Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 1989 501

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

12kelpie
19.11.2015 5 z 5

Představte si, že existujete od narození ve světě kde nesmíte jít ven. Nesmíte ani pomyslet na to, že byste šli ven (ostatně rodiče vám to vtloukají do hlavy od malička stejně jako to jejich rodiče vtloukali jim). Protože kdybyste to někdy řekli nahlas... tak půjdete. Jen už se pak nikdy nevrátíte zpátky.
Čistění vnějších senzorů obřího podzemního krytu je způsob jak popravit zločince, buřiče proti systému i lidi, kteří ten tlak proti přirozenosti prostě už dál nesnesou. V úvodní povídce vás atmosféra toho rozpadávajícího se kovového válce doslova vcucne a tiché, zoufalé odhodlání hlavního hrdiny vyvolá otázky na které je těžké najít uspokojivou odpověď. Dozvíte se také mimo jiné proč nakonec každý čistí, ačkoli v cele prohlašuje, že to neudělá.
Všechny tři části knihy rozehrávají motiv tragické nebo nenaplněné lásky (a v Silu, kde jedno z hlavních nařízení zakazuje oficiálně nepovolené romantické vztahy je snadné takovou mít). Selekční tlak a výchova ve stylu "hlavně neříkej nahlas nic za co bys šel čistit" ovšem udělali z obyvatel podzemí introverty. Rozhodně tam nepotkáte žádnou hysterku. Postavy knihy šílí láskou, planou nenávistí nebo mají sebevražednou depresi, ale ten prožitek je otočený dovnitř... než se věci provalí ve zničujícím výbuchu, jako když přetlakujete papiňák.
Přes panující drsné podmínky je Silo kniha na postapo či antiutopii optimistická (no sarcasm sign). Lidé tam jsou ve svěm údělu šťastní nebo přinejlepším spokojení, prostě si "dělají svoje" bez nějaké větší zatrpklosti... a nechtějí jít ven.
Kdybych ho měla k něčemu přirovnat, z kinematografie mi Silo atmosférou připomínalo Battlestar Galacticu: lidé dlouhodobě zavření v původně provizorních podmínkách plus ta křehkost: tohle je to poslední, co zbývá z lidské rasy a stačí tak málo, aby už nezbylo ani to.
Z postav jsem měla slabost pro šéfa IT oddělení: tak dobře napsaného kontrolou posedlého sadistického psychopata jsem už dlouho ne... nečetla :-) (Bylo moc špatné zklamat Bernarda a zároveň bylo téměř nemožné ho nezklamat).
Jazykově je Silo pojaté velice jednodušše, skoro stručně, přesto má působivě vybudovanou atmosféru.
Na závěr si porýpu do, řekněme, konstrukčních vad :-)
Když to porovnám třeba se Stephensonovým Anatémem, kde všechny detaily soběstačného světa sedí do puntíku, je to rozčarování. Autor třeba nikde neřeší jak lidé přežívají roky bez slunečního světla (zvykli si, chodí se opalovat pod růstová světla do hydroponických zahrad nebo mají choroby spojené s nedostatkem vitaminu D?). Taky jsem nadskakovala při zmínkách o kávě a tabáku, nejsem botanik, ale z toho co vím, obě tyhle plodiny mají velké nároky na půdu, rychle ji vyčerpají a bez nějakých genetických modifikací mi jejich pěstování "for fun" přijde v nastavených podmínkách nereálné.

ZarudlaPrdel
16.11.2015 5 z 5

Kniha čtivá, to bez pochyb. Musím říct, že děj se krásně vyvíjel, prolínání různých hlavních postav (cca od půlky knihy) bylo také velmi dobře napsané. Už jen to, že jedna kapitola byla průměrně na 9 minut čtení, takže to mělo velmi svižný spád a neměla jsem vůbec problém přepínat mezi dějovým prostředím.
Po přečtení úvodního obsahu knihy jsem se obávala, že to bude klišé, ale byla jsem velmi mile překvapena. Něco málo mě napadlo, že se stane, ale převážná většina zvratů byla z mé strany nepředvídaná.
Shrnuti: Palec nahoru, četla jsem po cestě do práce a z práce, zabralo mi to něco málo přes týden. Celý týden jsem se těšila na cestování:). Posledních 15% knihy jsem zhltla doma :). Teď si asi přečtu něco oddechového se špetkou romantiky. Nic méně v daném žánru ( který preferuji ), velmi zdařilá kniha!

Jiří.H
09.11.2015 5 z 5

Společně se Svědectvím od S. Kinga je to pro mě nejlepší kniha žánru post-apo. A tímto se omlouvám své manželce, že jsem s ní jisté období netrávil toliko času, jelikož jsem byl duchem hluboko pod zemí...

FiFoj
08.11.2015 5 z 5

Několikrát jsem se přistihl, že mě zápletka knihy zajímá víc, než můj reálný život. Atmosféra navazuje pocit, že jste součástí komunity sila a všudepřítomné železné konstrukce a chodby tvoří také váš domov, což působí příjemně klaustrofobním dojmem. Je pravda, že jde spíš o postapo detektivku než čistokrevné scífko, ale to knize nijak neubírá. Doporučuji.

Mikako
08.11.2015 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Tahle kniha se mi dostala hluboko pod kuzi. Ten pochmurny a stisneny pocit ve mne zustal jeste hodne dlouho. Dokonale vytvoreny podzemni svet, kde cesta do nejhlubsich pater trva i nekolik dni... Skvele!

Relle
05.11.2015 5 z 5

Naprosto. Nepopsatelná. Úžasná. Neskonale. Neuvěřitelná. BOŽÍ! Kniha.

alexvera
28.10.2015 5 z 5

Úžasné! Nejraděj bych si hned sedla k dalšímu dílu :)

Jane100
25.10.2015 5 z 5

Sci-fi nemusím, po této knize jsem sáhla jen kvůli skvělým recenzím.
A výsledek? Perfektní! Howey je po Robinovi Cookovi patrně jediným autorem, od kterého budu schopna sci-fi přijmout.
Silo je skvělým a do puntíku výborně vyobrazeným sci-fi světem, kam jsem se vždy při čtení propadala :-)
Už se nemůžu dočkat filmového zpracování od Ridleyho Scotta.

Attia
02.10.2015 5 z 5

Vrním blahem!
Pan Howey mi připravil velice kvalitní čtenářský zážitek. Konečně postapokalyptická kniha vysoké úrovně. Uchvátilo mě všechno od sila, fungování společnosti, odhalování tajemství až po chování postav a jejich myšlení.

Akorát varuji, že autor píše opravdu realisticky a někomu může Silo připadat i velice ponuré. To vás ovšem nesmí odradit ;)

dan-sam
01.10.2015 5 z 5

Hned v knihkupectví jsem si říkal: "Musím hned sundat obálku a obalit si knihu novinami, aby se mi nepoškodila." Nestihl jsem to. Silo mne natolik vtáhlo do svých útrob, že se obálka nošením ani nestihla pozohýbat. V jednu chvíli jsem procházel Prahou, ale stačilo otevřít knihu a najednou jsem se propadl do hlubokých podzemních pater, do světa, který svírají stěny a nedovolí pochybovat o tom, že to je celý vesmír. Nebo není?
Velice se mi líbilo celkové ubírání se knihy. Ano, místy je snad trochu krutá, místy člověk jen nevěřícně kroutí hlavou, ale nejsilnější jsou momenty, kdy člověk musí přestat číst, protože právě objevenou myšlenku musí nejdřív schroupat. Ano, podobným způsobem na mne možná kdysi působil Matrix - otevřel něco, co každý v nás má schované někde uvnitř a velmi populární formou nutí, opravdu nutí, k zamyšlení. Vřele doporučuji.

silvara
24.09.2015 5 z 5

Nejsem příliš velkým fanouškem sci-fi a Silo jsem si koupila kvůli pěkný obálce (suďte mě, jestli chcete). A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Pozvolný začátek, který čtenáře dostane do děje, a pak ta nečekaná zápletka. Obdivně tleskám a nadšeně čekám na další díl.

Bašťák
17.09.2015 5 z 5

Sci-fi moderního střihu. Především úvodní část knihy velmi dobrá, překvapující. Celkově výborné.

Tarrei
17.09.2015 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila.
Teda, abych pravdu řekla, ze začátku mě moc nebavila, ale já se nenechala odradit. Po několika stránkách jsem jí konečně přišla na chuť. Viděla jsem různé souvislosti a dychtivě hltala stránku za stránkou. Všechny -starostku, Marnese, Holstona, Petera, Knoxe, McLainovou a jejího psa, Walkera, Marcka, Shirley, Jules, Lukase i dokonce Bernarda jsem si svým způsobem nakonec oblíbila. Rozhodně doporučuji.

tereza2317
11.09.2015 5 z 5

Včera jsem dočetla. Kniha se mi... velmi líbila! Je to něco mezi sci-fi, antiutopií a realitou. Já osobně sci-fi běžně moc nemusíc a tady ho je také v podstatě pomálu. Některé části jsou trochu zdlouhavé, ale za to bych body neubírala. Příběh je to hezký a i trochu poučný! ;-)

milunka21
22.08.2015 5 z 5

slabší rozjezd ale pak mě to vtáhlo,skvělá kniha :-)

achilles
18.08.2015 5 z 5

Scifi moc nečtu. Tato kniha měla dobré recenze a tak jsem to zkusil. Mohu všem váhajícím doporučit. Nepostrádá nic, co by měl dobrý román postrádat. Myšlenka sil je dokonalá.
Do sil lidé dříve skladovali semena na horší doby. Ale čím déle semena v silech byla, tím více se kazila a zvláště ty úplně vespodu...

Veggi
10.08.2015 2 z 5

Tak bohužel. Navnadily mě zdejší pozitivní komentáře, hodnocení a taky to, že mám ráda sci-fi, ale Silo mě zklamalo a to teda hodně. Zajímavá to byla kniha zhruba prvních pár desítek stránek (asi do druhého čištění), i když popis sestupu starostky a šerifa jsem protrpěla, pak už to není sci-fi, ale spíše politický thiller. Největší zápor této knihy spatřuji v rozvláčných kapitolách, kdy už 5 stránek dopředu víte, co se stane a autor to nedokáže "zamaskovat" a nebo nějak "vyšperkovat", takže se čtením nudíte. Kdyby to mělo o 50% méně stránek, tak by to šlo, takhle to byla děsná nuda a konec příběhu byl patrný dlouho dopředu ....

Neemand
07.08.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila velmi, byť přiznávám, že konec byl "takový slabší". Jako kdyby autorovi trochu docházel dech. Každopádně druhý díl si nenechám ujít.

lukaz1010
24.07.2015 2 z 5

Pěkný začátek, bohužel Sci-Fi žánrem je tato kniha, podle mého názoru, tak do první čtvrtiny. Další část je už politická detektivka.

smallycz
14.07.2015 5 z 5

Chvíli trvalo, než jsem se začetl a trochu mě překvapila likvidace hlavních postav hned ze začátku. Nicméně mě to bavilo a závěr jsem čekal trochu jiný.