Šeptuchy

Šeptuchy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414911/bmid_septuchy-QBn-414911.jpg 4 394 123

Región Podlasia je dodnes opradený legendami a hmlami, v ktorých žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia – majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy – ženy, ktoré vedia liečiť. Krajiny dospievania a ich obyvatelia nás zväčša určujú na celý ďalší život. Podlasie – rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, je tak trochu zabudnutá zem. O to väčšie, nie celkom poznané čaro má, neopakovateľnú atmosféru zahalenú do hmiel vystupujúcich nad močiarmi. Dorota, dcéra miestneho hrobára, a jej najlepšia priateľka nasávajú všetok okolitý svet – aj s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami a nadprirodzenom i tvrdou skutočnosťou. Alena Sabuchová si pre svoje jemné, no zároveň i drsné rozprávanie zvolila krásny priestor a zabývala ho výnimočnými postavami, stojacimi na hranici nielen dvoch susediacich štátov.... celý text

erik385
02.03.2020 4 z 5

Nostalgické, smutné, pravdivé, zároven správne cynické a humorné... A skvelo napísané.....len tých životných právd a filozofických úvah sa mi občas zdalo príliš veľa... niekedy by mi stačilo len sledovať príbeh, tých hlbokomyseľných myšlienok polopate popísaných, zas toľko nepotrebujem, ale inak klobúk dolu!

majanka
01.03.2020 5 z 5

Čaro krásneho poľského Podlažia. Mnoho krásnych životných myšlienok.

Dani25
15.02.2020 5 z 5

Tak toto bolo krásne čítanie. Koľko nádherných a pravdivých myšlienok. Život z pohladu dvoch dievčat vyrastajúcich v časti Podlasie. Odporúčam. “Raz voláme po spravodlivosti, potom zase po odpustení, ale vždy presne vieme, čo by sa komu malo ujsť, koho by nemal minúť trest, komu by malo byť odpustené. Rozdávali by sme tresty na gramáž, viedli by sme samoobsluhu spravodlivých a verili by sme, že môžeme. A že máme viac než nekonečno možností veriť, že sa nemýlime. Možno raz budeme veľmi prekvapení, keď sa dozvieme pravdu."