Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2806 318

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

DreamR
25.03.2014 3 z 5

Tahle kniha mě tak nějak spíš zklamala. Četl jsem lákavé komentáře a doporučení a po přečtení dalších děl od autora jsem se na ní těšil ale teď nevím. Přečetl jsem ji velmi rychle protože mě prostě nebavila. Přišlo mi to jako číst různé rodokmeny a dějepis a stejně jsem nevěděl kdo a co je kdo.

Ledo11
25.03.2014 2 z 5

Kromě posledních 20% knihy se to nedá číst. Je to jako učebnice dějepisu.

Ronin Roujin
16.03.2014

Je to takový Starý zákon Středozemě a proto jej nebudu hodnotit. I v případě klasické Bible je Nový zákon (v tomto případě LOTR) mnohem čtivější. Zde stjně jako v tom „opravdovém‟ Starém zákoně spousta míst, kde se jen vyjmenovávají rodokmeny, opakují úryvky z historie a vysvětlují vztahy mezi národy a jejich původ. Některé část, kterí jsou více „beletristické‟ a méně „teologické‟ je čtou dobře a téměř jako LOTR. Ale je pár pasáží, kde má čtenář pocit, že hraje nějakou slovní hru v klingonštině. xD
Zas tak velký fanda LOTRa nejsem aby mi to jednou nestačilo.

moonchild
27.02.2014 5 z 5

Suprovní kniha.Chvilkama jsem se ztrácela vtom,kdo je kdo,ale stačilo se podívat do rejstříku a už jsem byla opět v obraze.Trošku náročnější kniha ale fakt super.

lovemika
03.02.2014 5 z 5

Velká spousta jmen, takže jsem hodně listovala v rejstříku. Brala jsem to ale jako studium historie Středozemě, takže to k tomu samozřejmě patřilo a na zážitku z příběhů to vůbec neubralo.

Jossie
29.01.2014 3 z 5

Samá fakta, moc postav, málo děje, velmi špatně se to čte.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Super čtení.

matesatan
09.01.2014 5 z 5

bombová kniha miluju příběhy ze středozemě sem fanda pána prstenu a je zajímavý co se stalo před tím a jak se stvořil svět prostě strsně zajímavý četl sem hurinovy děti před silmarillionem a takže sem si nebyl zaskočen tolika těžko čtitelnejch jmen čož bylo z počátku složitý je to parádní kniha

Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Z Tolkiena asi nejtěžší čtení, ale je zralá na deset hvězdiček.

Muzz
09.12.2013 5 z 5

Pánu prstenů jsem dal po pěti hvězdách, tato by zasloužila hvězd šest. Pro někoho možná moc složité a smutné, o to víc opravdu pro dospělé. Pro milovníky romantiky a patosu nezbytnost! Mám ale rád všechny jeho knihy jako celek.

vehement
16.11.2013 5 z 5

I když se jedná asi o nejsložitější a nejnáročnější knihu na čtení od Tolkiena, tak jsem ji četl už třikrát nebo čtyřikrát. Pro některé mé známé, kteří mají Tolkiena taky rádi, jsem blázen, když jsem toto dílo přelouskal tolikrát. Ale já si nemůžu pomoc, i když je kniha hodně náročná a jedná se prakticky o dějepis, který jsem zase nikdy tolik nemusel, se mě čte dobře a mám ji hodně rád.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Číst Tolkienovy knihy je opravdu strhující zážitek. Začala jsem s trilogií, pokračovala jsem Hobitem a pak jsem se dostala k Silmarillionu. Člověk si při čtení říká, že to není možné vymyslet celou Středozem, zvládnout její geografii a dokonce vymyslet jazyky všem kmenům! Pan Tolkien to dokázal a občas jsem si říkala, že tam snad musel se všemi hobity a trpaslíky žít. Silmarillion je skvělé dílo, které můžu každému vřele doporučit.

Morgause
13.11.2013 5 z 5

Silmarillion je neskutečně komplexní dílo plné poutavých příběhů boje dobra proti zlu. Celkově jsou Tolkienovy legendy hodně moralizující, avšak podle mého názoru to knize vůbec neubírá - mnohé příběhy by se daly charakterizovat příslovím, že pýcha předchází pád. Některé postavy jsou archetypy dobra či zla, na druhou stranu jiné, například Maeglin či Túrin, mají složitější psychologii: v jejich jednání hraje roli dobrý úmysl, ale i pýcha či touha. Pro mě to byly právě tyto komplexnější postavy, jejichž osudy bylo nejzajímavější sledovat. Silmarillion ale rozhodně není odpočinkové čtení - je potřeba se na knihu soustředit a občas je nutné se vrátit nebo si prostudovat mapy a rodokmeny. Čtenář také musí mít chuť "poprat" se s autorovým nádherným, ale až téměř biblickým vyjadřováním, které ještě více vynikne v anglickém originále.

Poutnice
30.09.2013 3 z 5

kniha je natolik obsáhlá, že by se dalo říct, že je to ta mytologie, kterou chtěl Tolkien vytvořit pro Anglii. Je tam spousta jmen, příběhů, událostí. Moc jsem se v tom ztrácela a přišlo mi to složité. Přesto klobouk dolů - nad tímhle musel strávil spoustu času a jeho fantazie je neuvěřitelná, bezbřehá a inspirativní pro všechny.

eddie
11.09.2013

Je pravda, že se v názvech a jménech dá lehce ztratit, přestože se dá zorientovat. Právě komplexnost a obsáhlost mě zaujmula. Je to sága tisíců let. Všechno je propletené. Civilizace se rodí, rostou, žijou a padají. Je to věčný příběh. Díky jeho mamutí dalekosáhlosti dost lidí odrazuje. Každopádně ponořit se do této knihy je jako navštívit jiný svět, který máme možnost pozorovat z božské výšky. Pozorovat to mraveniště a uvědomovat si bezvýznamnost i velkolepá hrdinství jednotlivců v ozubených kolech hodin věčnosti.

neww
06.09.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Tolkiena. Čte se ale opravdu zdlouhavě...

puplik
29.08.2013 5 z 5

Značně zdlouhavé,moc pojmů (jména,místa). Čtenář nemá žádný přehled

Patt
17.08.2013 3 z 5

Ajaj, čte se zatraceně špatně, pomalu. Čtenář sice chápe o čem je řeč, ale jména a místa jsou hrozně promotaná. I když knihu přepracoval autorův syn, popis děje a neuzavřenost událostí, tedy naprostá obvyklost u Tolkiena- zůstává. Musím poznamenat, téměř detailní až otravné popisování všeho mi připomíná Jiráska. Kniha je opravdu detailní, co do popisu různých válek a krutostí, já osobně doporučuji četbu fanouškům Tolkiena nebo těm jež mají jako já již přečtené všechny tři knihy ohledně Jednoho, nové čtenáře může způsob popisu děje a formulace myšlenek odradit od další četby čehokoliv se jménem Tolkien.

Daecius
04.07.2013 1 z 5

Mám-li být upřímný, připadá mi, že Silmarillion je zde hodně nadhodnocován, zřejmě z úcty k panu Tolkienovi, ten přece nemohl napsat nic, co by nebylo geniální. No, já si nebudu lhát do kapsy - nejen, že se to špatně čte, ale když se tím člověk prokousá a dostane se do toho, zjistí, že je to vlastně nuda a o ničem.

Janičta
04.07.2013 4 z 5

Je pravda, že kniha je náročnější na čtení a já se na ní musela hodně soustředit. Už na prvních stránkách je se ztrácela v tom kdo je kdo a co a jak. Nicméně je to historie země na jejímž zrodu Tolkien dlouho pracoval a historie prostě nebývá poutavá, strhující a plná děje od začátku do konce. Kniha je spíše pro Tolkienovi fanoušky. Běžný čtenář, který si chce knihu přečíst a očekává styl Hobita či Pána Prstenů bude zklamán a knihu zavře patrně ještě před dočtením první kapitoly.
Je to skvělé dílo a ti kteří se chtějí dozvědět víc o historii Středozemě a o kořenech zla si přijdou na své. Dozvíte se o minulosti postav (elfů i lidí), které vyskytují i ve známé trilogii.