Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486745/bmid_sila-vzdoru-9Lm-486745.jpg 4 5095 5095

Hunger games slaví deset let! My slavíme také, speciálním vydáním s novými obálkami. Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo. Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

bzung
10.01.2014 1 z 5

Třetí Hladové hry bych kvalitou přirovnal asi tak k napotřetí vyluhovanému sáčku čaje. Dostanete to samé jako v prvních dvou dílech, jen slabší, hloupější, vyčpělejší, bez tempa a jakékoliv atmosféry. Celý fenomén trilogie stojí na prvním dílu. Nakonec autorka si je toho sama vědoma a v roli Plutarcha nebo prezidentky Coinové využívá Katniss tam, kde jí to sluší, v aréně, s lukem v ruce a krvavým šrámem přes čelo, v rychlé akci, kde jde každou minutu o život a není čas na dlouhé přemýšlení nebo proslovy. Jakmile ale Katniss promluví, slovy Haymitche: "Dámy a pánové, právě jste viděli jak se zabíjí revoluce."
Naproti tomu, co sama autorka ústy svých postav proklamuje, vydává se tou nefunkční cestou. Místo přímočaré akce Suzanne Collins předkládá trapný milostný trojúhelník, s vyzrálostí aktérů sedmé třídy základní školy, a s naivní histerickou blbkou v čele. Na několika stech stránkách pak řešíme, jestli Katniss miluje víc Peetu, Hurikána, nebo zrovna s nikým chodit nechce, zda se zhroutí, nezhroutí, a jaký má vůbec na všechny nepodstatné věci, co se kolem ní dějí, názory. Na pozadí toho všeho pak probíhá jakási "revoluce", kde veškeré popsané události, chování a motivace postav, působí velice nevěrohodně, místy vyloženě směšně (pozor, zdaleka neplést s "vtipně").
Vrcholem je pak závěrečná část, kde si autorka asi uvědomila, že Hladové hry bez Hladových her nejsou úplně to pravé, a snaží se nějakou akci vyždímat alespoň z dobývání Kapitolu. A aby navodila tu správnou atmosféru, nechává Katniss na každé druhé stránce samoúčelně proklamovat, že se cítí úplně stejně, jako by byla zase v aréně. Velice originální.
Hladové hry fungují pouze na pro ně vymezeném prostoru - oplocený okrsek, výcvikové středisko, aréna. U toho měla autorka zůstat. Jakýsi pokus o globální znázornění světa Panemu dopladl tragicky, a Collins na něj svým stylem, ale i nápady a schopností vytvořit smysluplný děj či vžití se do postav, vyloženě nemá.

wesulle
08.01.2014 4 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych odmítla jít spát, dokud nedočtu knihu. Suzanne Collins se to povedlo. Kniha mě doslova pohltila a nenechala mě na pokoji. Musela jsem vědět, jak celý příběh skončí! Ano, nebyl v ní využit všechen potenciál, ale to by ta kniha mohla být také nekonečná, že? Konec byl tak trochu překvapením. Dal se očekávat i typický americký happyend, který celkový dojem z knihy trochu kazí. Budiž autorce odpuštěno :)

Guomej
07.01.2014 2 z 5

Jako, že tahle autorka neumí psát a navíc, že to je napsáno v první osobě, to jsem pochopil již z prvních stránek dílu prvního. Smířil jsem se i s prostoduchou zápletkou a trapně vykonstruovanou romancí. Prakticky jsem to četl jen kvůli tomu, že mě navnadil první film. Ale to čeho se dopustila autorka v tomto díle už na mě bylo moc. Od druhé kapitoly jsem měl pocit, že celý děj chce rychle uzavřít. Všechno šlo hladce, bez jakýchkoliv problémů. Spousty logických kotrmelců a kladení důrazu na zbytečnosti. Děj byl plytký a nudný, bez fantazie. A navíc s absolutně zbytečnou poslední kapitolou, jak to u těchto románů bývá. Nechápejte to špatně, 2/5 není zase tak špatný hodnocení, ale předchozím dílům jsem dal 3/5 (ruku na srdce, tahle série je prostě průměrný fantasy), takže to nešlo jinak :-)

Styblice
04.01.2014 4 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha z celé série. Celou dobu jsem doufala, že konec nebude stejný, jako skoro u všech ostatních knih - děti. Ale to nic nemění, že trilogie Hunger Games je mou nejoblíbenější! :)

Marcel7
04.01.2014 5 z 5

Spousta byla z tohoto dílu zklamaná, já ne. Možná jsem psychouš, ale právě po té psychologické stránce se mi tato knížka líbila asi nejvíc :) SPOILER! Collins dostala snad ještě větší kuráž a rozhodla se pozabíjet půlku osazenstva včetně oblíbenců a hlavních postav... Jo, ten konec byl sice divnej, ale zase nebyl aspoň tak očekávanej. Chvílema, hlavně od bitvy o Kapitol, jsem nedýchala a když sem si četla v šalině a řvala nebo šeptala "Ne, cože? Proč?" lidi se na mě divně dívali, ale vůbec mi to nevadilo :D Nejdrsnější a nejlepší byla asi ta část kdy už se dostanou k sídlu prezidenta, to byla vážně síla, úplně wow, opravdu jsem to nečekala, já tohle hodnotím hodně pozitivně, knížka se mi četla sama :)

katallinka
29.12.2013 3 z 5

Moc jsem se těšila na závěrečný díl, ale po přečtení jsem byla trošku zklamaná. Čekala jsem o něco lepší závěr. Místy jsem se musela celkem snažit, abych četla dál. Konec jsem musela číst dvakrát, protože mi pořád něco ucházelo a špatně jsem se orientovala v ději. Závěrečný epilog se mi moc líbil, jen mohl být delší....

matas888
25.12.2013 4 z 5

Byla jsem strašně zvědavá jak příběh dopadne, třetí díl se hodně liší od těch předchozích.. Během čtení jsem se několikrát přistihla, že pozornost od knihy odvracím a vrátila se mi v podstatě až v závěru knihy. Poslední díl má být rozdělen do dvou filmů a po dočtení chápu proč... Tento díl je dějově oproti ostatním strašně rozvětvený.. Umím si představit, že by mohl být napsaný daleko lépe, ale i tak celá trilogie za přečtení rozhodně stojí a závěr včetně epilogu se mi líbil..

Darkry
25.12.2013 2 z 5

Collinsová se snažila nasadit ještě temnější atmosféru, ale nechtěně tak změnila žánr a místo dobrodružného příběhu dvou dětí v temné budoucnosti se nám z knihy stala čistě bojová akce.
Spoustu věcí je zde navíc skoro zbytečně nebo nemají žádný viditelný smysl. A závěřečný "happy end"? Přijde mi až uměle namontovaný na zbytek příběhu. Jako kdyby tam chtěla mít autorka hezký konec a tak ho tam dala i přes to, že to nedává smysl a do příběhu se to moc nehodí.
Třetí díl jinak výborné série je pro mě tedy spíše zklamáním.

kleria
22.12.2013 5 z 5

Knížku jsem právě dočetla a opravdu nevím co si o ní mám myslet. Myslela jsem si že už mě tolik nebude bavit jako předešlé dva díly ale líbila se mi skoro stejně, trojka se totiž liší a mě se knížka i přesto strašně líbila. Konec knížka nevím jestli se mám radovat nebo být spíš z toho trošku zklamaná :), ale spíš se přiřadím tak nějak doprostřed toho :D. Kdo tuhle sérii nečetl tak ať si ji přečte vážně stojí za to :).

hrubik
19.12.2013 5 z 5

Když jsem četla tuhle trilogii, byla jsem zvědavá, koho si Katniss vybere. Peetu nebo Hurikána? Nikdy jsem nefandila milostným trojúhelníkům a nechápala holky, co se nemůžou rozhodnout. Tady jsem Katniss ale rozuměla. A při čtení těchto knížek mi došlo, že o tohle tu vůbec nejde a nešlo. Že je to o něčem úplně jiném, o něčem mnohem hlubším. A asi v tom okamžiku se mi začaly po tvářích koulet slzy, za Prim, za Finnicka a další. A za své vlastní děti, aby tohle nikdy nemusely zažít. Na světě totiž existují vážně horší hry...

anishta
19.12.2013 5 z 5

Hodně lidí tady píše, že se jim to nelíbilo... U mě je to přesně naopak... Líbilo se mi dost zvratů, úmrtí hlavních postav... :D Zní to divně... Akorát mě trochu zklamal ten "hepyend"... Ten epilog to moc "zkrásněl"... :D A navíc jsem asi celou dobu fandila Galeovi (Hurikánovi)... :D Ale jako celkově se mi to líbilo, jsem spokojená, kniha putuje do oblíbených...

kacka29
16.12.2013 4 z 5

Naprosto strhující zakončení velkolepé trilogie!

Janishka
14.12.2013 4 z 5

Od závěru série jsem čekala trochu více, ale i přesto to dopadlo dobře :)

Aneneta
13.12.2013 4 z 5

Nelituji, že jsem si trilogii přečetla a oceňuji autorčin nápad. Přesto však považuji závěr za poněkud slabý, protože ve mě nezanechal emoce. Očekávala jsem, že závěr tak slavné knihy ve mě vyvolá silné pocity, které ve mě ještě chvíli zůstanou (tak tomu bylo např. u Harryho Poterra). Nic takového se nekoná.

Charmedka
12.12.2013 3 z 5

První dva díly jsem hltala stránku za stránkou a naprosto si mě knihy získaly. Ale Síla vzdoru je tedy pro mě velkým zklamánim.

Layss
10.12.2013 4 z 5

Závěrečný díl Hunger games je za mnou. Knížku jsem četla celkem rychle, i když možná ne tak, jako předchozí díly. Šlo to trochu pomaleji, občas jsem se ztrácela v paranoie jednotlivých postav a jejich teoriích. Děj docela předvídatelný, konec byl z části trochu nečekaný. Celkově se mi triologie líbila, psaní bylo očištěné o zbytečné popisy okolí, takové akční.

lukyli154
02.12.2013 4 z 5

Třetí díl je dost velká deprese. Ani už nevím, jak jsem si představovala, jak povstání nakonec dopadne. Katniss je trochu jako terminátor, protože toho přežije tolik, že to snad ani není možné, ale je pravda, že je možné jí "spravit", díky kapitolským vymoženostem. Na druhou stranu se mi líbí, jak autorka vylíčila její psychické rozpoložení. A co se týče toho, koho si Katniss vybere, tak jsem si to tipla správně a souhlasím s tím. Jinak hodnotím celou sérii Hunger Games velice kladně. Četlo se to dobře, byl to dobrý nápad a autorka to měla propracované.

ElisR1
29.11.2013 5 z 5

Abych pravdu řekla, celou knihu jsem přemýšlela nad koncem. Jak to dopadne? Koho si Katnnis vybere? Nakonec mohu s klidem prohlásit, že s koncem jsem spokojená. Až na několik mých oblíbenců, kteří zemřou.
Podle mě je celá série povedená a nelituji, že jsem si ji přečetla.

Silencia
25.11.2013 4 z 5

Už úplně jiné než první (nejlepší) kniha. Katniss jsem v půlce přestala tak úplně chápat. První kniha mě nutila přát si být součástí jejich světa, při druhé se objevily pochybnosti, a po třetí knize jsem ráda tam, kde jsem. Konec byl skvělý. Jakýmkoli způsobem to autorka mohla zkazit, ale naštěstí se jí povedlo nádherně vybruslit. Dokážu si představit celou trilogii i více rozepsanou, ale tohle bohatě stačí. Vystihuje vše důležité. Konečně kniha s reálným koncem. Třetí díl se ale mezi mé nejoblíbenější nedostane, ačkoli ta realističnost, emoce a probrečené hodiny u konce knihy stály za to.

Nerissa
19.11.2013 3 z 5

Tak já nevim... První díl jsem hltala. Dlouho se mi nestalo, že bych četla do tří do rána. Druhej ještě ušel, ale už se opakovaly náměty a nějak to postrádalo štávu a Katniss, byla občas na facku. A třetí to završil. Tam by si zasloužila víc než facku - no, ono taky dostala víc než facku.
Síla vzdoru se mi nelíbila. Dojem z toho veškerý žádný a celé mi to přijde tak nějak odbyté. Nevím, myslím, že nejlepší by bylo zůstat u prvního dílu a nerozvádět to o další knihy. Ty celý dojem hodně zkazily. Když jsem dočítala první, myslela, že budu mít další nejoblíbenější knihu. Teď vím, že už ji víckrát neotevřu.