U jezera blaženosti

U jezera blaženosti

Mezi indiány v povodí Xingú.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32335/u-jezera-blazenosti-32335.jpg 2.84

Huka-huka (1968)

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Olympia

Mánička178
07.12.2014

Tenká knížečka o indiánech z povodí řeky Xingú popisující zvyky obyvatel, zejména pak přípravy na slavnost mrtvých - kuarup.
Originál byl vydán v roce 1968 - účast na této slavnosti se dle knihy nepoštěstila každému a je líčena jako něco exotického, neznámého. Indiáni jsou v té době téměř ještě nedotčeni světem pokrokové civilizace.

Shodou náhod se mi do rukou v době čtení knihy dostalo i vydání časopisu Koktejl z listopadu 2012, kde je téže tématu věnováno několik stran, mj. se zde píše:
"Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi dramatický rituál s nádherně vyzdobenými indiány, zlákal kuarup v posledních letech k řadě návštěv štáby a fotografy z celého světa. Osada se zaplní davy filmařů, fotografů a techniků s kolejnicemi pro kamery, balony, kulisami, cateringem, ubytovnami s leteckým zásobováním. Klid a posvátnost je pryč. Zůstává jen adrenalinová atrakce pro bělošské diváky a snaha tvůrců se náležitě prezentovat v jejich bělošském světě. ... Zažít dnes slavnost mrtvých není nic výjimečného. Indiáni rádi sehrají za příslušný obnos celé divadlo se vší parádou."

Knížka jistě zajímavá pro čtenáře zajímající se o tuto tématiku. Já jsem do ní ovšem moc nepronikla...

Skip
20.11.2013

Harrer vyrazil za brazilskými Indiány žijícími v povodí řeky Xingù. Ovšem tato kniha není cestopis, protože o tom, jak tamní Indiáni žijí, se nás rozhodl zpravit formou jakéhosi dobrodružného románu, v němž použil to, co tam u řeky viděl, různé zvyky, způsob života apod. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby napsal klasický cestopis, ale forma, pro kterou se rozhodl, dopadla dosti bídně. Je to nudné a často až nechtěně směšné. Škoda, protože autor měl jistě na víc.

Heinrich Harrer

Heinrich Harrer