Sedm let v Tibetu

Sedm let v Tibetu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28974/bmid_sedm-let-v-tibetu-Kzz-28974.jpg 4 492 88

Úspěšná kniha rakouského autora, který prožil ve čtyřicátých letech v Tibetu sedm let. Heinrich Harrer prožil svá léta v Tibetu šťastnou náhodou. Cestou z horolezecké expedice k Nangá Parbatu byl při vypuknutí druhé světové války internován v britském táboře, odkud se mu spolu s Peterem Aufschnaiterem podařilo uprchnout do Tibetu. Dlouhé měsíce putuje o hladu ledovými pustinami, až se po mnoha dobrodružstvích dostane v převlečení do Lhasy, kde se stává učitelem a přítelem mladého dalajlámy.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ivo Železný

Sieben Jahre in Tibet , 1953

Minas
24.03.2013 5 z 5

Nikdá jsem si nepomyslel, že bych se pustil do čtení cestopisného románu. A že by mne snad i mohl bavit? Taková myšlenka kolem mne ani neproletěla.Nu a tak oznamuji, že jsem četl, přečetl, líbila se a bavila mne. Poznat kouty vzdáleného Tibetu v letech během druhé světové války bylo naprosto ohromující. A tak teď pomýšlím na to, že bych jednou rád poznal nějakého tibeťana, tibeťanku, dalajlámu.. prostě člověka s takovou náboženskou mentalitou. Konec bezdůvodného opovrhování cestopisy, hurá na výlety do světů, kam se fyzicky zřejmě nedostanu.
Děkuji ti Henrigu, žes vyškolil také mne!

džanaka
30.01.2013 5 z 5

Němec se za 2. světové války dostane na úprku před britským zajatectvím do Tibetu, o kterém v té době v Západním světě nikdo moc nevěděl. Harrer popisuje 7 let překvapení a poznávání této unikátní kultury.

bersek
21.11.2012 5 z 5

Dobře napsaná kniha. Jak už to tak bývá zfilmovat se dá pouze část knihy, proto by si ji měl přečist každý koho láká dovědět se o Tibetu něco vic. O tom jak utikaly před "tibetskými cikány", zvláštni zvyky tibetanů nebo o tom co vše může být v Dalajlamově paláci.

Denaille
10.06.2012 5 z 5

K téhle knize mě dovedlo několik náhod - nejdříve jsem si knihu půjčila z knihovny, ale vůbec jsem se k ní nedostala a musela ji vrátit, abych neplatila upomínku. A potom jsem prošla kolem televize, kde mě zaujal zajímavý film. Netušila jsem, jak se jmenuje, ale už z děje jsem měla podezření, že to znám. A nakonec mi knihu do ruky přihrála další náhoda, kdy mělo nakladatelství Academia zajímavé slevy, takže jsem neodolala a knihu teď dokonce vlastním.
Je to jedna z perel mé skromné knihovničky. Dalajlama je pro mě vzor, osobnost, která mě nikdy nepřestane bavit, takže mě příběh Heinricha Harrera neskutečně zaujal. Vědomí, že člověk ještě ve dvacátém století narazil na místa, která byla pro většinu lidí neznámá a vlastně neprobádaná... tak nějak to pohladilo moji duši dobrodruha.
Byla jsem ale mírně zklamaná, protože jsem se těšila, že se dozvím více o vztahu Heinricha a dalajlamy, ve filmu bylo tomuto tématu věnováno mnohem více času. Ale na druhou stranu kniha poskytla o tolik více informací o zvycích a mentalitě Tibeťanů, že to moje zklamání dokonale vyvážilo.

Skip
22.04.2012 4 z 5

Známější bude nejspíš filmová adaptace, ale Harrerova kniha určitě stojí za pozornost. Narozdíl od filmu je v knize věnováno méně prostou přátelství s dalajlámou, ale není to nijak na škodu, i když by bylo jistě zajímavé, kdyby se o tom víc rozepsal. Harrer popisuje útěk z internačního tábora v Indii, kam se dostal po vypuknutí 2. světové války, pokračje strastiplnou cestou Tibetem, často ve výškách nad 5 000 m. n. m., přičemž musel odolávat silným mrazům a neodstatku potravy. Cesta to byla vskutku drsná. Poslední část knihy je věnována pobytu ve Lhase. Ačoliv nebyl Harrer nijak excelentním spisovatelem, přesto napsal velmi zajímavou a poutavou knihu.

pauele
08.03.2012 4 z 5

Pri čítaní tohto dokumentárne písaného príbehu, som miestami nechcel uveriť, že to dokázali naozaj celé prežiť. Zvlášť v prvej polovici . Utekajú a putujú krajinou. Je pre mňa až nepochopiteľné ako sa to dalo celé absolvovať a nezahynúť. Druhá polovica miestami trochu slabšia, ale pasáž o učení dalajlámu a jeho útek ma znovu vrátil tam kdesi do ríše snov a fantázie ktorá sa naozaj stala.

Dryáda
05.01.2012 5 z 5

Ačkoliv psaná jednoduchým strohým stylem, kniha mě naprosto pohltila. Myslím, že se jedná o velmi poučný cestopis, který se na Tibet dívá nejen z pozitivní stránky, ale popisuje i množství jeho nedostatků. Velmi mě překvapilo, jak málo má společného se stejnojmenným filmem.

Žanet
29.07.2011 5 z 5

O celé knize a povaze autora vypovídá nejlíp tenhle malý úryvek:

Tady je měřítkem rychlosti tempo jaka, stejně jako tomu bylo před tisíci lety. Byl by Tibet šťastnější, kdyby se to změnilo? Již postavení silnice do Indie by beze sporu o mnoho zdvihlo standart národa. Do země by však vtrhlo ,,moderní tempo“ a připravilo by ji o klid a volný čas. Národu se nemohou vymoženosti vnucovat, pokud ještě neodpovídají stupni jeho vývoje. V Tibetu mají pěkné přísloví: ,,Kdo nezačal v přízemí, do pátého patra Potály nevystoupí!“