Skořápka

Skořápka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349491/bmid_skorapka-Qxf-349491.jpg 4 217 77

Trudy podvádí Johna, svého manžela. Bydlí stále v domě, v němž John kdysi vyrůstal a kde mladí manželé strávili první měsíce svého svazku. Vila je zchátralá, ale v lepší londýnské čtvrti má i tak nedozírnou hodnotu. Snílek a básník John zde však už nebydlí. Trudy se místo něj schází s jeho bratrem, naprosto banálním Claudem, a spolu vymyslí jednoduchý plán, jak se Johna zbavit. Jejich intriky však sleduje nečekaný svědek: zvídavý, chytrý a všetečný devítiměsíční obyvatel Trudina lůna…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Nutshell , 2016

koudelu
28.05.2019 5 z 5

Zajímavá perspektiva vyprávění, svižný příběh, četla se dobře

hs777
13.05.2019 4 z 5

Opravdu hodně originální. A vůbec není důležité, o čem to je (o moc víc než je v anotaci nečekejte), ale kdo celé líčí a jak to líčí. Lehce, chytře a vtipně. Velmi příjemný čtenářský zážitek.

adorjas
13.05.2019 3 z 5

Vynikajúci hamletovský nápad, avšak s absurdne nesympatickými postavami, ktorým chýbal cit a ľudské emócie úplne.

tweed
11.05.2019 3 z 5

Je čas na nepříjemné pravdy:
---- Nemám ráda malé děti a úplně ze všeho mám nejméně ráda ty, které se ještě nenarodily. Když vidím těhotnou ženu, snažím se nemyslet na to, že v ní něco žije a odebírám se pryč.
TUTO KNIHU VYPRÁVÍ EMBRYO A JE V NÍ SPOUSTA SEXU V POZDNÍM TĚHOTENSTVÍ. Navíc to embryo je jediná sympatická postava.
---- Jsem nemocná a za poslední týden jsem zhlédla tři série Myšlenek zločince, tudíž mě teď maximálně šokují masové vraždy, kdy se na místě činu najde sperma rok mrtvých lidí.
TADY SE PLÁNUJE JEN JEDNA VRAŽDA A NAVÍC SE ŠIROKO DALEKO NEVYSKYTUJE ŽÁDNÝ REID.
---- Nemám ráda Shakespeara
TOTO MÁ BÝT JAKOŽE HAMLET

I tak dávám tři hvězdičky, takže pro člověka, který je psychicky v pořádku, to bude mít ještě vyšší hodnotu.
Mějte však na paměti, že to je McEwan, který nechává alkoembryo čumět na penis, že ano. Takže zase až tak moc v pořádku být nemůžete.

Aneleh
20.04.2019 5 z 5

Opravdu velmi neobvyklá, přímo sci-fi detektivka z pohledu ještě nenarozeného dítěte, které vše z matčiny dělohy sleduje, hodnotí a přemýšlí, jak by mohlo směr vyšetřování ovlivnit. To se mu nakonec povede, když se rozhodne přijít na svět v tu nejnevhodnější dobu. Při jeho úvahách někdy až přímo mrazí v zádech, jindy se dočkáme ironie i povedeného humoru. Docela jsem se pobavila a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, patří k těm opravdu hodně originálním.

ladna
16.04.2019 4 z 5

Kniha je zajimavá, šokující, zvláštní, divná, zvrácená a místy jsem ji měla chuť vyhodit, ale nakonec jsem ji prečetla a teda nelituju, budu si ji určitě pamatovat. Není ovšem pro každého.

Enehy
20.02.2019 4 z 5

Naprosto zahlcující verbální zážitek, kde hra se slovy převládá nad dějovou linkou. A nenarozené dítě, které je chytřejší a zodpovědnější než jeho matka? Asi by se mělo rodit víc dětí jako tohle. Celkově mám ale trochu zmatek v tom, jestli mě ta kniha bavila nebo ne a jestli mě donutila víc přemýšlet.

hermína14
26.01.2019 3 z 5

Maličký příběh velkého rozhodnutí je vlastně zajímavý jen tím, kdo ho vypráví. Ta hromada "odbočkových" řečí, včetně poznámek na konci, mi to nadšení odnesla.

Madluska
15.01.2019 3 z 5

Tentokrát trochu zklamání - po přečtení anotace jsem čekala víc než jen těhotnou nymfomanku a alkoholičku v neuklizeném domě, zato s černým svědomím a mužem v márnici. Kdybych nečetla doslov, ani bych nepostřehla množství narážek a skrytých odkazů, což je čistě můj osobní problém, ale taky je to důvod mého nižšího hodnocení - holt nemám tak načteného Shakespeara a anglické básníky, abych docenila McEwanovu hru se čtenářem. Místo toho jsem četla místy docela zábavné postřehy dítěte, které sice neví, jak vypadá modrá, ale zato dobře ví, co dělá jeho strýc s jeho matkou, a taky rozumí světu víc, než kdejaký filozof. Holt podcasty jsou mocné, ale tohle jsem autorovi nebaštila a štvala mě nekonzistentnost, s jakou svého vypravěče pojal. A taky jsem se nedokázala smířit s myšlenkou, že v celé knize si nemůžu oblíbit ani jedinou postavu, tak nesympatické mi všechny byly. Jak pak hodnotit s nadšením? Proto nečekaně jen 3 hvězdy. P.S. Překvapilo mě, jak dopodrobna se v knize pojímá porod, to chtělo buď hodně dobrou paměť, nebo hodně silnou představivost. :-)

kessey
29.12.2018 4 z 5

Mně to prostě bavilo, vcelku originální nápad, dobře napsané, vtipné :-D

petrarka72
21.12.2018 4 z 5

Čte se výborně. Má to vynikající základní nápad, příběh má tah na branku (trochu se to pokazí s prvním konfliktem po činu), pozoruhodné myšlenkové zvraty. A humor. Embryo s kocovinou mě málem zabilo...

střapatá
03.11.2018 3 z 5

Bezesporu zajímavá kniha - výborný nápad, ze kterého se možná dalo vytěžit více. Místy kniha obsahovala až moc filozifična, na které příliš nejsem. Nicméně se mi tento rozměr podařilo odfiltrovat a knihu jsem četla jako detektivku bez nějakého hlubšího významu - a byla jsem spokojená.

Disease
01.11.2018 3 z 5

Jojo, ani prenatální život holt není peříčko... V rámci McEwana slabší kousek.

Evaho73
25.10.2018 4 z 5

Nevera, odlúčenie, úkladná vražda zachytené ušami malého plodu niekdajšej lásky....
Aj cez škrupinku k nemu preniká skazenosť a obmedzenosť tohto sveta, nutí ho viesť úvahy o láske, nenávisti, zmysle života...byť či nebyť...narodiť sa či nenarodiť sa, to je otázka.
Po prečítaní mám zmiešané pocity, ale v konečnom dôsledku má kniha oslovila originalitou svojho spracovania, kde autor rozhodne nešetril iróniou.
Najstrašnejšie na celom príbehu je to, aký je údesne pravdivý.

intelektuálka
15.10.2018 4 z 5

McEwan dokáže svými náměty překvapit ...

Tady je vypravěčem příběhu embryo v bříšku matky... A s napětím sleduje plánovanou vraždu... a samozřejmě egoisticky i to, jaký to bude mít dopad na něj...

Psychologie postav je jako vždy mistrně vykreslena ... a závěr překvapí... vypravěč přijde na způsob trestu...

Zaujala mne myšlenka: Otcové a synové . Copak je v přírodě váže ?
Chvilka slepé říje.

bigben
12.09.2018 2 z 5

Knížku jsem málem nedočetla, i když byla zajímavá postavou vypravěče tj. nenarozeného dítěte. Zápletka mi přišla strašně dětinská a ženská postava dost jednoduchá.

JanaŠ.051
27.08.2018 5 z 5

Veľmi sa mi páčil tento netradičný rozprávač - jeho humor a irónia v živote pred životom :)

los
10.07.2018 3 z 5

nápaditost netradičního vypravěče ještě pozvedá hamletovská paralela (možná by bylo lepší číst v originále, aby se v překladu neztratily další případné odkazy a souvislosti)

Měňavka
09.07.2018 3 z 5

Velmi mne nadchnul nápad, jakým autor příběh zpracoval = zajímavý pohled. Nicméně, považuji knihu za slabší oproti jiným od McEwana. Možná by to bylo lepší, kdyby byla kniha delší a více se zaměřila na vyprávění embrya. Ve výsledku mi totiž přišlo, že ono samo nevstupuje do děje tolik, jak by mělo.

bookcase
06.07.2018 4 z 5

Hořká, tragikomická, alkoholem nasáklá sonda do propleteného vztahu. Pohled embrya je neotřelý, zaujal.