Slávik

Slávik https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1439 1439

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Nightingale , 2015

evask
10.03.2017 5 z 5

Přečtěte si.

MartinaP
22.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha, včera jsem ji dočetla a mám najednou takový pocit prázdnoty, Patří mezi knihy, na které se nazpomíná. Vřele doporučuji.

Jana283
21.02.2017 4 z 5

Možná je to trošku "ženské" čtení, ale v každém případě dobře napsané. Pohled na období II.světové války zase trochu jinak. A každá stránka nutící k zamyšlení o osobních postojích hrdinek v nelehké době. Znovu a znovu jsem si kladla otázku, jak bych obstála já.

Nielada
20.02.2017 5 z 5

Slavík je pro mě jedna z nej knih. Zprvu jsem se bránila propadnout jejímu kouzlu, zdálo se mi, že autorka až trochu prvoplánově líčí nádheru francouzského veknova. Brzy jsem však byla vyvedena z omylu. Nic v této knize není náhodou. Kudy chodím, tudy si to přehrávám znovu - ty scenérie, osudy, napětí a ach jo, přála bych si žít v tom domě a během svých krátkých pobytů v Paříži bydlet v tom bytě, ale někdy úplně jindy. Ale co bych si vzala hned, by byla odvaha obou hlavních hrdinek. To čtení jsem násilně odkládala a chodila spát. Ráno jsem se k němu vrhala. Je to mimořádné, podmanivé. Je to skvělé.

bosorka
20.02.2017 4 z 5

Tenhle román se opravdu hltá. A taky se u něj pláče. Je totiž přesně namíchaný, nechybí odvaha, ale i trocha zbabělosti, odevzdání se, oběť, láska, rodinné vztahy. To vše obklopeno válkou, která už sama o sobě je krutá a plná silných příběhů. Kolik takových už jsem četla a z velké většiny mě vždy dostaly na kolena. Slavík je vlastně "doják", ale doják dobře vystavěný a já si občas hrozně ráda pobrečím. Slavík přesně splnil to, co jsem od podobné knížky očekávala, dojal mě, bavil mě a nepustil mě až po poslední stránky.

PetraBery
16.02.2017 5 z 5

Silný čtivý román z válečné doby, který vypráví o osudu dvou sester. Příběh o odvaze a statečnosti obyčejných lidí, ze kterých dělá záchrana jiných hrdiny (hrdinky). Na jedné straně hrůznosti a krutosti války, na straně druhé láska, přátelství, rodina, odvaha a naděje. Jiná díla autorky neznám, ale tuto knihu můžu jen doporučit.

Oophaga
15.02.2017 2 z 5

Vlastně strašlivý kýč, napsaný přesně tak, aby působil na tu nejprimitivnější obrazotvornost. Vyvolává libé pocity, jaký byl život na malém městě v předválečné Francii vlastně idylický (sice zemřela matka do hrobu dána a nedůtklivý otec s nezájmem o dcery - ale rodinné sídlíčko plné rozkošných starožitností a rustikálního charakteru + láska rány zahojí) a evokuje napětí francouzského odboje za 2. světové války (ovšem se všemi těmi chic baretkami a sice přešívanými, ale elegantními kostýmky). Pak nechybí nějaká ta hrůza zajetí, mučení a koncentráku, aby si sentimentální duše mohly povzdychnout, jaká ta válka vlastně byla hrůza. A nakonec jsou všichni hrdinové (archetyp 'matky' i 'heroiny' je v obou sestrách zdárně až několikanásobně - nestačí zachránit jednoho člověka, ale pro jistotu desítky - naplněn), a čtenáři (či spíš čtenářky, na které autorka známá spíše texty 'červené knihovny' převážně cílí i tímto bestsellerem) mohou ronit slzy a dojímat se nad svým dojetím. Není náhoda, že už se chystá film, jistě bude 'pěkně vypadat' - tuhle fotogeničnost starých časů totiž pro jistotu nad míru exploatuje už román. Ale samozřejmě, že je to celkem čtivé, to zas jo.

MagdaS
04.02.2017 5 z 5

Četla jsem na doporučení kamarádky a ze začátku jsem přemýšlela, proč mi zrovna ona doporučila červenou knihovnu.... Ale pak se příběh rozjel a byl tak čtivě napsaný, že jsem četla každou volnou chvilku, abych zjistila, co bude dál... Celá nadšená jsem si půjčila další knihy od autorky, a to Andělské vodopády a Zpátky domů, ale to jsem neměla dělat. Klasická červená knihovna. Nevím, nevím, jestli budu riskovat nějakou další knihu vydanou dříve než Slavík.

kneslova
01.02.2017 5 z 5

Nemám ráda válečné příběhy a přesto tuto knihu musím ohodnotit 5 hvězdičkami, je velice dobře napsaná, příběh je silný, postavy skvěle zpracované, i atmosféra. Výborná kniha

Milena2017
23.01.2017 5 z 5

Nádherná knížka kterou jsem prožívala a hltala od začátku do konce. Neuvěřitelný příběh. Děkuji mé kamarádce Dance za doporučení.

9098
17.01.2017 4 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

adene
14.01.2017 5 z 5

Nejsem zvyklá psát komentáře, ale tady musím. Dnes jsem Slavíka dočetla, ale asi ještě dlouho na něj budu myslet. Je to velmi silná kniha, která mi zůstane pod kůží. Uvědomuji si, jak krásný život vlastně žiji a jak strašně těžké to za války bylo a kolik životů to poznamenalo.
Nebojte se, že je kniha "tlustá"! Je neuvěřitelně čtivá!

Šánka
10.01.2017 5 z 5

Tohle je jedna z knih, na kterou se nezapomíná a na níž mi ani těch 5 hvězd nestačí.
Strhující příběh se odehrává v okupované Francii během 2. světové války, příběh o obyčejných lidech, silných ženách a jejich obrovské statečnosti. O tom, že lze pokořit tělo, ale nejde zlomit lidského ducha.
Závěr je hodně emotivní, je to kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet a vřele doporučuji si ji přečíst.

salamandrina
08.01.2017 5 z 5

četla jsem v angličtině, původně byl záměr si hlavně procvičit jazyk, ale kniha mě úplně pohltila. Skvěle popsaná atmosféra válečné Francie. Jsem ráda, že jsem knihu měla v angličtině, protože v češtině jsem si jí díky ne moc vydařenému obalu moc nevšimla. Takže pro všechny, kdo si myslí stejně jako jsem si myslela, že se jedná o nějakou pitomou červenou knihovnu z 2.světové války, "do not judge book by its cover" ;)

hrosulik
11.12.2016 5 z 5

Nádherná, čtivá, dechberoucí kniha. DOPORUČUJI.

Lkova
07.12.2016 5 z 5

Na tuhle knihu jsem si brousila zuby už od té doby, co vyšla v angličtině. Ale četbu jsem neustále odkládala v naději, že se dočkám českého překladu. A potom... jednou večer... když jsem projížděla autorčiny ostatní knihy, jsem otevřela přesně tuhle stránku a když jsem uviděla anotaci, zastavilo se mi srdce a já věděla, že jsem se KONEČNĚ dočkala a knihu si budu moct přečíst. I když ta obálka mě zpočátku mrzela hodně, to je pravda.
Ale ten příběh a způsob, jakým je kniha napsaná... není možné si knihu nezamilovat. Od začátku jsem moc dobře věděla, do čeho jdu a byla jsem připravená na to, že to bez slz neustojím. Ale nečekala jsem, že to bude napsáno tak poutavě, že nebudu schopná knihu odložit. A ty dialogy! Po dlouhé době jsem si v knize opravdu užívala dialogy.
Ze všeho nejvíc jsem si oblíbila Vianne, hlavně jsem si užívala tu změnu, kterou prošla. Ale ani Isabelle nezůstávala pozadu. Silný příběh o silných ženách.
Hodnotím velmi pozitivně, kdybych měla k dispozici více hvězdiček, dám víc. Rozhodně si knihu ještě přečtu, ale nejdřív jí pošlu dál. Je to literární skvost, o který své blízké nehodlám připravit.

Matesik94
19.11.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Po dlouhé době kniha, která mě vtáhla do děje již od samotného začátku, nemohla jsem ji před spaním odložit a přála jsem si, aby neskončila. Na konci jsem neudržela slzy.

Lenka1386
16.11.2016 5 z 5

I já měla slzy v očích. Tuto knihu už jsem doporučila pěti lidem, nejdřív se každý vyděsil, že je moc tlustá a že to nedá. Nakonec byla vždycky dočtena nejpozději za týden :) Nejde od ní odejít...

mschmidtova
04.11.2016 5 z 5

To tedy byla jízda! Nejdřív jsem knihu nechtěla vůbec číst. Nechtělo se mi číst příběh o válce a utrpení lidí. Nakonec jsem ale neodolala a ničeho nelituji. Byla jsem v tom příběhu s Isabelle a Vianne, nemohla jsem přestat číst, a to je znamením toho, že je to krásná kniha. Rozhodně si zaslouží 5 hvězd, i když jsem našla nějaké nesrovnalosti v ději. Ty autorce můžeme rozhodně odpustit, protože vytvořila literární skvost. Doufám jen, že se lidé z takovýchto knih poučí.

andrea5516
30.10.2016 5 z 5

Strhující, na konci budete mít slzy v očích.