Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6051 1441

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Lidunka132
15.07.2018 5 z 5

Líbila se mi ještě víc,než Hana.

hankapimi
14.07.2018 4 z 5

Romány Aleny Morštajnové mají mimořádnou schopnost přenést čtenáře do určitého prostředí a nelehké doby, o které píše krásným českým jazykem. Pečlivě vylíčené postavy s jejich kladnými i zápornými rysy, těžká doba válečná, poválečná i období komunismu, tři generace jedné rodiny. Jejich boj o přežití, rodinné vztahy, lži i tajemství. Autorka píše velmi lehce, ale lehké čtení to v žádném případě není. Nutí čtenáře k zamyšlení a Hotýlek, Hana i Slepá mapa popisují klíčové události naší historie. Všechny knihy A. Morštajnové se mi líbily, jen u Hany jsem chvílemi zapomněla dýchat....

Barbora216
12.07.2018 4 z 5

Kniha se zajímavými příběhy žen tří generací. Mám ráda knihy z 20. století, ráda se dozvídám o době před válkou, o době válečné i o komunismu. Tato kniha mě nadchla, že byla tato tématika psaná zase z jiného úhlu pohledu. A to zejména příběh Anežky - knihy vyprávějící o životě lidí v době komunismu jsou většinou zaměřené na hrdiny, postava Anežky byla pojatá naopak, jakých nehezkých věcí je člověk v této těžké době schopen. Možná proto dávám jen 4 hvězdičky - za to, že mi byly ženy nesympatické (ale to byl nejspíš účel autorky), a také, že v knihách paní Mornštajnové je na mě příliš jmen. Nicméně kniha je psaná velmi čtivě a rozhodně bych ji doporučila i dál.

Stepi84
11.07.2018 5 z 5

Moc pekne napsana kniha

alicen
10.07.2018 5 z 5

Neskutečný příběh.... Už dlouho se mi nelíbila žádná knížka, jak Slepá mapa. Moc pěkně, čtivě napsaná

helenkan
10.07.2018 5 z 5

Opět skvělý příběh,který mě ze své moci propustil až na konci. :-) Super!

Gugu
09.07.2018 5 z 5

Přečetla jsem nejdřív Hanu a kvůli této jsem si koupila Slepou mapu. Styl psaní autorky stále stejně skvělý...který mi vyhovuje, pěkný příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout... prostě knížka, kterou chcete v knihovně mít, ne si ji jen přečíst...aspoň tedy já. Určitě si jdu hned koupit Hotýlek.

VeronikaStan
09.07.2018 5 z 5

Jako první jsem četla Hanu a nemohla jsem se dočkat, až si od autorky přečtu další knihu. Začala jsem Slepou mapou a stačil mi den, abych knihu přečetla a s chutí doporučila dál. V něčem mi to příjde stejné jako v Haně, i když né tak smutné. Většina lidí píše, že Hana je lepší, ale podle mě se to nedá srovnat. Slepá mapa byla první kniha autorky - takže co se týká děje, naopak Hana může být v něčem podobná první knize a s další knihou se autor může vždy zlepšovat, proto nebudu srovnávat, jestli je Hana lepší než Slepá mapa. Kniha se mi moc líbila. Jsem ráda, že jsem objevila další skvělou českou autorku, neboť moc ráda čtu knihy na toto téma a teď mě čeká ještě Hotýlek a pak doufám, že brzy vyjde další. Ikdyž neznám historii na vlastní kůži do které jsou příběhy zasazené, paní Mornštajnová umí hezky pisatelsky vystihnout danou dobu, že se dokážu do daného příběhu úplně vžít, jako kdybych tam byla, a zažila to...

obelix
08.07.2018

Přečetla jsem Slepou mapu, Hanu a Hotýlek doslova "jedním dechem" - nádherné knihy i styl autorky! Knihy mne doslova vtáhly do děje - bylo mi líto, že jsem je dočetla... Těším se na další autorčiny knihy!!!

amanek
07.07.2018 5 z 5

Jediné co mě merzí, že ted už mám od této skvělé spisovatelky vše přečteno.
Krásný příběh generací.

Ester59
07.07.2018 4 z 5

Jako většina ostatnich čtenářů zde v diskusi, jsem taky cetla po Hane, a za mne se neda srovnat. Hana je lepe napsana a vsemu se dali věřit. U teto knihy ocenuji predevsim neobvyklé téma i kdyz tezko se mi Anezce věřilo ze udelala to co udelala a hlavne ze se manzelovi pred druhou svatbou nepriznala a celou dobu dokazala zit ve lzi. Prvni polovina knihy byla hodne popisna moc me nebavila.

Zuziša
06.07.2018 5 z 5

Nemám co dodat k této knize,paní Mornštajnová píše skvěle a tudíž všechny její knihy jsou báječné.Určitě doporučuji přečíst.

maryinka
06.07.2018 4 z 5

Paní Mornštajnová je jedna z nejčtivějších autorek, které znám.

TheMelorry
06.07.2018 4 z 5

Příběh je napsaný zvláštním, ale velmi čtivým způsobem. Sledujeme tři generace žen a jejich život na pozadí dějin Československa, které se z jejich pohledů jeví úplně jinak, než jak je známe. Postavy jsou velmi dobře uvěřitelně vykreslené, člověk je chvílí lituje a chvíli nenávidí... Ze začátku jsem nevěděla co od knihy očekávat, ale hned jsem se začetla a autorčin styl vyprávění mi vyloženě sedl.

oskarka
01.07.2018 5 z 5

Druhá přečtená knížka od této autorky a zase perla. Krásná čeština, zajímavý příběh. Jen z Anežky mám rozporuplné pocity.

MV111
01.07.2018 4 z 5

I zdánlivě nepodstatný moment může mít fatální následky pro celé generace. Autorka jej ještě předestře s takovou lehkostí, až člověka zamrazí. Velmi dobře napsané, čtivé, pro mě tentokrát zajímavější druhá půlka, která má větší napětí a spád.

TaLu
26.06.2018 5 z 5

Naše autorka mě nejen překvapila, a to mile, ale ještě je v jejích hluboce lidských příbězích nějaké to tajemné plus, které ani nejde popsat, ale díky němuž čtu knihu a zároveň vstupuji do osudů lidí, které nám ta slova zprostředkovávají.
Postavy z románu se stávají blízkými, jejich životy by se totiž mohly odehrávat na dosah ruky - v našich rodinách.
I my žijeme životy, ve kterých učiníme dobrá i chybná rozhodnutí a pak musíme nějak posbírat střepy, poslepovat a jít dál.
Kniha je o životě. O jedinečnosti každého bytí.
Postavy románu žijí a kolem nich se snáší mrak a temnota doby. Plíživě, nenápadně a postupně zasáhne válka, totalita a normalizace jejich bytí.
Nejvíce mě oslovilo, že v prožívané přítomnosti netušíme, co nám přináší budoucnost.
Máme chuť volat na jednotlivé postavy : " NE ! Nedělej to! To nedopadne dobře!"
Ale my známe historii do které je příběh zasazen.
Oni neznali.....netušili....
Chci věřit, že v případě Anežky bych se zachovala jinak. Ale já žiji v jiném čase a nevím, čím mě prověří čas budoucí. Možná proto jsou knihy paní spisovatelky tak hluboké - konfrontují nás.
Děkuji. Doporučuji.

Radka_p
24.06.2018 5 z 5

Pani autorka to s ľudskými osudmi vie............a bonusom životných príbehov troch žien, bol prierez dejinami Československa od prvej svetovej vojny až po súčasnosť, ktorý sa nevtieravo odohrával akoby na pozadí....

Jolina
24.06.2018 4 z 5

Hana mě oslnila o něco více - přesto příběh velmi zdařilý, dojemný a poutavý. Zde se mi zdálo, že niť příběhu se Haně velmi podobá - i celková kompozice knížky, retrospektiva, návraty do různých historických období, postupné popisy životů postav apod. Líbilo se mi, jak autorka zobrazila prožívání Anežky, která mnohokrát stála na rozcestí a opět drobné události změnily její život.

GaleW
24.06.2018 4 z 5

Líbila, ne že ne, ale prostě nemůžu dát stejný počet hvězdiček jako u autorčiny další knížky Hana. Hana byl uragán, tohle je takový lehký jarní vánek. Ale co mají obě knihy společné je čtivost, knihu přelousknete, ani nevíte jak.