Sfinga

Mladá americká egyptoložka Erika Baronová se při toulkách Káhirou stane svědkem zločinu: tři muži zavraždí majitele starožitnictví a zmizí i s vzácnou sochou faraona Setiho I. Vyděšená Erika se vzápětí seznámí s neznámým mužem, který ji ujistí, že vrahy vypátrá a ukradenou sochu najde. V hotelu ji dokonce navštíví vysoký egyptský vládní úředník a zajímá se o její plány v Egyptě… Po dalších dramatických událostech se Erika přes varování tří mužů, kteří se ucházejí o její přízeň, pustí do pátrání po vzácné soše na vlastní pěst. Podaří se jí uniknout z překupnických a pašeráckých sítí a překonat citový zmatek?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71003/sfinga-71003.jpg 3.8202
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Sphinx, 1979

Kniha Sfinga

evvva

To se nepovedlo...

MišusWinner

Jediné co se mi libilo jak hlavní hrdinka pátrá co se stalo. Ale dění o Káhiře mě nějak neoslovilo. Znovu bych knihu nečetla.

Kontryhelka
01.12.2020

Všechny knihy od pana Cooka jsou čtivé,pěkně napsané a příběh má spád a švih. Přečetla jsem všechny, i když jsou na jedno brdo, ale jsou jako droga. Musela jsem číst další a další a další dokud jsem je všechny nezdolala. Ale nelituji. Bylo to opravdu pěkné čtení. Občas celkem mrazivé a kolikrát jsem si říkala, zda všechno to zlo, mamon a nelidskost a nedůstojnost, těm záškodníkům stojí za to, aby bylo zničeno tolik životů, rodin a dobré pověsti. A svědomí? to zřejmě ti prevíti ani neví, co je. V Cookových knihách je barvitě vše popsáno a bohužel se to děje i v reálném životě a světě. Ne každý ctí lidské hodnoty a bohužel pro spoustu lidí peníze, pohodlný život a kariéra nesmrdí. Bohužel dobří a poctiví lékaři a lidé,kterým lékařská etika něco říká jsou pronásledováni a usiluje se jim o život. Hlavně aby nezhatili plány těm padouchům. Ale milovníkům tohoto žánru není třeba dalších komentářů. Ti sami nejlépe ví, jaká četba je ta pravá.

Jack Bauer
26.11.2020

Egypt mě už od dětství fascinoval a před revolucí jsem si říkal, copak a jakým právem se tam nikdy nepodívám, neuvidím pyramidy...Po revoluci jsem hned projel Egypt od Asuánu až po Káhiru. Od Robina Cooka mám skoro všechny knihy, ale tato útlá knížečka mě moc nenadchla.
Možná tím, že příběh je moc krátký.

georginaa
27.09.2020

Trochu nepravdivé poznání, že by vystrašená archeoložka vypátrala vzácnou sošku na vlastní pěst a v zápětí po ní šli pašeráci, kteří se nezastaví před ničím. Je v hledáčku vládního úředníka, který se zajímá též o její činnost v Egyptě. Jenže to by nebyl zajímavý příběh, kdyby se tam neobjevil muž, který se jí zamíchá do života a zaujme natolik, že se citově angažuje.

ladyfromskye
08.06.2020

Odkdy se hodnotí knížka ne podle toho, co slíbila a splnila, ale podle toho, jaké kvality mají jiné knihy autora, navíc jiného žánru (!), to by mě tedy zajímalo.
Z anotace bylo jasné, že lékařské prostředí se tu nevyskytuje, ale protože si ráda přečtu i historický thriller, šla jsem do toho. A rozhodně nejsem zklamaná. Jasně, žádný Dan Brown to není, ale když si uvědomíme, v jakém roce kniha vyšla a jaká byla tehdy situace na trhu knih, musíme si přiznat, že Robin Cook opět předběhl svou dobu (i když v tomto případně nikoliv na poli vědy, nýbrž na poli literárních žánrů). Zápletka byla nejen zajímavá (Kéž by se tak ještě někde v Egyptě skrýval podobný poklad!), ale i promyšlená a postavy měly zajímavý vývoj, i když milostný čtyřúhelník trošku drhl a výsledek tohoto zápolení mi nebyl sympatický, nicméně – opět vzhledem k době – naprosto logický. Děj sice postupoval pomalu, ale rozhodně se nijak nevlekl; koneckonců se kniha odehrává během pouhých osmi dnů. Přitom si dostatečně vychutnáte i letmá setkání s některými známými i těmi méně známými památkami Egypta. Summa summarum, já jsem spokojená.

anája
17.05.2020

Pro mě nejslabší z prvních děl autora. Lékařské prostředí mě bavilo víc.

m_martina
12.05.2020

Tuto knihu jsem si přečetla už před dávnými lety hlavně proto, že mě Egypt vždycky zajímal. A později jsem se tam podívala i osobně. Ale bohužel tohle se Cookovi zrovna moc nepovedlo, takže nemůžu hodnotit lépe.