Slávik

Slávik https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1439 1439

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Nightingale , 2015

Joyce24
18.09.2017 5 z 5

Tak tato knížka mě opravdu dostala. Nedalo se od ní téměř odtrhnout. Velice čtivý příběh z těžkého období 2 . světové války. Ještě dlouho po dočtení knihy ve mně příběh doznívá a vybavují se mi jednotlivé scény. Na konci celé knihy jsem se neubránila slzám. Za mě jen a jen doporučení !!!

Zorka
16.09.2017 5 z 5

Slavík je knížka, kterou si člověk bude pamatovat. Přestože knih na téma válka bylo napsáno mnoho, Slavík je jiný. Dvě retrospektivní dějové linie dvou sester, které prožívají válku zdánlivě tak odlišně, a přesto zdaleka ne tak odlišně, jak by se na první pohled zdálo. Další linie přítomnosti, v nichž je jedna z nich nucena vzpomínat na období, které nezůstalo zapomenuto, jen se o něm nemluvilo. Slavíka rozhodně doporučuji. Je to kniha, kterou člověk jen tak neodloží.

Ildi
12.09.2017 5 z 5

Som nadšená, úžasná kniha. Autorke sa dokonale podarilo opísať atmosféru vojnového Francúzska. Knihu som nevedela odložiť, bola neskutočná. Vychádzala zo skutočných udalostí a pridala k nim podmanivý príbeh. Na túto knihu tak skoro nezabudnem . A bez sĺz to dočítať ani nešlo. Vrelo odporúčam

Chytuš
21.07.2017 5 z 5

Krásný, dojemný a napínavý příběh dvou "rozdílných" sester v období druhé světové války. Ale byly opravdu tak jiné? A jsme nakonec i my tak moc rozdílní? Já myslím, že ne, protože knihou se jako tenká nit vine to, že nejdůležitější je pro nás všechny láska. A tady je popsaná v množství svých podob - láska sourozenecká, mateřská, rodičovská, manželská i milenecká, láska k dlouholetým i docela novým přátelům... Já byla nadšená, knížku jsem jen těžko odkládala a pokud už jsem odložila, stejně jsem se k Iz a Vianne musela pořád vracet. Velmi chválím autorčinu schopnost udržet až do konce v tajnosti, která z nich dvou vlastně celý příběh vypráví (mé hypotézy se neustále měnily a opravdu jsem si nebyla jistá až do konečného odhalení). Rozhodně DOPORUČUJI!

mapet85
17.07.2017 5 z 5

Slávik, kniha s krásnym názvom, ale už nie tak pekným príbehom, odohrávajúca sa v časoch druhej svetovej vojny z pohľadu najmä žien vo Francúzsku je príbehom dvoch tak odlišných sestier. Na jednej strane Vianne, rozvážna žena ochotná do poslednej bodky poslúchnuť všetky príkazy a ochrániť svoju rodinu pred krutosťou a hrôzami, a na strane druhej Isabelle, mladá rebelka ochotná pustiť sa do boja s nacistami a s Treťou ríšou a oslobodiť Francúzsko. A tak sledujeme vojnové dianie v mestečku Carriveau, kde sa nacisti usídlia, ako aj v samotnom hlavnom meste Paríži, ktorý sa zmení pod zástavami s hákovými krížmi. Kniha hodnoverne a uveriteľne zachytáva pocity, nálady, myšlienky a psychológiu postáv v týchto krutých a tak ťažkých časoch. Sám som s postavami túžobne očakával koniec, keď otrhané, zúfalé a zlomené ženy v ufúľaných šatách čakali pred obchodmi s prídelovými lístkami a dúfali, že sa im naskytne aspoň troška jedla pre svoje rodiny, zatiaľ čo vysmiati nacistickí vojaci si plnili gágory a vysedávali v kaviarňach. Kniha je aj o láske, láske v rôznych podobách – láske k manželom, ktorí odchádzajú na front, o láske súrodeneckej, láske začínajúcej, či láske k svojim deťom. Napriek tomu, že kniha je len beletriou a akýmsi vymysleným príbehom, podnietila ma k čítaniu ďalších kníh, aj faktických o tejto desivej časti našich dejín.

michaela7087
11.07.2017 5 z 5

Prvních 100 stran, jsem kousala docela těžce. Ale pak se to rozjelo a panečku byla to jízda. Nádherná knížka! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla! Příběh dvou sester z období druhé světové války. Jedna převáděla sestřelené americké a britské letce přes Pyreneje do Španělska a druhá zachraňovala židovské děti před deportací do koncentračních táborů. Kniha plná bolesti, strachu, statečnosti, odhodlání a snahy o přežití.

AllyKumari
01.07.2017 3 z 5

Tohle je tak na 3,5 hvězdičky, ale to bohužel Databáze neumožňuje.

Musím přiznat, že tohle je jedna z knih, které se čtou rychle a snadno (což je plus), ale na druhou stranu se zdá styl psaní příliš jednoduchý na to, aby ve mě zanechal nějaký hlubší pocit. A zatímco si u některých knížek stěžuji na to, že potenciál příběhu zůstal nedotažený, tady je zase naopak už do silného osobního příběhu nacpaných tolik věcí, že mi občas připadalo, že autorka si vzala k ruce učebnici dějepisu a snažila z ní začlenit co nejvíce. Ovšem aby to nevypadalo, že si jenom stěžuji: Líbilo se mi, že identita "vyprávějící" sestry je odhalena až na samém konci. Že je konec melancholický. Že válečné utrpení, jak se podepsalo na běžném civilním obyvatelstvu je vykreslen s nebezpečím, které panovalo, i to, že žádné z těchto utrpeních není použito jen proto, aby autorka někoho šokovala.

niknikita
06.06.2017 5 z 5

Krásně čtivá kniha, která se netváří být dokumentem a přesto jím tak trochu je. Velká písmena ocení nejeden čtenář a tento příběh je vlastně velký po všech stránkách.

Titi
27.05.2017

Musím reagovat na jeden komentář: stačí se podívat na nějaký dokument z války ve Francii a je tam vidět, že i v tak těžké době většina žen o sebe skutečně dbala. Nejen "elegantní kostýmky a chic baretky", ale i kloboučky se závojíčky se tehdy nosily.

Já už jsem tuto knihu jednou hodnotila a hodnocení nakonec smazala a hodnotit ji nebudu. Je to proto, že o 2. světové válce toho dost vím a díky tomu by si to autorka hodně schytala.
Víte kdy já mám slzy v očích? Když čtu nebo vidím dokument o Babím Jaru nebo o hladomoru v tehdejším Leningradě, kdy denně umíralo několik tisíc lidí. Za dobu blokády zemřelo téměř milion lidí...

kytarka
24.05.2017 5 z 5

Velmi nádherný příběh o lásce, veliké odvaze a utrpení. Opravdu perfektně napsané. U mě splnilo vše co se od knihy očekává, to že ji čtete všude... i na slzy došlo...

ivulka15
17.05.2017 5 z 5

Krásná kniha,silný příběh. V této knize je na válku pohlíženo ze strany žen. I ony totiž vedly válku,každá podle svých možností a schopností. A já se před nimi všemi hluboce skláním.

intelektuálka
12.05.2017 5 z 5

Citlivě napsaný příběh z období vpádu Hitlera do Francie. Odvaha francouzského odboje a hlavně - životy dvou sester - každá z nich bojuje jinak, jedna jako matka dětí, druhá jako "slavík". I já jsem měla slzy v očích a rozhodně doporučuji! A děkuji za soucítění!

Ráčkajda
04.05.2017 5 z 5

Napínavé až do konce. Skvěle napsané, tolik slz mne to stálo....nikdy nezapomenu.

lenka.g
01.05.2017 5 z 5

Velmi podmanivý příběh z okupované Francie, příběh sester Vianne a Isabelle, příběh o válce a lásce, o lidských osudech a volbě, o odvaze a strachu...
Napínavá, ale i dojímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

harena
12.04.2017 5 z 5

O Slavíkovi lze říct, že je to nezapomenutelný román. Emotivní, sugestivní a profesionálně napsaný román o druhé světové válce, o životě žen ve Francii mezi německou armádou a SS. O jejich statečnosti. O jejich láskách. O jejich bolesti. Někdy o tak velké bolesti, že to ani nešlo unést. . Je to těžká kniha. Ne na čtení, čte se lehce, ale těžká , jak z ní bolí srdce. Netušila jsem, že byly některé koncentrační tábory také jen pro ženy a děti.
Jsem ráda, že Kristin Hannahová nenapsala jen tuto jednu knihu, určitě si přečtu i její další. A tuto skvělou knihu učitě doporučuji k přečtení.

prochajda
04.04.2017 5 z 5

Naprosto úžasná a dechberoucí kniha. Nejraději bych ji začala číst zase od začátku. Dlouho na knihu nezapomenu a věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Neskutečně dobře napsaný příběh dvou sester za války ve Francii, obdivuji všechny, kteří dokázali přežít, ......smekám před paní spisovatelkou.

Zitka.V
01.04.2017 5 z 5

Napínavá až do konce....s poslední kapitolou se mi kutálely slzy po tváři....brilantní kniha!!!

Dandy1
25.03.2017 5 z 5

Knihy z období války mě dojímají. Občas přemýšlím, zda bychom i dnes dokázali zachraňovat druhé s vědomím naší smrti, když to nevyjde. Neumím si ani představit, s jakým málem jídla dokázali lidé přežít a kolik bolesti dokázali zvládnout. Moje babička o válce nikdy nechtěla mluvit. Až dnes, po přečtení takových knih, chápu, proč na to nechtěla vzpomínat.

BUBINA1971
15.03.2017 5 z 5

Napínavá kniha od začátku do konce. Doporučuji

Radka_p
12.03.2017 5 z 5

Všetky slová sú pri tejto knihe zbytočné, ak by bolo možné dám za "iný vojnový príbeh ako sú tie ostatné" aj desať hviezd nielen tých možných 5.