Serotonin

Serotonin https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404364/bmid_serotonin-q9U-404364.jpg 4 593 129

Nový román kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa je životním bilancováním šestačtyřicátníka, který vzpomíná na své bývalé lásky. Nepřekvapí, že tu jsou naturalistické popisy sexuálních aktů, ale zároveň i lyrické, melancholické úvahy nad vztahy obecně, nad pojmem láska, přitažlivost apod. Ve druhé půlce románu vypravěč zjišťuje, že nemůže žít bez Camille, jedné z milenek, a výčitky i sebelítost ho pohání k něčemu, co vypadá jako stalking. Vypravěč se propadá do deprese a hledá útěchu ve víře nebo antidepresivech. „Bůh je průměrný scenárista," poznamenává a je jasné, pro co se rozhodl. Houellebecq má nezaměnitelný, osobitý styl, pracující zejména s nenápadnými, ale promyšlenými asociacemi. Jsou zde i vedlejší linie příběhu jako sportovní střelba nebo vysokoškolské studium na zemědělské fakultě — není to u něj poprvé, co do fiktivního příběhu pronikají autobiografické prvky. Houellebecq opět dokazuje, že každé nové dílo je literární událostí a že se mu stále daří udržovat své čtenáře v očekávání a napětí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Sérotonine , 2019

puml
08.07.2019 5 z 5

Román o stárnutí a hlavně o lásce o promarněných příležitostech najít naplnění v lásce. Svým způsobem je to dost podvratný romantický nebo snad melodramatický příběh o jednom do deprese se propadajícím skoro padesátníkovi, co se jen těžko smiřuje se svou minulostí a svým současným vesměs konzumním životem. Ty pocity jsou popsány skvěle, to rozčarování ze světa, z bytí, z jakési konzumní prázdnoty.

No, celkově starý dobrý MH, opět se jde takříkajíc až na krev a nehraje se tu o nic menšího než o podoby současného euroměsťáctví. Povrch a ta takzvaná povrchnost se ukazuje být ve svém důsledku tím nejhlubším. Na tu těžkou tmu tu totiž nakonec zůstane stejně každý sám a je to jen otázka přístupu a zvoleného slovníku. V lecčems nepříjemně aktuální román. Jak někde píše Guy Viarre: "Nejsme stvořeni k bytí". Doporučuji.

douchová
27.06.2019 5 z 5

Řeknu jediné: Zase mě dostal!

purie
26.06.2019 5 z 5

Knihy M.H. jsem dlouho odkládal, zaškatulkoval jsem si je jako samoúčelně perverzní a provokativní. Nový Serotonin byl impuls zjistit, proč má ale M.H. tolik příznivců, "obyčejných" i "fundovaných", a jestli o něco nepřicházím.
Začal jsem číst s tím, že to bude jakási "mentální zkouška", že to nepůjde hned snadno a samo, že to bude chtít ze začátku trochu disciplíny vydržet - a to se potvrdilo.
Příběh Serotoninu zachycuje nejnižší i nejvyšší extrémy lidskosti a vymezuje si tak široký (v podstatě neomezený) prostor, ve kterém se M.H. nestydí přesně a nekompromisně odhalovat ta nejsoukromější hnutí mysli, která ale vlastně zná každý (nebo téměř každý), ale buď jim nevěnuje nebo nechce věnovat moc (resp. vůbec) pozornost anebo je považuje za tak bizarní, že jsou (i ze studu) druhým nesdělitelná. Serotonin je takový nevábný, neatraktivní, neforemný, potlučený a více či méně nahnilý plod, z kterého se ale na konci vyloupne jádro krásné jako drahokam - v jistém smyslu dělový knock-out nihilismu, který je autorovi často připisován.

Prostě parádní kniha !!! Nebojte se ji číst:-) !!!

Wladimirski
23.06.2019 2 z 5

Tak já ta předchozí výrazně kladná hodnocení nesdílím. Člověk by se měl k životu postavit tak, aby se do popisované situace vůbec nedostal. A pokud se tak stane, není to nic chvályhodného. Mohlo by to být leda odstrašujícím případem. Jiný přínos či myšlenku jsem nenalezl.
Za hranou jsem viděl některé pasáže popisující zoofilii či pedofilii, až mi přišlo, že se to snad autorovi dokonce líbí.
Mnoho zbytečných odstavců popisujících např. jídelní lístky, problematiku hnojiv, exportu sýrů z Normandie, anamnézu bývalého stínového tchána a další.
Jednu hvězdičku dávám za strany 111(k zamyšlení) a 156 (k pobavení) a druhou za to, co mi mohlo potenciálně utéct, ale na víc to není.

David V
22.06.2019 4 z 5

Kéž by se mě třeba můj urolog zeptal:"Myslel jste na děvky?"

Kverulant
22.06.2019 4 z 5

Hlavní hrdina analyzuje svůj život ve světě, ve kterém už nedokáže být šťastný a asi to od určitého věku čeká každého. MH servíruje klasický mix hluboké deprese, smutku, romantické naděje vyprávěný s patřičným sarkasmem a černohumurnými postřehy a nechybí samozřejmě zábavné prasárny. Autor drží svojí tradiční úroveň.

jan37
21.06.2019 4 z 5

Skvělá kniha (ostatně jako vše od MH). Zklamáním je množství gramatických chyb a nepřesnosti. To u Odeonu nebývá zvykem

petrarka72
17.06.2019 5 z 5

Ne všechno od Houellebecqa čtu se stejným nadšením; zatímco třeba Rozšíření bitevního pole, Možnost ostrova či Mapu a území jsem si užila, s adorovanými Elementárními částicemi či Podvolením mám problém dodneška (o něčem ale svědčí, že jsem si je pořídila do domácí knihovny, abych se k nim jednou mohla vrátit). Ale Serotonin jako by tématikou, náladou i stylem navázal na Platformu, které si cením skoro nejvíc... Zde se prodíráme permanentní krizí a docela ostrým psychickým sešupem sedmačtyřicátníka, jemuž po rozchodu s japonskou společnicí psychofarmaka prokazatelně ničí to poslední, co má, tedy libido a schopnost aktivního sexu, a pošle ho na retrospektivní cestu pamětí i konkrétní krajinou po dávných šuknách s téměř virtuální zastávkou u té jediné, věčné, pravda, zaslouženě ztracené lásky; zjednodušuji, ono to u knih tohoto typu jinak nejde. Hlavní postava je muž nijak sympatický, údajně umírající (jako my všichni), s bezbřehým smutkem v duši, nad nímž až srdce usedá. (Všimli jste si, oč soucitnější je člověk vůči těm "smutným" oproti těm "depresivním"? Nekorektní a nespravedlivé? Ano... a co jako?) Cesta či spíše útěk z Paříže a z dobrého místa, přes pobyt v hotelu (jediné kritérium výběru - antikuřácký zákon zatím nedorazil), polosamotu v bungalovu u přítele ze studií (setkání s pedofilní pornografií, přitažlivostí střelných zbraní i tragickou revoltou krachujících zemědělců v úhledném balíčku), samotu v lese, totální izolaci u TV na pařížském sídlišti - a pokud vám to připadá jako spoiler, vězte, že to ani zdaleka není vše... Sebezpytné úvahy jako vždy pronikavé a (v rámci možností) bez sebeklamů a iluzí, až surově k rozpadu osobnosti a totální apatii; jediné, co zavdává hlavní postavě důvod k aktivitě, je nutnost opatřit si to, co ničí, protože jiná možnost není a naděje v nedohlednu... A napsané tak, že člověk skoro nemůže přestat číst, i když by potřeboval vydechnout, že neví, zdali se má smát nebo plakat, sarkasticky, s humorem, a zároveň empaticky vůči nám, všem lúzrům světa. p. s. Je prima, že Serotonin se u nás dočkal vydání ve stejném roce jako ve Francii - ale gramatické chyby a nepřesnosti zamrzí.

Gracian1964
14.06.2019 5 z 5

Knihu som prečítal v slovenskom preklade, český nebol k "mání", inak by som si radšej prečítal ten. Čo už. O čom kniha je, sa prípadný čitateľ dozvie v popiske ku knihe vyššie, je to pomerne presne zhrnuté. Klasický Houlebeck (asi som mu spotvoril meno), takže nič nové. Depresia a bezútešnosť z toho priam trčia. Bahnil som si v tom. Súc veľmi spokojný. P.S. v písaní prvých komentárov som už takmer šampión....stihol som to, hm....