Šepot z lesa

Šepot z lesa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488693/bmid_sepot-z-lesa-5nL-488693.jpg 4 942 942

Mezi stromy číhá zlo… Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo – nebo co – za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách… Mysteriózní thriller, který si oblíbí čtenáři Jozefa Kariky nebo C. J. Tudor!... celý text

niki-chan
20.10.2022 3 z 5

Líbila se mi podstata příběhu a jeho umístění do Orlických hor. Zajímavé bylo také rozřešení a strašidelné etapy byly také super. O něco méně se mi líbil místy špatně uchopený jazyk a kapitoly s policií. Konec byl honem honem a takový neuzavřený. Ale jako celek lze opravdu doporučit, dobrá strašidelná četba z českých luhů a hájů.

veronika4001
19.10.2022 5 z 5

Když jsem si knihu, jako fanynka hororu, vybírala, netušila jsem, s čím se setkám. A je to dobře, že anotace knihy je obecnější. Autorka používá mnoho přirovnání, které nesou jemné rysy přirovnávaného významu. Styl vyjadřování je vykreslený, nutno si přiznat, že čeština je krásná a originální na rozdíl od překladů z cizích jazyků. Tady je to zvláštně jemný vycizelovaný jazyk, kterým je zachyceno prostředí a popisována atmosféra venkova. Nejprve mi skupinka těch tří (Petr, Vojta, Helena) vzdáleně připomínala Temné léto od Dana Simmonse. Nad tím jsem ale začala postupně kroutit hlavou, že tak to není, že je to tady jiné a bude to jiné. Jsem zvyklá na zahraniční autory, proto obraz českého folklóru, kterého je tato kniha plná, mě absolutně dostává. Člověk zde začíná chápat význam maškar, že to není jen o načervenění tváří a o převlecích. Proč vznikly, proč a co oslavují, a že důvodem mohly být přírodní úkazy. Z příběhu vyvěrá, že tradice měly ve 40. a 50. letech jinou úroveň a hlubší význam a veselí kolem nich nebylo. Všichni obyvatelé v příběhu byli bodří, přátelští, ale některým jsem nevěřila, zvláště těm, kteří byli až moc příchylní k Petrovi. Nevěřila jsem ani oživenému kultu, ani podsvětí, ani duchům. V návalu myšlenek jsem si říkala, že je to humorná past, kterou místní obyvatelé na Petra nachystali. Možná to bylo ode všeho trochu. I když jsem si začala střípky poznatků skládat dohromady, nechtěla jsem o mytologii nic slyšet a naopak jsem přikládala důležitost tvrzení o sektě, v níž je alespoň jedním členem někdo z Petrova okolí. Za kultem jsem viděla reálné lidi. Za maškarami opět vystupovali reální lidé. A že bylo čeho se bát! Vesnické maškary jsou zde zaobalené v jemném nádechu hororu, thrilleru, mírněji detektivky. Kniha se vnořuje do vztahů mezi lidmi. Z tohoto beletristického pojednání je krásně vidět, jak jsou neudržitelné a proměnlivé jakoby přátelské vztahy. Jak tvrdá slupka to je. Malichernost, povrchnost a zároveň neústupnost. A jak skálopevné(?) slovo je důvěra. Popis a povídání převyšuje akci, ale kniha se mi líbila. Doporučuji.

Mngwa
16.10.2022 4 z 5

Dost dobře zpracovaná "kingovka" s nádechem slovanské mytologie. Četlo se to skvěle, nemohla jsem se odtrhnout od začátku až do konce i přesto, že nejde o téma, které by mi bylo blízké. Každopádně budu netrpělivě očekávat další knihu!

Aya81
14.10.2022 5 z 5

Jako... jupííí! Konečně zase český autor v tomto typu žánru. A dobrý autor! Teda autorka :) Konečně se setkáváme s tajemnem v českých luzích a hájích. A není to jen nějaká slátanina nadupaná vybafujícími přízraky a honičkami po lesích.. Je to kniha, která má obsáhlý děj, příběh, vykreslené charaktery hlavních postav, autorka neopomíjí používat krásný český jazyk, metafory, dlouhé popisy. To, co (soudě podle některých recenzí) jiným kazí dojem z četby, v tom já se rochním. Mám ráda dějové odbočky, popisy, nevadí mi líčení všedních dějů, to všechno dodává příběhu reálnost. Mystično je také uvěřitelné (dá-li se to o mystičnu vůbec říct), slovanské pohanské božstvo, tradice, rituály, vždyť to je naše historie, to je s naším krajem spjato a zapomenuto. Opravdu mne kniha (samozřejmě v rámci žánru, nesrovnávám s literární klasikou) nadchla. Nebála jsem se, ale očekávání ledového strachu je spíš dáno anotací, která zas až tak duchu knihy neodpovídá. Jediné, co mi chybělo, byl nějaký dovětek na závěr. Mystická část příběhu se vlastně uzavřela, ale když už kniha věnovala tolik prostoru i vztahům ve vesnici a pátrání policie, ještě by si vše zasloužilo rozuzlení ne pouze ve světě nadpřirozena, ale i ve světě lidí. Moc by mne zajímalo, jak se s předloženým vysvětlením popasovali vyšetřovatelé (obávám se, že by Petr ještě zažil krušné chvíle a systém by prostě nedokázal zaplnit díry příběhu bez jeho spoluúčasti) a jak by se vše promítlo do vztahů ve vesnici, co si budeme povídat, lidé jsou ... jen lidé.
Každopádně po Kateřině Šardické další nadějná česká autorka, tohle pro mne ještě o pár levelů výše kvůli jazykové zdatnosti a hlubšímu doprovodnému příběhu. Těším se na další tvorbu!

Michaellla
12.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Krásně se četla, naprosto uvěřitelné postavy s racionálním chováním. Autorka má neuvěřitelnou slovní zásobu. To fakt obdivuji. Miluju hory a lesy, jsou tak mystické. Takže děj zasazen opravdu trefně. Tuto knihu bych nazvala "podzimní lahůdka". :)) Doporučuji!

evineckY
11.10.2022 5 z 5

Bombastická !!!
Obdivuji, když si spisovatel dá tolik práce s knihou. Pro někoho je děj rozvláčněný, ale já miluji popisné knihy, kde se jako čtenář dovídám více z okolí, ve kterém děj zasazen. Vždyť od toho kniha je, abychom se něco dověděli. Tady jsou staré lidové zvyky, folklor, mystično. I když mi místy hodně lepilo, četlo se to skvěle.
Vřele doporučuji, zvlášť, že je kniha od české autorky a věřte, že se může porovnávat s hodně známými cizími spisovateli.

Gauri
10.10.2022 3 z 5

Bylo to fajn, užila jsem si to. Moc se mi v příběhu líbil psík, krásně dokreslil Petrovu osobnost a jeho přítomnost jsem si jako pejskařka moc užívala. :) Teď mi bude chybět... Jazyk, kterým autorka píše, je strhující a zároveň bohatý. Moc se mi líbilo i prostředí hor, chalupa a obyvatelé vesnice.
Co mě trochu štvalo, byl poněkud zdlouhavý rozjezd. Petrovo pátrání v kronikách a rozhovory mě občas vyloženě nudily.
Zklamaná jsem i ze závěru. Zaprvé byl trochu předvídatelný (co asi bude muset hlavní postava udělat?) a zadruhé byl za mě zbytečně uspěchaný. Čekala bych větší drama po tom všem...
Také mě lehce rozčiluje otevřený konec. Myslím, že krátká kapitolka, která by to celé uzravřela, by se určitě neztratila.
Autorce dám ale určitě šanci i s další knížkou. Podle mě má obrovský potenciál a já jsem zvědavá, s čím ještě přijde. :))

Blasth
07.10.2022 5 z 5

No tak tuto knihu jsem si hodně užil a je mi líto, že už skončila. Četl jsem ji schválně atmosféricky... Po večerech jen s lampou... A někdy jsem měl co dělat, abych večer došel do postele bez rozsvícení světla. Pro milovníky Kinga a Kariky to je lahůdka.

Kniha se skvěle čte, příběh odsýpá, postavy jsou živé, budete je někdy milovat a někdy nenávidět. Psa jsem přímo zbožňoval. Celkově nápad je zajímavý, originální. Nemám vůbec pocit (jako u Tudor, kdy Kříďák mi v některých pasážích připadal jako s výrazným opisováním To... a Jáma od Tudor jako Řbitov zvířátek), že by autorka recyklovala Kinga. Naopak je to svěží! Slovanská mytologie je příjemné občerstvení jaké jsem zažil třeba u Medvěda a Slavíka.

Moc díky autorce za tuto knihu a těším se na další!!!

Roubas
06.10.2022 4 z 5

Vynikající debut. Stísněná atmosféra Orlických hor, námět z temné slovanské mytologie, uvěřitelné postavy a skvostný jazyk (naposledy jsem si takhle užíval obratnost u Jess Kidd). Autorka navíc umně brnká na to dětské v nás, na doby, kdy stín v pokoji byl jednoznačně duch a ne špatně pověšený oděv. Tuhle sentimentalitu ohledně doby, kdy všechno vonělo dobrodružství do temného příběhu zakomponovala výborně. Jediný vážnější problém mám v tomhle případě s rozsahem, kdy těch pocitů a popisů každodenních úkonů Petra bylo moc. Byť v některých momentech (strach, napětí, emoční vypětí) tyhle popisy jen prohlubují autenticitu situace.
Sečteno a podtrženo se nemůžu dočkat dalšího příběhu.

P.S.: Dneska už se v trestněprávní praxi detektor lži takřka nepoužívá.

charlizee
05.10.2022 3 z 5

Ta kniha není špatná, to jen já jsem špatným čtenářem této knihy.

Jsem asi příliš racionální na to, aby mě podobný příběh vtáhl a abych se u něj bála. Místy jsem spíš sklouzávala k sarkasmu a některé dialogy měla potřebu nahlas zaníceně deklamovat svému nebohému muži…

Když se snažím rozklíčovat, co přesně mi nesedělo, tak je to ta slovanská mytologie. Ačkoliv mi obvykle nadpřirozeno coby součást fabule nevadí, tady jsem je přijmout nedokázala.

Občas mě pak také provázel pocit, při kterém autory podezírám z vkládání různých odkazů do textu jen proto, aby ukázali, kam až sahají jejich znalosti a vůbec se přitom nezamýšlí nad všeobecným měřítkem. Tady jde např. o použití scén z filmu Sedmá pečeť v běžném dialogu dvou postav.
Mě tohle obzvlášť mrzí, ale lidi Sedmou pečeť obvykle fakt neznají. Vždyť se normálně ptají, kdo je Ingmar Bergman a proč máme jeho jménu na tričku…
A ne, nejde o to, že by autor neměl chtít čtenáře vzdělat, jde o ten způsob - v tomto případě ten dialog.

Ale ať skončím pozitivně:
Označení “český Karika” je vlastně docela příhodné, atmosférou mi Šepot z lesa velmi připomínal Strach.
Ovšem zatímco po čemkoliv jiném od Kariky jsem od té doby nesáhla a ani se na to nechystám, další knihu Kateřiny Surmanové budu vyhlížet. Protože psát rozhodné umí.

Majuš333
05.10.2022 5 z 5

"Když nahlédneš do propasti, i ona nahlédne do tebe."

Babouš to vystihol presne, s každým jeho slovom stopercentne súhlasím :)
Dodám len, že mi pri niektorých scénach bolo Imbusa ľúto (nechcem prezrádzať), keďže havkovci majú ten "šiesty zmysel" vycítiť, keď "niečo prichádza"...

"Kdo se neumí divit, kdo neumí žasnout, ten mrtev jest a jeho oko vyhaslé."

Ismahan
04.10.2022 2 z 5

Po přečtení hodnocení se tak trochu stydím dát jen dvě hvězdičky, když vidím to nadšení, ale za mě to byla totální slátanina na 470 stránek, kdy jsem se do každé musela nutit, děj se neskutečně vleče, je až těžko uvěřitelný, závěr za mě odbytý.

Adris
03.10.2022 4 z 5

Kniha, kde se míchá detektivka s ezoteričnem v rámci Slovanského pohanství. Novinář, který se rozhodne "štourat" do nevyřešených zločinů mizejících dětí.
No, zpočátku mě kniha tolik nezaujala. Ale později se mi zalíbilo pátrat po tajemství, dávat dohromady střípky a fandit Petrovi, aby to už konečně rozlouskl;).
Kniha asi nebude pro každého, nejen kvůli tematice dětí, ale i kvůli výběru mystiky, která není čistě klasická duchařina. Naopak, komu se líbila kniha Noci běsů, ten tento typ mystiky ocení i zde:).

Co bych vytkla, je jedna věc, tak trochu úsměvná. Co má autorka s těmi Petrovými varlaty? :D

kolacky
03.10.2022 4 z 5

Mně to jako Karika nepřipadalo. Četlo se moc dobře, postavy byly uvěřitelné, prostředí úžasné a atmosféra by se místy dala krájet. Skvělá knížka.

Leona333
30.09.2022 4 z 5

Jestli je tahle kniha autorčinou prvotinou, tak se jí opravdu povedl velice dobrý, "silný odpal..." Na české poměry, k místním luhům a hájům, vážně napínavé a místy až dech beroucí čtení. Krásně je zde i poukázáno na mezilidské vztahy, které si místní po generace v zapadlé vísce v podhůří Orlických hor, vlečou jako "určité stigma..."
Obě dějové linky se mi v příběhu zamlouvají. Mají své "kouzlo," které nutí čtenáře číst dál a dál, až k samotnému finále, které nakonec tak hrůzostrašné nebylo. ; )
Každopádně i tak se mi příběh líbil a budu se těšit na další knižní dílo, od této začínající autorky.

LenkaMacak
30.09.2022 4 z 5

Začátek knihy byl skvělý, hlavní hrdina byl moc sympatický, pejsek úžasný a k tomu krásné prostředí Orlických hor. Moc mě bavilo střídání minulosti s přítomností a občasné mravenčení v zátylku. Myslím, že se k řopíkům jen tak nepřiblížím.
ALE konec mi přišel nedotažený, stále jsem čekala lepší, možná i logické vysvětlení… za něj odebírám hvězdičku.

Jenny46
30.09.2022 3 z 5

Tentokrát mi trvalo déle se do knihy začíst, začátek moc zdlouhavý, i když netvrdím, že nezajímavý...

SimonaM86
28.09.2022 3 z 5

Autorka píše opravdu čtivě, místy jsem se i zasmála. Hlavní hrdina Petr byl sympaťák každým coulem.
To, že jsme se moc nebála, je asi můj problém, nevěřím v druhý svět a nadpřirozeno, ale v druhé polovině knížky se děj už trochu vlekl a knížce to začalo ubírat. Naopak závěrečné rozuzlení a rozhodující konfrontace bylo urychleno.

mysterygirl
27.09.2022 3 z 5

Určitě si od autorky ráda něco přečtu.
Četlo se to lehce a samo..Moc se mi líbí styl psaní.
Akorát jsem se vůbec nebála..nepřišlo mi to tak strašidelný, jak se kniha prezentovala
A je to zbytečně zdlouhavý.nelibil se mi závěr,člověk čte přes 500 stran a pak tohle??

Zrzavá_Tereza
26.09.2022 4 z 5

Na Šepot z lesa jsem se moc těšila. Těšila jsem se na to, jak se budu bát, jak mě bude mrazí v zádech... To se bohužel nekonalo.
I tak jsem si ale moc užila charaktery hlavních postav a prostředí, ve kterém se příběh odehrává.
Jen bych přivítala trochu víc toho mysteriózna.