S Pánem Bohem zazděná. Průvodce pro poustevnice

S Pánem Bohem zazděná. Průvodce pro poustevnice https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405615/bmid_s-panem-bohem-zazdena-pruvodce-pro--xmP-405615.JPG 3 3 2

Ancrene Wisse neboli Průvodce pro poustevnice sepsal ve třináctém století neznámý autor jako duchovní příručku příkladného života pro tři urozené rekluzy, tedy poustevnice, které se v rozpuku mládí o vlastní vůli nadobro uzavřely před světem a uvnitř strohých zdí své poustevny trávily život v modlitbách a zbožném rozjímání. Příručka měla sestrám poskytovat duchovní potravu, oporu i útěchu, jedná se proto o dílo svěží a stylisticky vytříbené, které čtenáře naší doby paradoxně zaujme především množstvím vyloženě světských metafor. Věci důvěrně známé totiž měly rekluzám napomáhat dobírat se věcí duchovních. Široký tematický záběr textu i jeho cenné postřehy ke každodenní středověké přítomnosti nabízejí jedinečný vhled do života Anglie třináctého století a text právem řadí mezi nejlepší ukázky raně středověké anglické prózy.... celý text

DarkLady
18.09.2022 4 z 5

Po dlouhé době duchovní četba, ze které jsem si odnesla hromadu výpisků. Konečně kniha, která mi dala jednoduchým způsobem pochopit, proč je askeze stále aktuální a proč aktuální bude až do konce časů. Po dlouhé době kniha, která vysvětlila velice přístupným způsobem prostou pravdu, o které sice někteří tvrdí, ze ji znají, ale skutečně jí žije jen velmi malé množství…

Kozel
17.09.2022 3 z 5

Nebudu zastírat, touto knihou, respektive pramenem, jsem si pro sebe dost možná urval příliš těžké sousto. Leč anotace i obsah byly příliš zajímavé a dávaly naději nakouknout do poustevnictví, které jsem měl celý život za "vzácný jev", ačkoli byl ve středověku spíš překvapivě fenoménem. I přes neformální podobu se jedná o těžce (a těžký) náboženský text, s čímž je (napříště) nutno počítat.

Po skvělé úvodní studii Kláry Petříkové se otevírá osm knih věnovaných neznámým autorem stejně neznámé trojici poustevnic. Bohužel nejpozději od poloviny knihy jsem začal mít značně plné zuby Pána Boha, k jehož pojetí mě celoživotně pojí vzdor, stejně jako blábolajícího autora, který v sobě nezapře dominikánskou školu. Kázání a vysvětlování sice dýchá onou kazatelskou hravostí zmíněného řádu, ale taktéž fanatismem, ježto vedl k nejedné kontroverzi spojené s dominikány. O to víc, že text je středověkým způsobem podáván coby přímá promluva ke čtenáři.

Prokousat se hromadou citací z Bible i života svatých, stejně jako nejrůznějších fabulací, lámaných významů, aliterací a kupených příkladů, než se člověk dostane k jádru myšlenky, dá nemalou práci. Zvlášť neznabohům, kacířům a odpůrcům, k nimž se mohu sám řadit. Odměnou jsou, krom prokázané děravosti církevních nauk, krásné výpady, kdy hříchy získávají zvířecí zhmotnění jako z bajek, náčrty života poustevnic, mnoho zajímavých přísloví, z nichž některé dokonce používáme od 13. století dodnes, nebo v závěrečné osmé knize řád pro fungování poustevny zevnitř i zvenku.

Tak nebo jinak, patří Kláře Petříkové upřímný dík a poklona za fenomenální práci, kterou překladem učinila a poskytla tak českým čtenářům možnost nakouknout mezi poustevnice, s nimiž jsem se blíž setkal snad jen skrze Chrám Matky Boží od Huga. Ke knize, která po osmi stoletích skutečně ztratila mnoho na čtivosti a přístupnosti, je třeba přikročit s opatrností opravdu značnou a myslí k tomu připravenou. Pro zajímavost z mnoha příčin, včetně zmíněného osvětlení jednoho z překvapivých fenoménů minulosti nejen anglických dějin, rozhodně zasluhuje Průvodce pro poustevnice pozornost.

poustevnictví

Kniha S Pánem Bohem zazděná. Průvodce pro poustevnice je v