Vraní dívka

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 4 1485 1485

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Book 1: Krakflickan , 2010

Faustka
27.06.2014 2 z 5

Povedený reklamní tah, to je zřejmé. Taky jsem se nechala zlákat větou "Jen pro silné povahy." Teď už vím, že nálepky bývají zrádné.

hledaseniki
22.06.2014 5 z 5

Nebojím se Vraní dívku označit jako výbornou knihu. Samotná obálka knihy si mě získala a vlastně byla to první, co mě na ní zaujalo. Nálepka JEN PRO SILNÉ POVAHY bývá na hodně knihách a tak jsem se obávala, že ji zařadím mezi další marketingový tah, ale tak tomu rozhodně nebylo. Kniha se dobře čte a měla by potenciál k tomu jí přelouskat raz dva, jenže je tam ta drsná část a když se k ní dostanete, tak je to tak neuvěřitelně napsané, že Vás to pohltí a není Vám z toho dvakrát dobře. Mě tedy rozhodně ne, a tak jsem knihu musela několikrát odložit. Vyhovoval mi styl psaní a celková forma knihy. Četlo se to samo a v určitém bodě mi kniha dokázala i vyrazit dech.
Vraní dívka je prvotřídní severské čtení, které toho může nabídnout skutečně hodně a mě už je teď jasné, že tuhle knihu jen tak nezapomenu, ale hlavně s napětím očekávám pokračování.

Darkrufus
17.06.2014 2 z 5

Děsně jsem se u čtení nudil. Nálepka "Jen pro silné povahy" je jen obchodní tah, dnes takhle popisované výjevy nepřekvapí. Detektivní zápletka jakž takž držela moji pozornost. Párkrát se mi stalo, že jsem přečetl pár stránek a pak jsem je musel přečíst znova, protože jsem to všechno zapomněl, hlavní důvod bych řekl, že byla předvídatelnost děje. Hlavní kámen úrazu asi bude i to, že to napsali chlapi. Nevím co chtějí napsat do dalších dílů, budou jen dál rozepisovat, že za všechno můžou chlapi.

sue
14.06.2014 3 z 5

Upřímně - mistři severské krimi jsou pro mě úplně někde jinde. Opět jsem dočetla knížku, u které jsem si 3/4 knihy říkala - proč je ta kniha bestsellerem (marketing?). Přímočaré. Žádný prostor pro fantazii a rozvíjení možných a nemožných scénářů, žádná hra se čtenářem (což bych u krimi očekávala). Přiznávám, že i mne zaujala poslední kapitola. Ale celkově za mne zklamání.

alisek
14.06.2014 4 z 5

Asi nejsem tak otrlá jako většina čtenářů,kteří tady psali komentáře. Se mnou to tedy zamávalo, dokonce se mi to protlačilo i do snů. Rozhodně nezavýsknu: "Jen více takových knih.!" Především mě ale děsila představa, že se to opravdu děje a dít bude. Pedofilie je pro mě ten nejodpornější zločin a žádný trest za ní není dost vysoký. A opravdu jsem byla ráda, že už byl konec. Nevím, jestli moje zvědavost bude tak velká, abych se někdy pustila do pokračování.
Také mi vadí, a nejenom v této knize, že do textu bývají vkládané věty v cizím jazyce, nejčastěji v angličtině, a nikde není jejich překlad. Ne každý měl angličtinu ve škole, takže je pro mě dost divné číst takové knihy se slovníkem v ruce.

Enehy
13.06.2014 4 z 5

Tentokrát se přidám spíše ke kritikům knihy. Severských detektivek jsem zhltla už několik a rozhodně nesouhlasím s tím, že by toto dílo bylo nějak výjimečné. V porovnání s pracemi Stiega Larssona a Larse Keplera se pro mě spíše jedná o slabší odvar, nicméně i já jsem tam našla určité prvky, které dokážou čtenáře zaujmout. V mém případě je to touha dozvědět se, jak to dopadne s vyšetřovatelkou Jeanette, která má podobné problémy jako spousta moderních žen. Co mi opravdu imponuje a s čím jsem se zatím setkala jen v jedné další knize, je útržkovitý jazyk v některých kapitolách, který navozuje určitou naléhavost a nutí mě se více propadnout do knihy. Co se týče obálky a nápisu "Jen pro silné povahy" opravdu se jedná jen o pouhý marketingový tah, i když musím přiznat, že ta obálka zafungovala i na mě.

Ruxandra
13.06.2014 3 z 5

Tak nevím jestli jsem tak otrlá nebo taky narušená, ale se mnou rozhodně víc zamával popis ženské obřízky v různých knihách, než tento román. Mučení a nechutnosti jsou zde účelové, mají šokovat, ale je toho tak přehršle, až se to zajídá. Co pro mě bylo na knize zajímavé, byla psychologie hlavních postav, zejména Vraní dívky. To je to co mě udrželo u knihy až do konce a také to co mě láká přečíst si další díl.
Jinak souhlasím s tím, že zde velmi zapůsobila reklama a označení "jen pro silné povahy", bez toho bych si knihu asi nekoupila.

Jitulisko
11.06.2014 5 z 5

Kniha je celkem silné kafe, nejednou jsem musela odložit a vydýchat... Jinak Je hodně pohlcující. Jsem velice zvědavá na pokračování !!!! A to nejlépe hned... Každopádně doporučuji ;)

zpevSusannah
10.06.2014 5 z 5

Vraní dívka... Skvělá obálka, která každého musí donutit pozastavit se nad ní a popřemýšlet, zda si tuto knihu chce přečíst či ne :-) Mě tedy ulovila okamžitě :-) Až tedy na rudě svítící proužek "jen pro silné povahy". To mě po přečtení knížky opravdu pobavilo. Buď už jsem těmi všemi thrillery tak posilněna, že mě něco takového absolutně nedokáže rozházet a nebo jsem taky malinko vyšinutá, protože celý příběh mi přišel, že zapadá do standardů současných thrillerů.
Jinak musím uznat, že kniha byla prostě SKVĚLÁ - skvělý příběh, neuvěřitelné zrození Sofie a jejího druhého Já, Victorie, děsivé vzpomínky na dětství a na to, jak despotičtí a narušení chlapi umějí manipulovat s celou rodinou a na své děti koukat jako na zdroj slasti, ať to stojí, co to stojí... (brrrr :-( ).
Těším se na další díly a držím palce autorovi, aby to nepřekombinoval a mělo to stále stejného Velkého ducha jako tento první kousek.

Nyvn
07.06.2014 2 z 5

Pro mě zklamání, nejspíše jsem moc rozmazlený od Nesba, ale tahle kniha mi v některých částech přišla až stupidní. Byly části, které mě bavily, ale bylo více částí, které mě nudily a bohužel nepomohl tomu ani závěr a jsem rád, že jsem knihu konečně dočetl. Budu hodně dlouho přemýšlet, jestli si přečtu další díl. Jinak označení "jen pro silné povahy" dost nadsazené.

LadySegedin
06.06.2014 4 z 5

Sok. Ze zacatku. Tohle byla moje prvni kniha s takovouto tematikou. Proto mi chvilku trvalo nez jsem si zvykla na ten drsny a velmi realisticky popis toho nasili na detech. Ale nakonec me kniha upoutala a chytla. Nejvetsi problem jsem ale mela s tim neustalym preskakovanim postav a deje. Chvilemi jsem se ztracela, mozna to priste chce pri cteni vic soutstredeni. Dost mi take vadilo, ze slusne rozjety pribeh byl ponekud odbyt rychlym ukoncenim a chybi mi tu vice propracovani pribehu jednotlivych postav, takhle mi jednotlivi hlavni hrdinove zustali hodne vzdaleni a nemohla jsem se ponorit do knihy, tak jak bych chtela. Samotna premena hlavni hrdinky je tu pro me popsana jen jako by mimochodem a proto na me az tak nezapusobila. Kdyz srovnam treba s takovym Zlocinem a trestem, kde je premena hlavniho hrdiny popsana tak podrobne a tak realisticky, ze mate pocit, ze to sami prozivate a uplne se s hrdinou ztotoznujete, u tehle knihy se u me tento efekt nedostavil. Ale i tak slusny nadprumer...

kubajs80
04.06.2014

Absolutní zklamání. Je to moje druhá severská knížka a prostě nic. Fanoušek severské literatury ze mě nikdy nebude.

TokyBalboa
04.06.2014 5 z 5

Zvláštně podmanivá a strhující kniha.

vineka
03.06.2014 5 z 5

Při čtení recenzí viz. níže, u mne naopak převládal pocit deja vu Milénia. Ačkoliv je příběh jiný, nacházím podobné prvky jako u trilogie Stiega Larssona. O knize jsem nikde nečetla, natož pak slyšela reklamu, a že se o knihy jó zajímám. V knihově jsem na ni narazila náhodou, při procházení novinek a upoutal mne přebal knihy. Styl je bravurní, po dotčení knihy u mne převládl pocit, že mne po dlouhé době kniha tak dostala a vzbudila rozpoluplné pocity a pochopení záporné postavy. Vzbudila ve mě zájem a dychtivé očekávání druhého dílu. Je šokující, jaký vliv má minulost na naši budoucnost. Plný počet hvězdiček.

Mycak
03.06.2014 3 z 5

V tomto případě na mě zapůsobila více reklama než samotná kniha. Čtivá je, ale žádný extra trhák z toho nebude. Jo reklama je mocná.

Solverino
31.05.2014 2 z 5

Velká reklama, přehnaně zveličené, obsahově průměr nebo spíše podprůměr. Existuje mnohem víc a lepších autorů ze severu - Nesbo, Larsson, Kepler apod.. Spiš mě úplně udolal popis, kdy do Švédska přicházejí imigranti z (nejen) Afriky a čekají, že se o ně Švédsko (EU) postará... daňový poplatníci pak platí psychology a další kopu lidí, kteří se snaží za nekřesťanské peníze asimilovat např. dětské vojáky ze Sierry Leone. K čemu je tohle dobré? Co nám to přináší za multikulturní obohacení? To je skutečný horor! :(

Moňa69
27.05.2014 4 z 5

Musím říct, že navzdory nepříjemné povaze Vraní dívky je kniha napsána s citem a tudíž ozačení "jen pro silné povahy" je dost nadsazené. Jo, je to hnus, ale pro mě má tento psychothriller komorní atmosféru podobně jako Americký zločin. Nejvíc zaujal stav Sofie. Jsem ráda, že je Vraní dívka součástí trilogie, s chutí si přečtu další dva díly.

Amisha
23.05.2014 5 z 5

Ano, tato kniha naprosto splnila mé očekávání. Je to ten typ knihy, kterou ráno otevřete, začtete se a nedá vám pokoj dokud ji nepřečtete. Až na občasnou zmatenost v jednotlivých pasážích a pocit, že tato kniha je opravdu trošku zvrácená má můj palec nahoru (snad nejsem sadista :D )

pajonek
21.05.2014 5 z 5

...taky se k této knize vyjádřím. Ale začnu oklikou, kurecpalec jak jinak .... :D :D :D
Nemám rád klišé - třeba :nikdy si nekoupím čtečku, mám rád šustění papíru, mám rád vůni knihy ...kupuji neteři černobilá manga, protože jsou to komiksy, tedy obrázky-je tam spousta tiskařské černi - tyhle knihy tak nepředstavitelně smrdí, že jsem rád až si je odveze domů......samozřejmě, že čtečka je fenomém, která všechny tyhle pitomosti vyvrací .....
Někde jsem četl další klišé - "Ukaž mi co čteš a já ti povím kdo jsi" není jen o čtenářích, ale vypovídá i o nich/pokud dobře rozumím, tak spisovatelích/.

Tahle kniha je excelentní, psychologický thriller...a ještě lépe by sedělo obyčejná, klasická krimi !!! A co se týče toho vypovídání o nich /spisovatelích/ - jméno Erik Axl Sund je pseudonymem dvou švédských autorů. Jerker Eriksson (1974) pracuje jako producent hudební kapely, kterou má hudebník a výtvarník Hakan Axlander Sundquist (1965), a já si myslím, že se jedná o hodně inteligentní lidi, právě proto, že se vůbec pustili do tohoto tématu, do něčeho, co je potřeba ukázat světu!
Ano jsou v knize pedofilové, je tam obchod s bílým masem, je tam pár odstavců, kde se hodně ubližuje dětem, ale kurecpalec nejsou tu popisovány žádné nechutné praktiky, chybí tu popisy sexuálních praktik a mučení..... tak vo co go?
______________________________
....tohle všechno denně vidíte v televizi, čtete v tisku..a daleko drsnější věci !
______________________________
Pořád je to krimi román založený na policejních postupech. Hodně prostoru tady má boj s organizovaným zločinem, konkrétně rozkrývání sítě pedofilů.......V příběhu je několik záhad, a i když řešení jedné nebo dvou vás napadne....
Zkrátka v jádru je „Vraní dívka“ klasická detektivka – hádanka se všemi náležitostmi, které takový příběh musí mít.
A nikdo nemusí mít strach tohle přečíst nebo poslechnout ...kdo má jakékoliv předsudky, je dopředu ztracený...

e-Čtenář
21.05.2014 4 z 5

Jedná se o povedený psychothriller, v němž mimo jiné schizofrení psycholožka provádí kognitivní behaviorální terapii sama sobě :-). Po přečtení tohoto dílu se těším na následující, poněvadž jsem si hlavní postavy oblíbil na všech stranách. A myslím si, že by mohly vyvstanout i postavy vedlejší, jako hodně zajímavé, např. Alexis K., Gao, či Ake nebo Hurtig. Těším se na vrcholné rozuzlení. Nicméně "jen pro silné povahy" určitě není.