Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu

Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352209/bmid_sila-pritomneho-okamihu-IES-352209.jpg 4 681 151

Sprievodca na ceste k duchovnému rastu. Kniha Sila prítomného okamihu je fenomén, o ktorom sa rozpráva už od jej prvého vydania. Dnes je svetovým bestsellerom, hoci ju autor nepísal s úmyslom nadchnúť davy, ale podeliť sa s ľuďmi o svoje poznanie. Patrí k vzácnym knihám, ktoré majú moc radikálne zmeniť život čitateľa k lepšiemu. Eckhart Tolle je súčasný duchovný učiteľ, ktorý sa neprikláňa k nijakému konkrétnemu náboženstvu alebo duchovnej tradícii. Píše s nadčasovou a nekomplikovanou jasnosťou starých duchovných majstrov a odovzdáva jednoduchý a pritom hlboký odkaz: Najpriamejšia cesta ku šťastiu a spokojnosti je schopnosť naplno žiť v prítomnosti. Jeho jasné posolstvo a presvedčivé slová objasňujú filozofiu, ktorej paralely nachádzame v budhizme. Tajomstvo spočíva v uvedomení si skutočnosti, že naše ego sa upína na minulosť (hoci sa už nedá zmeniť) a budúcnosť (hoci ju nemôžeme poznať). Pochopenie, že jediná skutočná realita je prítomný okamih, umožňuje zbaviť sa neplodného pripútania k predstavám a naplno prijať život.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Eastone Books

The Power of Now , 1997

Denika
14.07.2016 5 z 5

Při prvním čtení jsem nerozuměla ani zbla, avšak netrápilo mě to, knihu jsem asi na dva roky odložila a až přišel ten "správný čas", vrátila jsem se k ní. Tolleho učení je jedním slovem dokonalé. Neřeším, jestli je stoprocentně jeho nebo některé myšlenky převzal z jiných učení - myšlenky všech filosofických směrů jsou téměř totožné, jen jsou pokaždé zaobaleny do jiné podoby.
Už pouhé čtení je velmi uklidňující. Chce to jen mít otevřenou mysl a ochotu naslouchat novým myšlenkám. Tolleho rady se dají velmi dobře praktikovat v běžném životě. Zkrátka a dobře - kdo na sobě chce pracovat, ten uvidí výsledky. Negativní ohlasy na tuto knihu dle mě pramení z pouhého nepochopení a odmítnutí autorových myšlenek a všeobecné nepřipravenosti na čtení, to však již není problém těch, kteří velmi dobře vědí, o čem autor hovoří.
Oprostěte se od destruktivní mysli, nehodnoťte, neposuzujte, neanalyzujte. Jen pozorujte.

"Ego je mysl, která řídí váš život, pokud nejste jejím pozorovatelem."

P.S. Pan Tolle je neskutečně milý člověk - na youtube lze najít desítky videí, která člověku dodají nadhled a zlepší náladu. :)

gemi
26.06.2016 3 z 5

Tolle objevil Ameriku. Od prvních stran jsem měl dojem, že čtu o asi nejznámější a tisíce let staré indické meditační technice Vipassana. Její název však v knize nezazní ani jednou, což je škoda. Autor si tak připisuje větší kredit, než mu skutečně náleží.

Celé dílo by se dalo shrnout dvěma slovy: "Žij přítomností." Jenže Eckhart Tolle pochopil (a celkem správně), že dvě slova se prodávají hůře než celá kniha. Na druhou stranu, ta základní myšlenka je sice jednoduchá, ale aby se člověku dostala pod kůži, je zapotřebí podívat se na ni z různých úhlů. Pochopit, co je tím vlastně myšleno, co to skutečně znamená.

Tolle se velmi často odkazuje na "slova Ježíšova". Bible ale nespadla z nebe. Je to kniha jako každá jiná a cokoli v ní uvedené není důkazem ničeho. Aby nebylo přeježíšováno (a rovnou prozradím, že je), Tolle občas proloží Ježíše Buddhou.

Kniha je plná postulátů, např. toho o existenci "collective female pain-body", tedy utrpení, které muži způsobili ženám a které si nesou nakumulované z minulých životů. Obdobně "negativity accumulated in the collective human psyche". Kde přesně je tato negativita nahromaděná a jak funguje mechanismus jejího přenášení do dalších generací, to se čtenář nedozví. Těsně před koncem knihy je potom postulát postulátů: "This is not a belief: It is absolute certainty that needs no external evidence or proof from some secondary source." Zdravý rozum bije na poplach.

Tolle se dále snaží čtenáře přesvědčit, že naše hmotné já a s ním i celý vesmír je pouhou iluzí, ve kterém žijí lidé v bezvědomí (unconscious), jako v Matrixu. Svým způsobem má pravdu. Většina lidí žije buď minulostí (což vede k depresím a mindrákům), nebo budoucností (což vede ke strachu a úzkostem). Minulost ani budoucnost však neexistují. Jedno už bylo a druhé teprve bude.

Při čtení jsem si vzpomněl na knihu The healing code, a to konkrétně při této pasáži: "Suffering is due to identification with form. Miracles of healing sometimes occur through this realization." Podstata "zázračného léčení" popisovaného v The healing code nespočívá v žádných záhadných energetických tocích, ale v prosté meditaci. Může to fungovat? Jasně. Jenže už to není záhada. A záhada prodává.

Za přečtení a zamyšlení ta kniha určitě stojí. Po odfiltrování iritujících pasáží, ve kterých můj esoterický bullshit filtr bláznivě blikal na poplach, se člověk dobere k myšlenkám, které mohou pozitivně ovlivnit jeho život.

tabape
23.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha pro lidi, kteří se zajímají o svůj seberozvoj a o to, jak žít v přítomnosti a být šťastný. Jedno přečtení nestačí...

trava
22.03.2016 5 z 5

Kzasna kniha. Nelze cist jednim dechem!!! :) ctu ji uz asi 2 roky a stale se k ni vracim. A snazim se nektera moudra praktikovat ve svem zivote.
Doporucuji.

gab72
17.03.2016 5 z 5

Přečetla jsem jen Moc přítomného okamžiku, ne pracovní knihu. Vřele jí ( Moc přítomného okamžiku) mohu všem doporučit, protože v mém životě zafungovala, navíc jsem konečně našla něco, kde jsou popsány kroky. Nicméně jsem jí musela po letech přečíst ještě jednou s tužkou v ruce, jelikož se myšlenky do krve nedostaly. Opět pomohla. Úskalí je však v tom, kdy jí člověk čte, kdy je na ní opravdu připraven. Jestli člověk nezažil v sobě ten pokoj, on ho nazývá tichem, pak je těžké pochopit. Ke mě se pokoj dostal přes bolest a mohu potvrdit, že není z tohoto, vnějšího světa. Mohu za něj jen poděkovat, protože pak člověk vidí spoustu věcí jinak a jen se diví. Ta kniha se spíše "vyciťuje" než čte. Pouhým rozum to snad ani pochopit nejde. Všem připraveným doporučuji velmi, nadešel ten pravý okamžik :).

chosechose
05.03.2016

Podle toho co si zde procitam v recenzich tak u vsech co zde negativne hodnoti nebyl obsah budto pochopen ( nejpravdepodobneji) nebo jak pise autor jste v pasti svyho ega.Bohuzel kniha vyzaduje minimalne prumernou inteligenci k pochopeni obsahu a hloubky a to je mozna i ten duvod proc hodnotite knihu spatne.Kazdy kdo tento obsah pochopil vi ze se jedna o prevrat v poznani lidske mysli a osobne foufam ze se jednou bude vse vyucovat na zaklafni skole.Nic prevratnejsiho jsem jeste necetl.Kniha mi zmenila zivot a jen doporucuji

Samanicus
02.03.2016 3 z 5

Nečti nepřipraven!!!

aTrina
29.02.2016 5 z 5

Tato kniha je hodně přínosná a ne jenom na jedno přečtení, určitě se k ní budu vracet :-)

Fox83
29.02.2016 3 z 5

Určitě zajímavé myšlenky, ale nemyslím si, že je lze všechny rozumně aplikovat. Každopádně určité nápady k zamyšlení mi to dalo, takže hodnotím spíše pozitivně.

helkol
22.01.2016 3 z 5

Skvělá motivační knížka, kterou né každý pochopí. Je zde spousta skvělých myšlenek, ale občas se hrozně těžko četla a člověk se musí na text dost soustředit...

VladimirTetur
21.12.2015 odpad!

Bezdětný kazatel prázdnoty a zevlu ve své nejlepší formě. Tahle kniha je peklo! Podobnou stísněnost jsem zažil jen při studiu scientologie. Fuj. Zlatý Tomáš Keltner s jeho Transformací Vědomí, která je v podstatě o tomtéž, ale aspoň se to skrze Keltnerův způsob mystifikace dá číst. Bohužel jsem jej četl jako prvního a k tomuhle jsem se dostal už s patřičným nadhledem. Keltnerův marketingový punc jako tatíka od rodiny, alias tajného agenta ve výslužbě a mentalisty v jedné osobě je mnohem lepší než tato zhmotněná deprese bezdětného ztroskotance, kterému v přítomném okamžiku a prázdnotě unikl celý život pod rukama a na staré kolena vydělává cash psaním knížek a sugescema v talkshow Oprah Winfrey. "Světelný mistr" Tolle recykluje a prodavá staré myšlenky jiných, tentokrát na americkém trhu. Namátkou zmíním třeba známého švýcara Paula Bruntona s jehož knihou Perspektivy jsou Tolleho postřehy téměř totožné. Nebýt marketingové masáže Oprah Winfrey, po Eckhartovi by neštěkl ani pes.

Několikrát mě napadlo, že by Ulrichovi/Eckhartovi mohlo pomoci LSD nebo DMT, že by pak třeba procitl, ale kdepak:

Currently, Eckhart Tolle, talking w/Oprah Winfrey, compared what he experienced after awakening, which he describes as "to perceive the world without this continuous interference of mental noise", to being on LSD/acid:

ECKHART: Yes...I woke up and...everything looked so fresh...and alive..I caught a bird song outside as if I'd never heard it before. Because the mind had become still, and there was simply the beautiful perception of everything...Incredible. I've never seen that before.

Eckhart Tolle
OPRAH WINFREY: Sounds like a drug trip.

ECKHART TOLLE: Well, later...people...ask me, "Is that like acid?" Because some people...say, "Oh, we experienced that when we took acid,"...Until finally, I'll tell you in confidence, finally I tried acid just for once...just to see…

OPRAH WINFREY: If it was the same thing?

ECKHART TOLLE: Yes.

OPRAH WINFREY: Yeah?

ECKHART TOLLE: It's not quite the same thing because what I experienced was much more subtle and beautiful. The acid...has almost a violent thing where violently the perceptions, sense perceptions become so magnified that there was no room for thinking anymore. But I could see why...for some people it's a glimpse of what it means to perceive the world without this continuous interference of mental noise.

OPRAH WINFREY: Yeah, but your trip without acid was better.

ECKHART TOLLE: Much better.

UFFF!

Pro ty, které zajímá ten vnitřní ruch, nebo šum, či jak tomu Eckhart říká, doporučuju prozkoumat práci Johna Lillyho, zejména jeho autobiografii Vědec, která se čte pomalu sama a hlavně jde opravdu do hloubky:

martinkaLLL
29.11.2015 odpad!

Totální odpad. Dost mi to připomíná vymývání mozků. Myslela jsem, že mi to něco dá, ale spíš mně to něco vzalo.

JsmeJedním
26.10.2015 5 z 5

Moje první kniha tohoto typu, základní kámen mého poznání, Eckharta Tolleho moc obdivuji a děkuji za vše!

IŠ
16.10.2015 4 z 5

Eckart Tolle je pro mě zásadní setkání. Jeden z mála žijících "duchovních učitelů". V té smršti ezo knih všeho druhu, zaručených cest k osvícení a toho "jediného pravého" duchovního poznání se pro mě stal příjemným zjevením. Než jsem našla jeho Moc přítomného okamžiku, měla jsem s ním několik "schůzek" na youtube. Jeho videa mě oslovila. Jeho mírnost, laskavost, roztomilé grimasy a "klučičí" ne příliš hlasitý smích. Je to vlastně tak jednoduché! Co bylo, bylo. Proč zůstávat v minulosti. Co bude- to bude. Žij teď! Ne tím, co teprve přijde. Pokud to vlastně přijde. Přítomnost. Ano! Zklidnit tu uřvanou a občas hysterickou mysl. A radovat se. A když to nejde, tak se o to alespoň pokusit. Najít svůj vnitřní klid a štěstí. Setkala jsem se i s lidmi, kteří uchopili Přítomnost jako stav "teď" bez jakékoli motivace a odpovědnosti za svou budoucnost. Z mého pohledu jde o velmi zjednodušený přístup k životu a nepochopení myšlenky "přítomného okamžiku". Snít. Mít sny a umět si je (s)plnit je důležitý životní pohon. Myslím, že člověk si může uvědomovat svou přítomnost a BÝT v ní vědomě, stejně jako může své aktivity směřovat k nějakému cíli v budoucnosti.

cervec
21.09.2015 4 z 5

Jako (dost) dobrý, ale trochu moc omáčky a taky bych více zdůraznil roli přírody a možná to celé tak trochu odlehčil :)

Tsuki
19.09.2015 4 z 5

Zezačátku mi přišel autorův přístup trochu radikální. Něco duchovních knih (nebo new age) jsem už přečetla, ale tahle je první, která pracuje s přítomným okamžikem, uvědoměním a kontrolou vědomí, že nemáme kontrolu. Někde v půli jsem knihu na nějakou dobu odložila, ale zpět jsem se vrátila po tom, co jsem viděla film Peaceful Warrior (Pokojný bojovník) - který sice pochází od jiného autora, Dana Millmana, ale pracuje s podobným tématem, jinak uchopeným. S touto knihou jsem udělala to, co se všemi ostatními tohoto typu - přečetla, vnímala, něco si vzala a něco nechala plavat. Protože to se mi jeví jako nejlepší - hlavně ničemu fanaticky nepropadat a používat všechno tak, jak to funguje pro mě osobně. Přeci jen, on pan Tolle sám moc dobře ví, o čem mluví, ale někdy mi připadá, že si ti autoři neuvědomují, jak jinak to zní těm, kteří ještě nevědí. Každým pádem to ale není kniha na jedno přečtení, takže počítám, že se k ní v budoucnu ještě vrátím. Možná s zase trochu jiným pohledem...

Elhzar
17.01.2015

Když jsem knihu četl, uvědomil jsem si, že mě hrozně uklidňuje. Chce to číst v klidu a knihu skutečně vnímat, aby z toho čtenář měl co nejvíce. Už při čtení jsem si uvědomoval, že mozek se dá s trochou snahy na chvíli zklidnit a spíše než přemýšlet, tak vnímat - což je základem "prožívání přítomného okamžiku".
Tolle přesvědčí čtenáře, aby se občas ponořil sám do sebe a hledal (a případně našel) energii, kterou v sobě doposavad nepociťoval.
Knihu určitě doporučuji, nechci říkat, že mi změnila život, ale vnesla do něj něco pozitivního, co mě ovlivnilo a do budoucna určitě ovlivní.
OPRAVA: Četl jsem "Moc přítomného okamžiku", ale bez dovětku "pracovní kniha".

yank3e
11.06.2014 3 z 5

Jako, hlavní myšlenky knihy vůbec nejsou špatné, ale blbě se hledají v té hromadě zbytečných keců. Je špatně napsaná, hrozně těžko se čte. Víc než tři hvězdy ani náhodou, ale nevylučuji, že se k ní někdy vrátím. Přínos mít může.

Jia
31.05.2014 4 z 5

Moc přítomného okamžiku není kniha, která se přečte jako román a vrátí zpátky do knihovny. Nejlepší je položit si ji někde poblíž a stále se k ní vracet, hlavně když člověk cítí, že mu není právě nejlíp. Pak funguje jako lék.

Jíťa
31.05.2014 5 z 5

Až budou všichni lidé žít v přítomnosti, nastane ráj na zemi... Pracujme na tom a možná se toho dožijeme.