Selekce

Selekce https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207771/bmid_selekce-RMS-207771.png 4 5560 1253

Selekce série

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Selection , 2012

Ben Nevis
06.10.2016 3 z 5

Asi jsem od toho čekala něco jiného. Autorka se veze na vlně postapo a nejvíce mi to připomíná Hunger games - chudina versus bohatý Kapitol. První díl dává tušit, že ty útoky na palác nebudou jenom tak.

Jenže je to celé nedotažené.
- America je vybrána z milionů dívek jako nejvhodnější kandidátka pro prince. Kolik šancí by měla reálně mezi stovkami holek z lepších rodin?
- Mají tam kastovnický systém, který však v paláci najednou pozbývá významu. K čemu pak vymýšlet kasty, když jsou si všechny rovny???
- America patří mezi chudinu chodící v kalhotách, ale jakmile na sebe navleče princeznovské šaty, tak umí vystupovat a chovat se jako kdyby vyrostla v paláci. Každá holka ví, že je to blbost.

Budiž, to jsou detaily, ale samotná "soutěž" je nudná až hrůza. Proč princ nevymyslí nějaké úkoly, aby se krásky předvedly, co která umí? Kandidátky bloumají palácem a čtenářky se nudí s nimi. Autorka akorát vymyslela romantický příběh o tom, jak si hrdinka bude vybírat mezi dvěma chlapci. Nečekejte nějaké velké scifíčko.

Padawán
03.10.2016 3 z 5

Knížka mi ze začátku přišla celkem zajímavá - jiný svět, jiná pravidla a hlavní hrdinkou dívka, která nechce být stejná jako ostatní. Asi od půlky jsem se docela začala nudit, příběh se táhnul a nic zajímavého se v něm nedělo. Na konci se to opět malinko rozjelo a na to autorka ukončuje první díl.
Asi nejsem úplně věková skupina autorky, ale pro puberťačky a dospívající dívky je to asi přesně to, co očekávají ;)

Hakuka00
29.09.2016 1 z 5

Nechápejte mě jako hejtra, já vím, že nejsem cílovka. Jenže celá trilogie je tak strašně nedotažená. Jako kdyby autorka mávla rukou nad spoustou věcí s myšlenkou, že je to stejně pro malý holky a ty nad tím nebudou hloubat. Celou dobu jsem se snažila zjistit si co nejvíc o té zvláštní distopické společnosti, ale bylo to jen zklamání za zklamáním. Navíc ta celá věc s reality show má strašně moc nevyužitého potenciálu. Holky odpadávají, když autorka řekne, žádný adrenalin, žádné soutěžení. Vycvičili jsme si autory tak, že si vlastně nemusí moc namáhat hlavinku. A to se mi hrubě nelíbí. (Jo, přečetla jsem celou trilogii za víkend v práci (v knihkupectví) Hvězdička prvního dílu je za ten potenciál.)

wildprincess
29.09.2016 5 z 5

Taková slaďárna :) ale i přesto boží....je to taková romantická pohádka, ale čte se to samo a jako oddychovka parádní :) a ta obálka je prostě dokonalá :) Těším se na druhý díl :)

LétajícíMáslo
28.09.2016 4 z 5

Ano, šaty dělají člověka a obálka dělá knihu. Skvělá reklama, hned knihu vnímáme jinak, než kdyby její obálka byla nezajímavá. Takhle se z ní nestala šedá myška. America sice není moje oblíbená postava, ale kvůli tomu nebudu knížku kritizovat, to není problém hodnoty knihy ale mých sympatií vůči takovému charakteru. Přesto mi některé věci přišli nedotažené. JMožná to na mě působilo právě tím, že America mi přišla poněkud chladná a její myšlenkové pochody mě nebavily. Kdyby byl příběh vyprávěn zpohledu Maxona byl by zajímavější, protože není tak "obyčejný" jako America. A nebo by to dopadlo stejně...kdo ví...

Muhibbis
26.09.2016 2 z 5

Všetky drsné cyničky ako ja sú v hĺbke duše len pod nánosmi hnusného cynizmu pochované naivné dievčatká, ktoré v skutočnosti túžia iba po jedinom - svojej vysnívanej nerdy romanci. A kým nájdeme "tú pravú", strácame čas s takýmito mindžovinami a vzdycháme za tými krásnymi časmi, keď nám ešte k šťastiu stačila slabá iskra, dobrý spisovateľský štýl a niekoľko ukrytých porcelánových psíkov (ale dostali sme sa z toho, česté pionierske, a čo že každému pripomíname, aké to bolo krásne, keď raz Pamuk napísal romantickú knihu?). V skratke, pre nás táto kniha nie je. Uspokojila by som sa s tým, keby bola aspoň pre pubertiačky s nízkymi nárokmi. Lenže nie je. Nech už akokoľvek prevraciam očami nad Školou noci, jedno jej uprieť nemôžem: mala DEJ. Veľa, veľa deja. To nevadí, poviete si, Kto chytá v žite predsa tiež... LENŽE TO MALO ZAUJÍMAVÉHO HLAVNÉHO HRDINU!!! Dobrá kniha musí mať aspoň jednu z týchto vecí. Jedinou vecou, ktorá na Americe Singerovej stojí za pozornosť, je jej meno, a možno ešte jej úžasná schopnosť sa zaoberať úplnými hovadinami, zatiaľ čo si je vedomá toho, v akej mizernej situácií sa nachádzajú najchudobnejšie vrstvy spoločnosti. A najhoršie na tom je, že sa nedočkáte ani sľúbených žiarivých sál, šiat a šperkov, ba ani pekných chlapcov nie. Pretože verte mi, dievčatá, ja som čítala knihy, kde sa autorka rozpisovala o tom všetkom tak, že to jednej nenáročnej pubiške muselo stačiť. A to boli pritom knihy, ktoré sa inak pýšili dejom, pred ktorým by bledla závisťou aj telenovela o päťsto častiach (nehovorím o Bice Smallovej, ale vlastne prečo to popierať, hovorím o Bice Smallovej). Aspoň JEDEN blbý opis by priemernej členke cieľovej skupiny mal stačiť... Lenže nié, to by na tejto knihe bolo niečo, prečo sa ju oplatí čítať... Ach jo.
P.S. Aj keď priznávam, že hodina dejepisu bola celkom zábavná. V ironickom zmysle, samozrejme, ale aj tak sa to knihe prirátava k dobru.

Janeee
23.09.2016 4 z 5

I když už dávno nejsem dvacetiletá slečna ;-) , knihu jsem si přečetla a moc se mi líbila. Je to taková milá pohádka a krásně si u čtení oddychnete. A ta obálka se opravdu povedla. ;-)

ReziEngli
21.09.2016 5 z 5

Po celou dobu čtení mi byla America velmi sympatická, Maxon na moje sympatie musel chvíli počkat, a Aspena už teď nesnáším (asi z toho důvodu, jak nechutně se choval). Ale jinak se mi kniha velmi, velmi líbila, miluju takovéhle příběhy :) A už se moc těším, až se dostanu k druhému dílu :)

MaxonovaPrincez
17.09.2016 5 z 5

Tahle kniha mě zaujala, což je zprvu to nejdůležitější. Kniha může mít dobrou myšlenku, ale když si jí nevšimnete, tak ten děj neobjevíte. Obálka je tedy hezká a začátek je zajímavý, musíte číst dál, protože prvních pár stránek je takových tajnůstkářských, jelikož nevíte nic o tom jak se věci mají. Maxon je prostě aww a Aspen taky...autorka dala postavám charaktery, takže nejsou nemastní neslaní. Taky mě celkem bavily ty šarvátky mezi účastnicemi Selekce a vtipy byly vtipné (viz. astmatický záchvat). May byla boží, protože se s ní hodně ztotožňuju (mohla by jít do Selekce místo Americy...ale America je taky dobrá) Doporučuji, je to pecka!

Jane007
16.09.2016 5 z 5

Nejdříve jsem kolem knížky chodila a obdivovala přebaly celé série (opravdu překrásné) a teď se mi v knihovně zadařilo na všechny 4 díly. Je to super romantický příběh, chvilkama mi trochu připomínalo Hunger Games a možná i Divergenci, ale to mi vůbec nevadilo. Hrozně dobře se to četlo, úplně jsem ztratila pojem o čase. Jsem zvědavá, jak se rozvine celé pozadí Selekce.

venacava
15.09.2016 4 z 5

Pěkné, z velké části romantické a napínavé.. musím říct že všechny díly mě nadchly.

lenka7348
15.09.2016 5 z 5

Knihu jsem precetla jednim dechem, opravdu napsano velmi ctive.

AmericaHemswort
14.09.2016

Nalákala mě krásná obálka a taky jsem už o téhle knížce slyšela, že je super. První dojmy- je to boží!!! Jenže bysme...to jako vážně? Taková chyba je prostě...kdo to sakra překládal?! Taková ostuda...Ale dobře se to čte a jelikož jsem holka tak jsem se zamilovala do toho prince, protože je k sežrání :D Avšak něco je dle mého gusta málo popsáno, ale možná se mi to jen zdá, no prostě tak kapánek(troufnu si napsat) odbyté. Nicméně zajímavé...doporučuji. I když jsem na 90. straně :D

msjadepaton
14.09.2016 4 z 5

Velmi příjemné překvapení. Před dvěma lety jsem už knihu zkoušela číst, ale nebavila mě a odložila jsem ji někde na začátku. Ale pravděpodobně to bylo tím, že jsem na ni neměla tu správnou náladu. Tentokrát jsem ji měla a zhltla jsem ji téměř na posezení. Začátek mi i tak dal trochu zabrat než jsem se přes něj dostala, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout.
Nedávám ale plný počet hvězdiček z několika důvodů.
Za prvé, milostné trojúhelníky mě opravdu nebaví. Jako kdyby neexistoval jiný způsob jak vytvořit v milostné zápletce konflikt. Je to pořád dokola. Podle názvů dalších dílů se dá předpokládat s kým America skončí a oceňuji, že tady se alespoň autorce podařilo vylíčit ho tak, že jsem mu nakloněná.
Za druhé, děj mi připadal místy (hlavně na konci) zbytečně a násilně urychlený. Kniha klidně mohla být i o sto stran delší (288 není na dnešní poměry tak moc) a první část selekce rozvinutější a propracovanější. Mohli jsme poznat víc dívek a odhalit víc ze vztahů mezi nimi nebo jejich vztahu s Maxonem. Autorka se však striktně držela hlavní linie a všechno ostatní odbyla pár větami. Na jednu stranu je dobře, že tam nebyly zbytečné scény, ale celý ten nápad se soutěží je dobrý a dal se víc propracovat.
Je toho ale o dost víc, co se mi na knize opravdu líbilo. Hlavní postavy mají charakter a čtenář je dobře pozná (možná u Aspena to zatím trochu pokulhává). Maxon se pro změnu (na rozdíl od tolika jiných kluků, kteří se zamilují do hlavní hrdinky a u nichž je to většinou považováno za sexy) nechová k Americe jako ke kusu hadru a dokáže s ní mluvit otevřeně a respektovat její rozhodnutí.
Ačkoliv se kniha na první pohled tváří jako čistě romantická záležitost, v pozadí se celou dobu odehrávají více či méně nápadné náznaky, že tu půjde o víc. Jednak jsou tu rebelové, kteří pravidelně útočí na palác. Pak tu máme krále, který se chová poněkud zvláštně. I zmínky o výuce dějepisu ve mně zapnuly varovnou sirénu (kdokoliv, kdo četl 1984 asi ví o čem mluvím).
Děj ubíhal rychle a pořád se něco dělo. Kniha se četla strašně snadno, což je u YA románů časté. Konec mě navíc naladil na další díl, i když Aspen mě tedy zrovna zajímá ze všech nejméně. Řekla bych, že tuhle sérii přečtu rychle a pokud si udrží úroveň, bude se řadit k mým oblíbeným knihám tohoto žánru.

LiKa00
13.09.2016 5 z 5

Super knížka. Bavila mě. Těším se až začnu číst další díl.

eva4036
11.09.2016 5 z 5

Knížku jsem si koupila spolu s dalšími díly včetně Dcery a moc jsme se těšila až si celou sérii přečtu. Knížka mě mile překvapila a rozhodně se k ní budu vracet. Je to pro mě taková oddechová četba. Děj je krásně poutavý a hned ten den, co jsem jí začala číst jsem jí dočetla a hned jsem začala číst další díl. Knížka má překrásný obal jako celá série a rozhodně si zaslouží pět hvězdiček :)

Nikiny
04.09.2016 5 z 5

Tahle knížka pro mě znamená oddech od normálního života, skvěle se čte, téma je pro mě relax a zároveň je i romantická. Takže jsem si řekla "Proč ne?" ráda si přečtu i další díly a budu se těšit na další vývoj děje :).

Damonka18
02.09.2016 5 z 5

Úžasná knížka. Nemohla jsem odtrhnout oči ani ruce. Přímo jsem si zamilovala Maxona, ale Aspena jsem nijak zvlášť ráda neměla. A Americu jako hlavní hrdinku jsem si též zamilovala. Hlavně pro její humor a drzost. Megagigantický palec nahoru.

popeluška
01.09.2016 5 z 5

Moc krásné a milé čtení kniha si určitě zaslouží pět hvězdiček.

LenaBilkova
31.08.2016 5 z 5

Cela série prectena během 3 dnů. Moc se me knížky libili.