Slávik

Slávik https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1439 1439

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Nightingale , 2015

clouds
05.12.2017 5 z 5

Silný román z válečné Francie, velmi dobře ukazuje postupnou destrukci války v mysli lidí, obrovský nárůst úzkosti a strachu. Válka v v zázemí se projevovala na samém počátku jen menším výběrem potravin, odchodem mužů, kteří věřili, že se vrátí do Vánoc ale nakonec dospěla k strachu z násilí, k velkému fyzickému strádání a boji o přežití. Oblouk života obou sester je velmi zajímavý. Vianne dospívá od uzavírání kompromisů k reálnému odvážnému jednání motivovanému silnou láskou . Divoká a odvážná Izabelle je taková už od přírody, ale musí se naučit nést všechny důsledky svého jednání i v případě, že jsou hrůznější, než by si dokázala představit. Vřele doporučuji. Krásně napsáno!

minde
28.11.2017 5 z 5

Nechci se opakovat, ale souhlasím s ostatními, že je to úžasná,krasná a dojemná kniha, ktera vás rozbrečí a donuti si uvědomit, že můžeme byt vděčni za to, v jaké době zijeme. Také dekuji Rodaw - Irence za doporučení :-)

hats
28.11.2017 5 z 5

Plakala som...

zuzana2599
27.11.2017 5 z 5

Mimořádný a silný román !! Po dočtení vím, že mi Slavík ještě dlouho bude zpívat a jeho hlas doznívat v mých myšlenkách...
Slavík je také důkazem, že nejenom thriller či detektivka udrží čtenáře v napětí, je důkazem, že jsou i jiné knihy, které nelze odložit, zapomenout na ně.
Krásné, dojemné a tak skutečné !! Děkuji autorce za setkání s tak nezapomenutelnými hrdiny !!

DasaN
24.11.2017 5 z 5

Válečné období je nevyčerpatelné téma, což potvrzuje tato kniha. Tento krásný příběh mě držel v napětí až do poslední stránky. Tato rozhodně stojí za přečtení a to ne jen jednou.

RADOST
21.11.2017 5 z 5

V každé době způsobuje lidstvo samo sobě nepochopitelná příkoří a hrůzy. Ve jménu čehokoliv. A lidé v tom musejí žít. Žít tak, aby sami sebou nemuseli pohrdat. Slavík je krásná a kniha o tom, jak to zvládli či nezvládli obyčejní lidé z jednoho městečka ve Francii za druhé světové války. Kniha k zamyšlení. Díky za ni.

Analady
21.11.2017 5 z 5

Mám ráda Francii a mám ráda knihy z války, takže jsem se na tuto knihu moc těšila. Tímto děkuji Rodaw za doporučení. Kniha nezklamala a její čtení jsem si moc užila. Je to opravdu krásný příběh, plny citu, lásky, přátelství i odvahy, ale také utrpení, které k válce patří. Příběh Vianne, Antoina, Sophie, Rachel, Ariho, Julliena, Isabell, Gaëta i jejich přátel jsem naplno prožívala. Bylo to krásné a bolestivé zároveň. Doporučuji.

Melanka
15.11.2017 5 z 5

Skvělý román z Francie 2. světové války. Napínavý, drsný, čtivý. Člověk si uvědomí, jak se má dnes dobře a řeší samé prkotiny.

bookshelf
10.11.2017 5 z 5

"V lásce poznáváme, jací bychom chtěli být, a ve válce pak poznáme, jací jsme." To jsou úvodní slova knihy a já bych ji nedokázala popsat lépe.

Na téma druhé světové války obecně byla napsaná taková spousta knih, a přesto mi tato přišla něčím výjimečná. Jakožto čtenář sledujete příběhy dvou sester, které musí během boje o svůj holý život řešit spoustu morálních otázek, které jim předhazuje válka a s ní spojená okupace Francie, kde se děj odehrává. Tato jejich dilemata se kolikrát promítnou i ve vaší hlavě a nabídne se otázka, zda byste v sobě našli i vy tolik odvahy. Mimo to se jedná o příběh plný ztráty, odhodlání, statečnosti i obětování se. Obecně upřednostňuji knihy z tohoto období, které obsahují více faktů a donutí vás vyhledávat si další informace, ale touto knihou jsem vážně okouzlena a myslím, že ještě dlouho budu.

Audrina
09.11.2017 4 z 5

Po dočtení knihy jsem měla lehce rozpačité dojmy. Přišlo mi, že pasáže ze současnosti na přeživší postavu vůbec nepasovaly a šly proti logice postavy. Taky jsem možná čekala, že konec bude víc dramatičtější...
Celý příběh je skvěle napsaný, výborně se čte a krásně mapuje osudy žen za války. Celou dobu čtení jsem byla nadšená, ale bohužel závěr knihy moje nadšení srazil na čtyři hvězdičky. Přesto se jedná o historický román, který stojí za to si přečíst.

Ďumbierka
06.11.2017 5 z 5

Nič lepšie som za môj krátky čitateľský život nečítala. Nikdy som pri knihe tak neplakala a nikdy som sa s príbehom tak nevžila ako tu!!!

----ak by niekoho zaujímalo ako som sa ku knihe dostala, tak vďaka skvelej Irenke (Knihánkov), nakoľko ju spomínala dlhšie a dala ju do spoločného čítania. Nestihla som stream, no potrebovala som na knihu čas, chuť a priestor na emocionálne prostávky. Mám rada ťaké príbehy, nevadia mi ani ťažšie knihy, ale táto ma dala na kolená. Neskutočne silný príbeh a veľmi by ma potešilo, keby sa takéto knihy zaradili na povinného čítania na stredných školách.
Ja som maturovala u veľmi dávno, no smutné je, že ani od tej doby sa nič nezmenilo. Nemyslím, to teraz zle voči iným autorom a našim rodákom so Slovenska či Čiech,na na SR to to maturitné čítanie oveľa viac okresané.

Každopádne pre mňa NEZABUDNUTEĽNÝ príbeh ♥

perpe2a
05.11.2017 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se budu opakovaně vracet. Je silná na emoce a velmi k zamyšlení. Po jejím dočtení ještě dlouho doznívá ve vás samotných a nedá vám spát. Doporučuji přečíst povinně všem knihomolům :-)

26Mirka
04.11.2017 5 z 5

Neuvěřitelná, dojemná, krásná kniha. Paí autorce děkuji za nezapomenutelný čtenářský zážitek, spolu s Vypravěčkou od Jodi Picoult je to nejpovedenější kniha z doby 2. světové války!!!

Rodaw
30.10.2017 5 z 5

Nezapomenutelná a pro mě naprosto dokonalá - po všech stranách ♥♥♥
Děkuju paní autorko za perfektní čtenářský zážitek. Těším se už teď, až se k příběhu vrátím! Až ho prožiju znovu a znovu se setkám se svými hrdiny ♥♥♥

Pistácie
25.10.2017 5 z 5

Jsem ráda, že nacházím knihy, jako je zrovna tahle. Myslela jsem, že válečná témata jsou už tak vypsaná, že mě nic nepřekvapí, ale pořád se o nich dá psát. A hodně. Baví mě příběhy na pozadí války, které nastiňují příběhy několik postav, kde se jejich osudy prolínají. Je to naprosto skvělá kniha. Musím říct, že jedna z těch nejlepších, co se mi dostala do rukou.

Danago
20.10.2017 5 z 5

Pro mě toto byla skvělá knížka, velice lidská , plná utrpení a emocí. Možná má trochu pomalejší rozjezd, ale tím se rozhodně nenechejte odradit.
Příběh nás provede obdobím druhé světové války ve Francii.
Popisuje příběh dvou sester, které se zdají každá jiná, ale obě mají v sobě neuvěřitelnou statečnost .
Vianne zůstává se svou malou dcerkou sama, v malém francouzském městečku po té co její muž odchází na frontu. Musí zvládnout a přežít neuvěřitelné útrapy až do úplného konce války a sama si vším projít.
Isabelle, vždy tak trochu rebelka, se vrací do Paříže a zapojuje se aktivně v odboji.
Příběh je sice smyšlený, ale válka není žádná fikce. A takovéto knihy nám připomenou jaká zvěrstva se během války děla, že si to nikdo z nás nedovede ani představit. Jak to tenkrát dokázali lidé přežít a jak dokázali žít dál? Tato knížka ve mě napořád něco zanechá.
Není to žádný milostný román odehrávající se za války, kdo toto čeká ten se rozhodně splete.

parvitas
17.10.2017 5 z 5

Výborný príbeh! Je zasadený do nacistami okupovaného Francúzska, opisuje každodenný život Francúzov a teda najmä žien a matiek. Jednoducho, nevedela som sa odtrhnúť! Obe sestry, tak odlišné, ale zároveň veľmi podobné. Ich životný príbeh ma chytil za srdce... Obe boli nesmierne odvážne. Každá mala svoj vlastný spôsob boja, života a snažila sa pomôcť. Určite si kniha zaslúži nálepku svetový bestseller, zaujala ma viac ako Svetlá, ktoré nevidíme. Odporúčam!

Silmarien
04.10.2017 5 z 5

Krásny román z čias druhej svetovej vojny o rôznych druhoch odporu vo Francúzsku. O tých hrdinských s neohrozenými mužmi i ženami, ktorí vedeli, že ich čaká skaza. A potom aj o tých, ktorí bojovali maličkosťami, zo dňa na deň, ktorí boli hrdinmi lebo museli, nie preto, že by niekedy chceli.
Koniec príbehu človek tuší v podstate od začiatku, ale aj tak sa utýra prečítaním celej knihy až do sladkobôľneho konca, pretože inak to nejde.

hanča34
22.09.2017 5 z 5

Asi už to všichni za mně vyjádřili, velmi působivá kniha.A hlavně, přestože je děj zasazen okupované Francie, jsou obě postavy vykresleny velmi lidsky a s pochopením k jejich jednání.

Ivana11
20.09.2017 5 z 5

Velmi silný příběh plný emocí, lidského utrpení, lásky. Pro mě úžasná kniha.