Saeculum

Saeculum https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/bmid_saeculum-rRB-219584.jpg 4 583 175

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Saeculum , 2011

PeterDzurjaník
08.06.2015 5 z 5

Popravde je len veľmi málo vecí, ktoré by sa dali románu vytknúť. Funguje v ňom prakticky všetko. Napriek tomu, že je tu veľa postáv, tie hlavné a dôležité sú ľahko rozpoznateľné a osobité a tak nebudete mať problém orientovať sa v nich. Príbeh je spočiatku zamotaný, ale v závere sa vám dostane logického a presvedčivého vysvetlenia. Prostredie opusteného lesa a tradovaná povesť z dávnych vekov zasa vytvárajú plnohodnotnú atmosféru ohrozenia a desivosti. Konanie postáv je rovnako uveriteľné a sedí k ich veku. Výsledkom tak je príbeh, ktorý vás prinúti po prečítaní okamžite vyhľadať čo autorka ešte napísala a kde sa to dá zohnať.

Hoci má kniha pomerne veľa stránok, nenudí a text sa ľahko číta a pomáha s gradovaním príbehu a vytváraním pôsobivej atmosféry. Nedá sa však nespomenúť, že úvodné kapitoly môžu byť rozťahané a niekomu sa zdať vyslovene pomalé, no verte mi, že je to potrebné, aby ste sa neskôr nestrácali v postavách, ich vzťahoch a aby záver pôsobil tak ako má – že všetko zapadá na tie správne miesta a príbeh funguje ako celok. Čitateľ skrátka potrebuje čas na to, aby sa ponoril do živého organizmu, ktorým kniha rozhodne je.

Iných zasa môže vystrašiť škatuľkovanie románu do kategórie „young adult“. Musím však povedať, že nejde o ten typ literatúry, ktorý sa točí predovšetkým okolo pubertálnych dospievajúcich riešiacich svoje ľúbostné problémy a všetko ostatné pôsobí len ako kulisa (napr. román Prekliate mesto od Lisy McMann). Skôr naopak – zaľúbenosť sa tu síce objavuje, ale je to vedľajší motív, ktorý doplňuje celkovú atmosféru príbehu a nie je tým hlavným, na čo príbeh stojí, ale ho len mierne obohacuje. V konečnom dôsledku by som sa tak vôbec nebál román odporučiť aj dospelému a skúsenému čitateľovi a som si istý, že splní aj jeho náročnejšie kritériá.

veronica 01
07.06.2015 4 z 5

Skvělé! I když jsem nějaký fanda středověku a tahle tématika jde celkem mimo mě, tak tohle mě nadchlo. Kdyby to šlo, dala bych hodnocení 4,5 hvězdy. Tu poslední polovinu hvězdy z hodnocení bych odebrala za to, že některé části knihy mi přišly moc rozvleklé. Situace jsou ve většině případů popsané tak dobře, že jsem před sebou celý příběh viděla tak, jakoby to byl film. Ještě bych vyzdvihla velice dobře propracovanou psychologii jednotlivých postav a dokonale vystavěný a nečekaný konec. Planxty Bastian. A jen tak na konec: jednou bych to moc ráda viděla ve filmovém zpracování.

suezie
30.05.2015 3 z 5

Oceňuji zajímavý námět, kdy autorka vytvořila vztah mezi pověstí a realitou. Nic podobného jsem zatím nečetla. Když se blížil konec, už už jsem začínala v celou kletbu věřit a pak jsem si říkala, že kdybych se líp zamyslela, mohlo mi dojít, jak to celé dopadne...

anibeni
25.05.2015 5 z 5

Výborná kniha.... začátek je trochu pomalejší, než poznáte všechny postavy a dostanete se do děje, ale pak to má spád jak blázen... Líbilo se mi to opravdu moc, stejně jako kniha Erebos od stejné autorky...

bondula
19.05.2015 4 z 5

Napätie a naivita tomu nechýbali. Teraz nemyslím naivita čo sa týka deja, ten bol síce tiež dosť skoro odhadnuteľný, mám na mysli naivita v zmysle konania postáv. Takto (nevinne? - v každom zmysle) sa 20 ročné decká teda rozhodne nechovajú.
Autorka poskytla pohľad (hoci povrchný a značne skreslený) do larpovej komunity - bavia ma jej fúzie moderných trendov zábavy a mládežníckeho thrilleru. V tomto prípade šlo síce o pervazívnu hru, nie o larp, ale ako informácia o tom, že podobný fenomén existuje, to z môjho pohľadu stačí.
Takže krátke zhrnutie: Saeculum je inovatívna a napínavá knižka.

Alex.Barunka
16.05.2015 4 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla pořádně začíst, je pomalejší, ale když se jím prokoušete, čeká vás příběh plný tajemství, překvapivých zvratů a mnohdy i hrůzných okamžiků.
Místy se pro mě příběh stal dost přitažený za vlasy, ale když to pominu, je to dobré počtení.

Loky
13.05.2015 4 z 5

Další dobrá kniha od U. Poznanski. Začátek je trochu pomalejší, ale když se jím prokoušete, přijde odměna- velice zajímavý příběh. Protože v této knize je více postav a každá je jiná, každý si najde nějakou postavu k sobě podobnou.
Zdá se mi, že příběh je zbytečně protahován. Zatím, co hrdinové stále netuší, kdo za tím vším vězí, já už celé rozluštění znám (cca od 4. kapitoly od vysvětlení se dá vše rozluštit.) Ale i tak překvapí.

Ale i přez všechno to, co se tam stane, bych jel na takový larp.
Také by bylo velmi zajímavé vidět zfilmovanou verzi, snad se brzy objeví nějaké studio, které natočí Saeculum.

KatnissLavender
26.04.2015 4 z 5

Velmi povedená kniha, originální a nepředvídatelná! Vyzkoušet si středověk na vlastní kůži nemusí být vůbec špatný nápad! Na takový larp bych jela taky! :-) Příběh se mi moc líbil a těším se na další knihy této autorky!

Beatnice
10.04.2015 5 z 5

Strasne chytlava kniha, do konce jsem netusila, kdo za vsechno muze. Napinave a prekvapive az do konce a jsem moc rada, ze nechybel ani nahled do jejich zivota po navratu.

aannyy
10.04.2015 5 z 5

Tato kniha mě uchvátila už od začátku a pokračuje ve vysoké laťce knih této autorky počínaje Erebosem. Bylo to napínavé od začátku do konce a ani ne moc drastické, jak jsem si myslela. A konec mě velmi překvapil.

Luca287
05.04.2015 5 z 5

První jsem četla od této autorky knihu "PĚT".. skvělá... tak jsem si říkala, že si přečtu i tuhle... takové teenagerovské psychoo... každopádně přečteno jedním dechem... tak nějak to odsýpalo..až byl konec...ve středověku bych ale žít nechtěla... :-)))

Heyhey
02.04.2015 4 z 5

Je to jedna z knih, kdy si po jejím přečtení říkáte, jak mě to mohlo nenapadnout, všechny indicie k tomuto řešení vedly...

ElisR1
23.03.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, která chytne a nepustí. Asi nejlepší, co jsem zatím letos četla

Melindaaaa
15.03.2015 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih letošního roku. Ursula umí přijít pokaždé s tak neotřelým tématem, že mě uhrane už jen svým nápadem, natož ve chvíli, kdy se začtu do jejího poutavého stylu. Saeculum je nejen napínavé, ale i opředené mrazivou atmosférou. Ursula nastoluje nespočet hypotéz, o kterých nikdy netušíte, která bude nakonec ta správná. Postavy jsou trochu ploché, ale příběh je promyšlený na jedničku :) Co si o knížce myslím celkově naleznete v mojí recenzi v záložce Recenze

natalie2171
06.03.2015 5 z 5

Konečně tak akorát pro mě. Nejsem sice staršího typu, ale už po přečtení upoutávky knihy jsem se nemohla dočkat přečtení. Spojení středověk a tajemství se mi nějak zalíbilo, a tak jsem se do knihy vrhla. A opravdu tomu tak bylo!! Kniha byla překvapivě poutavá, tajemná, možná jen jsem nepochopila ty vsuvky na černých stranách. Zůstávají mi u toho otazníky, ale něco jsem si trochu dohromady dala. Doufám, že se tato kniha dostane do více koutů společnosti a více lidí si ji přečte, protože pokud ne, budete toho litovat! Sama bych s nimi jela a také pokusila prožívat 14. století v lese. Ale vypadá to jako ne moc lehká věc. A navíc! Ta středověká řeč je prostě masakrózní! A né že ne!

Moňule13
02.03.2015 5 z 5

Skoro 500 stran jsem přelouskla za 2 dny, protože Saeculum je strhující příběh. Chytil mě a nepustil, škoda jen, že konec byl trošku překombinovaný... Ale i tak jsem si čtení užila, protože měl všechno, co by správný příběh měl mít, dobře napsané postavy, napínavý děj, originální zápletku, za mě velký palec nahoru pro Ursulu Poznanski. A teď jdu na Erebos :)

Charmedka
22.02.2015 4 z 5

Rozhodně doporučuji knihu přečíst, děj je poutavý, z každé stránky číší napětí a je to jedna z mála knih, která není úplně předvídatelná. Prostředí lesu působí tajemně, kletba strašidelně, super kombinace. Bohužel nedávám plný počet hvězdiček a to kvůli rozuzlení, mě konec poměrně zklamal.

alzbeta4963
15.02.2015 3 z 5

Něco mezi Stopama hrůzy a Kingem. Takový teenagerovský horor.

Attia
14.02.2015 4 z 5

Skvělá a úžasně děsivá atmosféra! Originální nápad, geniální zpracování. Kniha, která vás vystraší, strhne, uchopí a už nepustí. Budete se bát, budete napjatí. Zároveň si budete klást si otázky, jak moc je všechno skutečné. Nepřestanete číst, dokud to neskončí. A za celou do dobu vás nikdy nenapadne, kdo za tím stojí.

Jinými slovy: slabší rozjezd, dechberoucí prostředek, totálně zprzněné poslední dvě kapitoly.

Chybičky by se našly, vlastně byste je ani nemuseli moc hledat. Ale Saeculum je něco, co se jen tak nevidí/nečte. 90% si určitě zaslouží. :)

chaera
14.02.2015 4 z 5

Začátek mi přišel trochu zdlouhavý, ale když se děj pořádně rozjel, nemohla jsem se odtrhnout.