Škatuľka spomienok

Škatuľka spomienok https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494053/bmid_skatulka-spomienok-Gmn-494053.jpg 5 159 48

Po oslave stých narodenín otvorí Jenny Tannerová šperkovnicu, v ktorej uchováva najcennejšie spomienky svojho života: ružovkastý okrúhly kamienok, drevenú sošku a novinový článok o pietnej slávnosti pri príležitosti 75. výročia tragédie, ktorá navždy poznačila jej život. Jenny pochopí, že nastal čas, aby sa vrátila do prímorského mestečka v Taliansku, kde po vojne nechala kus srdca. Má poslednú možnosť, aby sa vyrovnala s prízrakmi minulosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Memory Box , 2021

hamm
13.01.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka. Od autorky jsem četla všechny. Ukápla i slzicka. Rada se k ní vrátím.

Ivuska.09
31.12.2022 4 z 5

Pokud máte autorku rádi, nejspíš vás ani touto knihou nezklame. Styl psaní je stejný jako v předchozích románech. Dvě dějové linky, osudy dvou žen, druhá světová válka, zklamání, zlomené srdce, ale také naděje. Čte se dobře.

Danago
30.12.2022 5 z 5

Knihy Kathryn Hughes jsou sázkou na jistotu. Obdivuji, jak dokáže autorka čtivě psát a její knihy nejsou napsané podle podobné osnovy, ale každá je originální.
V příběhu nám běží dvě dějové linky, ale obě nám odkrývá jedna osoba Jenny. V lince ze současnosti je Jenny již velmi stará, přesto je stále aktivní a spřátelí se s mladou ošetřovatelkou Candice, na které jí záleží a proto se jí snaží otevřít oči. Candice si plánuje budoucnost s přítelem, ale jejich vztah není ideální a Candice nechce slyšet žádnou kritiku ani rady, co se jejího vztahu týká.
Druhá časová linka jsou vzpomínky na druhou světovou válku, kdy Jenny žije v malé vesničce, kde se jsou s jejím malým bratrem v bezpečí před válkou.
Jenny se nevyrovnala s tragickými událostmi té doby , proto nyní plánuje vrátit se do malebné vesničky v Itálii.
Jako vždy autorka má v záloze zvrat a překvapení, které jsem ani nečekala.

hrosulik
18.12.2022 5 z 5

Další nádherná kniha od Kathryn Hughes. I tato kniha má své kouzlo. Mohu doporučit. Přečteno jedním dechem.

xena2711
08.12.2022 5 z 5

Opět nádherný příběh. Kathryn je sázka na jistotu. Dvě časové roviny, spousta vyprávění a vzpomínek a ten konec... Těším se na další knihu.

Knižní střípky
26.11.2022 4 z 5

Jasně a jednoduše - pěkný příběh to zase byl. Nebude to sice můj nejoblíbenější od autorky, ale i tak to bylo moc hezké počteníčko. A to hlavně díky oběma hlavním hrdinkám, které byly moc sympatické. Byla jsem ráda, že Jenny vstoupila Candice do života, a nenásilnou formou jí ukázala cestu, ta holka to potřebovala jak koza drbání, protože Beau byl hnusný manipulátor a debil největšího kalibru (omlouvám se, ale fakt byl). Byť tyto dvě hrdinky dělilo několik generací, poskytly si vzájemnou útěchu, byly si velmi blízké. Pěkné, milé, dojemné čtení to bylo...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

jeny-v
11.11.2022 5 z 5

Ne vždy si v danou chvíli vybereme tu správnou knihu, ovšem K.Hughes je zárukou dobrého čtení, odreagování se od všedních starostí a problémů. Je to další krásný příběh plný moudra, životních osudů, lásky, bolesti, překvapení i usmíření. V úvodní kapitole se nám sympatická klientka soukromého domova důchodců barvitě popíše. Úplně vidíte ty stařecké skvrny na stoletých rukách, řídnutí vlasů, cítíte kloubní bolesti a dozvíte se recept na krásnou pleť (díky masti na vemena). Osamělost v Green Meadows zpříjemňuje stařence přítel Frank a milá ošetřovatelka Candice, která žije v toxickém vztahu s Beauem. Jenny vlastní lesklou dřevěnou krabičku. Je vzácná zejména tím, co ukrývá uvnitř. Nejsou to šperky, ale vzpomínky na celý život…..

Karin94
31.07.2022 4 z 5

“Nemôžeme si vybrať, ktoré časti spomienok si ponecháme a ktoré zahodíme. Život každého človeka je rad porážok, víťazstiev, žiaľu a radosti. Musíme prijať všetko.”

Ide o fiktívny príbeh, no odohráva sa na pozadí skutočných udalostí. Príbeh ma svojou vtipnosťou a štylizáciou písania vtiahol do deja okamžite.

V knihe sa prelínajú kapitoly z prítomnosti a minulosti. Hlavnými postavavami sú Jenny a Candice. Jenny, ktorá oslavuje sté narodeniny, sa rozhodne vyrozprávať svoj príbeh svojej opatrovateľke Candice, a tak jej pomaly odkrýva škatuľku spomienok. Okrem iného si chcela Jenny splniť ešte jeden sen, tak sa rozhodne ísť na cestu za minulosťou do Talianska, kde ju Candice sprevádza.

Jenny ako hlavná hrdinka bola neskutočne zlatá, milá stará dáma so sarkastickým zmyslom pre humor a stále plná života.
Candice bola úžasná postava. Aj keď detstvo nemala šťastné, vyrástla z nej láskavá a priateľská žena s veľmi dobrým srdcom, ktorá bola ale žiaľ veľká naivka.
Beau bol priateľ Candice, ktorý bol neskutočne arogantný, vypočítavý manipulátor. Nechápem, ako s ním Candice mohla chodiť a vo všetkom si ho zastávať.

Toto bol krásny príbeh plný vernosti a smútku, kde nájdete aj plno zvratov a zaujímavé rozuzlenia. Dej sa odohrával nielen v súčasnosti, ale aj počas 2. svetovej vojny. Odporúčam.