Saeculum

Saeculum https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/bmid_saeculum-rRB-219584.jpg 4 584 175

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Saeculum , 2011

jakafe
30.12.2015 5 z 5

Saeculum je rozhodně největší překvapení tohoto roku. Kniha, kterou jsem navzdory počtu stran zhltla za tři dny. Dokonalý, čtivý a propracovaný román, do kterého jsem se začetla tak, že jsem zapomínala i jíst a pít :-). Už ani nepamatuji, kdy mě nějaká kniha takto pohltila. Místy hororový, ale hlavně nesmírně napínavý (ačkoli je tam i špetka romantiky) příběh, plný znepokojivých až děsivých dějových zvratů a kladoucí otázky, jak to vlastně s tím prokletým lesem je. Co nebo kdo za vším stojí. Toto téma bylo pro mě lákavé i vzhledem k tomu, že v lesích přespávám na trampech docela často a takovou silnou noční bouři v lese jsem už taky zažila..., i když samozřejmě ne s tak fatálními důsledky. Možná i proto jsem se s hlavním hrdinou a celou skupinou tak silně sžila. Každopádně knihu si musím koupit a mít ji v knihovně a budu ji doporučovat celé své rodině a přátelům. Autorce a jejímu vypravěčskému umění tleskám a určitě se poohlédnu i po knize Erebos. Pro mě to byl jedinečný čtenářský zážitek.

ThomasRuhe
19.12.2015 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se docela těšil.Nebyla špatná,ale asi bych si příběh vychutnal vice,kdybych jí měl možnost číst jako žák základní školy.
Když se Bastian dozví jednu klíčovou skutečnost,která zvedla dosavadní čtení o jednu úroveň,čekal jsem,že to knihu nakopne do finiše.To se úplně nesplnilo.Měl jsem v průběhu čtení zhruba tři varianty zakončení,nakonec mě spisovatelka doběhla a vymyslela jiné.Jestli nejlepší,to je otázka.
A ještě slovo na závěr,postava Dory byla zralá na pár facek.

happy-smile
20.11.2015 4 z 5

Zajímavá knížečka. Spisovatelka se opět zaměřuje na nějakou hru, tentokrát larp. Těšila jsem se, že se o této záležitosti dozvím něco více, ale ono se to tak nějak hned na začátku nějak zvrtlo a larp už byl jen takovou kulisou. :-) Atmosféru to nemělo špatnou, jenom scény v jeskyni se mi zdály až moc zdlouhavé - možná bych řekla i natahované, protože se tam ve výsledku ani nic moc nedělo. Chápu, že se spisovatelka asi snažila navodit dostatečný pocit napětí, u mě to ale vedlo spíše ke znudění. Pokud se ale na knihu podívám jako na celek, tak ji hodnotím kladně. Podařilo se dobře popsat pocity zmatení, stísněnosti, strachu a vše co k tomu patří. Jenom by neškodilo knížku o pár stránek zkrátit, aby měla větší spád.

Rodaw
18.11.2015 2 z 5

Za mě bohužel celkem velké zklamání :-( Jako velký fanda hororů a thrillerů jsem od této knížky čekala celkem hodně - minimálně dobrou vyvražďovačku.. ale panejo, tady neumřel ani jeden člověk :/ Místy to mělo atmosféru pěknou, ale většinou jsem se bohužel nudila a chování hrdinů bylo často celkem nelogické..
Jako fajn knížku pro teenagery rozhodně doporučuji, ale pro člověka, který hledá hororový příběh (po kterém se třeba bude bát jít na záchod) spíše ne.. škoda.. Erebos se mi moc líbil a na knihu Pět se chystám :)

Martia
18.11.2015 5 z 5

Nechala jsem se ošálit, do tři-čtvrtě knihy to byl horor a boj o život, ale když pak vyšla najevo výsledná pointa tak mě to trošičku zklamalo, ale ani to knize neubírá alespoň jde vidět jak je kniha propracovaná, protože padoucha jsem neodhalila a o to jde.

JanaPol
10.11.2015 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale byla jsem trochu zklamaná. Občas se mi zdály některé pasáže moc dlouhé a nudné, myslela jsem, že tam bude více akce - a to se nestalo.:-( Konec byl naopak zajímavý, do poslední chvilky jsem nevěděla, kdo za tím vším je.

PetraBery
29.10.2015 4 z 5

Tahle autorka prostě psát umí... Je pravda, že konec mě trochu zklamal, ale jinak byla knížka skvělá a já si jí užila. Byla jsem tak akorát napnutá a čekala, jaké rozuzlení autorka vymyslela... Každopádně středověk bych si dobrovolně asi pro život nevybrala.

Ebony
28.10.2015 5 z 5

Úžasná kniha, do poslední chvíle jsem nevědila jestli mám věřit té kletbě nebo zase že to všechno dělá nějaký člověk. Vlastně jsem cítila s hrdiny a sama jsem nevěděla komu bych měla věřit. Takže za mě 5 hvězdiček protože kniha splnila svůj účel na 100%

Sarfias
28.09.2015 5 z 5

Od knihy jsem čekala něco naprosto jiného, ale velice mile mě překvapila. Vtáhla mě do děje, těžko se mi ji odkládalo. A i když konečné rozuzlení pro mě bylo docela překvapivé (čekala jsem trochu více fantazy), hodnotím to velmi, velmi kladně. Více takových knih bych si ráda přečetla :-)
Za mě palec na horu a pokud se rádi bojíte (ale ne zase tak moc), tak doporučuji!!

Schullerka
19.09.2015 5 z 5

Tahle kniha je perfektní! Nevím jak ostatní, ale já jsem si konec představovala všelijak, ale ne takhle.

Některé postavy jsem měla moc ráda a některé jsem naopak dost nesnášela. Kniha mě vtáhla do děje a stránky mi ubývali šílenou rychlostí. Že jsem nechtěně ignorovala průvodčího ve vlaku, když po mně chtěl lístek, se mi tedy stalo poprvé. :D

Pro mě jedna z nejlepších knih které jsem tenhle rok přečetla. Ursula Poznanski rozhodně umí psát skvělé knihy, protože Erebos mě okouzlil několik let zpátky a teď to samé dokázalo Saeculum. :) Rozhodně se chystám si přečíst i Pět. :)

Peace
15.09.2015 4 z 5

"Když budeš zlo ignorovat, neochrání tě to před ním."

Kniha není vůbec špatná, v některých částech je hodně čtivá a napínavá. Některé pasáže jsou však zbytečně rozvleklé a ději by neuškodilo ubrat na obsažnosti, je zbytečně obsáhlý.
Celkově mě však kniha spíše mile překvapila. Měla jsem totiž docela obavy z celkové pointy knihy, které v YA příbězích podobného typu bývají překombinované, ale zde mi závěr do děje hezky zapadl.

ve7gr11
05.09.2015 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, ze začátku jsem byla trochu zmatená v postavách, ale později jsem se chytila a do knihy se velmi začetla. velmi dobré zakončení a celkový průběh knihy :-)

Cryptkeeper
29.07.2015 4 z 5

Pěkně se četla,člověk ihned vpadl do děje,bez jakéhokoliv dlouhého seznamování s hrdiny,okolím atp. Doufal jsem v trochu jiný konec,respektive celé rozuzlení,ale to je pouze věc názoru. Jinak pěkná knížka ;)

ptoček
23.07.2015 4 z 5

Knížka se ze začátku četla velice dobre, rychle, byla jsem nadšená a napnuta...pak jako by uťal, ke konci se mi to zdálo už moc přitažené za vlasy. Za mě fajn příběh, fajn téma, čtive ale díky přehnanému rozuzlení nedám plný počet.

cori
23.07.2015 4 z 5

Děj postupně graduje, jak se ztrácejí postavy v lese. Autorka buduje strašidelnou až hororovou atmosféru, kterou pak zničí banálním rozuzlením. Přišlo mi přitažené za vlasy, že by tvůrci ďábelského plánu vše tak přesně vycházelo. Od Lisbethina odhalení v kobce mně bylo jasné, kdo tahá za nitky. Přečetla jsem za jeden den. Nemohla jsem se od stránek odtrhnout.

kanitsuj
10.07.2015 4 z 5

Knížku jsem si vybrala v návaznosti na autorčinu detektivku "Pět", kterou jsem četla jako první. Ačkoli je Saeculum určeno primárně náctiletým čtenářům, rozhodně jsem se nenudila a s napětím očekávala, jak to všechno skončí. Pozitivně hodnotím především promyšlenou výstavbu příběhu (stejně jako v knize "Pět" nezůstalo na konci nic nedořešeného), díky které čtenář opravdu dlouho netuší, kdo je viník. Souhlasím s názorem, že částečné pokrácení by knížce rozhodně neuškodilo. Také zápletka a motivace všech viníků byla na můj vkus ve výsledku příliš překombinovaná, a proto nereálná. Ovšem jako napínavá nenáročná četba třeba na plovárnu je kniha perfektní!:-)

Janet11
27.06.2015 4 z 5

Kniha je dobře napsaná, takže i když je obsáhlejší, rychle to utíká. Nicméně na můj vkus by mohly být některé stati trochu méně rozepsané, ale to je věc názoru :) Celkově se mi kniha líbila, určitě sáhnu i po zbylých autorčiných knihách.

liko-ov
21.06.2015 5 z 5

Kdybych nebyl v praci přečetl bych tuto knihu jedním vrzem.Skvely příběh, od zacatku napínava az do samotného konce.Vrele doporučuji!!!!!!!!!Skoda jen autorka napsala zatim jen tri knihy :( Prosim víc od teto skvěle spisovatelky !!!!!!!!

Terinka14
21.06.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Všem vřele doporučuji! Sice to není tak strašidelné, jak by mohlo a konec mě také trochu zklamal, ale poutavý a originální příběh s propracovanými postavami vše vynahradil. Ohromilo mě také to, že každá postava měla svůj vlastní příběh. Dávám pět čistých a zasloužených hvězdiček.

Scharks
11.06.2015 5 z 5

Naprosto super! Konečně něco nového a neotřelého :) A musím se přiznat, že jsem sama sebe viděla sedět ve tmě vyděšenou v lese jak uvažuji o tom, zda je kletba pravá či nikoliv :D