Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 510 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

Jaklová.katka
31.03.2023 5 z 5

Příběh Kateřiny a Jindřicha zná každý a proto je zajímavé číst o nich zase z jiného úhlu.
Chci určitě pokračovat i dalšími Královnami.

Ahmose
03.03.2023 5 z 5

Táto kniha je skvost medzi životopismi. Autorka vytvorila dielo, ktoré vás od prvých strán prenesie do 16. storočia a predstaví vám život tejto nesmierne inteligentnej, milujúcej a bohabojnej panovníčky do najmenších detailov. Zachytáva prerod mladého, trošku naivného dievčaťa na vznešenú ženu, ktorá bojovala s nepriazňou osudu ako levica. Alison Weir sa pri rozprávaní striktne drží historických faktov a preto je kniha veľmi poučná a obohacujúca. Napriek tomu sa však nemusíte báť, že by ste sa pri čítaní nudili. Autorka si naozaj dala záležať a krásne vykresľuje aj Kataríninu psychiku. Preto, ak sa aj zrovna nič zásadné nedeje, máte možnosť spoznávať ju do ešte väčšej hĺbky cez jej myšlienky. Záver knihy ma dojal. Naozaj vynikajúce spracovanie. Povinná jazda pre všetkých fanúšikov anglickej histórie. Som zvedavý na ďalšie knihy v sérií. Prvá kniha, ktorá je kandidátom do mojich top päť kníh roka 2023. Určite odporúčam!

p.pavlina
22.02.2023 5 z 5

Takhle skvělou knihu jsem už dlouho nečetla. Jen plná emocí. Vše je tak dobře popsané, že člověku dokázal kniha zprostředkovat klima dané doby. Soucítila jsem s královnou i pod vlivem dnešní doby, kdy je možné jen stěží chápat její chování a zatvrzelost, ale na 16. století velmi pochopitelnou. Člověk může jen obdivovat královnu a autorku této knihy, které se skutečně povedlo popsat ducha té doby.

Čtenářka73
22.02.2023 5 z 5

Skvělá knížka, kterou jsem si poslechla ve skvělém podání Martiny Hudečkové. Velmi poutavě podaná historie. Určitě si přečtu nebo poslechnu i příběhy dalších žen Jindřicha VIII.

Lenka541
20.02.2023 5 z 5

Krásná knížka! Opět jsem vděčná Čtenářské výzvě, protože samotnou by mě nenapadlo sáhnout po historické literatuře . Už se těším na příběh další kralovny, který si určitě přečtu.

Babo
18.02.2023 5 z 5

Mám ráda historické romány. O Jindřichu VIII. jsem již četla,např.skvělá série od Jean Plaidy,která je skvělá autorka historických románů. Znám osudy jednotlivých manželek tohoto rozporuplného vladaře,ale příběh jeho první manželky jsem neznala.
Kniha se čte sama a jak sama autorka píše,současný člověk je překvapený,jak naši předci přemýšleli,jak slovo krále bylo zákonem i pro zavrženou manželkou.
Milovníkům historie doporučuji.

Petronelka123
18.02.2023 5 z 5

Čtivě popsané manželství Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské. Přiznám se ale bez mučení, že ač se kniha dobře četla, tak jsem některé pasáže přeskočila a stačil by mi příběh Jindřicha a Kateřiny vyobrazený na menším počtu stran. Dalším dílům ale dám šanci :)

Kája95
12.02.2023 5 z 5

Výborné napsaný příběh královny Kateřiny, čtenář se dozví spoustu historických detailů ze života tehdejších panovníků a zároveň si četbu i užije. Románové zpracování je pro mne bližší než literatura faktů. Už teď se těším na druhy díl

PREBURDA
10.02.2023 5 z 5

Krásná kniha !! Nádherně napsaný příběh života, královny..... kniha se četla sama. Kateřina Aragonská prožila nezáviděníhodný život plný útrap a nespravedlnosti. Až do konce bojovala o zajištění práv své dcery Marie. I její nepřítel Thomas Cromwell o ní řekl: „Nebýt ženou, patřila by k nejvýznamnějším hrdinům historie.“ Doporučuji.

Alizon
29.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla obrovským překvapením. Mapuje život Kateřiny Aragonské od jejího příjezdu do Anglie a čtenáři se dostává kompletního obrazu nejen jejího života. Na šachovnici Evropy mají své důležité místo její slavní rodiče, synovec Karel, Jindřichovy sestry a další osobnosti evropských dějin. Díky sňatkové politice to byl pěkný propletenec. Výborně podaná historie ve čtivé beletrii.
Většina děl o Jindřichu VIII. zastihne Kateřinu jako stárnoucí a opuštěnou manželku - v okamžiku kdy se do popředí dostala Anna Boleynová. Tato kniha dává nahlédnout i do prvních velmi šťastných let jejich manželství. Postupem času, hlavně kvůli neschopnosti mít mužského dědice a věkovému rozdílu tento vztah dostává trhliny. V současnosti už mám rozečtený druhý díl série o Anně Boleynové a je velmi zajímavé sledovat jak tyto dvě ženy formovala výchova a zkušenosti z mladí. Jak různé evropské udalosti ovlivnily jednu nebo druhou ještě předtím než se z nich staly sokyně. Dále mě hodně bavily letmé zmínky o budoucích hrdinkách dalších dílů. Třeba o malé Kačence Parrové:) Poslední kapitoly byly hodně smutné a bylo mi Kateřiny moc líto. Přesto vše zvládala s noblesou pravé královny. Anna zanechala stopu pěkné potvory. A teď při četbě druheho dílu o ní ji člověk začíná mít rád.

alnahu
27.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Po této knize z období Tudorovců z renezanční Anglie ,jsem opět sáhla po letech ,díky čtenářské výzvě-abych si připoměla ,jak byla opravdu silná žena královna Kateřina Aragonská.
Kniha začíná rokem 1501,kdy je mladička španělská princezna Catalina provdána za mladšího bratra Jindřicha-Artura Tudora.Ten krátce po svatbě umírá na souchotiny,aniž by jejich manželství bylo naplněno.Následně po několika letech se uchází o Kateřinu( tak ji přejenovali v Anglii),nový král Jindřich VIII.,ta se za něj provdá a stane se Anglickou královnou.S Jindřichem je velmi šťastná,oba se milují a těší se na potomka,ale bohužel osud jim nepřeje a vytoužený syn se narodí mrtvý-to se opkakuje několikrát ,ze všech těhotenství ,přežije jen princezna Marie.Ale to Jindřichovi nestačí ,potřebuje svého následníka a Kateřina již dovršila věku ,kdy již nemůže mít děti.A tak ji Jindřich zavrhne a rozhodne se oženit s vypočítavou bývalou dvorní dámou Annou Bolynovou.Donutí Kateřinu odejít a neustále ji přesouvá do sídel,co nejdál od dvora a omezuje její domácnost,dokonce ji zakáže stýkat se s dcerou-což je pro ni nejbolestivější. To vše proto,aby se s králem rozvedla a uvolnila místo nové královně Anně.Nakonec se stejně i tak s ní rozvede a oficiálně ji odebere titul královny a stane se z ní princezna vdova.I když stále Kateřina trvá na svém přesvědčení o pravosti jejich manželství,není ji to nic platné a ona umírá o samotě ,zavržena v kruhu jen svých pár věrných.
Naprosto skvělý historický román ,čtivý od začátku až do konce-díky této skvělé autorce.Těším se ,že se pustím i do dalších knih .

Mikik
27.01.2023 5 z 5

Tak to tedy byla jízda. Naprosto chápu, proč jsou tyto knihy tak dobře hodnocené. Skvělé beletristické vyobrazení faktických historických událostí. Musím říct, že sympatie ke Kateřině jsem pocítila okamžitě a mrzelo mě, kolik příkoří musela snášet. O to víc si ji cením, že je snášela s noblesou a pokorou. Zároveň však bojovala za to, co považovala za správné a pro své svědomí důležité. Nádhěrně vyobrazený příběh první královny. Těším se na další díly, ale myslím, že Anne mé sympatie rozhodne nezíská, už teď ji nemám ráda :-D .

Alena3029
19.01.2023 5 z 5

Moje první kniha autorky, která je tady na databázi tak ceněná. A nezklamala mne. Je to skvěle napsané. Umím se vcítit do Kateřiny, která byla pro tehdejší dobu vlastně dokonalá královská manželka. Byla nadprůměrně vzdělaná a ke kralování vychovávaná, ale zároveň věděla, kdy nezasahovat, kdy se stáhnout... na dnešní poměry nereálné, ale autorka to umí podat tak, že se mi vše zdá vlastně uvěřitelné, takhle nějak to opravdu musela Kateřina prožívat. No, moc šťastný život chudák neměla... Ovšem Anna Boleynová je fakt kráva, i když tedy Kateřina by to takto nikdy nepodala... A já už začala číst další díl a zase se bez problémů vciťuji :)))

Atanone
15.01.2023 5 z 5

Zajímalo mě, jak moje oblíbená autorka zabojuje s prvním z těch šesti tudorovských soust, co si ukousla. Určité opakování a omílání věcí se dá příčíst na vrub tomu, že je celá kniha líčená z pohledu Kateřiny, tak jak mohla události vnímat ona vzhledem ke své povaze, výchově a postavení. A také zamilovanosti, takže nedokázala v celé obludnosti uvidět toho čerta, co vyskočil z krabičky, když si egocentrický Jindřich uvědomil, že schizmatem vyloučí i poslední autoritu, před kterou by se musel sklonit - papeže. A tím, že odstřihne Anglii od Říma, se stane skutečně absolutním vládcem, kterého už nebude omezovat vůbec nic.
Dívat se na Kateřinu současnou optikou je nemožné, a tak se může stát, že právě to, že je příběh vyprávěn z jejího pohledu, mu v očích některých čtenářů může trochu uškodit. Souhlasím s Rihatamou, že v mnoha ohledech je Kateřinino chování dvojaké. Na jednu stranu se jeví dost hloupá na to, aby neustále zavírala oči před obludností toho, co je její manžel schopný udělat, zatímco v jiných věcech je prozíravá až vychytralá a nenechá se nachytat. O její neústupnosti nemluvě. V její prospěch u mě osobně navíc mluví to, že sama mám v okolí podobné typy žen, o kterých bych, na rozdíl od Kateřiny, takové bichle číst opravdu nechtěla.
Já jsem si užívala hlavně to, jak se v ději objevovaly a mizely postavy, o kterých vím, že se s nimi ještě setkám v dalších dílech. A protože z tohohle vyšla Anna Boleynová jako pěkně nenávistná bestie, tím víc se těším na její "osobní" příběh

andrea1378
15.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Spojení historie a románu pod taktovkou Alison Weirové? Neváhám ani minutu a knížku doporučuji každému, koho baví číst.

Rozsah delší, ale zároveň tak akorát na poznání Kateřininy osobnosti.

Tahle dáma může být vzorem nejen ženám. Je loajální za cenu ztráty pohodlí, přátel i dloučení od jediné dcery. Nikdy by však nekonala v rozporu se svým svědomím.

Svým postojem a bojem za spravedlnost, víru, titul a lepší život pro dceru, se vydává mučednické smrti.

Její konec je smutný, tragický, přesto i v samotném závěru Kateřina ctí pokoru a lásku k člověku, který ji tomuto nešťastnému osudu zanechal.

Barbanka
14.01.2023 4 z 5

Na můj vkus zbytečně zdlouhavé, ale jinak se mi to moc líbilo. Autorka má můj obdiv, protože získat a nastudovat všechny potřebné informace k této knize, určitě nebylo jednoduché.

milary
07.01.2023 5 z 5

S Alison Weir se "známe" už dlouho, přečetla jsem od ní kdeco dávno předtím, než jsem se potkala s databází knih. A audioknihami.
O Jindřicha VIII. první ženě Kateřině mi četla Martina Hudečková. Krásně se to poslouchalo, a stejně jako Chesterton a mnozí další doufám, že série audioknih o tudorovských královnách se rozroste.

Mám moc ráda dané téma a viděla a četla jsem mnohá zpracování, která se tímhle atraktivním kusem historie v různých souvislostech zaobírají; ta zdařilejší i méně zdařilá. Na Alison Weir si mocně cením nečernobílého pojetí postav. Lidí, kterým právě ta frekventovanost zpracování vtiskla už skoro šablonovitou podobu: Jindra - prevít a sukničkář, Kateřina Aragonská - nepříliš atraktivní a upjatá modlářka atd.
I když nejsem odborník a nedokážu posoudit věrohodnost toho či onoho - charakterů svázaných pravidly (vč. náboženských) a letitými tradicemi, manipulačního prostoru a strategií politických rozhodnutí, míry odpovědnosti versus svévole pramenící z postavení - přece nevěřím láci plochých pojetí a tak za sebe doporučuju tenhle bohatý a barevný románový portrét napsaný historičkou a opřený o řadu doložených faktů.

Sigurd_Lesandi
29.12.2022 5 z 5

Životy šesti manželek významného panovníka Jindřicha VIII. mě vždycky fascinovaly, protože ačkoliv se o některých z nich dá polemizovat jako o horších, a o jiných jako o lepších osobách, ani jedna to neměla v jednoduché.
Zaprvé musím říct, že autorka v knize zpracovala doslova každou informaci, která se dala. Je tedy jasné, že občas budete číst pomalejší pasáže, kde se zdaleka nic extra neděje. Autorka však píše výborně, a mě i tyto pasáže velmi bavily. Je to velmi chytlavé a příjemné čtení, až budete mít občas dojem, jako byste tam sami byli.
U vzdálené historie je normálním, že ne vše dnes víme naprosto přesně. Tady jsem se lehce bál, aby si autorka nevybrala jednu cestu, která pro ni bude pravdivá. Naštěstí se tak nestalo a autorka jednak zůstala naprosto nestranná, a zároveň pokaždé upozornila, když se dalo polemizovat o variantách určitých situací.
Určitě se ale nemusíte bát, že byste četli učebnici. Naopak se jedná o krásnou historickou beletrii. Jsem si jistý, že si Kateřinu oblíbíte, a i když budete vědět, jak vše dopadlo, budete jí ty palce prostě držet.
Kniha byla jednoduše výborná a já se nemůžu dočkat, až se pustím do dalšího dílu série, protože číst o hlavní Kateřinině sokyni, bude opravdu zajímavé.

petra0605
26.12.2022 5 z 5

Pro mě jako nepolíbenou touhle královskou dynastií je to jako objevování nového světa. Samozřejmě že jsem něco málo o Tudorovcích věděla. Ale tahle kniha mi vyrazila dech. Je to nádherné, dobové, honosné čtení. Všechny ty hrady, sídla, šperky, šaty, pletichy, politické intriky.... Příběh je skvěle vyprávěný, postupně jsem si na internetu hledala zajímavosti o hradech a památkách které se zde objevují a mohla tak být lépe přenesená do časů tehdejších dějin. Jednoduše jsem se nemohla odtrhnout. Ocenila jsem také že na začátku knihy jsou rodokmeny, protože občas jsem ztratila přehled v postavách. Ale rodokmen mi rychle pomohl se zase zorientovat. Nemůžu se dočkat dalších dílů.

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Můj velký objev roku - Alison Weirová a její série Šest tudorovských královen.
Kateřina Aragonská je má oblíbená královna a její příběh bych mohla číst pořád dokola. Autorka její život popsala čtivě, zajímavě a dle skutečnosti.
Pokud jste fanoušky britské historie a Tudorovců, tak vřele knihu doporučuji.
Vůbec se nedivím, že je kniha a tvorba autorky tak vychvalovaná.