Vraní dívka

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 4 1485 1485

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Book 1: Krakflickan , 2010

Landys
25.04.2014 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, děj je opravdu zajímavý..Hrozně se těšim na další dva díly :)

Dharma
24.04.2014 5 z 5

Jedním slovem strhující. Když jsem si přečetla životopis autora, řekla jsem si: "To by mě zajímalo, co tito dva chlapíci dokažou napsat?!" :). A musím řict, že super, přečetla jsem to opravdu jedním dechem a to, že je to trilogie mě láká ještě víc, už teď se nemůžu dočkat dalších dvou dílů.

KKlara
23.04.2014 4 z 5

Také jsem to přečetla jedním dechem, na mě to teda chvílemi silné bylo, ale to mohlo být i tím, že mám malého syna. Spíš bych zkritizovala závěr, najednou to byl obrat a šup konec, přišlo mi to jak useknuté, jak kdyby autor už neměl čas konec dopsat.

vnimat_Krasu
23.04.2014 3 z 5

Lehké čtení. Což je vlastně dost prča, vzhledem k tomu, že se kniha zabývá mučením a kastrací malých chlapců. Autoři šibalsky mění žánry. Kombinují ohavnost násilí s historkami z rodinných životů, prolínají minulost se současností a přitom se jim daří nebýt zbytečně doslovní. Surovost a lehkost je ale zabita vyústěním, které má namísto několika malých logických děr jednu díru obrovskou. Ostatní si stěžují na machrování na přebalu, já na kriminálku psanou na efekt. A tou Vraní dívka bezesporu je.

hlavinka
16.04.2014 5 z 5

Zadnou reklamu jsem na knizku nevidela, necetla, takze jsem zadne ocekavani nemela. Je fakt, ze nalepka jen pro silne povahy by byla na miste u jinych knih, takhle nebyla zas tak silne kafe.
Rozuzleni jsem tak nejak tusila od zacatku.
Tesim se na dalsi dil, skoda, ze az za dlouho.
A zamysleni? Ani ne tak konkretne nad touto knihou, ale vseobecne. Proc nas tak zajimaji zvrhle pripady? Cim nasilnejsi a uchylnejsi knizka, tim lepe. Tedy aspon pro mne :-o Cim to je? Jsme snad nenormalni? Mame v sobe druhou, spatnou stranku osobnosti a takhle ji muzeme nechat beztrestne projevit?
Nebo je to spis uleva, ze jsou horsi veci, nez nas zivot a ze muzeme byt radi, ze se nam nic tak strasneho nedeje?
Nevim, kazdopadne zustavam verna thrillerum, detektivkam a psychologickym zapletkam.

solarka
16.04.2014 5 z 5

knihu jsem si koupila na základě recenzí. Nikdy jsem takovýto žánr literatury nečetla...Přivezla ji domů a za tři dny byla přečtená. Bála jsem se toho červeného štítku na přebalu.: JEN pro silné povahy.
Zpočátku jsem se vůbec neorientovala, musela jsem se v textu vracet, knihu chtěla střídavě odložit a střídavě ji rozhodně dočíst. Nemám ve zvyku knihy nedočítat.Tak jsem bojovala.....
Od začátku čtenář tuší, že něco tam je divného...a pak? Když jsem překročila 131 stranu, začala se děj odvíjet neskutečně rychle....a já četla a četla...a tušila a tušila.....neskutečný závěr - smutek, bolest, zklamání, msta.....to všechno člověk může v té knize najít...a neskutečnou krutost.....za kterou mohou vlastně lidé, kteří Vás utvářejí....Chvílemi jsem Victorii vlastně (s) chápala...........

vladka2104
14.04.2014 5 z 5

Souhlasím s tím, že upozornění Jen pro silné povahy je jen dobrý marketingový tah, který zabral i na mě. Přesto koupě nelituju, kniha má skvělou psycho zápletku a to já mám ráda. Těším se na další díl.

petaSk
13.04.2014 3 z 5

Vraní dívka má překvapivou zápletku. Netušila jsem co se děje až do poslední čtvrtiny knihy, přitom tento zvrat nebyl nijak neuvěřitelný a určité indicie k němu vedly. Oceňuji také pojetí hlavního záporáka. Nicméně jde poznat, že kniha je prvotinou autorů. Postavy se chovají jako puberťáci, jsou klišoidní a nesympatické. Ženy jsou vyobrazovány jako silné hrdinky, které muži kolem nich zneužívají a nechápou je. Muži jsou zase hajzlové, pedofilové, slaboši nebo šovinisti, které tyto silné ženy trpí, milují a točí se kolem nich bůhví proč, pak se litují a cítí se podvedeně, což dost ventilují do monologů v knize. Možná autoři chtějí ženám podlézat, nebo si myslí, že takhle všechny uvažují nebo mají jiný důvod, výsledkem ale je, že všechny postavy v knize - ať muži nebo ženy jsou slabošské a nevyzrálé. Možná by motivy a situace působily uvěřitelněji, kdyby byly podány jinak a lépe, ale mám pocit, že na to ještě autoři nestačí. Jinak zneužívaní dětí je hrozné, ale jako téma už není nijak šokující a nestačí na knihu dát pomyslnou nálepku "Severský thriller" a 'Zneužívaní dětí', aby to stačilo na dobrou knihu.

Clairka
12.04.2014 2 z 5

Jako kniha.... no četla jsem jí dlouho takže asi nic moc.... :D Reklama, že jen pro silné povahy je čistě z marketingového hlediska, nebo jsem já až moc velký sadista, protože mi to tak hrozné nepřišlo :) Jo a nesnáším otevřené konce.... takže pro mě celkem zklamání :)

bosorka
08.04.2014 2 z 5

Kniha s ústředním tématem - Zlo plodí zlo. Což ale není nic šokujícího, protože to jsme slyšeli, četli, viděli milionkrát, protože tohle téma je na světě od počátku věků. Knihu předchází pověst o tom, jak je drsná a jen pro silné povahy, což je ovšem nadsazený marketingový tah. Co se týče příběhu, mám pocit, že se autoři rozhodli psát o týrání dětí, aby šokovali, aby zaujali, ale to je asi tak všechno. Všechna slova a myšlenky hlavních hrdinů, které mají být "tak silné", už jsem četla na mnoho způsobů a navíc mnohokrát daleko lépe zpracované. Díky tématu jsem čekala, že mě knížka položí na lopatky, ale to se nestalo. Klouže tak nějak po povrchu, čekala bych větší emoce, ale je napsaná chladně, vykalkulovaně. Postavy nejsou napsané tak, abych s nimi soucítila, případně je neměla ráda, jsou mi naprosto jedno. Je mi jedno, co se s nimi bude dít, vlastně ani nemám pocit, že bych sérii potřebovala dočíst. A to je prostě špatně. S touhle knihou jsme si nesedly, na mě je moc vlažná.

Simirek
04.04.2014 4 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny, byla zajímavá, ale ne tak děsivá, jak je reklamováno, rozhodně se mi u ní palce u nohou nekroutily... Rozuzlení jsem víceméně čekala, ale kniha má bohužel otevřený konec, není vůbec jasné, zda vyšetřovatelka tuší, s kým se zapletla a jak vlastně dopadne její syn... Další díly si ale určitě koupím, jen si na ně budeme muset pár měsíců počkat (díl II. - Hungerelden)..

myshmother
04.04.2014 4 z 5

Za přečtení to rozhodně stálo, ale jsou severští autoři, kteří umějí psát mnohem mrazivěji. Rozhodně tato kniha není natolik krutá a děsivá, jak se o ní píše v recenzích. Psychologické aspekty a vykreslení postav dávají velký prostor k zamyšlení nad tím, k čemu může vést násilí páchané na dětech a jejich zneužívání ve prospěch zla. Rozuzlení na konci knihy jsem popravdě čekala a kdo četl pozorně, jistě se mnou bude souhlasit. I přes otevřené zakončení váhám, zda zakoupit další díly, až vyjdou, protože si příliš nedovedu představit, jak se autorům podaří posunout děj dál tak, aby byl pro čtenáře napínavý a nebyl jen omíláním už daného tématu se stejnou zápletkou a stejnými osobami. Upřímně doufám, že půjde o nějaké další dva samostatné příběhy.
Kniha je napsána velice dobře, čtivě a napínavě, dala bych klidně i pětihvězdičkové hodnocení, jednu hvězdu bohužel strhávám za celkem zbytečný reklamní humbuk kolem ní, protože si ho kniha nezaslouží a své místo mezi čtenáři by si našla i bez "levných pozlátek".

Marbulka
03.04.2014 5 z 5

tak jo, stojí to rozhodně za přečtení.....ale upozornění Jen pro silné povahy mi nepřijde nutné. ano jde o děti, pedofilii, ale upřímně řečeno.....četla jsem větší hnusárny. nicméně rozhodně si přečtu i další díly, o tom žádná :)

Boboking
28.03.2014 4 z 5

Dočteno a stojí za doporučení. Přesto heslo JEN PRO SILNÉ POVAHY je spíše výborný marketingový tah. Mám přečteno už desítky severských thrillerů a krimi, a Vraní dívka je výborná kniha, ale přelomová...? Psaná jako typický severský thriller, dost do hloubky psychiky, dost osobní zaujetí jak z pohledů policistů, tak těch zlých. JEN PRO SILNÉ POVAHY znamená spíše logika a uvažování sadistických pedofilů, skutečně děsivá. Dost z toho je cítit, že je to značná kritika naší západní civilizace, které má plnou "hubu" lidských práv, a nedej bože, aby nějaký grázl nějak trpěl! Škoda jen, že je to trilogie, a tak na nějaký uzavřený závěr si budeme muset nějaký ten měsíc počkat. Dvojka bude prý v až na vánoce, a trojka na podzim 2015.

Lilithen
27.03.2014 5 z 5

Po "fyzické" stránce mi kniha nepřipadala tak drsná, aby si zasloužila nálepku "jen pro silné povahy". Nebýt té psychické stránky, myslela bych si o ní, že je na svůj žánr spíše průměrná. Právě psychická stránka Vraní dívky však způsobuje, že kniha se jeví násilnou. Chtě nechtě jsem se musela zamyslet nad tím, jak moc vliv okolí tvaruje duši člověka. Jak mohou léta týrání, zneužívání a ponižování způsobit, že tato duše se sesype a znovu složí do mozaiky šílenosti a zla.
Již dávno před prozrazením jsem díky drobným náznakům (a zkušenostem z knih podobného ražení) tušila, jak to vlastně s Viktorií Bergmanovou je, ale ani to mi nebránilo v tom, abych četla dále a dále a nořila se hlouběji a hlouběji do všeho toho bahna, co jej autoři do Viktorie naházeli. Těším se na další díl a jsem velmi zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet dále.

evasamankova
27.03.2014 5 z 5

Velmi podařená a děsivá kniha. Překvapila mě. Obávala jsem se, že bude plná nesmyslných surovostí, kterými autoři prostě chtějí jen vydělat a rádoby šokovat. Kniha je plná násilí, ale toho skutečného. Jde o děsivé věci, které se odehrávají ať už za dveřmi domovů, v dětských hlavách nebo válkou sužovaných zemích. Ostatně o tom denně můžeme číst v novinách nebo to vidět v televizi ve zprávách.
Díky výborně a hloubkově zpracované psychologii postav má tato kniha mnohem větší smysl než některé jiné krimi plné mrtvol a střev bez smysluplné zápletky. Podle mě Vraní dívka ukazuje tu reálnou, hnusnou zkaženost tohoto světa.
Celková skladba knihy se mi taky líbila. Směsice dění z minulosti, přítomnosti a jakéhosi neznámého bodu, kde všechno končí a začíná. Rozhodně to vyžadovalo velké soustřední a dedukování.
Těším se na další díl.

Askarinka
27.03.2014 5 z 5

Jak už tu bylo řečeno, není to knížka pro každého. Každopádně pokud má někdo rád severské detektivky myslím, že si tu najde své...
Nemyslím si, že by byla o moc drastičtější než jiné detektivky podobného druhu. Ano, násilí na dětech není pěkná věc, bohužel se ale děje a podle mě je dobře, že se o tom tématu mluví a píše. Mě osobně se knížka moc líbila, zaslouží si plný počet hvězd. Těším se na další díly a na to jak se bude příběh dál vyvíjet.

Určitě stojí za přečtení...

kosakkill
25.03.2014 5 z 5

Mám rád severské detektivky a hlavně ty zvrhlé. Tahle vypadá zvrhle již od začátku, obal, anotace a hlavně titulek JEN PRO SILNÉ POVAHY! Říkám si super, to bude knížka pro mě, ale pak mi to začalo šrotovat. Není to pouze reklamní trik? Je to opravdu tak drastické? Vážně příběh vybočuje z již celkem stereotypních kolejí severských krimi? Chvíli jsem tedy počkal. Po té co se objevily vesměs kladné recenze jsem si řekl, že to teda zkusím. Začal jsem číst a po sedmdesáti stranách jsem knihu odložil. Prožíval jsem zklamání, vůbec jsem se nemohl začíst. Druhý den jsem knihu otevřel se smíšenými pocity, moc se mi do ní nechtělo, ale když jsem si ji koupil, tak ji přece dočtu.
Nevím jak se to stalo, ale najednou zjišťuji, že otáčím poslední stranu. Z knihy se vyklubalo nesmírně čtivé a strhující čtení. Ohavnosti mě tolik nešokovali, ačkoliv když se nad tím vším zamyslí je to šokující, ovšem brilantně napsané.
Teď mi nezbývá nic jiného než dát 5 hvězdiček a těšit se na pokračování.

Evickar
24.03.2014 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Neřekla bych, že byla tak šokující, jak se o ni všude povídá. Její nejsilnější stránkou je psychika postav a její proměna. Scény s dětmi nejsou tak drsné, pořád jsou v určité míře přijatelné. Kdo má rád psycho-detektivky, tomu se tato kniha bude rozhodně líbit! Jen upozorňuji. že kniha je prvním dílem série. Pokud očekáváte, že se případ hned vyřeší, jste na omylu ;-)

Rodaw
21.03.2014 4 z 5

Páni, tahle knížka se mi celkem hodnotí špatně, sama jsem z ní trochu zmatená. Celkově bych moje hodnocení viděla na rozmezí 3 a 4 hvězdiček. Byly chvilky, kdy jsem měla chuť dát knížce jen 2 hvězdičky, pak jsem zase měla stavy, kdy bych ji klidně dala plný počet ... Tahle knížka je rozhodně nepředvídatelná, svá, zajímavá a svým způsobem i nepochopitelná.
Já ačkoli mám moc ráda thrillery, horory a na násilí jsem svým způsobem zvyklá (ups, to asi vyznělo divně, ale je to pravda, z hororů jsem zvyklá na hodně věcí), začínala jsem tuhle knížku číst trochu se strachem z toho, aby to nebylo AŽ MOC KRUTÉ. Celkem mě překvapilo, že TOLIK hnusného a násilnického tady až tak moc nebylo. Podle mě tu bylo daleko víc psychologických scén, které vedou k zamyšlení. Některé kapitoly přímo končí větou, která vybízí k tomu, aby se nad celou situací zamyslel čtenář tak nějak filozoficky ...
Co se týče násilí - ano, samozřejmě tu ty scény jsou. Z nějakého důvodu na té obálce musí být ten červený proužek, který má varovat slabé povahy :-) Jsou tu scény, které popisují brutální znásilnění a scény, které popisují týrání a mučení malých kluků - mlácení, bičování ... ale je to tu v menší míře, než já jsem čekala.
Knížka se čte podle mě obtížněji než jiné knížky. Při čtení musíte dávat pozor, abyste vše co nejlíp pochopili. Aspoň já jsem to tak měla. K nějakým odstavečkům jsem se třeba i musela vracet, abych to pochopila ... možná je chyba ve mně, ale přečetla jsem toho v životě už celkem dost, tak si troufám říct, že prostě je tahle knížka trošku náročnější... Hodně věcí si musíte domyslet, alespoň ze začátku.
A teď už se dostáváme k dalšímu bodu a to sice: roztříštěnost. Tahle knížka byla hodně, ale fakt hodně roztříštěná. Některé věci prostě nechápete, když ji čtete. Vrtíte hlavou a prostě nevíte, JAKÁ JE PRAVDA. Naštěstí je tu i velké plus- na konci je skoro všechno vysvětleno. Kdyby nebylo, knížka by ode mě rozhodně nedostala 4 hvězdičky, protože by mi hodně vadilo, že většinu věcí z knížky jsem nepochopila.
Když si to vezmu zpětně, všechno do sebe skvěle zapadlo. Skoro všechno. Pár věcí jsem nepochopila, to je pravda. A celkem mě to štve. Ale většinu jsem pochopila a za to jsem ráda, protože mi najednou celý příběh začal dávat smysl. A je pravda, že celkový nápad a to, jak se to všechno zamotává a hlavně to odhalení = velký šok - to je hodně dobře vymyšleno. Mě samotnou to překvapilo, nečekala jsem to.
U téhle knížky rozhodně budete překvapení.
Takže abych to shrnula: Tahle knížka je hodně svá, místy velmi psychologická a je dost možné, že v ní budete mít ze začátku zmatek a guláš :-D Pokud vydržíte do nějaké 250.strany, budete HODNĚ překvapení.
Hlavní hrdinové a hrdinky mi nebyli moc sympatičtí. Bohužel ... ale i tak jsem jim fandila, některým :3
Styl psaní je celkem strohý, surový, autoři se s ničím moc nepářou. Ale umí zaujmout a když Vás knížka chytne, těžko se od ní dostanete.
Já ji měla přečtenou za 2 dny a nechala ve mně celkem velkou stopu. Byly chvíle, kdy se mi moc nelíbila, kdy jsem se u ní nudila, ale pak přišly scény a hlavně rozuzlení - které mi vyrazilo dech.
Knížku rozhodně nedoporučuju všem, protože si zkrátka myslím, že všem se líbil nebude. Trošku mi vadí až moc otevřený konec, protože je to hrozný pocit - nejraději bych si přečetla hned druhý díl, ale nemůžu!!
Knížku čte i moje babi a protože se vždycky dívá na konec, tak ví, jak dopadne. Babičce přijde taky konec velmi otevřený.
Pokud se Vám však knížka podle anotace líbí, zkuste ji.
Mně se vlastně dost líbila.