Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486745/bmid_sila-vzdoru-9Lm-486745.jpg 4 5087 5087

Hunger games slaví deset let! My slavíme také, speciálním vydáním s novými obálkami. Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo. Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Sapy
12.11.2013 3 z 5

Síla vzdoru je trochu slabší než předešlé dvě knihy. Děj tolik nepřekypuje napětím, čtenář vyčkává a vyčkává jak se vyvine a chybí i pořádná zápletka. Osudy hlavního tria čeká několik vážně nečekaných zvratů, občas jsem si rvala vlasy a nadávala co to ta Collinsová vymyslela :D Ale vážně, děj alespoň není předvídatelný (vyjma poslední kapitolské scény). A jako zakončení celé trilogie ucházející.
Nicméně CELÁ kniha stojí na 100% za přečtení už jen kvůli závěrečné stránce!! Musela jsem si závěr přečíst asi 5x a pokaždé mi učaroval.

baslerka1
05.11.2013 5 z 5

Celá trilogie byla podle mě napsaná dobře. Kniha dokázala čtenáře dostat. Ano, konec byl trochu překvapující a až moc rychle dopsaný. Konec mě hlavně překvapil (trochu zklamal) tím, jak nakonec dopadla hlavní hrdinka (né s kým, ale jak). Pro mě to nic nemění na tom, že Hunger Games jsem si zamilovala, konec nekonec. Ani ta chybějící aréna mi tam moc nevadila - možná proto, že 3. díl navazoval víc plynule na 2. díl než 2. díl na 1.

hradil
30.10.2013 4 z 5

Zklamání.
Sérii bych hodnotil takto. Běžec se vydává na trať. První třetinu (Hra o život) jasně vede nade všemi, nikdo mu nestačí. Druhou třetinu (Vražedná pomsta) mu dochází síly, ale drží stále stejný odstup se soupeři. Zbytek trati (Síla vzdoru) se k němu soupeři blíží, ale ze zbytku sil se mu podaří ve finiši doběhnout jako první.
Kniha byla nejhorší ze všech. Z Katniss se stala mladá dáma z kýčovitých staromódních románů, neví koho miluje atd. Přesto se mi velice líbí některé části, které dělají z této knihy výjimečnost.

estelina2300
14.10.2013 3 z 5

Tato kniha se mi celkem líbila, ale konec mě celkem sklamalo.

MartinaF
04.10.2013 5 z 5

Přečteno. O něco slabší než první a druhý díl, ale pořád se mi to líbilo a děj mě vtáhl k sobě. Myslím si, že je to opravdu výborné ukončení série.

Rose18
28.09.2013 4 z 5

Závěrečný díl série Hunger games! To by mělo být skvělé, že? Ano, skvělé to bylo, ale s několika věcmi jsem celkem nespokojená. Například konec knihy, který byl do jisté míry podle mých představ, ale autorka ho hrozně ufikla.

IvcaK98
20.09.2013 4 z 5

Nejslabší díl trilogie, přesto důstojná tečka na závěr :)

dalimoni
15.09.2013 4 z 5

Závěr trilogie. Co k tomu říct, pro mě mírné zklamání (vzhledem k 1. a 2. dílu). Čtivost knihy je stále velmi vysoká, ale trošku mě zklamal konec knihy, kdy autorka z bitvy plné vřavy před finišem dobytí Kapitolu najednou skočí do nemocnice (chyběla jí fantazie to dohrát?). Opravdu souhlasím s komentáři, že pokud by kniha vyšla jako celek najednou (jedna kniha), bylo by to ku prospěchu čtenářům. Já četl trilogii velmi rychle za sebou, proto mi to tak nevadilo, ale pokud bych čekal rok na další díl, tak by to ztratilo ten "drive". Na druhou stranu lze pochopit nakladatele, komerce je všemocná a vydávat druhý a za nějakou dobu třetí díl tak čtené knihy, přináší velké tržby a zisky do rukou nakladatelů, autorky.atd.
Pokud bych to zhodnotil jako celek, tak by to bylo 1,2,3 v tom pořadí, jak byly vydány bych to i hodnotil od nejlepší do nejslabší. Přesto i ten "nejslabší díl" stálo za to přečíst - možná jako samostatná kniha by měla vyšší hodnocení celkově i u mě, ale ve srovnání se předešlými, musím ubrat 1 hvězdu.

Irika
13.09.2013 5 z 5

Pěkné zakončení trilogie, dál už bych Hunger Games neprotahovala. Tento díl je jiný než dva předchozí, celkově mi to přišlo trochu slabší, ale přesto stále velmi čtivé. Je tu na mě až moc vnitřních emocí Katniss, ale konec se mi líbil, a tak dávám plný počet hvězd.

milwa
10.09.2013 4 z 5

Uff, tak to byl mazec....asi se také potřebuji "vypsat", zkusím to aspoň bez spoilerů.

K hodnocení - jednu hvězdu strhávám za trestuhodně nedotažený konec, ale jinak by zasloužila plný počet už jenom pro tu hromadu emocí, co ve mě kniha vyvolává (i když kapesníků jsem u prvních dvou dílů spotřebovala víc). Momentálně si připadám "zmatená jako Katniss", asi mě nakazila.

Mám s tímto dílem strašný problém - na jednu stranu mi vadí malá pozornost k příběhům jednotlivých postav na úkor nijak extra zajímavého popisu prostředí, na druhou stranu na mě občas vyskočila postava od první chvíle velmi sympatická, se kterou jsem se ale záhy musela rozloučit. Někdy jasně, někdy mě autorka nechala ještě chvíli doufat...
Na jedné straně mi vadí ponurý konec i ladění celé knihy, které asi lépe pasuje k popisu války. Mně osobně by teda vůbec nějaký bombastický závěr ve stylu amerického trháku nevadil, stejně si na to kniha chvílemi hraje. Na druhou stranu uznávám, že by to byl kýč.
Za všechno moje rozladění asi může Katniss. Nemůžu si pomoct, ale byla mi nesympatická od prvního dílu, i když v 1. a 2. dílu aspoň občas projevila nějakou emoci. Ve 3. dílu je - dle vlastních slov - stále někde ležící zraněná, léčená nebo pološílená. Říkám si no jo, pořád je to 17.-letá holčina uprostřed války, má na to nárok. Ne však po tom, co sama sebe prezentuje jako děsnou bojovnici, co musí od 12 živit rodinu a jako lovec (zvlášť po absolvovaných Hladových hrách) by měla umět zachovat chladnou hlavu a rozhodnout se sama za sebe - koho miluje nebo nemiluje, za koho chce nebo nechce bojovat.
Katniss zkrátka dopadla po hrách stejně jako ostatní vítězové - rozebraná troska - a dohromady už se nedala.

Ale pořád bych všechno dokázala skousnout, kdybych věděla, jak to vlastně celé skončilo, co se stalo (a dělo během celé invaze) se kterou postavou. Takhle nevím skoro nic a to mě štve. Nejvíc v případě Hurikána (podotýkám, že narozdíl od Katniss mi byl sympatický od začátku a nic se na tom nezměnilo ani na konci knihy).

Dobré a originální bylo vysvětlení pachu krve a růží...

Pro mě tedy platí, že zážitek nemusí být dobrý, hlavně, když je silný, a to je jak tato kniha, tak hlavně celá série přečtená najednou:-)

Joges
08.09.2013 3 z 5

Tentokrát autorka Collinsová navlekla hlavní postavy do vojenských mundůrů, vyslala postavy na bojiště a rozpoutala válku.Třetí díl nemá s předchozími dvěma díly téměř nic společného. Kniha se blíží filmovým námětům jako např.: Černý jestřáb sestřelen, Smrt čeká všude nebo knize Sněhová královna. Popravdě, poslední díl mě příliš nezaujal. Je to válečný či milostný román? Horor nebo thriller? Fantasy nebo sci-fi? Pro mně je trojka adept na tři body. Bavilo mě však sledovat vývoj postav. Pominu li také rozčarování z poněkud nezapadajícího děje, musím stále uznat, že text autorky Collinssové se čte velmi dobře.

Nikolka001
08.09.2013 5 z 5

Od posledního dílu jsem moc nečekala. Spoustu lidí mě upozorňovalo, že je ze všech tří nejslabší. Určitě je to pravda, ale nic se nemění na kvalitě děje. Byl strhující jako oba předchozí díly. Občas jsem byla bez dechu,občas jsem plakala.Konec mě absolutně dostal. Kdo triologii nečetl, tak ať to napraví. :)

IlMagnifico
06.09.2013 5 z 5

Asi ne každý čekal, že se z třetího dílu akčně laděných Hunger Games vyklube válečný román - a taky docela chápu ty, kterým tato zásadní změna nesedla. Pokud vám ale militaristický dějový ráz nevadí, zklamáni většinou nebudete. Autorka se v ničem zásadním nepohoršila - naopak do značné míry zapracovala na postavách - ale přeci jenom bych Síle vzdoru něco vytkl. Samý závěr celé knihy je totiž žalostně nedotažený, psán buď velice narychlo anebo řádně proškrtán nakladatelem, a tak, i když se tu odehrávají někdy až mrazivé dějové zvraty, nemají zkrátka potřebnou hloubku a ani prostor - takových 20-30 stran navíc by tu rozhodně neuškodilo. Také bych čekal, že v poslední části trilogie čtenář konečně pozná, do jaké míry byl autorčin záměr stvořit postavu Katniss tak rozporuplnou, ale ani toho se nám nedostane. Škoda. Naštěstí ale ani jedno z toho nic nemění na tom, že je i poslední Katnissino dobrodružství poměrně kvalitním čtivem a mé vysoké hodnocení si právem zasluhuje.

Blizna
23.08.2013 5 z 5

Jsem vyřízená! Potřebuji víc rozepsat konec. Ale i tak to bylo skvělé zakončení trilogie. všechny tři knihy mě naprosto dostaly. Musím to chvilku vstřebat. Myšlenky mám pořád ve dvanácté kraji. Peeta forever.

Burnettka
22.08.2013 3 z 5

Opravdu čtivé, nemohla jsem se odpoutat, ale konec mi už přišel trošku přeplácaný. Jinak kniha dopadla, tak jak jsem chtěla.. takže spokojenost:)

Zlosynus
15.08.2013 5 z 5

skvělé zakončení skvělé série. pro mě nejlepší díl ze všech.

HanaNov
13.08.2013 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Celá trilogie je pecka, atomová bomba, kopnutí do žaludku... Tyhly knihy fascinují a mrazí především proto, že základní myšlenka vůbec nemusí být tak nereálná, ač se to zdá jakkoli nepravděpodobné.
Ve třetím díle sledujeme stále větší proměnu jednotlivých charakterů, posun v jejich myšlení a jednání, žádnou z postav už nemůžeme vysvětlovat pouze jednobarevně jako kladného nebo záporného hrdinu. Nikdo už není tím typicky "kladným" hrdinou, který zabíjí čistě náhodou, nebo protože musí, naopak "ti zlí" vyjevují své byť narušené, ale lidské stránky. A jak bylo řečeno, je to boj zla s ještě větším zlem, a s tím musím bezvýhradně souhlasit (celou dobu, co jsem seděla nad knihou, mi právě tahle věta pořád zněla v hlavě) - ono takzvané dobro už není dobrem, ale něčím pokřiveným, něčím, co pod záštitou správné věci koná stejné zlo jako to, které se snaží porazit. Je to popis války, kterékoli minulé, současné, nebo budoucí války, u níž na cíli nezáleží, protože chování a pohnutky jsou vždycky stejné.
Závěr překvapí, i když vše de facto skončí tak, jak si všichni přejí. Nicméně se vůbec nejedná o nějaký happyend, a tak vše vyznívá spíše pesimisticky. Jak by taky po tom všem zlém mohlo být zase všechno v naprostém pořádku, když ve fungování země i ve vztazích, charakterech a lidských životech doslova nezbyl kámen na kameni?...
Třetí díl a hlavně celkový závěr trilogie vede k jednoznačnému zamyšlení. Zbytek si musí každý utřídit sám...

Dera
12.08.2013 3 z 5

Já naopak oceňuji, že tato kniha byla jiná než předešlé dva díly trilogie. Jako největší nedostatek tohoto knižního dílu vidím v nudné první polovině obsahu knihy. Nic moc se prostě nedělo. Kniha neměla náboj, který by mě přinutil číst do vysílení a jít spát ve tři hodiny ráno. Tento pocit jsem měl i u druhého dílu, který byl podle mě nejslabší. Konec se autorce povedl. Jsem rád, že nenastal žádný velký happy-end, který by celou trilogii dergradoval na lacinou sentimentální frašku.

warmin
07.08.2013 4 z 5

Ke 100% mi tam prostě chybí aréna !!! :)

Šárka_D
19.07.2013 5 z 5

Milé překvapení koncem - autorka se obešla bez uslintané romantiky a vyhnula se i tradičnímu happy-endu, který jsem po celou dobu čekala. Dobré zakončení série.