Anna Boleynová – Králova posedlost

Anna Boleynová – Králova posedlost https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345445/bmid_anna-boleynova-kralova-posedlost-VKm-345445.jpg 5 389 123

Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny – a korunu chce také získat. Za každou cenu. Anna Boleynová byla druhou ženou Jindřicha VIII. Toto je její příběh. Historie nám říká, proč zemřela. Tento fascinující román vypráví o tom, jak žila. Alison Weirová rozkrývá životní osudy odvážné a odhodlané ženy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , BB art

Anne Boleyn: A King's Obsession , 2017

SumýšIrena
17.05.2023 3 z 5

Kniha se mi četla mnohem hůř než předchozí. Zdlouhavý děj šesti let, kdy se Jindřich snažil zbavit Kateřiny, mohl podle mě být kratší. Taky mě trochu mrzí, že jsem úplně nepostřehla, kdy se začal měnit vztah Jindřicha k Anně. V předchozí knize bylo toto popsáno mnohem lépe. Jana Seymourová se v knize téměř nevyskytovala a najednou sedí Jindřichovi na klíně. Ale třeba zrovna tohle bude líp vysvětlené v dalším pokračování.

PREBURDA
24.03.2023 4 z 5

Druhý silný svazek knihy o životě Anny Boleynové, kniha, oproti prvnímu měla slabší "rozjezd", zdlouhavý, mohla být o čtvrtinu tenčí, jelikož se neustále pořád dokola řešilo jak to udělat, abychom mohli být svoji..........kdo pojede k papeži, čekání zda už, už vše dobře dopadne, zase žádné rozhodnutí.... soudy a šest let uteklo jen těmito nezaživnými popisy. Potom kniha doslova nabrala velmi čtivý spád.
Co říci k Anně Boleynové, četla jsem, o ní hodně, mi srdci nikdy nepřirostla. A tato kniha to opět potvrzuje. Mocichtivá, intrikářská, arogantní, sebevědomá, někdy až v názorech krutá. Ale čemu se také divit, když pomyslím, že v tomto i jako dítě vyrůstala, vliv otce, který také bažil po moci a vlivu u dvora co nejvýše....... I když byla sečtělá, inteligentní a dostala se ke dvoru............řekla bych, že vliv otce byl zásadní. Dokud "střežila panenství" a Jindřich VIII. "uvažoval královským poklopcem"............doslova využívala a zneužívala těchto špatných vlastností ve svůj prospěch ( jako svéhlavý fracek). Není divu, že jí lid nenáviděl. Co velmi postrádala tak to byla laskavost srdce a všeobecně láska, vděčnost a pokora. Myslím, že chtěla, jak se říká sedět s jedním zadkem na dvou židlích, a musela si zvolit. Lásku srdcem i tělem prožívat s Norrisem a moc a vliv s Jidřichem VIII. Bohužel k její záhubě volila moc a vliv. Řekla bych, že někdy až krutým jednáním, ovlivnila i chování Jidřicha VIII, do budoucna........... a vše se potom obrátilo proti ni, ačkoli na to byla upozorňována. Jak už to bývá, kdo chce moc, nebude mít nic.

MarcoPolo936
21.03.2023 5 z 5

Sérii knih o šesti tudorovských královnách čtu nějak na přeskáčku a tentokrát Anna Boleynová. Inteligentní, hezká, odhodlaná, toužící po moci, ale snad i po lásce. Možná se to trošku více táhlo, ale stupňovalo se to výborně. Ke kapitole 28. nemám slov... "Sbohem dřívějška radosti, vítejte dneška bolesti..."

Worbitka89
17.03.2023 4 z 5

Pohled na Annu coby naivní dívku, plnící očekávání mužů ve svém okolí, měnící se v cílevědomou feministku- reformátorku, která chce všechno,jde za tím a rovná se s muži, přes pomstychtivou egoistsku, která má hlavu až moc nahoru. Nakonec je z ní kající se žena, která pozdě lituje hry ve vysoké politice i v lásce.Tak ji vykreslila netradičně autorka, nový pohled na pocity žen, které neměly tehdy tolik na vybranou a Anna dělala to,co považovala za správné. Přiznám se, že první polovina knihy byla trochu nuda- od svatby uz to mělo spád, hodně se samozřejmě primyslelo, protože nikdo neví,jak to tehdy bylo...

Tesssay
13.03.2023 4 z 5

Musim se priznat, ze Anna Boleynova je mi ze vsech kralovych zen nejmene sympaticka, takze jsem tim byla pri cteni trochu ovlivnena.
Nicmene, kdyz to vezmu objektivne, kniha ma opet prekrasnou obalku a Alison Weirova psat proste umi. Pribeh byl pekny, ctivy a moc se mi libilo, ze i kdyz se nektere udalosti opakuji (cetla jsem predtim Katerinu Aragonskou), tak jsou vypraveny z pohledu te konkretni zenys chuti se jdu vrhnout na treti dil - o Jane Seymourove.

Kája95
28.02.2023 5 z 5

Velmi poutavě napsáno. Mnozí z nás viděli seriál Tudorovci a proto je knihy tolik vábí. V seriálu však bylo mnoho historických nepřesností v knize už mnohem méně. Možná právě tato kniha změní názor mnoha lidi, že Anna nebyla taková prospěchářka, měla obyčejné ženské srdce, které ji táhlo za láskou, ale musela se ji vzdát ač toho litovala. Je snadné odsoudit a nepoznat .

Alizon
24.02.2023 5 z 5

I druhý díl této série mě nadchnul a přesvedčil o tom, že si určitě přečtu všech šest dílů. Pro mě dosud neznámá autorka se tímto dostala do hledáčku. Vztah Anny Boleynové a Jindřicha je tu pojat trochu jinak než klasická love story, souhlasím s Atanone, určitě si přečtěte doslov. Knihy o Kateřině a Anně jsem četla hned po sobě a tím pádem jsem si ještě víc užila srovnání situace z pohledu jedné a druhé strany. Konkrétní věty které pronesla např. Kateřina, když zjistila, že její manžel touží po rozvodu, jsem ještě měla v čerstvé paměti. Takže doporučuji. Tato série není žádnou romantickou slaďárnou, ale výborně vypracovaným obrazem toho, jak to možná s Annou bylo. Ve věrohodných kulisách tudorovské Anglie. Za což autorce děkuji. A děkuji i několika svým oblíbeným uživatelům, kteří mě k ní svým nadšenými komentáči přivedli. Poznámka na závěr, při čtění mi začalo vrtat hlavou proč vlastně Jindřichovy ženy měly tolik potratů a porodů krátce žijících dětí - přesně to už dnes nikdo nezjistí, ale jisté teorie existují - google mi nabídl poměrně rozsáhlý článek v angličtině, kdyby to někoho zajímalo: https://direct.mit.edu/jinh/article/52/2/155/107151/Was-Henry-VIII-Infertile-Miscarriages-and-Male)

katlouc.ha
13.02.2023 5 z 5

Alison Weir je jedna z mých nejmilejších autorek. Všechny knihy o tudorovských královnách považuji za výborné, ale tahle se mi líbí nejvíc. Možná proto, že příběh Anny mi vždy připadal nejsilnější.

Vendula897
04.02.2023 4 z 5

Anna Boleynová.... nesmírně inteligentní intrikánka, která však ukázala detailně na nešvary tehdejší církve, což si v Anglii 16 století troufl málokdo , vlastně snad nikdo. Jindřich VIII...intrikán, zahleděný do sebe... Od samého začátku čtenář ví, jak tohle soužití dopadne a přesto jsem byla knihou nadšena.
Jako ženě mi však byla první manželka Kateřina trochu bližší, Anně jsem záviděla rozhodnost, snad až umanutost, tvrdě hlavou proti zdi... přesto se snažila a své povinnosti, jak vladařské,tak ty manželské plnila se svou vrozenou pílí a to co se svým sobeckým, do sebe zahleděným manželem-vladařem zažila by snesl málokdo. Hrdě přijala svůj konec...vlastně ji obdivuji.

JustWomen
03.02.2023 5 z 5

Uvězněna, popravena, zemřela ... těžká doba, těžký život ženy, která neporodí syna. Četlo se to skvěle.

Atanone
29.01.2023 5 z 5

Přidávám svých pět.
Těm, kdo mají autorku rádi, jako já, a už toho od ní přečetli víc, doporučuji možná začít doslovem. Anna v této knize je pojata trochu jinak, než ve starších románech, což autorka právě v doslovu vysvětluje.
Já jsem si čtení opět užila a zase jsem se neubránila údivu nad tím, jak naivní může být člověk, který vidí jiného páchat bezpráví, a přesto věří tomu, že v jeho případě se ten člověk bude chovat jinak.
Paní Alison dopřála Anně Boleynové před jejím drastickým koncem dostatek sebereflexe, aby ji trochu ospravedlnila v očích nás, co z bezpečné vzdálenosti času a úplně jiné kultury možná příliš tvrdě soudíme.
A protože se mi z tudorovské Anglie ještě nechce, plynule pokračuji k Janě Seymourové (díky, Zvoněnko :) )

ReziEngli
27.01.2023 5 z 5

Autorka prostě psát umí! Napínavé od začátku až do konce, a i když víte, jak to vlastně celé skončí, stejně s napětím a očekáváním otáčíte stránku za stránkou a čekáte na další a další tajemství a události. S nadšením se vrhám rovnou na Janu Seymourovou.

petra0605
15.01.2023 5 z 5

Uf... i když víte jak to skončí, román je napínavý, spletitý, šokující, ale i dojemný. Skýtá hodně prostoru, aby se čtenář od nesympatií k Anně Boleynová, které získal v první knize, postupně přesunul k soucitu, ba i ke změně názoru na tuto historicky významnou dámu.
První díl mě bavil o něco více. Anna mi tolik nepřirostla k srdci jako Kateřina. Alison Weir ale dokáže psát autenticky, jako kdyby se čtenář nacházel v každé situaci jako přihlížející. Je to napínavé, autorka dokáže sugestivně popsat jak prostředí, tam náladu i city postav. Nemůžu se dočkat dalšího dílu a informací, jak to bude s Jindřichem pokračovat. Zítra začínám netrpělivě další díl.

Boruvka22
27.12.2022 5 z 5

Krásně napsané, konec mě velmi dojal, ikdyž člověk ví, jak to vlastně dopadne. Rozhodně si přečtu další díly.

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Konečně jsem se dostala k dalšímu dílu této skvělé série! Anna Boleynová byla stejně boží jako Kateřina Aragonská. Bavila mě od první do poslední strany, na konci mi bylo úzko a prostě wow... To, jak autorka dokáže životopis překlenout do románu, který je čtivý a předá tolik informací. Musím se co nejdříve pustit do 3. dílu, není na co čekat!

Calinda
06.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Další kniha v sérii, od které jsem se opět nemohla odtrhnout. Autorka píše nesmírně čtivě, srozumitelně a zajímavě. Moje pocity ze samotné Anny Boleynové se mísily od určitého obdivu a pochopení na začátku knihy, přes odpor a nesouhlas během dalšího čtení až po lítost a šok na konci knihy. Král s ní “slušně vymet”. Zajímalo by mě, zda byl Jindřich VIII. opravdu tak zbožný, neuvěřitelně naivní nebo prostě jen sobecký a krutý. Těším se na další.

Carol1122
06.11.2022 5 z 5

Další díl a druhá manželka Jindřicha VIII. Předně musím říct, že se to čte opravdu samo a krásně. Celou knihu jsem přečetla během jednoho víkendu a nedokázala se odtrhnout. Ačkoliv mi Anna Boleynová nebyla z předchozího dílu sympatická, autorka se ji snažila vykreslit v dobrém světle a nakonec si získala i sympatie čtenáře. Jejího osudu, který je velmi známý, je mi velmi líto. Před pár lety jsem navštívila Tower v Londýně, kde je i dnes vyznačeno místo popravy skleněným polštářem. Nutno dodat, že při čtení konce mi nebylo z popisu dobře. Na druhou stranu autorku obdivuji a děkuji jí i za další možnost nahlédnout na další Jindřichovy manželky. Zde mi naopak nebyla sympatická Jane Seymourová, což se určitě ale v dalším díle opět obrátí. Parádní čtení a moc doporučuji:)

Thalin
06.11.2022 4 z 5

Na příběh Anny jsem byla zvědavá. Přeci jen, byla to nejslavnější manželka Jindřicha osmého. A taky asi největší intrikánka. Tolik let se snažila o post královny a pak se to s ní svezlo jako na horské dráze. Upřímně, už od začátku mi postava Anny nebyla zrovna moc sympatická. Místy byla až protivná. A když se pak jako královna snažila vyštvat Marii a přála jí smrt a pomalu plánovala, jak ji nechá vyhladovět a podobně, tak jsem jí tu popravu přála čím dál víc. Anna byla zkrátka sobecká bezohledná žena, která si šla tvrdě za svým a nevnímala žádné hranice, kdy už přehání. Popsáno bylo vše skvěle, ale král mi tu přišel jako větší ťulpas než v ostatních knihách (čtu je na přeskáčku podle dostupnosti v knihovně) a Anna byla zkrátka akorát tak potvora, které mi nebylo ani trošku líto.

tami1
06.10.2022 4 z 5

Vážně jí to za to stálo?
Šest let intrik a boje o moc, vykoupených třemi ne moc šťastnými léty manželství a zakončených veřejnou popravou.
Rozmazlený, nezralý, všemocný muž kontra svéhlavá, ambiciozní, arogantní žena. Sympatický mi nebyl ani jeden. Bezohlednost a nebetyčný alibismus je provázel na každém kroku.

Michalka98
12.09.2022 5 z 5

Tudorovci aneb skutečná Hra o trůny. Ve druhém díle série se autorka zabývá příběhem Anny Boleynové - mimořádné ženy, která byla osudovou manželkou Jindřicha VIII. Její příběh je pro mě jedním z nejzajímavějších ve světových dějinách. Jak je možné, že jedna dívka dokázala změnit krále a spolu s ním celou Anglii? Annu Boleynovou vnímám jako osobu, která se ocitla v nezáviděníhodné situaci, a tak se z ní alespoň snažila získat co nejvíc. Rozehrála proto hru, která jí mohla přinést titul královny a nekonečnou vděčnost a lásku krále. Chtíč a touha po synovi však byli Jindřichovými nejsilnějšími vlastnostmi, a tak bylo jisté, že Anna bude muset jít panovníkovi z cesty.
Alison Weirová je velká spisovatelka historických románů. Při čtení mám pocit, že danou královnu znám osobně. Doporučuji a těším se na další díly.