Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2807 2807

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

mh.mail
24.06.2013 4 z 5

Po přečtení Hobita i celé trilogie Pán prstenů bylo přečtení Silmarillionu logickým završením poznávání světa J. R. R. Tolkiena. První čtení nedopadlo dobře a knihu jsem po pár stránkách odložil. Po nějaké době jsem se k ní vrátil a to už padla na úrodnou půdu. Klobouk dolů před tím, co všechno p. Tolkien dokázal vytvořit. I když nelze přehlédnout inspiraci severskými mytologiemi (a někde i více než inspiraci), mně se to líbilo. Není to ovšem četba pro každého.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Kniha je velmi náročná na čtení, zvlášť, když to praktikujete ve škole, v hodinách. Ale i tak, celkově se docela špatně orientuje ve jménech a kdo, s kým, jak, proč a za kolik. Pokud si to však napíšete, přestává nabývat problém obludných rozměrů a je snazší se v tom vyznat. Když se to vezme kolem a kolem, je tato kniha jakýmsi úvodem do světa Středozemě aneb jak to všechno začalo.
Celkově kniha špatná není, jen holt náročná.

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

Tolkien zasa nesklamal:) Musim povedat, ze ma tato kniha nadchla. Skladam klobuk pred Tolkienom, ze dokazal vymysliet nieco take. Suhlasim s nazorom, ze miestami pripomina Bibliu, ale celkovo som mala pocit, ze citam dejiny zeme a narodov, ktore skutocne existovali. Jednoducho to prepracoval do riadnych detailov. Ale je pravda, ze tam bolo neuveritelne mnozstvo mien a trocha sa mi to plietlo a tiez, fakt, ze som to citala v cestine, tak to bolo narocnejsie. No pre kazdeho, kto ma rad Stredozem, je tuto knihu nutne precitat :)))

Sklenička
08.06.2013 4 z 5

Alternativní bible :-)

adam.ruby
07.05.2013 3 z 5

hrozně moc postav, hrozně moc souvislostí, přesto musím smeknout, že tohle někdo mohl dát dohromady a vyznat se v tom ...

babist
16.04.2013 5 z 5

Poněkud zdlouhavé čtení, než se čtenář seznámí s mnoha informacemi, kterých nám Tolkien na každé straně podává opravdu mnoho. Z počátku nejde o souvisle vyprávěný příběh, ale s přibývajícími stránkami začnete mít přehled a začnete se orientovat. A kdybyste se přeci jen ztratily, pomůže vám přehledný rejstřík jmen a názvů, který mi byl velice často k užitku. Samozřejmě nechybí mapka, která vám pomůže se orientovat.
Tato kniha je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět o vzniku Tolkienova světa. Silmarillion popisuje vznik Země neboli Ardy, vznik elfů, trpaslíků i lidí a jejich historii až po zničení Jednoho prstenu. Dozvíte se mnoho o Sauronovi, o předcích a rodu Aragorna a na konci knihy je popsáno odkud přišel Gandalf a všichni čarodějové a proč přišli. Kniha je velice obsáhlá až na závěr knihy, kde je trochu stroze popsán čtvrtý věk. Jediné co mi v knize chybí je vznik Hobitů. Knihu by si měl přečíst každý kdo je Tolkienovým příznivcem. Přečíst samotný Silmarillion bez přečtení Pána Prstenů není možné, stejně je tomu i naopak. Tyto knihy tvoří ucelený soubor, který pochopíte pouze jako celek.

mpadysakova
01.04.2013 5 z 5

Celá kniha sa mi veľmi páčila. Rozprávanie o Eruovi, o duchoch Ainur, o vzniku Ardy, bolo síce kratšie než ostatné pasáže, ale páčila sa mi omnoho viac.

sokolik10
24.03.2013 5 z 5

Po přečtení recenzí jsem se trochu bála, jestli se mi kniha bude líbit. Ale jsem z ní nadšená. Tolkien opět nezklamal. Je pravda, že je tam strašně jmen, občas jsem se trošku ztrácela, ale nebylo to nijak hrozné. Příběhy jsou poutavé, pokud se překousáte přes začátek, ale jakmile jsou stvořeni elfové a lidé je to místy docela slušný masakr. Kniha se četla skoro sama. Už se těším na Hurinovi děti.

sluppka
11.03.2013 5 z 5

Trochu nesouhlasím s všeobecným názorem, že se čte knížka špatně a je potřeba ji často odkládat. Naopak si myslím, že se čte velmi dobře a že se musí číst v jednom kuse, aby člověk neztratil přehled o jménech - těch je tam vážně hodně. Ale pořád je v knížce přiložen rejstřík, mapa a rodokmeny a takže když člověk nějaké to jméno zapomene (a že ho určitě zapomene), tak si to tam dohledá. A snad tedy jako skoro každý, musím vzdát hold Tolkienovi, protože tato kniha je veledílo.

Tyrsis
06.03.2013 5 z 5

Výborná kniha, má ze všeho trochu. Jak abstraktní Hudbu Ainur, tak rozsáhlou historii Tolkienova světa, i obyčejné milostné příběhy. Ano, na čtení je trochu složitější, ale to je dobře. Přece čteme proto, abychom nezakrněli.

Bobšule
03.02.2013 5 z 5

Ta kniha je skvělá, ale já mám příliš mdlou mysl na to, abych jí dokázala dočíst. Ale pokouším se. .... V pravidelných intervalech. :-)

Peter.Melon
30.01.2013 4 z 5

Bezva kniha.Tolkien opět zabodoval.I když já za jeho nejlepší práci vidím trilogii Pán prstenů,kde je obsah a styl psaní vynikající.

pauele
30.10.2012 4 z 5

Silmarillion bola pre mňa náročná kniha na čítanie. Podarilo sa mi ju dočítať až na druhý krát, keď som po veľa rokoch čítal opätovne celú ságu. Teraz však patrí k najdôležitejším článkom v celej Tolkienovskej tvorbe. Starý zákon krížený s gréckymi bájami a povesťami v kompletne vymyslenom svete. Na to už treba mať, napísať niečo také aby to dávalo zmysel.

KubaKJ
26.08.2012 2 z 5

Není to to, co jsem čekal. Pánovi prstenů se to nevyrovná. Snad kromě pověsti o Huanovi a poslední části.

AnnaSk
04.08.2012 5 z 5

První stránku jsem si musela přečíst asi čtyřikrát, než mi došlo, o co tam vlastně jde. Pak to ale opravdu stálo za to... Tolkien je jeden z nejúžasnějších vypravěčů, jaké znám. Je to poutavý, nesmírně lákavý svět. Doslova dávné mýty a legendy, které budí ty nejpozoruhodnější otázky - jaká je hranice mezi dobrem a zlem?

Asi jako mnozí, nejradši mám příběh o Berenovi a Lúthien. Když byl Mandos pohnut k lítosti, což se nestalo nikdy předtím, ani nikdy potom, slzela jsem i já.

fanciulla
01.08.2012

Spočiatku som knihu často odkladala, naozaj baviť ma začala, až keď sa na scéne objavili ľudia. Orientovať sa v množstve mien som sa ani nesnažila, ale páčil sa mi príbeh o Turínovi a z úpadku a potopenia Númeronu mi bolo smutno. Určite je to inšpirované Atlantídou.

kotasbk
19.07.2012 3 z 5

Knížku jsem nedočetl, protože mě nebavila, možná jsem byl na moc mladý, ale určitě se k ní někdy vrátím :)

dusty
15.07.2012 5 z 5

Úžasná mytologie pro každého, kdo chce vědět, o čem se mluví v Pánu prstenů. No ne úplně pro každého, spíše pro nás Tolkienofily.

LordKubas369
10.06.2012 5 z 5

Pro mě osobně o třídu lepší než celá trilogie a to je co říci protože ta byla naprosto úžasná.

Tsabo
27.05.2012 2 z 5

Mnoho nadšených čtenářů Tolkienova díla si na tomhle kousku vylámalo zuby. Znám jich hned několik, kteří knihu nedočetli. Silmarillion je opravdu náročné čtení. Málo epické, hodně popisné. Toto je historie Středozemě a vůbec celého světa (ano, Středozem není jediným kontinentem), podaná ve stěžejních příbězích...je to jako Bible (jak už tady někde zaznělo)...a kdo z vás četl původní verzi Bible...spousta jmen čtenáře přímo zahlcuje a většina z těch, kteří Silmarillion četli si pamatuje z těch stěžejních příběhů jen ty nejstěžejnější...