Škatuľka spomienok

Škatuľka spomienok https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494053/bmid_skatulka-spomienok-Gmn-494053.jpg 5 159 48

Po oslave stých narodenín otvorí Jenny Tannerová šperkovnicu, v ktorej uchováva najcennejšie spomienky svojho života: ružovkastý okrúhly kamienok, drevenú sošku a novinový článok o pietnej slávnosti pri príležitosti 75. výročia tragédie, ktorá navždy poznačila jej život. Jenny pochopí, že nastal čas, aby sa vrátila do prímorského mestečka v Taliansku, kde po vojne nechala kus srdca. Má poslednú možnosť, aby sa vyrovnala s prízrakmi minulosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Memory Box , 2021

PrincaListicka
17.05.2023 5 z 5

Pro čtenářky ženských románů nejspíš není žádným překvapením, že Kathryn Hughes je skutečnou mistryní svého oboru. I v této knize dokázala vytvořit dokonale spletitý příběh plný zvratů a překvapivých odhalení.

V současnosti sledujeme dvě dějové linky - jednu z nich vypráví sama Jenny, druhá potom sleduje Candice a vše, co se odehrává za dveřmi jejího bytu. Obě se pak proplétají s událostmi z období druhé světové války, kdy byla Jenny ještě mladým děvčetem, které muselo spolu s bratrem opustit matku a hledat si přístřeší na venkově, kde hrozilo menší riziko bombardování. V tom momentě právě celý příběh nabírá na obrátkách, jelikož se zamiluje do mladého a šarmantního Itala Nica žijícího v Británii.

Objevují se zde také motivy milostného trojúhelníku či nezdravého vztahu, ve kterém manipulativní přítel ničí Candice život. To je něco, co paní Hughes opravdu umí - vytvářet komplikované osudy lidí, u kterých si až říkáte, že nikdo toho přeci za život nemůže prožít tolik. Jenže pravdou je, že skutečně cesty osudu bývají kolikrát ještě daleko spletitější.

Celou dobu vlastně víte, jak Jennyin příběh skončí, nevíte však, jaké události ji dostaly tam, kde je. Hlavní zápletku se samozřejmě dozvídáme až ke konci příběhu, i těch drobnějších je však v celé knize požehnaně. Můžou působit trochu klišoidně, se spoustou z nich jsem se už setkala v jiných knihách. Jenže kvůli tomu právě podobné příběhy čteme, nebo ne? Protože tak nějak tušíme, co nám mohou nabídnout, a co nás na jejich stránkách čeká. Čteme je čistě pro potěšení, nehledáme v nich nic hlubšího, i když je pravda, že zrovna knihy paní Hughes často umí překvapit a rozhodně se nejedná o nějaké bezduché slaďáky. Spíš naopak - její příběhy často připomínají spíš drama. Krabička vzpomínek v sobě navíc skrývá ještě jedno zásadní odhalení, které už čtenářky tak nějak nečekají a zastihne je možná trochu nepřipravené. Musím říct, že mě samotnou opravdu překvapilo, a tak jsem si po dočtení knihy dokonce pobrečela.

Stejně jako třeba Klíč nebo Dopis jsem i Krabičku přečetla prakticky na posezení, během asi dvou večerů. Všechny knihy jsou totiž extrémně čtivé, a vy prostě potřebujete konečně zjistit, jak to vlastně celé bylo.

Knihu bych tedy rozhodně doporučila všem romantickým duším, které hledají příběh, jenž je chytne za srdce a ještě dlouho v něm zůstane.

Imor
09.05.2023 2 z 5

Je pro mě velmi těžké napsat k této knize komentář, neb by obsahoval spoustu spoilerů.
Takže kniha je čtivá, to co dělala hlavní hrdinka mě šokovalo a vadilo. Vedlejší roly hraje v této knize další žena a to co prožívala, mě cuchalo nervy. Půjdu proti všem komentářům a musím napsat, že tento příběh byl tak překomplikovaný až mi byl protivný.

Jahýnek
17.04.2023 3 z 5

Moc pěkně se mi ta knížka četla, díky dialogům se děj rychle odvíjí a líbilo se mi porovnávání mladé Jenny před 75-80 lety a její o tolik mladší ošetřovatelky v současnosti. Osudy válečné generace z pohledu lidí mimo frontu, život na statku, ztráty a naděje, pohled na současnost se zkušeností letité dámy.
Ovšem dějový zlom na straně 214 a následující druhá půlka románu s tolika náhodami pro mne vyznívala nepravděpodobně, jako autorský kalkul. A vadilo mi, že zejména mužské protějšky hlavních hrdinek jednali až šablonovitě stejně.
Nicméně Jenny jsem si oblíbila a jako nenáročné čtení na oddechový víkend mohu doporučit.

laura
11.04.2023 5 z 5

Dvě časové linky, které nás zavedou do srdcí dvou zdánlivě rozdílných žen. Stoleté Jenny a třiadvacetileté Candice. Dvě přítelkyně. Dva životy.

Nemůžeme si vybrat, které části minulosti si ponecháme a které zahodíme...

Rok 1940, Wales

Mladá Jenny přijíždí s bratrem na welšský venkov, aby tady nalezli útočiště během náletů na Anglii. Najdou však víc než jen to.

Život každého člověka je řada porážek, vítězství, žalu a radosti... Musíme prožít všechno.

Příběh o mnoha podobách lásky, o touze, zradě a křehké naději. O těch nejtěžších rozhodnutích, o ztrátách, osamění i neskutečné odvaze. O krutosti, lžích i sobectví.
Příběh o jednom nenaplněném snu, zmařených nadějích, o žalu i touze po zapomění. O odvaze, pomstě a smrti. O mnoha podobách bolesti.

Co všechno ukrýváme v srdci? A co v krabičce vzpomínek? Dá se tam schovat všechna bolest, hořkost a zklamání, které nám život uštědřil? Můžeme tam uchovávat vzpomínky na lásku, něhu a krásu? Dá se tam zamknout vina i všechno, co jsme nikomu (ani sobě) zatím nepřiznali?

Co se stane, když tam nahlédneme?

Rok 2019, Anglie

Jenny slaví své sté narozeniny a po mnoha letech otevírá svou krabičku vzpomínek. Je načase vyrovnat se s minulostí...

Krásné!!!

Báryčtení
05.04.2023 5 z 5

Hughes se podařilo velmi krásně vytvořit přátelství mezi dvěma ženami, které jsou generačně někde jinde. Líbilo se mi, jak se Jenny snažila pomoc Candice, která žije v očividně toxickém vztahu. Ale zároveň věděla, že na to musí jít opatrně. Popis Itálie a i předtím britského venkova byl dokonalý a úplně jsem se tam přenesla.
Dost mě překvapil závěr (ne úplně posledních pár stran, ale spíše činy Jenny, nebudu tady spoilerovat). Trošku mi to dojem z knihy pokazil.

lenik284
02.04.2023 5 z 5

Nádherná, krásná a čtivá knížka dvě časové linie současnost a minulost vyprávění stoleté Jenny a její posluchačka opatrovnice Candice naivní dívka, která s ní uskuteční výlet do Itálie, aby se dozvěděla podstatnou část z jejího života,o kterém jí Jenny vypráví.Kathryn Hughes opět nezklamala.Mohu jen vřele doporučit knížku jsem si fakt užívala.

Mentolka78
15.03.2023 4 z 5

Krásná čtivá knížka, opět povedené od autorky. Doporučuji.

ydnac
14.03.2023 5 z 5

NÁDHERNÉ !!!!!!!!!!

jitka3027
04.03.2023 5 z 5

Asi nejlepší kniha od autorky, i kdyz všechny se mi moc líbily. Knížka měla spád, líbily se mi 2 neustále protínající se časové roviny. Super.

bookcase
20.02.2023 5 z 5

Úžasné. Kathryn Hughesová je jednou z těch autorek, které nikdy nezklamou a pokaždé překvapí.

L.Helena
13.02.2023 5 z 5

Moc dobře se mi to četlo. Jak je u autorky zvykem, příběh se odvíjí ve dvou časových rovinách, postupně se odhalují dávná tajemství, přitom i linka současná je hodně zajímavá a vše dohromady je to pak velmi čtivé. V knize je pár okamžiků, které mi už přijdou možná až na hranici určitého klišé, které však na druhou stranu čtenář tak trochu očekává. Jedná se o literární fikci, ve skutečnosti by se to asi odehrálo trochu jinak, nebo aspoň v jiný moment. Nechci spoilerovat, takže konkrétní okamžiky, které mám na mysli, zde uvádět nebudu. I tak se mi knížka moc líbí a dávám jí 4,5*.

zuzana2599
06.02.2023 5 z 5

Hodně z nás má svoji krabičku vzpomínek. I já mám kazetu, kde ukrývám staré dopisy, pohlednice a drobnosti, které se staly součástí mého života a které mě potěší !
Krabička vzpomínek je opět pohodový a skvěle napsaný román od Katryn Hughesové. Stoletá Jenny a její opatrovnice Candice, trošku naivní i ztřeštěná dívka s dobrým srdcem. Dvě hlavní hrdinky příběhu, který mě vzal za srdce. Jenny postupně odkrývá svoji minulost a vrátí se spolu s Jenny do Itálie, aby se rozloučila a našla klid... Současně se odvíjí osud Jenny, která hledá své štěstí v životě... !
Knížka nezklamala, co jsem čekala, to jsem v plné míře dostala ! Krásné čtení !

intelektuálka
05.02.2023 4 z 5

Pěkné víkendové čtení o ženách více generací .... s pěknou obálkou ....

Přiznám se, že jsem čím dál víc ovlivněna napovídající obrázkovou fotkou ....

Ale tato kniha stojí za pozornost - oblíbíte si stoletou stařenku Jenny i mladou a trochu naivní Candice - a vypravíte se s nimi na krásné pobřeží Ligurie vzpomínat ....

" Život každého člověka je řada porážek, vítězství, žalu a radosti ....
Musíme prožít všechno ...."

Pěkný příběh s moudrostí, tajemstvím i překvapením - doporučím.

Mermaida
02.02.2023 4 z 5

Od autorky to byla má druhá kniha a myslím, že se mi líbila víc než právě kniha Dopis. Autorka vsadila na střídání časových linek mezi současností a minulostí a to mám ráda. Kniha se mi až na začátek četla příjemně. Příběh se mi velmi zamlouval a vyprávění hlavní hrdinky - stoleté Jenny bylo laskavé i smutné zároveň. Záleželo, kde jsme se zrovna ve vyprávění a jejím životě dostali. Postavy jsem si celkem oblíbila, i když byla tam jedna postava, která mi po celou dobu čtení "pila krev". Ti, co četli, zřejmě uhádnou koho myslím.

spencer
29.01.2023 4 z 5

Jenny slaví své sté narozeniny. Spřátelí se s mladou ošetřovatelkou Candice a postupně se jí svěřuje se svými vzpomínkami, ve kterých se vrací zpět do období 2. světové války. Zažila tehdy něco života měnícího a přišel čas to dostat ze sebe ven. Candice má své vlastní problémy a mouder Jenny si váží, avšak o svém vztahu s jejími kontrolujícím přítelem nechce slyšet ani slovo. K velkému prozření obě dojdou během jejich společné cesty do Itálie a nečekaně a nevratně si tím změní život.

Jak už tomu v knihách této autorky bývá, využívá dvou časových linek. Obě jsou poutavé a poučné. Jistě oceníte způsob podrobného vykreslení charakterů, díky kterému působí velmi skutečně. Přestože se příběh může zdát předvídatelný, v průběhu se vyskytne mnoho zvratů a nečekaných odhalení přispívající ke čtivosti. Nemusíte mít ani obavy z toho, že by byl námět už ohraný. I když Kathryn Hughes jede podle podobné osnovy, vždy do děje přináší dost originality na to, aby vás svým vyprávěním zaujala.

Pokud se chystáte si Krabičku vzpomínek přečíst, nezapomeňte si projít i autorčinu poznámku k dílu, kde se svěřuje se svou inspirací ke knížce a dá vám nový pohled na věc:)

veruptackova
29.01.2023 5 z 5

Knihy Kathryn Hughes jsou pro mě jistotou čtivého příběhu a lékem ze čtecí krize. Krabička vzpomínek se čte lehce i kdyžsi se dotýká těžších témat. Autorka vás okamžitě vtáhne do děje a vy si uděláte názor na postavy a věřím, že dokonce jednu z nich budete i od samého začátku nesnášet.

Co však na knihách této anglické autorky mám nejraději, jsou napínavé konce kapitol. Neprozradí toho sice moc,ale umí zaujmout natolik, že prostě potřebujete číst dál. Přestože vás některé věci možná napadnou dříve než hlavní hrdiny, rozhodně se nejedná o předvídatelnou knihu, ale čtení, které vás vezme za srdce.  I tentokrát v knize najdete dvě linky - přítomnou a minulou. Rozhodně oceňuji, že v tomto případě se jedná o zcela rovnocenné linky, které do sebe na konci krásně zapadnou. Přestože mě zpočátku chování některých postav trochu zaráželo, na konci dává dokonalý smysl.

Ze čtyř knih, které jsem měla od autorky možnost číst, se mi Krabička vzpomínek díky propojení obou linek zatím líbila nejvíc. Doma na mě k přečtení čeká ještě Dopis a jsem si jistá, že to opět bude skvělé čtení.

4,5*

nada3314
24.01.2023 5 z 5

Kathryn Hughes je skvělá spisovatelka. Ještě jsem od ní nečetla příběh, u kterého bych se nudila. Umí tak dokonale vyprávět, že mé srdce vždy tančí radostí a dojetím. Ať je obálka taková nebo maková, je to sázka na jistotu, vždy dostanu krásný emotivní příběh plný lásky a porozumění. A vždy je tam nějaký přesah a to u autorky moc obdivuji.

Příběh je vyprávěn ve dvou časových liniích. Vypráví nám oba Jenny, která právě oslavila neuvěřitelných 100 let. V současnosti žije v luxusním pečovatelském domě a převážně se o ní stará mladá pečovatelka Candice. Obě si neskutečně sednou, i když je mezi sebou dělí několik generací. Jenny před Candice odhalí svou minulost, a požádá ji o velkou laskavost. Ještě jednou by se totiž chtěla podívat do Itálie, ale sama jet nemůže. Ví, že toto je její jediná šance, moc času už ji nezbývá. Candice i přes komplikace doma s přítelem nakonec Jenny doprovází. Co a jak a proč do Itálie letí, se dozvíme na konci tohoto emotivního příběhu.

Obě hrdinky jsou tak sympatické, celý příběh jsem prožívala s nimi. Všechny knihy Kathryn jsou úžasné! Moc doporučuji a zaručuji u čtení krásný zážitek.

Ann98
22.01.2023 5 z 5

Stejně jako ostatní autorčiny knihy i tato je velice dobře napsaná a čtivá. Místy mi i slza ukápla. Kniha má krásnou zápletku a její rozuzlení. Miluji příběhy, kde se postupně odkrývají tajemství minulosti, ale zároveň s hlavními hrdiny procházíme současností. A tak to je i u této knihy. Knihy Kathryn Hughes jsou plné emocí.
Tady autorka klade důraz na toxické vztahy. Není nutností, aby ve vztahu bylo násilí. Mnohem víc vztahů je založeno na psychiském útlaku. Touha druhého vlastnit, manipulovat jím a ovládat každý jeho krok. Je to tu dnes, bylo to i v minulosti.
Líbil se mi kontrast dvou hlavních hrdinek. Stoletá stará žena poznamenaná životem a na druhé straně mladá, naivní dívka bez jakýchkoliv životních zkušeností. Tak moc rozdílné a přitom toho měly tolik společného. Více mě bavila Candice, nutila mě číst stále dál a dál, abych zjistila, jestli se jí podařilo shodit růžové brýle. Na druhou stranu, Beau mě od čtení odrazoval. Jeho chování už bylo za hranou a brzdilo vzduch.
Za mě skvělá kniha a těším se na další autorčiny knihy.

PavlaA
19.01.2023 5 z 5

Krásné oddechové čtení s nečekaným koncem tak jako všechny knihy od Kathryn Hughes. Už se těším na novou knihu.

001Terka456
17.01.2023 5 z 5

Moje první knížka od této autorky, a rozhodně ne poslední. Krásný, silný příběh, který jsem přečetla doslova jedním dechem. Těším se na další počiny paní Hughes.