Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2806 318

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

jirinax16
22.12.2014 5 z 5

Musím říct že pan Tolkien byl mistrem ve svém oboru. :-)

bourgeois
26.11.2014 5 z 5

most epic :)

Richie1
25.11.2014 4 z 5

Mám rád nejen skutečnou historii, ale i tu vymyšlenou v různých knihách fantasy. Tolkien vymyslel celý svět, jeho tisíciletou historii včetně legend, příběhů i třeba elfí řeči. Tím je pro mě také mistrem, nejen svým příběhem Pána prstenů.
Kdo se chce jen bavit ve smyslu děje PP, ať Silmarillion nečte. Silmarillion je kniha pro skutečné milovníky Hobita a Pána prstenů, pro ty, kdo chtějí znát celou dlouhou historii předcházející Hobita a kdo mají zájem se dočíst o mnoha hrdinech předchozích věků. Je to skvělá, i když občas na čtení složitá kniha.

Peter.Melon
17.11.2014 4 z 5

Tato kniha mě docela zaujala a obzvláště ty cizí slova na konci knihy.

leithian7571
17.11.2014

Když jsem ho kdysi vzala do rukou... po prvních 30 stránkách jsem s tím mrštila do kouta. Pak i řekla že to přece dám... A dnes je to má životní kniha kterou nic nepřekoná. Je tam všechno. Ale je tak neskutečně náročné u toho vydržet......... :-)

WolfIssen
04.11.2014 5 z 5

Co se komentářů k tomuto Veledílu týče, už toho bylo napsáno opravdu hodně. Za sebe bych dodal, že kniha je hodnotná především pro skalní fanoušky mytologie světa Mistra Tolkiena. Pojednává o stvoření Středozemě a událostech v prvním a druhém věku. Končí navázáním na příběhy Hobita a Pána Prstenů. Úžasná kniha, díky které do sebe vše zapadá.

Filatov
02.10.2014 4 z 5

Jak bylo řečeno a napsáno mnohokrát, Pán prstenů je pro širokou veřejnost, ale Silmarillion je pouze pro fajnšmekry, protože doplňuje Tolkienova známější díla a rozšiřuje souvislosti, čímž jde podstatně více pod povrch a rozšiřuje obzory. To nezvládne přečíst každý. Kdo není zarytý fanda, tak ho čtení jistojistě bavit nebude, protože tohle je jakási Bible Středozemě popisující vše od jejího stvoření až po Prsteny moci. Největší prostor zde má asi Morgoth a jeho balrogové, vlci a skřeti a bitvy s ním, které byly opět bezchybné.

Vlken
16.09.2014 5 z 5

Tohle je jen pro milovníky a největší fandy.Četl jsem to víckrát a můžu jedině chválit!

LolaBlaugrrana
11.09.2014 5 z 5

Sice se budete muset každé tři věty dívat do rejstříku nebo do mapy, ale rozhodně stojí za to si knihu přečíst. A samozřejmě zkombinovat s Hobitem a Pánem Prstenů. V tomto pořadí :)

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Toto stěžejní Tolkienovo dílo se samozřejmě hodí jen pro skalní fanoušky. Kniha je na čtení poměrně náročná. Ale přesto se vyplatí, pokud máte Tolkienovo dílo rádi, si ji přečíst. Získáte mnoho doplňujících informací, ztratíte mnoho naivních představ, zejména o elfech a dozvíte se více z historie Ardy, rozvedeny jsou věci, které se v Pánovi prstenů objevují pouze v náznacích. Nejvíce mne zaujaly příběhy Berena a Luthien, Túrina, Tuora a také mé nejoblíběnější postavy celého Tolkienova díla Feanora, který je takový ten správný padouch :-) Jo a u Fingolfinova pádu vždy brečím :-)

Targa Dall
02.09.2014 2 z 5

ty jo, nešlo. nedal jsem to :(

Wendysek
17.08.2014 3 z 5

Myslím, že jsem to kdysi (tak 12 let zpátky) ani nedočetla, ale hodlám to zkusit znovu, jen ještě nevím kdy...

0anet0
08.08.2014 5 z 5

Prvních 50 stránek bylo mučení. Chvíli trvá, než se člověk pořádně zorientuje. Ale stálo to za to! Jako milovník LOTRa musím říct, že je to paráda. Konečně to do sebe všechno dokonale zapadá.. :)

Slooki
05.08.2014 1 z 5

Od začátku mě kniha nijak moc nezaujala, ani uprostřed mě nezaujala, ale počkat, ke konci se . . . . ne, kdepak, nezaujala. Myslím si že jestli se Tolkien rozhodl tuto knihu nevydat, měl k tomu rozhodně pádný důvod. Nevím zda bylo zamýšleno psát knihu takovým kostrbatým a složitým slohem nebo jestli šlo jen o daný překlad této knihy, ale nebyl jsem sto dát více než deset / patnáct stránek denně. škoda, myslím že knížka mohla být více čtěnější.

Darkrufus
17.06.2014 5 z 5

Týýýý brďo, to byla jízda. Asi nejlepší kniha, kterou jsem četl. Dokonce jsem byl i napjatý jak to dopadne :).

jh666
15.06.2014 5 z 5

O dost náročnější čtení než Pán prstenů nebo Hobit. Kniha se velice pomalu rozjíždí. Opravdu spád začínají události nabírat až v polovině knihy. Navíc se zde vyskytuje opravdu velké množství postav, ve kterých může mít člověk zmatek. Přesto je většina kapitol povedená až výborná. Osobně se mi asi nejvíce líbily části o Berenovi a Lúthien a o Túrinu Turambarovi. 90%

Shampoo
23.05.2014 5 z 5

Slyšela jsem od spousty lidí , že tahle kniha je nudila, že jí nechápou etc. , mě se líbila, zapojila jsem prostě maličko fantasii a dějepis mě stejně vždycky bavil :)

Ardein
18.04.2014 5 z 5

Nečekejte Pána prstenů. Nečekejte Hobita. Silmarillion je v podstatě dějepis Středozemě, který Vás seznámí s mýty a legendami. Budete účastníkem prastarých bitev a stanete po boku hrdinů, kteří svými skutky a statečností ovlivnili chod dějin! No neberte to.. :)

Povinnost pro každého fanouška Středozemě! :)

SiuxBeast
17.04.2014 4 z 5

Takový dějepis ala středozemě ale není to špatné, jen od toho člověk nesmí očekávat to co od Pána Prstenů :)

Orisstan
09.04.2014 5 z 5

Bible Středozemě, co dodat?