Temnota

Temnota https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405154/bmid_temnota-Vin-405154.jpg 4 114 39

Skrytý Island série

Na islandském břehu je nalezeno tělo mladé Rusky. Po letmém vyšetřování je smrt prohlášena za sebevraždu a případ je v tichosti uzavřen. O rok později je detektivka Hulda Hermannsdóttir přinucena odejít předčasně do důchodu. Děsí se samoty a obává se, že se znovu vynoří vzpomínky na její temnou minulost. Než dočista odejde, dostane však dva týdny na vyřešení odloženého případu dle jejího vlastního výběru. Ví přesně, který to bude: ta mladá Ruska, jejíž naděje na udělení azylu se vytratila na tmavém,studeném břehu neznámé země. Hulda záhy zjistí, že ve stejnou dobu zmizela další mladá žena a že si všichni nechávají něco pro sebe. Zdá se, že ve vyšetřování jí brání i její kolegové u policie. A čas zatím ubíhá. Hulda vraha najde, i kdyby to mělo znamenat, že ohrozí svůj vlastní život. Z anglického překladu Victorie Cribb knihy The Darkness přeložila do češtiny Vendula Hlavová.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Omega

Dimma , 2015

Marjory
14.05.2020 5 z 5

Knížka mi připadala zajímavá, tak jsem si jí půjčila v knihovně, ale najednou se mi do ní silně nechtělo a já jí odkládala a odkládala a najednou to již nešlo a já jí MUSELA přečíst, abych jí vrátila. Postava Huldy mi ze začátku byla silně protivná a připadala mi jako malé ukřivděné dítě, ale pak se její život začal otevírat a já knihu nedokázala odložit. Je to příběh, který by nikdo nechtěl zažít. Příběh z jehož konce mi naskočila husina a ještě dlouho ve mně doznívala.

nevřelka
19.03.2020 5 z 5

Miluju tyhle islandské detektivky. Především Jónasson umí vytvořit komorní detektivku a k tomu skvěle popsat tamní přírodu. Mně osobně pomalé tempo jeho knih naprosto vyhovuje. Hulda a její velmi složitý život, nepříjemný případ a tíživá atmosféra Vás přikryje jako tmavá, těžká deka.

monci6485
13.03.2020 4 z 5

Ze začátku mi kniha moc nesedla. Vyšetřovatelka je taková fádní, dělá jednu chybu za druhou.. Postupně se odkrývá jak život Huldy, tak případ a nakonec mi jí bylo líto. Protože konec je opravdu krutý.

Arkagas
12.03.2020 4 z 5

(SPOILER) Waw! Tím bych asi začala :)
Hlavní postava detektivka Hulda je paní vě věku 64 let, která u policie pracovala celý život a která dostane vyhazov v podstatě ze dne na den. Jako poslední gesto toho, že pro ostatní něco znamenala je jí dovoleno vybrat si nějaký nedořešený případ a podívat se na něj znovu.
Hulda si ale vybere případ sice uzavřený, nicméně se jí to celé nezdá. Mladá ruska, která údajně spadla ze skály a utopila se a nikdo se o ní nezajímal, i když jí den předtím byl schválený legální pobyt.

Kniha má 2 dějové linky - ta první sleduje Huldino pracovní nasazení a její pátrání, ta druhá nám popisuje její soukromý život, kde se dozvídáme že Hulda je sama, protože jí zemřel manžel i dcera, která se jmenovala Dimma, když jí bylo 13 let (Dimma=Temnota). -úmrtí obou členů rodiny nebyla ani tak náhoda, jak se dozvíme v knize a Huldu tím začneme chápat ještě víc.

Knížka jako jedna z mála nemá šťastný konec, což mě velmi mile překvapilo!
-napínavé, čtivé, akční, rodinné, veselé a místy hodně smutné. Za mě rozhodně skvělá kniha.
Hodnocení: 9/10

konicekbily
19.01.2020 3 z 5

Podle mne to není jedna z nejlepších islandských krimi, ale přečíst se to dá. Pedofilie má být potrestána, ale asi jiným způsobem, než je naznačováno v knize. A nemohu se také ztotožnit s tím, že několik dnů před důchodem bych se vrhl na nový případ bez znalosti předchozího vyšetřování.

Lenka.Vílka
31.10.2019 4 z 5

"The Darkness Of My Mind - Trivium"

Celý ten úvod je prostě dobrý. Huldu má jít do důchodu. Ovšem ani před tím důchodem to neměla snadné. Teď si navíc za ni našli náhradu a ty babo, huš, dřív s tebou pryč. Má se tedy do té doby zabavit. Třeba nějakým odloženým případem. Kdyby její šéf věděl jak se to zvrtne, asi by mlčel. Huldu se pustí do vyšetřování vraždy mladé dívky, jejíž tělo našli v jeskyni u moře. A v ten moment jsem se začala hodně zajímat o to, co bude dál. Protože anotace je zde psaná, jako kdyby to byl její starý nevyřešený případ a ona to před důchodem chtěla uzavřít. Místo toho, že jí vlastně vyštípou dřív a ten odložený případ dostane jako pes kost, aby neštěkala, než za pár týdnů bude nucena odejít dřív z práce.
(To jenom k obsahu a že je začátek trochu jinak, ale možná takhle mě děj bavil ještě víc, než po přečtení té anotace.)

Jenom dotaz: Já moc islandských detektivek ještě nečetla, ale pobavila mě úvodní pasáž výslechu a jak bylo to zabití v první kapitole a jak to s tím vyřešila v práci. To je rys místních?

Hodně mě zaujal nápis na předním obálce. Viděla jsem tam různé pindy a různá doporučení. Ale že detektivka "Jedna z nejlepších knih roku 2016 dle Financial Times" je trochu vtipné. Vypovídající hodnota nula. Fakt, lepší to tam nedat!

A neví někdo, proč současně vyšel první díl jedné autorovi série v jednom vydavatelství a zároveň též první díl jiné série v dalším vydavatelství? Už se prodávají na práva na kousky, ne na autora?

PS: Dobře napsané. Jenom mi něco maličko chybělo. Ale nevím přesně co, tak za čtyři.

bbara155
30.10.2019 3 z 5

Trochu zvláštní detektivka s podivným koncem. Nijak mě nezaujala.

Árie15
26.09.2019 5 z 5

Druhá kniha od autora a opět skvělé a napínavé čtení, navzdory celkem nízkému hodnocení.. Ale autorův styl mě prostě baví, sedí mi pomalé tempo a budu čekat na další knihu..

orinka3
07.09.2019 4 z 5

Psychologická detektivka - tak by se asi kniha dala nejlépe zhodnotit. Hulda, která to má "za pár", se pro vyšší věk stává v práci nepohodlnou a šéf jí dá nevybíravě na vědomí, že na její místo nastupuje mladá síla. Přesto jí dá šanci řešit nějaký odložený případ, ovšem netuší, že ona jeho nabídku vezme vážně. A tak se nebohá Hulda zaplete do něčeho, co neměla nikdy otevírat. Jako pověstná červená nit se celou knihou táhne pedofilie. Ke konci knihy do sebe všecko správně zapadne a čtenáři se rozjasní. Takový konec jsem ovšem nečekala, chudák Hulda. Kniha se čte dobře, je tam ale, jako obvykle, dost tiskových chyb.

happy-smile
30.08.2019 4 z 5

Kniha měla podle mě větší spád než předchozí spisovatelova detektivka - ta byla spíše taková poklidnější. Tady se mi zdálo, že už je autor trochu zkušenější. Jediné, co můžu vytknout, je, že se autor až moc zaměřoval na to, že má jít hlavní hrdinka brzy do důchodu a že bude osamělá. Chápu, že v reálu by si to Hulda asi taky takto pořád dokola opakovala, ale v knize to bylo docela rušivé, tj. otravné. :-) Ale jinak za mě povedená kniha a těším se na další.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Detektivní příběh z krásného Islandu, kdy má policistka Hulda jen pár dní na to, aby vyřešila jeden odložený případ, než sama odejde do důchodu. Zároveň se dozvíte o ne zrovna šťastném osudu hlavní hrdinky.
Knížka má spád, je napínavá a velice čtivá.

astra3
18.07.2019 4 z 5

Vcelku dobrá detektivka. Konec překvapivý. Epilog - o mrtvých jen to dobré?

Zara
13.07.2019 5 z 5

Pro nás - milovníky smutných a povětšinou nešťastných severských duší - jde o nádherně čtivé stvrzení těchto atributů.
Pro čtenáře, kteří v titulu spatřují slibnou vidinu "temných" zvráceností včetně epických zvratů pak jen zřetelné zklamání (viz některé komenty a příslušná hodnocení). Howgh!

ilčidlo
22.06.2019 4 z 5

Rychle se četla, ale po přečtení přemýšlím nad ní. Vůbec nedovedu pochopit jak mohla matka a policistka nepoznat 3 roky zneužívání své dcery a to je jen jeden příklad. Nějak je mi po přečtení této knihy smutno

Pajule35
02.06.2019 5 z 5

za mne pecka. v pulce knihy jsem si myslela, že znám vraha ale pak přišel takový obrat... Kniha se četla velmi dobře, krátké kapitoly, měla jsem jí přečtenou během jednoho dne.

Skippi16
27.05.2019 4 z 5

Velmi příjemně napsaná kniha se skvělým námětem. Nečekala jsem takovýto konec, ani viníka. Bylo mi líto, když jsem četal o typické, i pro nás, brokracii, jak starého nahradit mladším...

Anett13
26.05.2019 4 z 5

Tak tahle knížka byla mazec. Ze začátku to nevypadalo slibně, ale potom jak se to rozjelo byla síla. Ke konci jsem měla jenom otevřenou pusu, jaké další zvraty a informace přicházeli. Pecka!

blonďatá.luc
30.04.2019 3 z 5

Nebylo až tak těžké se do knihy začíst (bylo to docela příjemně psané a stránky rychle ubíhaly), ale hlavní hrdinka mi tolik vadila - místy jsem z ní šílela! Seniorka řešící podivnou smrt, bez parťáka (byť pracovala pro policii), samo sebou ji všichni nesnášeli, ona ale geniálně postupuje v řešení, svědci si i po roce pamatují spoustu detailů ... Navíc se příběh odehrává během tří dnů (myslím), ale ona během toho změní svůj postoj k životu - z ničeho nic, bez zjevného důvodu. Taky jsem moc nepochopila, proč je tam dějová linka z minulosti - když pro samotný příběh to až tak důležité nebylo (možná jen jedna pasáž). Naopak velmi oceňuji linku popisující, co se před rokem odehrálo - která to čtenářům pěkně postupně osvětluje (spolu s tím, jak to hlavní hrdinka řeší). Takový konec, jaký kniha má, jsem svým způsobem očekávala - ale stejně mě překvapil. A byť mi přišel prolog absurdní, trochu to můj dojem z knihy vylepšilo.

sioux
17.04.2019 odpad!

Dle Iana Rankina: "Absolutně strhující!", dle Financial Times: "Jedna z nejlepších knih roku 2016". Hmm, dle mě jedna z největších kravin. Taková politická agitka jak to uprchlíci a staré policistky mají těžké. Odhozeno po 90 stránkách, nula napětí, nula vtipu, plytké a prázdné věty na úrovni slohu žáka základní školy, nula překvapení, absolutně o ničem. Takové jedno velké islandské nic. Howgh!

islandská literatura severská krimi islandské detektivky

Ragnar Jónasson
islandská, 1976