Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 510 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

Shardlake
03.12.2022 5 z 5

Čtivou formou jsem se seznámila s životem první manželky Jindřicha VIII. Těším se až si přečtu další díly.
Život v 16. století nebyl snadný ani pro panovnické rody.

Calinda
29.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Autorka píše opravdu výborně, čtivě, kniha mě naprosto pohltila od prvních stránek, a to i přesto, že předtím jsem se o historii nijak moc nezajímala a po knize jsem sáhla jen z toho důvodu, že jsem chtěla vyzkoušet něco zcela mimo mé obvyklé žánry. I přes obsáhlost knihy nejsou v ději žádná hluchá místa, kniha je plná neustálých zvratů, vše je popisováno svižně, autorka se neuchyluje k tomu, že by na deseti stranách popisovala myšlenkový pochod postavy či nepodstatný děj, naopak, vše k velkému prospěchu příběhu popíše stručně, ale přesto velmi živě a realisticky. I přes opravdu velké množství postav s těžko zapamatovatelnými jmény je vše přehledné, uspořádané. Kateřina Aragonská byla silná, chytrá, nezlomná žena, velmi přející, pokorná, zbožná a laskavá, i přes mnohá příkoří v ní nebyla žádná zahořklost ani zákeřnost. Byla hluboce zamilovaná do anglického krále, z tohoto důvodu i velmi důvěřivá, neustále doufající a čekající. Musela velice brzy dospět a přetrpět mnoho zlého, od velmi brzkého odchodu od rodiny do cizí země, přes neustálé intriky, podvody, nejistoty, těžké nemoci, až po několik potratů či úmrtí vlastních dětí, brzké odloučení od jediné dcery či opakované nevěry krále. Žena v té době neznamenala vůbec nic a ač si král jejích názorů v určitém období velmi považoval a snad ji měl svým způsobem rád a manželství bylo poměrně šťastné, nikdy mu nedala syna, následníka trůnu, nesplnila svou základní a vlastně jedinou povinnost. Už se těším na další díl s ukázkovou mrchou Annou Boleynovou.

Lioncz24
07.10.2022 5 z 5

V této knize najdete lásku, nenávist, faleš, přetvářky, hněv, smutek, intriky
Spisovatelka dobře popisuje 16. století, historicky přesný.
První manželka Jindřicha VIII přečtena

Janadvorackova
30.09.2022 4 z 5

Omleté téma od sklepa na půdu, ale v každé inkarnaci příběhu nacházím nejednu zajímavost.
I když je vyprávění o životě první ženy nesympatického krále podáno románovou formou, a dá se čekat, že tam bude pár autorských záměrů a třeba i několik nepřesností, nepůsobí to tak. A dokonce i Jindřich byl místy sympaťák.

Kateřina na mě z historických informací vždy působila trochu jako časem udolaná, mírně zapšklá a věčně se modlící skoro stařena. A ráda bych byla, kdybych se pletla, protože v příběhu je prezentována živě a energicky, prostě dočista jinak.
Jako odpočinková četba rozhodně stojí zato.

takana
16.09.2022 5 z 5

HEZKÝ HISTORICKÝ ROMÁN.

AlbionFoxyFox
05.09.2022 4 z 5

Nesmírně detailně popsané osudy ženy, o které se myslím u nás ví jen málo. Kniha byla psána krásným jazykem, avšak na můj vkus byla místy zdlouhavá a mnohé situace se často opakovaly. Těším se však na další knihu.

karolina0511
27.08.2022 5 z 5

Kateřina Aragonská byla neuvěřitelně silná žena. Oddaná, věrná, pevná, moudrá. Světice. Příběh o jejím životě mne pohltil a já jej četla se zatajeným dechem. Navzdory faktu, že se jedná o biografii, je text čtivý, příjemně plyne a nenechá Vás ani chvíli odpočinout. Dechberoucí. Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Těším se na další.

Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky.

Život se s Kateřinou Aragonskou moc nemazlil,  už od jejího příjezdu do Anglie si tato žena prožila své. Během čtení jsem si její příběh moc užívala a obdivovala její sílu, odhodlání a obdivovala jsem,  jak s grácií dokázala přehlížet všechny Jindřichovy nevěry,  jako opravdová královna. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé, ale to můžu autorce odpustit, protože tento příběh byl opravdu krásně napsaný.  Kateřinu člověk musí místy opravdu obdivovat.

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější.

yellow
15.08.2022 4 z 5

Nelze než obdivovat hrdost, odhodlání, víru a nezdolnost s jakými Kateřina Aragonská bojovala za práva svá a za práva své dcery, i přes všechny překážky a utrpení, které jí osud nachystal. Doopravdy nechápu, jak může její manželství s Jindřichem VIII. být označováno za šťastné. Ti, kteří ho tak označují, jsou v mých očích stejně zaslepeni jako královna, jejíž životní příběh kniha podrobně a barvitě popisuje. Autorka se drží faktů, a přesto je kniha lehce čitelná, jen chvílemi trochu zdlouhavá.

Anie94
12.08.2022 4 z 5

Ja mam tvorbu autorky hrozne rada a take zboznuji tudorovskou Anglii a proto jsem rada sahla po tomto pribehu, byt ho znam uz z jeho rozlicnych x interpretaci, ale tahle patri k tem povedenejsim, skoro zcela se drzici historickych faktu. Katerina ma muj nejvetsi obdiv, ze tak dlouho snasela prikori, ktera se ji dela.

Presto jsem musela dat 4⭐/5 ⭐ jelikoz to bylo misty fakt zdlouhave, zbytecne natahovane a bylo to napsane stylem, ktery se mi i spatne cetl. Jinak muzu rozhodne doporucit. Mam uz rozecteny druhy dil o Anne Boleynove, takze urcite bude i dalsi recenze, ale uz ted muzu rict, ze je o neco lepsi, nez povidani o Katerine.

fénix56
29.07.2022 4 z 5

Toto je jedna z mnoha knih, které jsem o této královně četla. Nevím, která z nich popisuje její příběh nejvěrohodněji a pravděpodobně to neví přesně ani historici. Můžou popisovat fakta, ale už hůř povahu postav, záleží na úhlu pohledu...Takže můžu hodnotit jen styl psaní. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, což v tomto případě je rozhodně plus. Je totiž dost rozvláčná, zabředává do podrobností, od popisů oblečení až po intimní problémy královny. Ale ten poslech audioknihy to určitým způsobem zrychlil, u čtení bych se asi místy občas nudila.

Ale jinak byla pozice Kateřiny u tudorovského dvora popsána zajímavě. Od začátků, kdy nevěděla, co s ní bude a nemohla věřit ani svým nejbližším, přes počáteční chvíle štěstí v manželství s Jindřichem, zkomplikované neustálými potraty, smrtí novorozenců a porodem Marie, která byla "jen" dcera. Nezáviděníhodný osud...

Carol1122
14.07.2022 5 z 5

Velmi hezký historický román. Barvitě vykreslený, velmi pěkně a čtivě popsaný i poučný. Mohu doporučit i porovnat styl psaní s autorkou Philippou Gregory. Líbilo se mi, že autorka popsala život Kateřiny Aragonské od začátku až do konce. Možná až moc detailně a místy rozvláčně působil děj spíše ke konci, ale k románu to zřejmě tak patřilo. Velmi doporučuji a už se těším na další díl.

Lenča75
14.06.2022 5 z 5

Moc hezká kniha,pravda,také mi místy přišla malinko rozvláčně psaná, ale jednoduchým jazykem,nic náročného, což někdy u historických románů bývá... Jak zde již někdo popisuje,že spíše hodnoti Kateřinu jako naivni a hloupou,nemyslim si.Mentalita byla v 16.stoleti úplně jiná,dle mého názoru a pro nás mnohdy nepochopitelná ,těžko posoudit z dnešního pohledu.Kniha mě ovšem moc bavila,velmi hezky priblizený život jedné z kraloven a již se těším na další v řadě.

Paulika
08.06.2022 5 z 5

Audiokniha se mi velice líbila. Chvílemi trochu rozvláčné, ale pro mainstream dobře stravitelné. Zdálo se mi to chvílemi spíše jako ženské čtení/ poslouchání, ale historická rešerše a sonda do tehdejší doby vyšších sociálních vrstev výborná. Tudorovská doba je vděčným tématem i pro současné autory. Určitě doporučuji i pro mužské čtenáře. Osobně se mi kniha moc líbila a doporučuji. Těším se už na Annu Boleynovou.

Chesterton
01.06.2022 5 z 5

[audiokniha]
*POKORNÁ A VĚRNÁ*
motto, které si Kateřina zvolila, se prolíná celou její osobností a životním postojem. Často se mi zdálo vyprávění svým způsobem barvotiskovým až laciným. Rozvláčnost je výrazným nedostatkem této autorky. V tom souzním s Rihatama.

Přesto je to velmi autentický pohled na Evropu, její politiku, intriky a vyvažování křehké rovnováhy napříč společností v těchto staletích. Prázdných frází jsem příliš nenašla, snad jen mnohá zbytečná opakování "zlatohlavů" a dalších dobových pitomůstek :o) Trochu škoda, že pokora Kateřiny Aragonské nedovolila legitimizovat Jindřichova levobočka? Ušetřili bychom si vznik anglikánů? Vzhledem ke pokřivenému charakteru krále o tom dost pochybuji.

"Je vůbec možné, aby jedna štíhlá dívka dokázala svrhnout velikého kardinála?"
Ano, je to mnohdy zcela snadné a potýkáme se s tím do dnes. Z dnešního pohledu je obtížné pochopit, že "pitomoučká a naivní ovce" Kateřina je vskutku zrovna tímto postojem, skutečně pravou královnou. Vůbec jde hodně vyčíst o obtížném hledání a vyvažování pravdy oproti účelové lži. Tragické chvíle ostrovních dějin, které šly jistě zpracovat ještě lépe, to nepopírám, ale i takto dokážou oslovit a nabídnout poučení i pro současnost ;o)
S interpretací Martiny Hudečkové jsem spokojená a doufám, že Audiolibrix bude v tomto počinu pokračovat protože "uchokniha" je v tomto případě pro mě snesitelnější než papír.
5/4

Rihatama
27.05.2022 3 z 5

Život pravé královny španělského původu Kate Aragonské ve mně budí hluboký soucit. Ale i nespokojenost. Převážnou část svého života se Kateřina chovala - dle literárního zpracování Weirové - jako pitomoučká, naivní ovce, která nesmí rozzlobit manžela (ať činí jakékoliv krutosti a pomýlenosti), vyvolat nespokojenost lidu nebo dvořanů, a nedejbože neuvěří řečem, které její srdce nepřipustí... Prostě světice? Eufemisticky řečeno. Auuuuu. A přitom to nebyla hloupá ženská, nadto s kořeny v temperamentním Španělsku. Ona si ten svůj mizerný osud snad nakonec zasloužila. V mém náhledu na Kateřinu už nepomohl ani - vzhledem k jejímu dosavadnímu vystupování téměř až nepochopitelný - její závěrečný vzdor přijmout rozchod s králem, i tak ověnčený řadou jiných ústupků. Neméně mě popuzovalo toto zpracování jejího příběhu plné prázdných frází, za které by román zasloužil čestné místo v kterékoli červené knihovně. Vlastně nevím, jestli za literární interpretací života Kateřiny nestojí sama Weirová. Mám ráda historické příběhy, ale tady jsem se většinu času zlobila. Ve finále jsem zvažovala, jestli mi snad nebyla sympatičtější její proradná dvorní dáma Anna Boleynová. No jo, nebyla, ale rozhodně se za svůj život postavila rozhodněji než její paní. Za příběh i informace spojené s životem této tudorovské královny, s níž je spojeno schisma a vznik anglikánské církve, jsem ráda, ale s knihou samotnou (o 550 stranách) nijak zvlášť spokojená nejsem.

MíšaS.
21.05.2022 5 z 5

To nebyla žena, ale světice, neboť já bych byla už dávno královražedkyně...

Gibis
07.04.2022 5 z 5

Skvělý historický román, velice poutavě vyprávěný život královny Kateřiny Aragonské. Ze začátku jsem měla strach, že bude čtení moc náročné a já se jako obvykle ztratím mezi všemi těmi příbuzenskými vztahy a rodovými propletenci, ale tady jsem s tím neměla vůbec žádný problém. Ano, bylo to hodně dlouhé, ale autorka prostě chtěla obsáhnout celý Kateřinin život a to se jí opravdu povedlo a mě se na konci s Kateřinou loučilo hodně těžko. Moc jsem si ji oblíbila a bojím se, že ve mě vyvolala takovou nechuť k Anně Boleynové, že pokračování série právě o této ženě se mi bude číst špatně. Ale nechám se překvapit :)

alexis818
04.04.2022 5 z 5

Krásná kniha.Autorka velice čtivé popsala život i dějiny této ctnostne ženy,kterou je třeba jen obdivovat.Skvele a obohacují čtení.

tessera
19.03.2022 4 z 5

Kniha mě opravdu zaujala, zejména proto, že autorka je zároveň historička, čímž se kniha podle mě odlišuje od jiných historických románů. Oceňuji neuvěřitelnou hitorickou přesnost a smysl pro detail. Samotná královna Kateřina mi za tu dobu, co jsem knihu četla, přirostla k srdci, její životní příběh byl opravdu poutavý. Souhlasím ale s těmi, kteří uvádějí, že by kniha mohla být kratší, zejména na konci. Moc se těším na další knihu ze série.