Anna Boleynová – Králova posedlost

Anna Boleynová – Králova posedlost https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345445/bmid_anna-boleynova-kralova-posedlost-VKm-345445.jpg 5 389 123

Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny – a korunu chce také získat. Za každou cenu. Anna Boleynová byla druhou ženou Jindřicha VIII. Toto je její příběh. Historie nám říká, proč zemřela. Tento fascinující román vypráví o tom, jak žila. Alison Weirová rozkrývá životní osudy odvážné a odhodlané ženy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , BB art

Anne Boleyn: A King's Obsession , 2017

yellow
23.08.2022 4 z 5

Táhlo se to. Asi to bylo hlavně tím, že jsem tuto knihu četla ihned po dočtení dílu o Kateřině Aragonské, takže jsem v rozmezí několika dní četla velkou část příběhu ze dvou POV. Anne Boleyn mi byla nesympatická již v předchozí knize a vyprávění z jejího úhlu pohledu jí moc sympatií nepřidalo. Spíš naopak.

Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky.

Příběh Anny Boleynové je sám o sobě moc zajímavý a nikdy mě neomrzí číst o ní jakékoliv knihy, protože tato žena mě začala díky knihám nesmírně fascinovat a zajímat.
I tato knížka byla plná zajímavostí, už tak známý příběh dostal úplně nový rozměr, protože se při čtení dozvíme i něco o Annině dětství.  Na Anne obdivuji její odhodlání jít za svým, její bystrost,  inteligenci, šarm a celkově to,  že byla úplně jiná než většina žen v té době. Její cesta na vrchol byla opravdu trnitá, obdivuji Anninu trpělivost;  oproti vzestupu byl pád až moc rychlý.
Anna byla opravdu jedinečná a zemřela jako nevinná, stejně jako ostatní muži, kteří byli souzeni s ní. Je mi moc líto, jak skončila, mám ji moc ráda a baví mě bádat a zjišťovat zajímavosti o jejím životě.

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější.

Anie94
12.08.2022 5 z 5

"Anna Boleynova" je druhou knihou ze serie "Sest tudorovskych kraloven" od autorky Alison Weir, ktera se dlouhodobe radi mezi me oblibene autory. 5⭐/5⭐

Cetla jsem i predchozi dil serie od autorky o prvni manzelce Jindricha VIII., Katerine, a tento druhy dil byl o neco lepsi, nez ten predchozi. Je super, ze si autorka dala zalezet na tom, ze se pribehy v urcite casti jakoby protnou a to, co bylo v narazkach v prvnim dile a vas to rozcioovalo, ze nevite vic, tak je v druhem dile bohate vysvetleno s narazkou, kde byste se nachazeli v prvnim dile a to je za me obrovske plus.

Oproti prvnimu dilu zde bylo mene historickych faktu a byl cas a prostor se tak zabyvat zivotem u dvora, jeho intrikami a tajemstvim. V knize muzeme krasne videt, jak v Anglii, v 16.stoleti bylo tezke byt zenou, natozpak zenou urozenou, potazmo kralovnou.

Alison Weir je skvela historicka, od ktere tuto verzi historie proste beru a verim, ze by se to takto mohlo odehrat, ze to takhle mohlo byt.

Nektere pasaze bych zkratila, ale i tak to neubralo knizce na krase. Pokid mate radi historicke romany a tudorovskou Anglii, tak urcite s prectenim nevahejte.

MíšaS.
08.06.2022 3 z 5

"... Tento přístup mi umožnil vykreslit ji v o něco sympatičtějším světle, než kdybych se jako historička musela držet jen dostupných pramenů a věrohodných dohadů. "

Po přečtení této autorčiny poznámky jsem asi pochopila proč se mi kniha zdála taková "divná", možná až neuvěřitelná. Není to mé první setkání ani s autorkou, ani s AB, ani s Jindřichem a jeho manželkami, a ani s anglickým, a nejen jím, dvorem v době před a po schizmatu. Tím pádem mi přišlo divné, že jsem se o spoustě věcí ze života AB nedozvěděla i od jiných zdrojů.
Neříkám, že je to špatně. Věděla jsem, že se jedná o zbeletrizovaný životopis, ale chvílemi mi přišlo, že autorka dělá z AB mstitelku všech žen, i když tak trochu pokryteckou.
Nikdo dnes již nezjistí, co byla AB za člověka a proč jí Jindřich tak moc chtěl. Zda to bylo kvůli tomu, že neměl syna, nebo ji doopravdy tak strašně miloval, nebo kvůli svému svědomí, jak zde píše autorka, anebo jak jsem se dočetla v jiné knize, protože trpěl jakousi psychickou poruchou, její jméno si nepamatuji. Každopádně je to příběh zajímavý a jen by mě tak zajímalo, co by Jindřich řekl, kdyby se dozvěděl, co vše dokázala jeho dcera Alžběta I.. AB by na ní byla nesporně pyšná, i když by určitě raději měla toho syna...
Abych to nějak celé zakončila. Nemůžu si pomoc, ale za mě si to plný počet * , jako 1. díl, nezaslouží. Bohužel váhám i v udělení 4*, neboť se kniha četla těžce a byla zdlouhavá a jak jsem psala, některé pasáže mi přišly trochu naivní a vystavené na efekt, chytrá žena, která je utlačovaná muži. Takže bych to viděla na takové lepší 3*, kdyby to šlo 3,5*.
V sérii budu určitě pokračovat a doufám že Jane Seymourová bude trochu čtivější.

KnihomolkaKatka
01.06.2022 4 z 5

Další knížka ze série Šest tudorovských královen. Já jsem nadšená. Ne tolik jako z Kateřiny, která mi byla sympatická i jako člověk, ale bylo to hodně dobře napsané. Oceňuju, že ač se určité věci malinko opakovaly z předchozí knihy, autorka dokázala nenásilně zakomponovat a zaměřit se na nové skutečnosti. A ten konec?! Skoro jsem to obrečela. Velice emotivní.

sweeney
18.04.2022 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsme nemohla jinak, než se začíst do dílu druhého. A určitě to nebyla chyba :) Zajímavě podaný životní příběh vyprávěný samotnou Annou, od jejího nejranejsiho mládí až po tragický konec. S každou další a další stránkou se noříme hlouběji do Anninych myšlenek a tužeb a jsme tak svědky její pozvolné transformace v osobu, kterou se nakonec stala :)

natynka21
11.04.2022 4 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem byla zvědavá, jak bude pojatý díl o Anně Boleynové, doufala jsem, že bude opět vyprávěn již od jejího mládí, a to se splnilo. Čtení přineslo příjemný zvrat ve vnímání této rozporuplné ženy a musím říct, že jsem na Annu poněkud změnila názor. Oproti prvnímu dílu, který jsem přečetla jedním dechem, jsem tady pár stránek ve druhé polovině přeskočila, protože mi přišlo, že se děj příliš vlekl. Celkově knihu ale hodnotím velice kladně, přečetla jsem si v závěru i autorčino vysvětlení proč psala tak, jak psala, jakož i její práci s prameny. Určitě si přečtu i další díl.

tessera
19.03.2022 5 z 5

Nesmírně poutavé zpracování příběhu Anny Boleynové. Velice oceňuji, že byl knižně zpracován celý její život včetně období jejího dospívání, což umožňuje čtenáři nahlédnout do nitra této významné osobnosti anglických dějin a zjistit, co ji jako mladou dívku ovlivňovalo a co formovalo její osobnost a reformní názory. Alison Weir ji v knize do jisté míry odhaluje jako feministku, ženu, která věří, že se ženy mohou intelektuálně vyrovnat mužům, což jako manželka proslulého Jindřicha VIII. samozřejmě neměla jednoduché. Myslím, že ona pověstná krutost či bezohlednost, která je často v souvislosti s její osobou zmiňována, vzhledem k množství poprav, které se za její vlády odehrály, pramenila zejména z obrovské nejistoty a strachu, kterým se od nástupu na trůn nedokázala vymanit. I přes to, jak nelítostnou dokázala v některých situacích být, je zřejmé, že to byla velice statečná a neohrožená žena, která dokázala velké věci, které nás i po tolika staletích nepřestávají fascinovat. Její pád, který je v závěru mimořádně působivě vykreslen, mě zasáhl nejen jeho převratnou rychlostí , ale také způsobem, jak svůj osud přijala a uznala porážku. Myslím, že se nakonec osvědčila jako žena hodná koruny.

Nestorkea
08.03.2022 5 z 5

Anna byla v první knize této série videa jako bezcitná mrcha, která svedla krále. Z jejího pohledu to ale možná bylo trochu jinak. Možná byla jen schopná a cílevědomá dívka. Možná jen využila situace. Možná volila cestu, která se zdála být nejlepší. A nakonec nebyla. Souhlasila se sňatkem s králem, protože si myslela, že jí zaručí šťastný život. Ale nebyla šťastná. Možná právě kvůli nešťastné lásce k jinému srážela krále na kolena a stalo se jí to osudným. Možná, ač se zdála mocnou manipulátorkou, se jen nechala vláčet osudem a volila na rozcestí špatný směr.. Možná...

Zanda96
03.03.2022 5 z 5

Přečetla jsem ji během pár dní, výborná kniha

NicaCola
08.02.2022 5 z 5

"Historie nám říká, jak zemřela. Tento dechberoucí román vypráví o tom, jak žila."

Mája873
28.01.2022 5 z 5

Na druhý díl jsem se moc těšila, zajímalo mě jak to s Annou vlastně bylo. I když je pravda, že sympatie jsem si ze začátku, tak jako ke Kateřinině postavě vytvořit nedokázala. Z prvního dílu bylo patrné jak moc se snažila Kateřinu o všechno připravit, což se jí nakonec povedlo. Z druhé strany tu byla však záležitost její nenaplněné lásky Harrymu Percymu, se kterým se měli brát, což jim ale nebylo umožněno a pak zamilovanost, možná láska k Henrymu Norrisovi. Byla to žena, která ochutnala chuť moci, ale ne na dlouho...knížka je opět napsána velmi poutavě, určitě se podívám po dalším dílu :-)

lenka7348
06.01.2022 4 z 5

Život Anny Boleynové by se dal shrnout jednou větou: "Kdo chce víc, nemá nic, v tomto případě ani hlavu."
Věřím, že proces proti ní byl vykonstruovaný, aby se mohl Jindřich znovu oženit, ovšem ani Anna nebyla bez viny. Kdyby se smířila se sňatkem s níže postaveným šlechticem, mohla žít dlouhý a krásný život. Jenže pak by možná nebylo o čem psát. :-)
Co se týče stylu autorky, úplně mi nesedí, proto její knihy čtu vždy velmi dlouho. Na druhou stranu mě vždy zajímá, co bude dál, tudíž se chystám i na Jane Seymourovou. Na tu jsem opravdu zvědavá, jelikož o ní prakticky nic nevím.

keselylenka
06.11.2021 5 z 5

Po přečtení prvního dílu o Kateřině Aragonského musíte Annu nenávidět. A v průběhu druhého dílu mi to jen potvrdila. A nejhorší na tom všem je, že jí ani nešlo o lásku ale jen a jen o moc. Nakonec si opravdu jen malý kousek sympatií zasloužila posledními chvílemi života. A Jindřich? Dobře mu tak. Skvělý příběh, skvěle napsaný

Evkae36
19.10.2021 5 z 5

Nikdy mě nenapadlo, se na celou situaci podívat očima Anny Boleynové. Byl to úplně jiný pohled a velice zajímavý. Kdo viděl seriál Tudorovci, tam je Anna vyloženě za vypočítavou a intrikánskou mrchu už od pohledu, tady mi to ale úplně nepřišlo - Příběh na tu dobu velmi ambiciózní dívky, která si šla za svým, někdy i přes mrtvoly.

suiteki
09.10.2021 5 z 5

Úžasná kniha, jsem ráda, že byl příběh trochu z jiné perspektivy než ve většině filmů a mohla jsem se k Anně více přiblížit. Bez pochyb to byla velmi ambiciózní žena a velká intrikánka, která se chopila šance pozvednout svoji rodinu a protlačit mezi lid trochu osvěty.
Tak moc by mě zajímalo, jaké byli hlavní postavy ve skutečnosti a jak moc se lišily od toho co je nám předkládáno dnes.
Druhý díl byl pro mě lepší než ten první, chvilkami to také skripalo, to když se vedly věčně spekulace ohledně rozvodu,ale užila jsem si to a těším se na třetí díl, který pro mě bude novinkou, abych řekla pravdu, narozdíl od Kateřiny a Anny nemám tušení jak skončí Jane.

Radunnie
10.08.2021 5 z 5

Krásná kniha o nepříliš krásném historickém období - jako kdyby autorka působila na dvoře samotné hrdinky, natolik byly rozhovory postav přesvědčivé! I když mnohdy s Annou nebylo při nejlepší vůli možné sympatizovat, její krutý osud bych nepřála nikomu, snad ani jejímu exmanželovi:-)!
Doporučuji si čtení rozšířit i o autorčiny Poznámky v závěru knihy.

Micha-Él
20.07.2021 5 z 5

Další naprosto unikátní počin od této autorky! Velmi ji obdivuju za to, že se dokáže tak skvěle vcítit do jednotlivých královen a autenticky popisovat jejich pocity, vztahy s druhými a celkově vnímání okolního dění. Anna je pro mě značně rozporuplná postava. Během románu mi byla střídavě sympatická, kdežto jindy mi lezla pořádně na nervy. To tehdy, když si doslova přes mrtvoly šla za titulem královny. Přesto jsem ji nakonec jen litovala, zemřít tak strašlivou smrtí si nezaslouží nikdo, ani taková mrcha jako Anna. A samozřejmě, musím vyzvednout velmi přesvědčivý popis průběhu samotné popravy. Bylo mi přitom upřímně hodně nepříjemně a to jsem seděla v klidu domova. Což svědčí nejen o autorčiných hlubokých znalostech a množství nastudovaných materiálů, ale také o skutečném umění psát. Smekám pomyslný klobouk!

perpe2a
19.07.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé...tato spisovatelka teda historii psát umí. Kdo miluje svět Jindřicha VIII. a jeho žen, pro toho je to nezbytnost. Rozhodně obrovské ano.

JajaD13
15.07.2021 5 z 5

Skvěle napsáno! Anna Boleyn patří mezi nejkontroverznější a nejzajímavější ženy v historii Anglie, a nejen Anglie. Žena, která dokázala uchvátit krále Jindřicha VIII. natolik, že kvůli ní pohnul doslova nebem a zemí. Inteligentní, vzdělaná, šaramantní Anna nedala Kateřině Aragonské šanci...
Doplácí na to, že nedokázala dát Jindřichovi syna, a po vykonstruovaném procesu končí jakožto první anglická královna na popravišti.
Alison Weir je výborná autorka a detailní popis popravy Anny B. dokázala podat natolik živě, že jsem nedokázala zadržet pláč.