár mezer. Ostravská mordparta je celkem sympatická, ale kromě Romana Nitky jsem za celou dobu nebyla schopná odlišit další členy týmu... Nebyli ničím charakterističtí. Chybělo mi pár dovysvětlení, něco naopak bylo zbytečně navíc (sk linka - asi měla čtenáře zmást?). Ale jinak celkem dobré, místy až moc drsné, počtení. Proč ne ;-)

Pavlína197
28.05.2022 4 z 5

Na této knížce mě v první řadě zaujal název a v druhé srovnávání s mou oblíbenou českou autorkou Klevisovou. V anotaci mě mátlo a trochu i odrazovalo slovo netvor. Nicméně srovnání s Klevisovou mě přesvědčilo si knihu půjčit a přečíst. První polovina knihy mi opravdu stylem a prostředím oblíbenou autorku připomínala. Druhá polovina knihy už na mě byla moc... moc krvavá, moc drsná. Bylo pár chvil, kdy jsem knihu odložila a rozdýchávala. Nebýt těchto scén, užila bych si knihu víc a lépe, protože jinak je to opravdu zdařilá detektivka. Každopádně už chápu, proč bylo v anotaci použito slovo netvor.
Podobně brutální příběhy záměrně nečtu a pokud na ně nečekaně narazím ve filmu, přestávám se dívat. Vím, že je to oblíbené a populární čtivo, a to mě zas a znovu přivádí k zamyšlení, proč někdo potřebuje takové knihy psát ( a kde bere inspiraci) a proč je někdo potřebuje číst.

Gibis
18.05.2022 5 z 5

Poslední dobou mě hodně baví číst české autory a když jsem narazila na tento detektivní román z Beskyd, což jsou kopce mému srdci nejbližší, nemohla jsem odolat! Samozřejmě to má pro mě přidanou hodnotu v tom, že místa popisovaná dobře znám a to člověka vždycky potěší :) Ale i detektivní příběh mě hodně bavil, těšila jsem se na každou chvilku čtení a v určitou chvíli se už knížka odložit nedala, jak byla napínavá. A i když to určitě nějaké mouchy mělo, já hodnotím pěti hvězdami a těším se na další autorovo dílo.

Kopretina_aku
18.05.2022 3 z 5

Docela dobrá prvotina. Ta ostravská mordparta byla trochu podivná a možná jich bylo zbytečné moc a chyběla mi tam nějaká výrazná postava. Souhlasím s komentáři, že slovenská linka byla nadbytečná. Motiv pachatele naprosto ujetý, chápu to jako pokus o mystično. Konec ve stylu amerického akčního filmu mi ke klidné beskydské osadě moc neseděl. Jako celek plynulé, postavy bych ráda poznala více a to se třeba v příští dekektivce povede. 3,5*

zupri
10.05.2022 4 z 5

Velmi milé a čtivé překvapení, nádherný popisný jazyk.

Gabetka
01.05.2022 3 z 5

Autor měl zápletku promyšlenou, v závěru jsem ocenila detaily, které nakonec dobře ladily s celkem. Některými odbočkami umně sváděl čtenáře z cesty a komplikoval odhalení totožnosti vraha. Závěr proběhl ve stylu, za který by se nestyděl žádný akční film. Ovšem hlavně ze začátku jsem měla problém s podivně šroubovanými dialogy, které vůbec neplynuly přirozeně a působily strojeně a uměle. Tak by se přece nikdo nebavil, natož policisté. Postupně se to zlepšilo, nebo jsem si zvykla. Přesto je autorův debutový počin na poli detektivek zajímavý a další knize bych dala šanci.

Marcela52
27.04.2022 4 z 5

Dobře napsaný detektivní příběh mladého autora měl zajímavou zápletku, takže jsem se při čtení rozhodně nenudila. Jen mě trochu zklamal překombinovaný závěr s příliš "krvavými" detaily. Ocenila jsem nejen realistický pohled na současné kriminalisty, ale také vtipné postřehy a dobrou charakteristiku postav. Za ten překombinovaný závěr dávám o hvězdičku méně, ale přesto mohu doporučit jako dobrou "oddechovku". Kvalitních detektivek není v současné české literatuře mnoho, ale tato k nim určitě patří.

vraždy thrillery Beskydy krimi české detektivky rodinná tajemství Ostravsko Cena Jiřího Marka

2021  82%Slyšet jeleny zpívat
2015  77%Temné znamení
2022  83%Šelma

Kniha Slyšet jeleny zpívat je v