Šikmý kostel

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–⁠1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/sikmy-kostel-nt9-428618.jpg 4.72934

Šikmý kostel 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Bílá vrána

Kniha Šikmý kostel

Šánka
včera

Musím se přiznat, že se mi do knížky i přes vysoké hodnocení moc nechtělo. Původně jsem si myslela, že asi nejvíce potěší místní rodáky (jako mě třeba kdysi Skleněný pokoj) a nám ostatním rozšíří obzory. Rozšířila a připoutala od prvních stránek.
Je to kronika části naší historie. Knížku jsem dočetla před pár hodinami a teď už vím, že se mi díky paní Lednické dostalo mimořádného čtenářského zážitku, který budu v sobě ještě dlouho zpracovávat....

Dadulina
včera

Tak trošku a la Na statku a v chaloupce.

Svatka63
včera

O těžkém životě havířů asi člověk tušil ale vůbec jsem netušila, že byla na Karvinsku nějaká občanská válka, takže román, který mi rozšířil obzory. Románové postavy se na týden stali součástí mého domova, těším se na druhý díl.

lucieseb

Kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Rodinná sága, kde se proplétají postavy a jejich né moc lehké osudy. Dozvěděla jsem se hodně nových informací o tomto kraji a životu v něm. Jen doporučuji čtenářům, psát si rodokmen, hodil by se mi občas při čtení druhého dílu.

LeSk

Krásná čtivá kniha, jen se mi po čase pletly postavy, bylo to chaotické. Těším se však na druhý díl, snad mě nezklame. Doporučuji.

m_pastorka

Naprosto chápu to nadšení kolem této knihy a sdílím. Už se těším, až se dostanu k druhému dilu

Evka27

Jako rodilou Ostravačku mě kniha dost zaujala. Coby kronika se mi to líbilo, jako román mě to moc nebralo. Hodně jsem se dozvěděla a až pojedeme zase kolem šikmého kostela na Karvinou, určitě se tam zastavíme.

Luba772

Kniha je historicky zaujímavá, zasadená do doby a miesta, ktoré som veľmi nepoznala, takže pre mňa určite prínos. Príbeh je realistický, dobre sa číta (zvlášť prvá polovica), štýl je sofistikovanejší než vo vačšine aktuálnych českých/slovenských románov. Teším sa na druhý diel.