Sběratel sněhu

Sběratel sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 713 214

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

Zajímavé, ale nesedlo mi to. I když je příběh dobrý, tak mi vůbec nevyhovovala forma. Toto nebude můj autor...

chamyl
13.12.2019 4 z 5

Není to sice Alena Morštajnová, ale docela čtivý, dnes možná lehce politicky nekorektní příběh, ve kterém jsou ještě cikáni cikány a obyčejní lidé obyčejnými lidmi s obyčejnými dobovými starostmi i radostmi. Trocha napětí při odhalování dávného příběhu s několika úsměvnými momenty.
Příjemná oddychovka.

Toffee
08.12.2019 5 z 5

Vždycky mně potěší, když od knížky očekávám, že bude dobrá, a ona opravdu je. Právě tohle se mi stalo se Sběratelem sněhu. Nadchla mě lehkost vyprávění, přechody mezi třemi časovými liniemi, které se od sebe neliší jen postavami, ale i jazykem a stylem. Je to stručné a úsporné, všechny postavy jsou jen tak letmo naskicované, přesto jsem měla pocit, že je znám, viděla jsem Šmídovnu i její obyvatele. Jsem ráda, že i když nechal postavy prožívat dějinné zvraty a být jejich oběťmi, nehrál na emoce, nesnažil se hodnotit tu či onou stranu. Prostě nechal na čtenářích, aby to celé prožili s postavami a sami se to snažili pochopit.

Isew
07.12.2019 4 z 5

Tři časová období. Třicátá léta dvacátého století, padesátá léta a rok 2017. Řekla bych, že každé období je popsáno poměrně věrně, ať už jazykem, tak i společenskými okolnostmi. A překvapivě z toho rok 2017 nevychází zrovna nejlépe. Povrchnost, hrubost, sprostota, bezcílnost a zbytečnost z hlavní postavy tohoto období úplně čiší. Vždy, když se děj přesunul do roku 2017 jsem se začala nudit. Vlastně se tam téměř nic nedělo. Děj se téměř nikam neposouval. Obě předchozí období byla mnohem zajímavější.

SPOILER
Proč se vlastně Josef zdržoval s Dominikem a nešel přímo za Karlosem? Ušetřil by si tím poměrně dost času. Vždyť se přece znali. Nedává to smysl.

rodak
04.12.2019 5 z 5

Nejlépe, když knihu neodkládáte a přečtete pokud možno na jeden zátah.Dokonalý popis minulé doby.Jména osob,styl vyprávění,smekám před tak mladým autorem.Ta současnost 2017 to už pro něj musela být hračka.

Haduwig
01.12.2019 5 z 5

Lehké čtení to není a věřím, že po přečtení Vám to ještě nějaký čas bude vrtat v hlavě, ale je to úžasné. Autor nám předkládá silné životní příběhy z různých období velmi poutavě a čtivě, abychom nakonec zjistili, že je to všechno trochu jinak, než jsme si mysleli.

Capkomi
25.11.2019 4 z 5

Velmi originální české dílo. Kniha se mi četla výborně, byla rychlá a nemohla jsem se dočkat propojení těch tří rovin. Překvapila!

Stepka1989
14.11.2019 5 z 5

Za velmi dlouhou dobu kniha, ktera mi lezela ve ctecce dlouho a kdyz jsem ji zacala cist, zhltla jsem ji jednim dechem. Kniha je velmi ctiva, rozdelena do kratkych kapitol, takze si ani neuvedomite, ze jste v polovine. Zaver byl necekany, celkove hodnotim velmi pozitivne a rada si prectu i dalsi knihy od nadejneho autora.

michaela1838
23.10.2019 5 z 5

Tak tohle bylo krásné..

EvaEma
06.10.2019 5 z 5

A autor je ročník 1984?! Takový zralý román! Výborně!!!!

Dimas
03.10.2019 5 z 5

Výborně!

josska
08.09.2019 4 z 5

Kniha mě velice překvapila,je čtivá a 3 časové roviny byly zajímavé a konec mě taky překvapil..

Kytiii
02.09.2019 4 z 5

Jsem ráda za Výzvu. Díky ní jsem objevila Sběratele sněhu. A mohla si naplno vychutnat lehce mrazivé kamarádství těch tří... prolnutí časových linií bylo skvěle vypointované a hrdinové byli sympatičtí... i když ne tradičním způsobem...

Janadvorackova
25.08.2019 5 z 5

Tři linie příběhu, které se vzájemně proplétají.
Trocha předválečné atmosféry.
Trocha nádechu komunismu.
A porce moderní doby.
A mrtvý kluk, který to celé vlastně drží pohromadě.
Od knihy jsem nic nečekala. Nevěděla jsem, do čeho jdu, ale dost mile mě překvapila. Příběh je čtivý, a i když tématicky docela jednoduchý, udrží pozornost a baví.

JP
22.08.2019 3 z 5

Na jednu stranu se mi líbí, jak Štifter upřednostňuje "rodinnou kronikovitost" svého psaní, to je hodně česká záležitost, to hospodský tlachání a vyprávění (Švejk). Na druhou stranu a pokud jde o psaní je česká kotlina dost vyčpělá, obvzláště pokud jde o tenhle mainstreamovej popík, samotnýho mě překvapuje, kolik z tuzemské produkce čtu (víceméně audioknihy) ale sleduju dvě tendence: buď se autoři snaží být šíleně radikální a světoví a působí to křečovitě, nebo jsou naopak schoulení v klubku, kde se snaží jeden druhého dostat na tom, jak moc bude jeden lepší, ale přitom jsou úplně stejný - taky velmi česká věc. Ten pravej underground někde dříme v noci. Nikdo o něm neví. Což mi připomnělo: Kahuda, kterýho aktuálně čtu, je sice děsně užvaněnej, vykecá, co mu přijde na mysl, konspirační teorie atd., ale potuluje se ve sféře, která se odlišuje atmosférou a vykreslením téhle země a s tím se dokážu identifikovat... to, co píše, je pravá literatura, i když není podle měřítek kvalitní. Sběratel sněhu je z větší části přesný opak - produkt na policích knihkupců.

Renatecka
18.08.2019 4 z 5

Zajímavé pojetí vyprávění s prvky mystična. Příběhy mě bavily, hlavně ty z minulosti. Knihu je opravdu lépe číst vkuse, postav je tam dost a líp se tak pak spojují souvislosti.

girdi
06.08.2019 5 z 5

Velmi příjemné "překvapení". Autora znám a měla jsem proto vysoká očekávání, o to víc jsem ráda, že mě nezklamal. Příběh to není strhující (proto bych rozhodně nedopuručila číst román po kouscích), ale tři časové linie se postupně proplétají a atmosféra vás pohlcuje, a pak zase vytrhává až nakonec jste vážně hodně zvědaví, co bude. Skoro všechny postavy mi byly více či méně nesympatické, přesto se mi četlo dobře. Byla jsem dychtivá, kam až nás autor zavede, co konec odhalí, jak to všechno rozuzluje. Krásné literární setkání, těším se na další.

Pedias
30.07.2019 5 z 5

Skvělé napsáno, velice čtivé - nejvíc líbilo se mi celkové propojení osudů postav.
Určitě mrknu i po něčem jiném od autora.

zupri
18.07.2019 5 z 5

Krásný dojemný příběh, který se na konci složil jako puzzle.

lencin
12.07.2019 4 z 5

Poněkud nezvyklá kniha. Vyprávění o tom, že svému osudu člověk neuteče a že i když před něčím oči zavíráme, tak si nás to po čase najde.