Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139575/bmid_skleneny-pokoj-pEo-139575.png 4 2791 2791

Nevšedním způsobem vyprávěný příběh vzniku světoznámé vily Tugendhat. Na pozadí dvacátého století vypráví britský autor příběh mladého manželského páru, který se nechá v 30. letech okouzlit moderní architekturou a zcela propadne touze po "vznášejícím" se domu. Román však postihuje nejen životní historii hlavních hrdinů, ale i politické změny v nově vzniklém Československu, později příchod nacistů, aby nakonec příběh ukončil počátkem 90. let 20. století. Osudy lidí spojených s vilou se napříč léty proplétají, někteří se nenávratně ztrácejí, vila však neochvějně zůstává. Autor velmi dobře vystihl předválečné Brno i prvorepublikovou atmosféru.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

Lotka
04.02.2020 4 z 5

Tak tohle už je na hranici plného počtu hvězd. Skvělá! Krásný příběh s povedeným koncem.

Kerberos
03.02.2020 5 z 5

Na obálce knihy je nápis inspirováno skutečným osudem vily,ale přitom je v úvodu,že se jedná o fikci,tak co si má člověk vybrat?Nicméně skvělé a určitě doporučuji jak knihu,tak film.

Re@ding_9-wine
01.02.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem četla (na můj vkus) dlouhou a hodně příběhovou knihu a musím říct, že jsem si to dost užívala. Jazyk, děj, postavy, místa, situace, autorovu znalost českých reálií, vypravěčův um. K tomu všemu téma architektury, domu/domova, židovství - všeho, co mě velmi zajímá.

ElizabethK
31.01.2020 3 z 5

Hlavní hrdinové mi nebyli příliš sympatičtí. Oslavné pasáže moderního domu mi byly velmi cizí. Navíc ony pochvalné popisy atmosféry domu byly na mě až příliš časté (uznávám, že to je spíš moje vina - převažuje u mě láska k historicky starším stavbám a naprosté nepochopení moderní architektury).
Velmi jsem ovšem oceňovala pohled na události druhé světové války očima exilantů.

Naprosto zbytečné mi přišly všechny ty erotické pasáže, jakoby autor nevěřil, že bez nich čtenáře zaujme. V první třetině knihy byly popisy nevěr jen náznakové (což mi v příběhu ještě nepřišlo nijak rušivé), ale jak kniha postupovala, stávaly se čím dál konkrétnějšími.
Také rovina naznačené homosexuality měla být buď rozpracovaná více (zasazena do kontextu tehdejší odmítavé doby) nebo neměla v knize figurovat vůbec. Aktuální podoba mi přišla nedotažená.

Abych však nebyla nespravedlivá, musím přiznat, že mě nadchl koncept sledovat osudy domu. V okamžiku, kdy původní rodina ztrácí od svých blízkých informace o vile, přestává do příběhu zasahovat (možná škoda, že se na konci knihy vrátili, příběhu by podle mě slušel více otevřený konec).

alkazemka
30.01.2020 5 z 5

V krátké době další knížka Simona Mawera. Po "Provazochodkyni" ze špionážního prostředí to byl teď "Skleněný pokoj". Příběh vily Tugendhat, spletité osudy jedné rodiny, svědectví jedné temné éry naší historie.
Postavy v knize jsou smyšlené, píše se hned v úvodu. Ale...vážně jsou? Ať tak či onak, je to úplně jedno, protože záhy jsem byla vtažena do děje, připoutána k tomu neskutečně čtivě napsanému vyprávění. Nešlo přestat. Tak silný je to příběh, barevný, plný všeho, co život přináší a to přesně v té správné míře. Nic nechybí, nic nepřebývá.
A i když se to nemá, tak závidím vám všem, které ten zážitek teprve čeká.

"Určité věci se nezapomínají. Zůstávají v nás."

pedroK
28.01.2020 5 z 5

Nejsem úplně objektivní hodnotící zejména, protože jsem Brňák a protože miluju vilu Tugendhat. Číst o tom, jak vznikala, bylo pro mě jak pohlazení po duši. On je příběh rodiny Landauerů jiný než Tugendhatů, ale je napsaný velice čtivě a emotivně. Užívala jsem si každou stránku. Glasraum je skvostné místo a dá se říct, že tam se nic špatného prostě ani stát nemohlo. Pulsuje mírumilovnou energií, kterou do něj vsadil architekt Miese van der Rohe, v knize pojmený Reiner von Abt, a jeho obyvatelé. Za celé roky, kdy Němci a posléze komunisti zničili desítky kulturních památek, se vile podařilo do značné míry uchovat svou noblesu a dokonce mnoho jako zázrakem zrekonstruovat v novém tisíciletí do téměř původní podoby. Vřele doporučuju učinit ten krok a rezervovat si vstupenky na půl roku dopředu. Nechte se tím místem očarovat a pak znovu knihu přečtěte, to je pak krásný zážitek povýšený na skutečný prožitek.
V jednom místě si autor spletl ulice Drobného a Dobrovského. Brňák se na chvíli zarazí, jiný si nevšimne. Cítím v tom to obrovské "doma"...

zdenaR
24.01.2020 5 z 5

Již dlouho jsem se na tuto knihu chystala a popohnala mě čtenářská výzva (od autora jsem ještě nic nečetla).
Výborné čtení, dala jsem ji za dva dny (pravda - o dovolené).
Vřele doporučuji :-)))

stagno
23.01.2020 5 z 5

Spolu s Pádem nejlepší Mawerův román.Inspirovaný příběhem slavné brněnské vily a volně i osudy jejích obyvatel.Román klasicky vystavěný a zdařilý.

Epes
17.01.2020 5 z 5

Základní esencí knihy je, že autor zasadil smyšlený příběh do reálného prostoru, který tak funguje jako pojítko lidských osudů napříč desetiletími. Podobných údělů bychom v životě a literatuře našli spousty, ale jen právě tyto se nám zhmotňují v brněnské vile natolik přesvědčivě, že bychom mohli snadno uvěřit v jejich skutečnost.

MiriamF.
14.01.2020 5 z 5

Dala jsem 5*, viděla jsem vilu, k tomu strhující příběh, ale ....
pak jsem si přečetla rozhovor s dcerou původní majitelky vily Tugendhat, která je v šoku z obsahu knihy s tím, že spousta lidí parazituje na její rodině, na vile. Kniha tak vrhá špatné světlo na otce i matku, skutečnost byla jiná. Nutno dodat, že autor na začátku knihy upozorňuje, že jde o fikci.

juliesze
06.01.2020 4 z 5

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli mě baví vlastně samotný příběh vily, nebo vlastní životy hrdinů. Pokaždý převážilo něco jiného. Vykoupení nevěry za onyxovou zeď se mi vrylo do paměti. Nakonec mě to vtáhlo a spíš se ve mě uchoval tak silný odpor vůči hlavnímu hrdinovi, který pro vlastní pýchu a sobeckost nemohl rozhodnout, která žena je pro něj ta pravá. Autorovi se povedlo zachytit, že je mnoho podob lásky. I láska k místu a domu jako něčemu z dob dávných vzpomínek.

kika_
06.01.2020 2 z 5

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Začátek se hodně táhl, skrz pro mě nezajímavé, zdlouhavé popisy. Když jsem se dostala do fáze, kde už se děj týkal převážně soukromého života hlavních hrdinů, příběh mě vtáhl. Co jsem ale nečekala je to, že ke konci, kdy se přetočili hlavní hrdinové, mě zase přestával zajímat. Za sebe nemůžu hodnotit lépe než průměrně

ErikaJ
06.01.2020 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst, knížku jsem odložila, ale po měsíci mi to nedalo, opět jsem ji otevřela a po prokousání se začátkem mě kniha začala velmi bavit. Osud vily a Skleněného pokoje mě velmi zaujal, že jsem si na internetu hledala další informace i fotografie a přemýšlím, že bych se tam časem ráda vypravila podívat.

Vakalik
04.01.2020 4 z 5

Kniha, ke které jsem se nevím proč nemohla roky dokopat, i když na mě čekala v knihovně. Byla jsem nadšená z popisu a stavby domu. Příběh se mi líbil, občas mě v ději šokovala surovost života, ale znovu číst knihu nebudu.

VendulaB
02.01.2020 5 z 5

Výborná kniha - skvěle napsaná, živá, čte se jedním dechem, i když čtenář tuší, k čemu se asi schyluje, nejde o předvidatelný příběh. Charaktery hlavních postav i jejich vzájemné vztahy jsou popsány neuvěřitelně živě, uvěřitelně a přirozeně. Rozhodně si knihu přečtěte.

roman6788
01.01.2020 5 z 5

Dobra kniha, ktora sa odohravana na existujucom mieste, inspirovana skutocnym pribehom. Dobry predpoklad na to, aby sa clovek do Brna vybral a nastudoval si nieco aj o osudoch skutocnej rodiny Tugendhatovcov.

regulax
31.12.2019 5 z 5

Skvělé! Musím ji vidět. Děkuji ti Výzvo.

zimka.r
27.12.2019 3 z 5

Možná tím, že jsem četla jako eknihu, možná jsem jen očekávala něco jiného. Nevím. Nicméně se četlo lehce po začtení se. A tímto jsem dokončila výzvu 2019 :)

Petrasim
27.12.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla moc začíst, ale pak mě kniha hrozně pohltila. Styl psaní mi hodně připomínal moji oblíbenou spisovatelku paní Alenu Mornštajnovou.

Peti
22.12.2019

Kniha, ktera me chytla za srdce. Osud nadherneho mista, domovu rodiny L, byl pohnuty. Druha svetova valka zasahla do zivota majitelu a nasledneho osudu vily. Za me skvele napsana kniha, dej, ktery je smutny a tragicky i stastny. Asi si budu muset udelat vylet do Brna..