Šikmý kostel

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–⁠1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/big_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 4.64693

Kniha Šikmý kostel

Arev122
včera

Románová sága nás přenese v čase, kdy ještě domky nad uhelnými šachtami stály a život byl opravdu velmi těžký.

Akana

O literární zručnosti Karin Lednické ani v nejmenším nepochybuji a už vůbec ne o pečlivosti a úsilí, s jakými prováděla rešerše a sbírala historický materiál. Čtenář se dozví leccos zapomenutého z naší nedávné historie, důkladně přičichne k dobové každodennosti a navíc se mu dostane jazykově bohatého, poutavého vyprávění, které plyne bez větších zádrhelů. K nejvyššímu hodnocení mi ale něco chybí. Nevím přesně, co mi vadí, snad pocit, že nečtu současnou autorku, ale spíš nějakou současnici Karla Václava Raise. Nežádám nějaké brutální literární experimenty, chraň bůh. Sám jsem rád, když mi četba pěkně ubíhá. Ale Šikmý kostel je na můj vkus přeci jen stylisticky tak nějak... trochu... konzervativní? Jistě, to může být záměr, způsob, jak čtenáře přenést v čase a prostoru blíž k postavám. Já mám ale spíš dojem, jakoby mě tenhle úhledný způsob vyprávění od hrdinek a hrdinů příběhu spíš vzdaloval. Jejich emoce víc pozoruji než soluprožívám. Přitom romány jako Francouzova milenka nebo Kvítek karmínový a bílý dosvědčují, že důkladně vykreslené historické prostředí jde nápaditě skloubit s perspektivou nebo komentářem současného pozorovatele a výsledek se zaryje pod kůži o to víc. Šikmý kostel je tak pro mě především skvělá řemeslná práce s mimořádným informačním přesahem. Což zase není tak málo.

veronika9761

Nemam prilis v lasce rozsahle opusy, citajici i nekolik generaci. To jsem ale jeste necetla Sikmy kostel. Za me super kus, 5*. A nemuzu nezmínit obsahlej historickej kontext, to teda klobouk dolu.

bleska

Protože sama pocházím z karvinska dala jsem si jako výzvu knihu přečít i když české současné spisovatele moc nemusím.
Autorka má nesporně vypravěčský talent. Někdy mi ale vadila určitá zploštělost a nějaká papírovost postav. Nebo jak to vyjádřit. Občas mi některé scény ani nepřišly uvěřitelné. Sorry, nevím, no.
Ale každopádně jako pokus o vykreslení historických reálií té doby to je uděláno kvalitně. Bohužel do dalších dílů mě to ale neláká.

MilaSliacka

Všechno, co bych o knize napsala já, už zde několikrát padlo.

Ráda bych se tedy vyjádřila k tomu, co mě nejvíc zaujalo na přebalu. Na zadní straně knihy, jsou komentáře lidí, kteří jsou nebo by měli být s tématem nějak spjati. První komentuje Alena Mornštajnová, kolegyně spisovatelka. Ok, beru.

Hned za ní ovšem nastupuje Martha Issová, jakožto herečka, která v minisérii Dukla 61 na ČT hrála hornickou manželku, za což byla nominována na Českého lva. Kniha se jí líbila a k danému kraji má prý kladný vztah, i když celý život strávila v hlavním městě. WTF?

Co takhle dát knihu hodnotit někomu relevantnějšímu, třeba, já nevím... skutečné manželce horníka či jakémukoli starousedlíkovi z karvinska?

camillio

Sice jsem odkojený Remarquem, jehož romány rozhodně nejsou povzbudivým čtením, ale tato kniha u mě překročila meze přijatelné míry beznaděje a bolesti. Z každé strany odkapává smrt, smutek a hořkost. Mnozí píší, kterak autorka popisuje příběhy lidí. Propouštím, že možná ano, ale ty příběhy jsou filtrovány přes černočerné brýle. Člověk má pocit (ba je ujišťován), že každý den všech postav je vyplněn jen pragmatickou činností, bez radosti, bez úsměvu, bez oddechu. Oba moji rodiče vyrostli v nesmírně těžkých podmínkách, a přesto na to vzpomínali v duchu, jak to bylo sice těžké, ale kolik šťastných chvil zažili. Tady jsou pozitivní emoce odfiltrovány, nebo aspoň postaveny na úroveň nepatřičnosti. Smyslem života je utrpení, vzdor by byl odporem proti božím úmyslům.

Knihu jsem odložil, třetina stačila. Skvělý styl psaní, ale obsah jsem prostě nedal.

loolee

(+ SPOILER) Knížku jsem začala číst včera a nemohla jsem přestat, tudíž jsem se skoro nevyspala ...úžasné dílo, jsem nadšená. A moc jsem si přála návrat Fanky na scénu, potěšilo mě, že se tak stalo. Barbora a její síla mi byla sympatická v počátcích, ale čím byla starší, tím víc mi lezla na nervy. Hrozně jsem se o rodinu bála při skrývání polského dezertéra. O sporech v polsko-českém pohraničí po rozpadu monarchie jsem nevěděla, úplně ne překvapivý byl vliv těžby na okolí, ale také na lidi...

Do oblasti se musím podívat, ovšem z literárních výletů je tu ještě Žítková. A vrhám se na druhý díl, takže žádné spaní nebude :-).

Kabuky

Vynikající.