Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6065 1442

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

hoopoo
18.02.2015 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Četlo se to jedna bášeň i když ty osudy nejsou úplně růžové. Autorčin styl psaní se mi líbil, pěkně rozebírá jednotlivé postavy a hlavně dokončuje příběhy. Trochu mě teda zarazil hned start knížky, kdy jsem prvních 30 stránek pročítal několikrát, než sjem se zorientoval. Ale potom se člověk krásně chytí a osudy se odvíjí.

Rapunzel
05.02.2015 5 z 5

Překvapení roku a jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Autorčin styl je poměrně strohý, soustředí se na děj a nerozptyluje dlouhými popisy osob ani prostředí. To nemusí každému vyhovovat, nicméně právě proto se mi kniha velice příjemně četla, děj plynul a měl spád, postupně se od začátku 20. století dostal až do 90. let. Zachyceny jsou všechny zlomy 20. století, ale nenásilně a jako součást děje a života postav, nikoli jako hlavní motiv. Knihu jednoznačně doporučuji.

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Dějiny 20. století v příbězích žen jednoho rodu. Hrdinkami jsou "jen" prosté ženy, kterých je kolem nás plno, přesto jsou jejich životy neobyčejné a plné periperitií. V podobném duchu je i kniha Druhý život Marýny G. Když spisovatel najde takto nosné téma, stačí jen vzít příběh a jednodušeho ho vyprávět, žádné příkrasy a finty už netřeba.
Znovu jsem si připomněla, jak jsem ráda za dobu a pohodlí, ve kterém žiju.

May
16.01.2015 5 z 5

Proč je jen maximum pět hvězdiček? Na tuto knihu nestačí! Skvělé, nemůžu se dočkat další autorčiny knihy :-)

Lidka
13.11.2014 5 z 5

Kouzlo této knihy je v tom, že je napsána tak jasně, srozumitelně, je to prostě vyprávění. Příběh tří žen, každá patří k jiné generaci a každá je jiná a kolem nich celá plejáda dalších postav, tak pestrá, jako je společnost ve skutečnosti. Ty vedlejší postavy nejsou mnohdy nikterak do hloubky vykresleny, ale tak to v životě chodí, spousta lidí ovlivní naše životy, aniž bychom o nich věděli všechno. A děj běží, události se valí jedna za druhou, právě možná díky tomu, že autorka píše takto přímočaře se jí podařilo zachytit na relativně malém počtu stran dlouhé období od 1. světové války po současnost. Nejsou tu žádné výkřiky, hrdinská gesta, euforie, je to příběh lidí, kteří prožívali životy aniž by byli nějakým středobodem historických událostí, ale ať je jak je, všechny ty události je zasahují, tak jako zasáhly mnohé z nás, co jsme některou z těch dob prožili . Já z těch postav cítila jejich strach, bolest, zklamání, marnou snahu, ale i dravost a byla jsem ráda, že prožívali drobné lidské radosti . Někdo třeba řekne, že se v jejich životech nestalo nic mimořádného, ale tak to přece je i v životech většiny z nás. Líbilo se mi, že hrdinky nejsou černobílé a že během života, tak jak je ovlivňují události se postavy vyvíjí, formulují se jejich názory a priority.
Jo, mě se to fakt moc líbilo, spoustu těch historických událostí jsem sama prožila, tak jsem je i mnohde chápala a věřila, že takhle to opravdu ne že mohlo být, ale že to tak i bylo.

Antoaneta
14.10.2014 5 z 5

Tahle kniha je pro mne velice milé překvapení četla se mi skvěle a velmi nerada jsem čtení přerušovala.Moc pěkně podaný příběh několika generací rodiny jejíž členové to v životě neměli zrovna lehké.Zajímavé bylo sledovat jak politické změny a válka zasahují do jejich životů a nutí je dělat těžká rozhodnutí.Zvláštní na této knize je ,že ač je tam spousta smutných událostí nezanechá v čtenáři tísnivé pocity je to psáno lehkou čtivou formou nejmladší ze tří generací žen Anežka čtenáře provází jejich osudy,opravdu mohu doporučit rozhodně stojí za přečtení.

mandragora
06.10.2014

Kniha se velmi dobře čte, je psána jednoduše a velmi rychle. Není vůbec popisná, naopak, děj plyne hodně svižně. Možná proto jsem měla problém vytvořit si k hrdinkám a hrdinům vazbu, v několika větách byl nastíněn jejich svět, bez hlubších rozborů. Kupodivu mi to nevadilo. Jediné, co mi moc nevonělo byl konec,myslela jsem, že pravda zvítězí, přestože by měla fatální následek. Knihu doporučím a autorce držím palce.

Horacia
15.09.2014 5 z 5

Přečetla jsem na doporučení kamarádky a nebyla jsem zklamaná. Přestože jinak moc české autory nečtu, tuhle knihu můžu s čistým svědomím doporučit. Velice čtivé, zajímavé a dobře napsané moc hezkou češtinou. Už se těším na další knihy této autorky.

Pett
03.09.2014 3 z 5

Váhala jsem s hodnocením... nějak mi nešlo si ani jednu z nich oblíbit... přišlo mi to mnohdy až zbytečně moc vykonstruované... strohé... a ploché... bez emocí... děj plyne tak rychle, že se mi vůbec nedostal pod kůži... navíc se mi pletly postavy přidružených rodin... zaujal mě až příběh Anežky, ale ta byla zase na můj vkus až moc zbytečně ukňouraná... bohužel mě to nedokázalo chytit ani za jednu z mých srdečních chlopní :) škoda... možná kdyby nešlo o ságu, ale byl rozvinut jen příběh jedné ženy...

nemer
30.08.2014 1 z 5

Nadměrná popisnost a absence stylistického umu (text působí jako školní slohová práce) vedly k tomu, že jsem po několika stranách knihu odložila.

Neo1tex
25.08.2014 4 z 5

Hezká kniha. Ze začátku jsem mal co dělat, abych se v různých časových vrstvách neztratil, ale po pár stranách už to bylo fajn. Oceňuji, že se autorka prakticky vůbec nepatlala v politických událostech a zaměřila se jen na osudy lidí, kteří jimi byli dotčeni. Věřím, že osudy v knize uvedené neměly daleko k realitě.

Pokud vás podobné knihy a příběhy baví, tak ještě o level lepší je Vysněný život Ernesta G.

Popelllka
16.08.2014 5 z 5

Kniha napsaná jednodušším stylem, kde je více vyprávění a málo přímé řeči, nicméně velmi čtivá a pohlcující...:o)... Dala jsem ji za tři dny a četla jsem i v noci:o)... Ne proto, že by to byl takový trhák, ale spíš proto, že mě velmi oslovily osudy všech těch "obyčejných" lidí na pozadí slepé mapy dějin... Ráda se ke knize opět vrátím, je opravdu výborná.

jites
06.08.2014 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Skvěle napsaná knížka o normální rodině během několika desítek let převážně z pohledu žen.

iva23
01.07.2014 4 z 5

Velice čtivá kniha, mám ráda generační romány.

tulipa
03.06.2014 5 z 5

Krásná kniha plná životních osudů několika generací. Určitě můžu doporučit.

dalimoni
24.05.2014 5 z 5

Velmi poutavé vyprávění. Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou (díky sociální síti, na které si má známá nechala poradit, co doporučují její přátelé přečíst).
Kniha mě zaujala od prvních kapitol. Rodinná sága a vyprávění o životě 3 generací "obyčejných" rodin. Samozřejmě autorka neopomenula vykreslit dobu, ve kterých se rodiny a jejich životy nacházely. Dělala to ovšem nenásilně, nepoužívala skoro žádné letopočty, čtenář sám z textu pochopil, v jakém období se nachází :-) (nebylo to teda těžké poznat).
Kniha mě "nutila" přemýšlet o vlastní rodinné historii, jak žili mi prarodiče a praprarodiče. Hrdinové této knihy jsou obyčejní lidé, takže příběhy které prožili, "mohla zažít" prakticky každá rodina.
Kniha, o které jsem před měsícem neměl vůbec tušení, mě velmi zaujala a určitě doproučuji přečíst. Shrnul bych to asi takto: velmi umné vykreslení života obyčejných lidí 20. století. Poutavé vyprávění o "obyčejném" životě, o to krásnější příběh je...

Blíženec
15.05.2014 5 z 5

Tahle kniha mně zaujala a byl jsem zvědavý jestli nezklame-nezklamala,výborná.
Tři generace žen a nejmladší z nich Anežka nás provází jejich osudy,dušemi,myslí,,,
Seznámí nás s peripetiemi jejich životních poutí,které jsou ovlivněny událostmi 20.století,ale i setkáním s lidmi,,,

BUBINA1971
03.05.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha.Anna,Alžběta a Anežka-tři generace jedné rodiny a jejich životy.Co dodat.....Zase jeden výborný kousek v mé knihovně.

MahulenaK
03.05.2014 5 z 5

Úžasně čtivá knížka, jaktože jsem o ní nikde neslyšela?! Těžko se teď začtu do nějaké další...

Jitaku
29.04.2014 5 z 5

Skvěle zpracovaná kniha, poutavé vyprávění, které vás vtáhne do děje a nepustí, dokud nejste u konce. Moc se mi kniha líbila a velice dobře se četla.