Sběratel sněhu

Sběratel sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 720 720

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

zupri
18.07.2019 5 z 5

Krásný dojemný příběh, který se na konci složil jako puzzle.

lencin
12.07.2019 4 z 5

Poněkud nezvyklá kniha. Vyprávění o tom, že svému osudu člověk neuteče a že i když před něčím oči zavíráme, tak si nás to po čase najde.

tlllk
07.07.2019 4 z 5

ďalší pokus vyrovnať sa z vlastnou minulosťou, tento krát v mysticko romantickom prevedení, v konečnom dôsledku väčšina postav nemala priamy vplyv na pointu deja ale dávala celému textu tú správnu atmosféru tej ktorej doby....

adorjas
30.06.2019 4 z 5

Veľmi príjemné dielo, kde ma najviac bavil ten krásny jazyk akým autor popisoval dej knihy. Jemné mystično mi nevadilo, dokonca to trošku ozvláštnilo historický podtext knihy.

Akurát, tá história, no... Minulosť, hlavne, čo vnímam u českých autorov je vždy vykreslená ako osudy ľudí, ktorí to mali ťažké, žiadny smiech, len trápenie. A najčastejšie sa tam postaví kontrast so súčasnosťou, kde českí autori na základe nejakého prototypu postavy popíšu súčasnosť. V tejto knihy to bol Dominik, trošku nahlúply mladý muž, ktorý fajčil marihuanu a ledva mal prácu. Za to na rozdiel, od postáv v 30.rokov, ktorí ťažko pracovali, prežívali lásky a drámy. Bla-bla-bla- aj v súčasnosti sú drámy a osudy a nie je potrebné vykresľovať dnešnú mládež v takých čiernych farbách...

ladyka
20.06.2019 3 z 5

Mně kniha bohužel celkově nesedla ani nezaujala. Zřejmě byla chyba ji číst s přestávkami.
Ze začátku mě upoutala,ale pak jsem trochu ztratila nit a nedokázala se asi od půlky znovu začíst.. Navíc se mi žádný z hrdinů nedostal pod kůži a vše mi přišlo takové v odstupu a bezútěšné až neuchopitelné. Přitom téma a obsah měli velký potenciál a mnohé čtenáře si kniha získala. Škoda,že jsem výjimkou.

FandaP
20.06.2019 5 z 5

Výborně napsaný příběh, zajímavé téma, podložené autorovými znalostmi.

Knihomolová
17.06.2019 5 z 5

Často zde na DK čtu o překvapení čtenářů z dobré knihy českého autora, kterou přečetli. Vždy mě to trochu zamrzí. Ač jsem fanda Kinga, Murakamiho, Bulgakova nebo Dostojevského, nikdy necítím takové souznění s knihou jako v případě, kdy jde o českou tvorbu. Samozřejmě, z některých českých psavců mám v oku tik, ale když už narazím na ty co umí, je to pro mě opravdu ten pravý literární zážitek. Emoce, odpoutání se od reality, moment, kdy žiju v knize. Svou roli hraje jazyk, jakým je kniha psaná a řekla bych i takový ten ryze český ,,flow''. To je to, co pro mě dělá dobrou českou tvorbu nepřekonatelnou.

Sběratel sněhu je počin přesně takový. Všechny tři dějové linky byly skvělé, postavy autentické a zajímavé (všechny do jedné, hlavní i vedlejší, živé i neživé, a to je co říct), forma i jazyk sedly přesně mému vkusu. Takové knihy mě dělají šťastnou.

Katka2382
16.06.2019 5 z 5

Přečetla jsem ji včera za jeden den,velmi pěkné a čtivé.

hanka0630
30.05.2019 4 z 5

Poutavá kniha, přečteno za dva dny. Líbila se mi přehlednost a srozumitelnost, s jakou byly příběhy jednotlivých postav vyprávěny, i to, jak do sebe vše nakonec zapadlo. Jen té ponurosti a tragičnosti na mě bylo tentokrát trochu moc, zvlášť když šlo o děti. Na druhou stranu jsem se ale občas i zasmála. Celkově moc dobré čtení.

Verrrunka
28.05.2019 5 z 5

Možná trochu nadhodnocuji, ale byla jsem prostě nadšená. Po knize jsem sáhla náhodou, byl mi jen povědomý název a udělala jsem dobře. Nenásilně provázané dějové linky, velice čtivě napsáno a navíc se mi líbilo celkové zpracování knihy, krátké kapitoly a přehledně rozdělené jednotlivé příběhy. V některých chvílích jsem měla dokonce slzy v očích, přečetla jsem ji opravdu téměř na jeden zátah při čekání u zubaře.

PetK
24.05.2019 4 z 5

Než se všechny tři časové roviny propojily (nebo než mi aspoň došlo, že se jednou asi propojí), trvalo to docela dlouho a cítila jsem se lehce zmatená. Ale co, prostě jsem si zatím vychutnávala jednotlivé příběhy. Nejvíc mě bavil ten ze 30. let. A ano, nakonec se to všechno přece jen propojilo... Hezká audiokniha, dobře zpracovaná.

PavkaHu
23.05.2019 5 z 5

Vynikající, nemohla jsem se odtrhnout. Tři časové linie mě nenechaly oddechnout, nebyl čas se nudit. Jsem nadšená.

Danago
22.05.2019 5 z 5

Kniha je po všech stranách zajímavá. Ať už tématem, vazbou i způsobem zpracování. Tři časové linky (30. léta , 50. léta a současnost), tři různé generace, v každé době skvěle a tvrdě vystiženy její palčivé problémy. Knížka má krátké čtivé kapitoly od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Moc mě zajímalo, jak je to vše propletené, spojené a jak to nakonec dopadne. Trocha duchařiny do knihy vnesla něco navíc. Originální a přitom pravdivé . Velice povedená kniha.

Márinka
21.05.2019 5 z 5

Jan Štifter znovu otevřel bolestivá témata: předválečné soužití Čechů a Němců a zejména tápání mnohých v otázce národní identity, v nejednom případě nespravedlivý a často krutý odsun Němců a jejich českých partnerů, nezměrná chudoba a úpadek v padesátých letech. Dotýká se rasových i homofobních otázek. To vše na území jeho rodných Českých Budějovic.

Bez uťápnuté korektnosti, bez příkras, s drsnými detaily, upřímně, uvěřitelně. Doporučuji.

Aghatte
21.05.2019 5 z 5

Autora jsem neznala, náhodou půjčeno v knihovně - zaujal mě název. Příjemné překvapení, že česká scéna dokáže vyprodukovat tak čtivou beletrii, historicky i sociálně velmi zajímavou. Za mě plný počet bodů a doporučuji všem. Líbil se mi nejen námět, ale i jazyk a sonda do "mozků" hlavních postav, prolínání přímé a nepřímé řeči. Trocha té duchařina nebyla na škodu.

simona g.
14.05.2019 4 z 5

Takže, mi se teda kniha četla moc fajn. Letělo to, doslova. Byly pasáže, které frčely úplně samy. Zajímavé téma, zajímavé osudy, velmi čtivé. Za mne spokojenost, jen ten konec přišel moc brzy a možná chtěl ještě maličko dopracovat, dovysvětlit. Ale jinak DOPORUČUJI.

katpe
13.05.2019 5 z 5

Taková ta kniha, co vám ještě dlouho po dočtení poslední stránky zůstane v hlavě.

bookcase
11.05.2019 5 z 5

Další velké wau. Vymazlená kniha, propracovaná, propojení všech třech dějových linií brilantní. Líbil se mi autorův styl psaní, užívala jsem si to od začátku až do konce.

katynais
19.04.2019 4 z 5

To je přesně ta knížka, co vás dostane tim, ze je naprosto jiná než všechny ostatní. Doznívá ve vás ještě nějakou dobu po předčtení. Hodne postav, ve kterych jsem se chvilema ztracela. Nemohla jsem ji číst před spaním, protože jsem pak měla těžké sny...

Stekl
16.04.2019 5 z 5

Kniha se mi hrozně moc líbila! Je velmi čtivě napsaná, příběh je neotřelý, má spád a rozuzlení mě překvapilo. Celou knihu jsem pořád přemýšlela o propojení příběhů a takovýhle propletenec jsem vůbec nečekala... Navíc jsem se moc ráda dozvěděla něco o historii našeho města a kniha mě inspirovala si vyhledat i něco navíc. Vřele doporučuju!