Boží oko

Boží oko https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188808/bmid_sigma-force-bozi-oko-PDA-188808.jpg 4 341 64

Sigma Force série

Sigma řeší jeden z dosud nejobtížnějších případů: Zřícení vojenské výzkumné družice Spojených států do odlehlé divočiny v Mongolsku spouští výbušné pátrání po cenném nákladu, který satelit nese – datech z přísně tajného fyzikálního projektu spojeného se studiem temné energie, která je svázaná se zrodem vesmíru. Poslední rozmazaný snímek, který padající satelit pořídil, zachycuje děsivý výhled do naší budoucnosti, výhled na trosky východního pobřeží USA v plamenech. Ve Vatikánu se do rukou vedoucího papežského odboru dávných studií dostává tajemný balíček od kolegy, který před deseti lety beze stopy zmizel. Zásilka obsahuje dva podivné předměty: lebku popsanou starou aramejštinou a knihu vázanou v lidské kůži. Testy DNA odhalí, že lebka i kůže kdysi patřily Čingischánovi, osm set let mrtvému mongolskému králi, jehož dosud neobjevená hrobka údajně skrývá rozsáhlé poklady a znalosti dávno zaniklé říše. Velitel Gray Pierce a Sigma se spolu s dvojicí vatikánských historiků snaží co nejrychleji odhalit pravdu související s pádem Římské říše, se záhadou sahající k počátkům křesťanství a s dávno ukrytou zbraní, která představuje klíč k osudu lidstva.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , BB art

The Eye of God , 2013

Turmee
16.01.2016 3 z 5

Typická rollinsovka. Lidi ze sigmy mám ráda, líbí se mi jejich charaktery i kvalitně propracované spojení fikce s realitou. Zvláštní je, že zrovna v době čtení této knihy jsem se i hlouběji zajímala o kvantovou fyziku a temnou hmotu. No, snad to brzy pochopíme.

Patapuf
14.11.2015 4 z 5

Ano ano ano... příběh parádní... akorát, že řady kladných postav prořídly...

betys6914
08.10.2015 4 z 5

Skvělé! Úžasně zkombinovaný dějepis s fyzikou. Upoutá a nepustí.

PeterDzurjaník
18.05.2015 3 z 5

James Rollins patrí medzi známych autorov českých čitateľov a neznáma im nie je ani séria o Sigma Force. Posledné knihy zo série naznačili, že sa blíži finále a pomerne neznáme Bratstvo začína byť odhaľované. Aktivita z jeho strany je vystriedaná aktivitou Sigmy a Rodokmeň smrti priniesol jedno z najpútavejších dobrodružstiev. O to viac sa zrejme viacerí z nás tešili na pokračovanie.

Žiaľ, prvým sklamaním je, že sa tentokrát s Bratstvom nestretneme. Naopak sa bližšie pozrieme na minulosť Seichan a jej korene. Pasáž o Kuan jin a Severnej Kóreji patrí jednoznačne medzi to najlepšie v románe a podľa mňa sa jej ostatné časti nevyrovnali v dramatickosti ani akčnosti.
Potešil ma aj návrat Vigora a Rachel, no musím uznať, že historická zápletka s Attilom a Džingischánom ma nechytila ako to doteraz bývalo zvykom. Celé pátranie po úkrytoch vzácnych pamiatok a relikvii mi prišiel príliš priehľadný, jednoduchý, ale hlavne umelý. Jednotlivé kúsky skladačky nezapadali do seba úplne jednoducho a niekedy som mal dojem, že ich autor naskladal viac silou než logikou. Doteraz som celkom nepochopil aký súvis má Džingischán a Attilov hrob keďže zomrel ešte predtým než sa Mongoli do Uhorska dostali (čo sa viackrát objavilo aj na stránkach knihy), no na iných miestach text naznačuje, že Džingischán dal sám pokyn na použitie svojho tela ako stopy pre budúce generácie a rozniesť ich po celom svete vrátane Aralského jazera či Tisy.

Čo mi však asi vadí najviac je absencia kvalitného a silného záporného hrdinu. Síce mocichtivé a násilné postavy nájdete viaceré, ani jeden však nemá dostatočnú originalitu a charizmu, prípadne „diabolskosť“. Arslan, Batuchan a Delgado sú len slabé tiene a len zaberajú priestor pre Hwan Paka, ktorý sa jediný ako prejavuje ako potenciálny hlavný záporák. Ale aj k nemu mám pár výčitiek súvisiacich najmä s tým ako jeden severokórejský vedec (navyše s nedobrou povesťou gamblera) má dostatok vplyvu na to, aby viedol vypočúvanie a neskôr aj bojovú akciu proti Američanom a Seichan. Osobne ma veľmi neupútala ani zápletka s kométou (podobné námety sme mohli vidieť a čítať už niekoľkokrát) ani filozofovanie nad temnou energiou, časopriestorom a mnohovesmírom. Nové postavy Jada a Duncan taktiež nežiaria osobitosťou a originalitou.

Záverom teda možno povedať, že je kniha síce stále pútavá a celkovo sa dobre číta, no chýba jej niečo „navyše“, čo by ju postavilo nad priemer. Rollins už rozhodne napísal lepšie romány a rozoberal zaujímavejšie témy. Ak by som mal odporučiť nejakú Rollinsovu knihu čitateľovi, ktorý ho ešte nepozná, určite by som mu navrhol iné tituly. Na druhú stranu ma román ani veľmi nesklamal, len plne nenaplnil moje očakávania.

PS: som zvedavý ktorý koniec príbehu bude kanonický.

lynx
02.01.2015 5 z 5

Velmi čtivé, asi jedna s Rollinsových nejlepších.

Vilas1979
30.12.2014 4 z 5

Začíná to být trošku stereotypní, opět jedná záchrana světa na poslední chvíli, ale tak jako čte se to pořád dobře. Dobrý mix a člověk se zase dozvěděl něco nového. O magnetech v konečcích prstů budu rozhodně přemýšlet ;)

Ladinek
23.12.2014 4 z 5

Tak jsem byl zvědav, jak si Rollins poradí po likvidaci Bratrstva a nezklamal. Opět šílené smyšlenky, písečná bouře (na to počasí musí mít nějakou obsesi, ty bouřky, průtrže mračen a vánice má ve všech knihách) a fůra akce. Sice je to tak trochu jako béčkový film, nicméně zábava je to třeskutá.

HonzaT
10.12.2014 4 z 5

A je to tu. Opet typicky Rollins. S nicim se nesere a jde rovnou k deji, nepopisuje zbytečnosti...jen to co ctenare udrzi u deje. S Rachel me to mrzi, ale i to ke kniham patri - stesk po oblibenych postavach. Esli si necha James voperovat kameny do prstu; jake potom budeme ocekavat jeho knihy? Vigore, Rachel - R.I.P

Martin1974
06.12.2014 3 z 5

God bless USA .....zase raz zachránili Amíci svet

HEINZ
27.11.2014 5 z 5

Strhující, napínavá s dobře popsanou situací. Vřele doporučuji.

marimari
15.11.2014 5 z 5

Souhlasím s níže uvedenou čtenářkou. Všechny knihy autora se čtou jedním dechem. I když je to fikce, čtenář má pocit opravdovosti. Ani jedna kniha mě nezklamala. Už si začínám vychutnávat ,,Krvavé evangelium".

Miruš
17.10.2014 5 z 5

Trošku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak to rozhodně stálo zato. :)

rose
07.10.2014 2 z 5

Spletité, komplikované, těžko uvěřitelné čtení. Nějak jsem se do toho nemohla zabrat, přišlo mi to jako sci-fi o neprůstřelných robotech. Zápletka okořeněná lekcemi z astrofyziky, konec očekávaný, prostě k téhle knížce už se určitě vracet nebudu.

sépie
01.09.2014 1 z 5

noooo........pro mě snad nejhorší kniha od Rollinse...bohužel.........možná i překlad knihy je takový divný......ale zápletka a samotný děj včetně konce...no zklamaní.......

čef
31.07.2014 4 z 5

Další z řady knih typu honba za pokladem a záchrana světa, tentokráte v moderním hávu teorie vesmíru. Jako ve všech obdobných knihách tohoto segmentu je nutno zapnout hodně tolerance, moc nad neuvěřitelnými výkony hrdinů nepřemýšlet a nechat se unášet nekonečnou fantazií autora. Knihu nezahazuji, jsou zde i pěkné myšlenky jako i třeba "jsme způsobem jakým vesmír poznává sám sebe" nebo jinak definované "carpe diem".

drbohlav
22.07.2014 4 z 5

tak teda. to, že kniha bude čtivá, tak s tím člověk u Rollinse jednoduše počítá. Sigma taky super. Akorát mi tam prostě vadí Seichan. Já si k tý ženský prostě vztah nevytvořím. A hvězda dolů za konec. Tohle jsem nečekala. Ty dva mi neměl brát.

ina77
24.06.2014 5 z 5

Jak jinak opět za jedna.
Na knihách od tohoto AUTORA jsem asi závislá a ani mi to neva! !

Scharks
10.06.2014 5 z 5

Sigma je Sigma - hlavní postavy jsem si naprosto zamilovala a knížkám nemám co bych vyčetla :o) Už se těším na další díl série!

Jorgos Dubinski
26.05.2014 1 z 5

Zdálo se mi to takové nějaké ... odfláknuté. Od všeho kousek a nic pořádně.

Peťulka3
25.05.2014 5 z 5

Já tomu autorovi prostě nemůžu nic vytknout. Opět výborný :)

thrillery předpovídání

James Rollins (p)