Selekce

Selekce https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207771/bmid_selekce-RMS-207771.png 4 5557 1250

Selekce série

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Selection , 2012

jitka_dankova
05.04.2023 4 z 5

Nenáročná princeznovská trilogie pro mladé dívky. Smyšlené nepropracované prostředí z divného budoucího světa kombinuje politikaření v rámci monarchie s moderní reality show a celou sérií se jako červená nit táhne naprostá nerozhodnost jak hlavní hrdinky, tak hlavního hrdiny v tom, do koho se vlastně mají zamilovat. Jde o zajímavou intrikářskou splátaninu nesourodých prvků, která zralejší čtenářky nemá čím uchvátit. Ale mladé dívky, těm se to podle mne líbit bude a chápu popularitu této série. Autorka píše opravdu čtivě, sama jsem nechápala, že i ve svém věku jsem si prostě musela celou sérii dočíst až do konce. A to je i důvod, proč ji hodnotím vysokým hodnocením - pro cílovou skupinu mladých dívek jde o čtení, které si čtyři hvězdičky zaslouží.

Marissa3105
31.03.2023 1 z 5

Po tejto knihe som siahla lebo ju vychvaľovali dospelé knižné blogerky. Svet na začiatku bol vytvorený vcelku zaujímavo. Systém kást bol fajn. Ale potom som už bola sklamaná. Hold nie som cieľovka, je to kniha tak pre 12+ by som povedala. Pokračovanie určite čítať nebudem.

michaelakoc
26.03.2023 3 z 5

Do knihy jsem se pustila více ze zvědavosti než s nějakými velkými očekáváními. Od samého začátku na mě kniha působí, že čtu Gossip Girl kříženou s Hunger Games. Kdyby tam nebyly asi 2 peprnější scény mezi Americou a Aspenem, řekla bych, že je to pohádka pro děti, takhle je cílovka asi 12 až 15 let, nevím. Uvidíme dále. Je to příjemná pohádková oddechovka, určitě mě kniha nijak neurazila. Mám v plánu dočíst další dva díly, Elita a První, které vypráví příběh Americy, abych věděla, jak to dopadne, ale do dalších dílů této série se pak pouštět nebudu.

adela.hol
24.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Kdybych ji četla ve svých nácti, tak bych byla z knihy určitě nadšená. Tím nechci říct, že je kniha špatná, to rozhodně ne. Četla se dobře a další díly si dám zase někdy jako oddechovku, ale protože už mám něco načteno, tak byl tento příběh prostě jen milý.

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá America, jejíž život je řízen kastovním systémem. To znamená, že je jí předurčeno kým bude nebo s kým bude podle toho, do jaké kasty se narodila. Musí proto skrývat svůj vztah s Aspenem, který je o kastu níž. Do toho ji její matka nutí, aby se zúčastnila Selekce. Selekce je řekněme reality show, do které je vybráno 35 dívek a z nich si budoucí následník trůnu má vybrat svou nevěstu. America se ničeho takového účastnit nechce, ale je asi jasné, jak to dopadne.

America nastupuje do soutěže s despektem a hlavně zlomeným srdcem, ale je to samozřejmě ona, kdo prince Maxona zaujme na první pohled. A proč? Protože je jiná, dokáže napřímo říct, co si myslí a to i jemu samotnému do očí. Postupně sledujeme jejich sbližování a zároveň pokusy ostatních soutěžících, aby ho také zaujaly. Jenže America si dokáže získat přízeň nejen prince, ale vlastně i většiny jejích konkurentek. Je to totiž taková bojovnice, která chce chránit například i své komorné, když je potřeba.

A aby toho na ni nebylo málo, v paláci se po čase objeví Aspen, který najednou lituje toho, že se jí tak snadno vzdal. America tak zjišťuje, že to pro ni není tak úplně uzavřená věc, jak si myslela. Co dál když už k Maxonovi také začala něco cítit?

Na konci tohoto dílu zůstalo v paláci posledních 6 dívek. Ve druhém díle očekávám hlavní zápletku v tom, že Maxon nezkousne až zjistí, kdo ve skutečnosti Aspen je. Tak jsem zvědavá, jak se s tím autorka popasovala.

knihomolka460
06.03.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Určitě stojí za přečtení. Od příběhu se vůbec nejde odtrhnout a stránky mizí pod rukama. Párkrát mě sice štvala hlavní postava, ale i tak je to naprosto dokonalý.

klarka41711
27.02.2023 5 z 5

Na tuhle knihu jsem slyšela spoustu dobrých recenzí, tak jsem se na ní taky vrhla. A pane jo, to bylo boží. Ten začátek mi moc nebavil a říkala jsem si, ajaj to bude špatné. Ale nakonec když hlavní hrdinka odjela do hradu a potkala se s princem Maxonem, bylo to už v pohodě. Tahle kniha je rozhodně skvela a moc vám ji doporučuji. Je hezky a čtivě napsaná, takže vám stránky utíkají pod rukama a vážně jsem ji měla přečtenou za pár dní. Takže ano doporučuji!

Vendydy
24.02.2023 1 z 5

Za mě je tato kniha celkem dost přeceňovaná. Slyšela jsem na ni samou chválu, a tak jsem se těšila, nakonec mě však knížka bohužel docela zklamala.
Začátek byl rozhodně velice zajímavý. Způsob jakým se ve světě žije, různé kasty... Asi by se mi líbilo, kdyby to bylo zaměřené více na venkov, chudobu a problémy okolo toho. Ovšem tohle se řeší pouze na začátku knihy, jakmile se děj přesune do paláce, začne se to motat pouze okolo romantického vztahu s princem a hlavní postavou. Problémy ohledně chudoby se po dobu pobytu v paláci objeví jen jednou a během chvilky je princ vyřeší.
Dej knížky mi přijde hodně očekávaný a již teď mi je jasné, jak to skončí. Nevím jestli se pustím do dalších dílů, ale pokud ano, tak to nejspíše bude až za nějakou delší dobu.
Knížku ovšem doporučuji mladším čtenářům, dobře se četla a během chvilky jsem ji měla přečtenou. Osobně jsem však zjistila, že princezny mě asi moc neberou, protože se mi líbil víc začátek s Aspenem, než zbytek knížky s princem.

sidonka
19.02.2023 5 z 5

Přečteno podruhé a zase jsem se nemohla odtrhnout, Mer je prostě inspirativní a její myšlenka na posledních stránkách mě zase povzbudila, protože má pravdu a přesně to sedí i na mě: "Myslím, že nadešel čas, abych udělala něco jen sama pro sebe."

DomT
07.02.2023 5 z 5

Na to, že beletrii nečtu, tak jsem byl nadšen. 5 hvězdiček a hned jsem si koupil druhý díl

BooK_Loover
03.02.2023 5 z 5

Už jak jsem přečetla první kapitolu byla jsem knížkou pohlcená! Těším se na další díl!

lucifree91
01.02.2023 5 z 5

Byla jsem ze začátku velice skeptická, protože podobné knihy už nějakou dobu nepatří mezi mnou vyhledávaný žánr. Bylo to velice jednoduché, jak děj, tak styl psaní. Možná to bude tím, že ještě stále věkově spadám do cílové skupiny, ale nakonec mi kniha přišla velmi čtivá, bavila mě a měla jsem ji rychle přečtenou. Rozhodně nejde o nic světoborného, ale na YA je to dobrá kniha. Během toho, co píšu tuhle recenzi ve vyučování a předstírám, že dávám pozor, mě napadá jen jedna věc, kterou bych chtěla vyzdvihnout a to je America a její tvrdohlavost a nutkání věci změnit.

akinomV
28.01.2023 3 z 5

Nechci knihu vůbec kritizovat, nejsem cílovka. Přiznám se ale, že na knihu jsem si připadala fakt stará. Opravdu velmi jednoduchý příběh a víceméně dost nudný. Když si tak připomenu, co se v knize stalo, tak toho zase tolik nebylo. Ale jak říkám, nejsem cílová skupina. Po knize jsem sáhla proto, že ji bude číst má dcera, tak jsem chtěla vědět, o co jde. Myslím, že pro mladší čtenáře je to fajn příběh a slušně (bez vulgarit, zbytečného násilí či erotiky) napsaný , což v dnešní době začíná být překvapivé.

Karciina
22.01.2023 4 z 5

Myslím, že už jen málokdo nezná Selekci. Příběh, kde si princ, vybírá mezi 35 dívkami svou nastávající, ale v lehce moderním pojetí. Pro mě to byla moje první youngadult knížka, a celou sérii i ráda doporučuji, pokud chcete YA bez vážnějších témat. Co celou sérii skvěle doplňuje jsou obálky, ty šaty na nich jsem vždycky obdivovala. Hlavní hrdinka Amerika vás bude možná občas štvát, ale nakonec ji budete mít rádi. Koho si určitě oblíbíte je Marlee, ta je úžasná, já začala časem mít ráda i Celestu. A Maxon je crush mnoha čtenářek. Celá série je hodně čtivá, a myslím, že vás pohltí tak jako mě dřív. Očekávejte romantiku, ale díky tomu, že se v celé sérii řeší i další problémy, nebude vás to nudit.

jaja1989
06.01.2023 5 z 5

Kniha mi připomínala Hunger games a stmívání v jednom

Thalin
04.01.2023 2 z 5

Asi jsem už na tohle stará nebo to prostě jen bylo vážně napsané tak jednoduchým a holčičím způsobem, že jsem neustále protáčela oči. America je nesympatická husa, nějaký náznak distopie a kastovního systému tam čtenář najde akorát v začátku knihy. Jinak je to pohádka pro holčičky.

Best._books
26.12.2022 5 z 5

Šla jsem do toho s tím, že to bude pohodová knížka z prostředí paláce, ale moc mile mě to překvapilo. Příběh o soutěži, kde si pohledný princ vybírá svoji budoucí královnu. Šaty, večeře s královskou rodinou, hlavní hrdinka America má dobrý smysl pro humor, některé scény byly opravdu vtipné, nebojí se říct i něco ostřejšího princi možná to někdy bylo až moc, ale líbilo se mi jak se navzájem urážejí ( v dobrém slova smyslu ) Je tady ale milostný trojúhelník, kde si America vybírá mezi Aspenem ( klukem z 6 kasty) a nebo princem Maxonem, občas je America nerozhodná a vybírá si mezi nima, to je možná jediné mínus, ale i to bylo zajímavé sledovat, takže knížku hodnotím velmi kladně, doporučuju !

Gituška
12.12.2022 odpad!

Když tuhle knihu začaly číst všechny holky v mé třídě a ještě to chválili, řekla jsem si, to by mohlo být fakt dobrý. Navíc je to distiopie, můj velmi oblíbený žánr.
Bohužel jsem se dobré knihy nedočkala.
1) Romantika, romantika a pro jistotu ještě trochu romantiky. Samé dialogy tipu, ,,ale já nevím jestli ho miluji", samé cukrlinkování a pořád jenom přemýšlení nad milostným životem, až je to nudné. A je to v podstatě jediná zápletka celého příběhu.
2)KDE je ta distiopie? Jasný já vim, odehrává se to v budoucnosti, není tam úplně dobrá sociální situace, lidé žijí nespravedlivě rozděleni do skupin. Ale to se objevuje spíše na začátku knihy. Potom už je to jenom o romantice.
3) Nesimpatická hlavní hrdinka.
America je pro mě prostě a jednoduše takovou tou špatně udělanou dokonalou dívkou, která je strašný chudáček, protože se musí starat o rodinu a kvůli jejímu milostnému vztahu to má v životě ,,strašně těžké". Eeeh...ne. Na mě působí hrozně neorihinálně, naivně a nudně, ostatně asi jako zbytek příběhu.

Závěr:
Možná jenom nejsem cílovka, přeci jenom mám ráda distiopické knihy, kde je trochu akce, zápletky, a dobrodružství, ale selekce na mě opravdu dojem neudělala.

heliiinka
04.12.2022 5 z 5

Neskutečně čtivé, milé a romantické. Při čtení zapomenete na svět kolem. Baví mě, že postavy nejsou černobílé, mají opravdový charakter a je jich celé spektrum (jak se odkrývá i v dalších dílech)

TeriLin1111
23.11.2022 5 z 5

Asi takhle. Je mi jasné že Selekce nepatří k té nejkvalitnější literatuře, ale já jí budu asi vždycky zbožňovat. Díky čtenářské výzvě jsem konečně uskutečnila můj dlouho plánovaný re-reading téhle série a užila jsem si to stejně, jako před těmi osmi/sedmi lety kdy jsem to četla poprvé. Po dlouhé době jsem zvládla něco přečíst za méně jak 24 hodin, a naštěstí se můj pohled na sérii nezměnil. Stále miluju ten nápad, stále miluju ty postavy a je mi jedno co kdo říká :D. Asi za to může i ta nostalgie, ale tohle je prostě moje srdcovka.

Petronelka123
17.11.2022 5 z 5

Krásná romantická oddechovka. Jdu na další díly.